MKE MPT-76 Milli Piyade Tüfeği

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 15, 2017, 02:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Ondan mı burada in cin top oynuyor her şeyi orada konuşuyorsunuz yani. Ulusal sır konusu filan mı bu MPT işi çok mu gizli mevzuda orada içinizi boşaltıp buraya hiç bir şey bırakmıyorsunuz. Bizde burada kendi kendimize kumda oynuyoruz kendimize güldürüyoz Mesajı Paylaş

saladin

Ben açıkçası askerlerin mpt-76 aradığını hatırlamıyorum. Ama genel olarak MKE'nin üretiminden rahatsızlık var izlenimi vardı. Kale'nin teslimatları konusunda ise bir bilgi yok.

Az alım niye mermi çapından olsun ki?  Herkes alternatif 5.6'nin yeterli olmadığı fikrinde. Arada henüz bir standart gelmediği için tek çare 7.62. Mesajı Paylaş

minigitav

@Saladin hocam.sen sakfordaki fırat kalkanı başlığını bir daha okursan hatırlarsın Mesajı Paylaş

sadalone

Komandolara 7.62 sürpriz oldu acaba HK-33'ler tamamen MPT-76 ile değiştirilecek.

Evet 7.62'nin gücü var ama recoil ve ağırlık problemi'de var üstelik 5.56'in yarısından bile az mermi alabiliyorsun.İkisinin'de birbirine karşı avataj ve dezavantajı var orta bir yolda buluşulması gerekiyor.Ama buna karar verecek olan biz değil ABD'dir ve ben orta yolu bulacaklarını düşünüyorum.

Mesajı Paylaş

minigitav

@sadolone.elbette biz geri zekalıyız ya kendi kendimize nasıl karar verelim?yahu biz eğer coninin dümen suyunda gitseydik 5.56 kullanmazmıydık? Mesajı Paylaş

Vatansever

Sakfor da çok hareketli değil.

Silah G3'e göre iyidir elbet ama özel kuvvetler için yeterli isterleri karşılayan bir tüfek değil kendi kanaatim. Mesajı Paylaş

putty

Silah kötü değil ama benim demek istediğim ordunun 7.62 de karar kıldığına inanmıyorum. Bu çok akıntıya kürek çekme olur dile kolay kesinlikle kararım karar deyip orduyu donatsan 2050 ye kadar bir daha değiştirme şansın kalmaz. 2050 de 7,62 mi kullanacağız olacak iş mi. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Evet olacak iş Putty...

ABD, Afganistan'da 5.56'nın ne kadar etkisiz kaldığını gördü. Asimetrik terörde bile etkisiz kalan bir silah düzenli harpte ne yapsın ?

Ara bir kalibreye gidilip gidilmeyeceği ise soru işareti ama son tahlilde bu onların sorunu bizim değil ;) Mesajı Paylaş

merzifonlu

Tem 05, 2017, 08:33 ÖS Last Edit: Tem 05, 2017, 08:43 ÖS by merzifonlu
Kovan yapısı değişir, belki polimer kovana falan geçilir ama; bence kalibre kolay kolay düşmez bu saatten sonra.

Hem yaygınlaşan vücut zırhları, hem de optik/bilgisayar destekli ateş sistemleri yüzünden yüksek kalibreli tüfekler yeniden vitrine çıkıyorlar. O nedenle evet, bu "olacak iş"! Mesajı Paylaş

putty

BETONBEY peki neden ABD 7,62 ye halen geçemedi neyi bekliyor sizce Mesajı Paylaş

bnb

MKE, 1680 adet daha mpt76 teslimatı yapmış.

http://savunmaveteknoloji.com/mkekden-ikinci-mpt-76-sevkiyati/

Ilgi çekici bir kısım da:

"Şu anki mevzuatımız gereği hızlı ve seçici hareket edememekteyiz. Makine Kimya Kurumunun yeniden yapılandırılması neticesinde yıllık üretimimizin en azından 3 katına çıkacağı ön görülmektedir.." diye konuştu." Mesajı Paylaş

ocay

Hep bir bahaneleri vardır. Mesajı Paylaş

saito

Tem 31, 2017, 01:23 ÖÖ Last Edit: Tem 31, 2017, 01:32 ÖÖ by saito
Üretim ile ilgili sorulara cevaben

Gerekli olan CNC 5 eksen kısa süre önce geldi çok düşük toleranslar 0.2 mm ile çalışıyor çekik gözlü anadolu`nun ücra bir köşesinde işini yapıyor üretim hızlanır bundan sonra.Elimizde mg3/g3 kalitesinde  silahlar olsun istemiyorsak  acele etmememiz lazım,işçilik ile silah üretirse özellikle MKEK perişan oluruz.

Mesajı Paylaş

NoLoven

Eyl 18, 2017, 01:01 ÖS Last Edit: Eyl 18, 2017, 01:24 ÖS by NoLoven
7,62 TSK için çok doğru bir karar, bunu tartışanların 5,56-7,62 jel testlerinden haberi yok. Orta etkin fişek ve yüksek etkin fişek bilgisi eksik. MPT-76 Özel Kuvvetler için yapılmadı. Bu konular çok tartışıldı. Asıl merak ettiğim 7,62 mm. Piyade Tüfekleri içerisinde kullanıcı yorumları.  5000 atım ve 5-