MKE MPT-76 Milli Piyade Tüfeği

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 15, 2017, 02:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

Sayın NoLoven, bunu anlamanın bir yolu daha var. Mayıs ayında MKE'nin 20.000 adetlik siparişi tamamlanacağına göre, eğer arkasından yeni sipariş gelirse memnuniyet var demektir. Eğer tüfek tasarım olarak yeniden revizyona girerse, düzeltilmesi gereken bazı aksaklıklar var demektir. Mesajı Paylaş

Eray

19 Nisan 2018 Perşembe5 bin aded MPT-76 Teslimi

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Silah Fabrikası'nda üretilen ilk milli piyade tüfeği MPT-76'dan 5 bin adedinin daha Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmek üzere sevkiyatı yapıldı.

Geriye kalan 4 bin silahı da bir ay içerisinde teslim edeceklerini belirten Ocakçıoğlu, şöyle konuştu: "MPT-76 silahımız 20 binle kalmayacak. 26 bin 500 daha sipariş geleceğini ilgililerden öğrendik.

Askerimizin elinde bulunan silahlar artık tedavülden kalkacak, bunların yerine MPT-76 silahımız konacak. 2019 yılı itibarıyla 26 bin 500 MPT-76, 15 bin MPT-55 silah fabrikamızda yapılacak. Bugün uluslararası söz sahibi olan MPT-76'dan 5 bin adedini teslim ediyoruz. 42 NATO testinden geçen tek silah MPT-76'dır. Bu silahımızla MKEK olarak ne kadar övünsek azdır. Bu silahta hepimizin emeği var. Bunun daha iyisini yapmak bizim de boynumuzun borcudur. İnşallah daha iyilerini yapacağız. Son teslimatımız olan 4 bin silahımızı bir ay sonra yapacağız. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum."

Konuşmaların ardından 4 tır dolusu MPT-76, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmek üzere yola çıkarıldı.
http://rewreward.blogspot.com.tr/2018/04/5-bin-aded-mpt-76-teslimi.html?m=1 Mesajı Paylaş

Eray

Sayın Terra sanırsam beğenilmiş. Kesin olmamakla beraber yukarıda ki haberde TSK'nın yeniden MPT-76 ve MPT-55 sipariş edeceği yazıyor. Mesajı Paylaş

nokta

MPT-55'in etkisi artıyor

Makina ve Kimya Kurumu Enstitüsünün (MKEK) 5.56 kalibredeki Milli Piyade Tüfeği MPT-55'in mermisi geliştiriliyor. C4defence'in edindiği bilgilere göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan gelen talep doğrultusunda mermiye polimer başlık eklendi. Yeni mermilerle yapılan testin sonuçları Kara Kuvvetleri Komutanlığına sunuldu. 5.56 kalibredeki mermisiyle MPT 76'ya göre daha hafif olan MPT-55'yi özel kuvvetler daha çok meskun mahal operasyonlarında tercih ediyordu. Kara Kuvvetleri ise, MPT-55'i hafif olduğu için kullanmak istiyor, ancak kırsalda uzak mesafe atışlarda gücü azaldığı için endişe taşıyordu. Bu gelişme ile polimer başlıklı mermi atan MPT-55'in yakında Kara Kuvvetleri'nin envanterine gireceği öğrenildi. Öte yandan MKEK, MPT-76'ya ait teslimat Mayıs ayına kadar tamamlamayı planlarken MKEK yetkililerinin, 26 bin 500 adet MPT-76 için daha sözleşme görüşmelerini sürdürdüğü öğrenildi. MPT-55 için de bugüne kadar 40 bin adedinin satışı karara bağlandı. Bu tüfeklerin yıl sonuna kadar teslim edilmesi öngörülüyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/mpt55in-etkisi-artiyor/6163/1 Mesajı Paylaş

dum

Haberdeki bilginin aksine, meskun mahal için tercih edilen tüfenk mpt76..  zaten o sebeple ilk partinin neredeyse tamamı planlananın dışında kk tüfenkleri komandolara verdi.  Arazide uğraş veren jöh ve sair unsurlarda ise 5,56 tüfekler var. 

Arazide hafiflik ve daha fazla mermi taşıma imkanı konusunda 5.56 ,

Meskun mahalde  öldürücülük ve delme kabiliyeti konusunda 7,62 ,

Görüldüğü kadarıyla tercih edilmiş durumda.

5,56 tüfeklerin arazideki dezavantajını kaldırmak ve faydasını artırabilmek için mermi ve barut hakkı ile ayarlamalar denenip  yapılıyordur.

Eyyorlamam bu kadar.. saygılar. Mesajı Paylaş

HDS

Polimer başlık nedir acaba? Mesajı Paylaş

putty

Ben bu 5.56 ile 7.62 için meskun mahalde yada arazide ikileminin fazla batılı olduğunu düşünüyorum. Yinede buna yakın ama bence asıl ikilem dağlık arazi ile değili arasında bu kalibre tercihi daha önemli. Sadece meskunda değil düz arazide de 5.56 daha mantıklı ama arazi Anadolu ve daha fecisi doğu gibi ise o zaman 7.62 şart.

Şu arazlerde 5.56 düşünebiliyormusunuz? Her yatıp mevzi aldığın yerde önünde en az 2 km gözlerinde taraman gereken temiz arazi var. Batının düz arazilerinde bu bir kaç yüz metreyi geçmez. Türkiye nin İstanbulu bile bu resimlerdeki gibi. Ama Avrupa'nın Rusya'nın stepleri düzlükleri top sahası gibi. Yani meskun mahal olayı değil bu dağlık arazi olayı asıl kritik mevzu.

Mesajı Paylaş

dum

@putty ; yürüyen birlik ile sabit birlik ihtiyaçları farklıdır,

Ayrıca meskun mahal'deki lojistik imkanı ile arazininki farklıdır.

Nihayetinde kimin neye ihtiyacı varsa onu alır. Elde herkesi tatmin edecek çeşit var artık.

@hds, cekirdek malzemesini tamamen veya kaplama olarak plastik kullanarak yapmanın bazı aerodinamik faydaları varmış. Uçuş stabilliği,menzili  ve vuruş anındaki kinetik enerjiyi etkiliyor ve artırıyor haliyle. Bir de vuruş anında daha fazla açılıp ve dağılıp daha ölümcül olur. Mesajı Paylaş

Topgun

Etkili menzil önemli şey. 5.56 mermi, 7.62mm mermi seviyesine getirilebilirse bu muhteşem bir iş olur. Çünkü tüfekler arasındaki ağırlık ve büyüklük farkı bariz oranda. MPT-55'i bilemiyorum ama diğer üreticilerin 5.56mm tüfeklerini yoklayınca, neredeyse tek elle Ateş edebilinecek kadar hafif ve kompakt olduklarını gördüm. Sarsılmaz olsun, TİSAŞ olsun vb. çok güzel 5.56mm tüfekler ortaya koydular. İnşallah şu MKEK tekeli kırılırda, diğer üreticiler ile rekabet olur, kalite artar. Mesajı Paylaş

putty

May 03, 2018, 10:45 ÖÖ Last Edit: May 03, 2018, 10:49 ÖÖ by putty
Biz G3 tecrübemizi referans alarak şartlanmış şekilde gelecek öngörüsü yapıyoruz. Zannediyoruz ki bir silah seçeceğiz onuda G3 gibi tek tip ve 50 yıl kullanacağız. Türkiye değişiyor artık 20 yılda bir bütün tüfekliği sil baştan değiştiririz biz. Ayrıca artık sadece G3 ümüz olur standart silahımızdır bütün ordu onu kullanırız diye bir tek tip olayıda olmayacak elbette biri ağırlıkta olur ama artık askerin elinde bir sürü silah göreceğiz.   İsrail askerlerinde öyle ABD askerlerinde öyle mesela bir timde bir sürü 5.56 var bu ordu disiplinsizliği değilki bizde ona yakın olacağız bundan sonra.

Bakın her askerde başka bir çeşit bir timde başka başka timde başka silah hakimiyeti. Bizde de görüntü böyle olmaya başladı ve artarak devam edecek. 15-25 yılda bir silahlar değişecek filan.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Özel Birlikler ihtisas alanları babında değişik yapıda pekçok silaha ihtiyaç duyar. Sınırlı sayıda temin edilen silah-teçhizat yedekli bir şekilde temin edilerek idamesi sağlanır. Ama asıl ana kaideyi oluşturan onbinli, yüzbinli adetlerde kullanılacak standart piyade silahlarının idamesi çok kritiktir. Yerli olmasının önemi buradan gelir. Belirli modellerin altyapı derinliğinde yer alan bakım-onarım ve ikmal kademelerinin yetişmiş olması, tedarik mekanizmasının hiç aksamaması özellikle harp zamanında hayat mamat meselesi olur.

"Bir mıh bir nal kurtarır; bir nal bir at kurtarır; bir at bir er kurtarır; bir er bir cenk kurtarır; bir cenk bir vatan kurtarır" diye boşa dememişler. Mıh ve nalı gerektiği şekilde tedarik edemiyorsan... Mesajı Paylaş

Alkyone

Bosna Hersek'te ki Türk askeri Mpt kuşanmış Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

NoLoven

Sayın Top Gun insan üzerindeki etkisini de gördünüz mü?
Neden ABD 7,62 mm.lere dönüş yaptı.
5,56 mm neden 200 metreye kadar tercih edilir?
MKE nin şimdi yaptığı araştırmaları daha önce yapan şirket kimdir. Sonuç ne olmuştur?
SS-109 mermisi nereden çıkmıştır?
İnsan üzerindeki silah etkisini en yakın hangi test ortaya koyar?
5,56 mm. tercihinde asıl önemli olan isabet yani tüfeğe hakimiyet faktörlerinin kolayca uygulanabilmesi ise Profesyonel ordu için 7,62mm. daha doğru bir tercih değil midir?
Putty Bey sizi üzmek istemiyorum ama yorumlarınızın yanlış olma ihtimali nedir?
Polimer Başlık madem balistiği olumlu etkiliyorsa neden 7,62'de de kullanılmıyor?
Daha önce 5,56 mm. mermi çekirdeği başlığı değiştirildi mi? Sonuç ne oldu?   Mesajı Paylaş

putty

Tem 13, 2018, 12:23 ÖS Last Edit: Tem 13, 2018, 12:25 ÖS by putty
Türkiye 7.62 yi tercih etmiştir genellemeside hiç doğru değil. İlk önce 7.62 üretildi diye bizim standart silahımız 7.62 olacak diye bir şey yok. Daha şimdiden 5.56 lar 30 bin gibi rakamlarda MKE ye siparişleri verilmeye başlandı. Sanıyorum 5.56 hakimiyeti ilerleyen zamanda göreceğiz. 7.62 çok etkileyici ama seçilmesi kolay bir silah değil belliki mırın kırın başladı 5.56 ya meyil başladı bence. Doğrusuda 5.56. Ama benim asıl fikrim tektip silah takıntısının artık değişmek zorunda oluşu. Tüm askerlerin elinde G3 olması gibi bir tektip disiplinini aramamak daha doğru olan. Kime ne çap ve model lazımsa kim silahı ucuz ve güzel yaptıysa onu alıp kullanırız artık. 40 yılda kullanmayız 15 -20 yılda bir silahlar yenilenmeli. Fakir Türkiye değiliz artık Mesajı Paylaş

Topgun

Sn.NoLoven, evet her iki çaptaki mühimmatında, insan ve muhtelif hedefler üzerindeki etkilerini gördüm. Bunları kullanan insanların hal ve vaziyetlerinide gördüm. Bu yüzdendirki; her iki tipte kullanımda olmalı, isteyen istediğini seçmeli diyorum. Hatta, eğer 5.56mm vuruş etkinliği, dahada geliştirilebilirse süper birşey olur diyorum. Bu iki mühimmatı kullanan silahlar arasında, yedek mühimmat dahil o kadar ağırlık, taşıma ve kullanım kolaylığı farkı var ki, insan bu hususta eğer seçme şansı varsa, bunu muhakeme etmek durumunda kalıyor.
Olsun diyorum, her iki çapta olsun, yanında bol keskin nişancı tüfeği ve modern hafif makineli tüfekte olsun. Artık Mehmetçik yokluğa esir olmasın, çeşitliliğe sahip olsun.
Şahsen 5.56mm tüfek tercihimdir. Meskunda, buna ilaveten dipçiksiz pompalı tüfekte isterim. Duvar delme işi zırhlı araçtaki .50 kalibre M2'nin görevi. Hatta eldeki 20-25mm namluları tekerlekli araç üzerine almak zaten sahadaki tecrübeye istinaden mantık gereği.
Dağdaki karakol içinde, sabitte büyük kalibre, timde hafif kalibre olması akla mantığa daha uygun. Bu arada tim dahilinde muhakkak ağır makineli ve bombaatar olması gerekliliğinin üzerini çizerek bu kanaati savunuyorum. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter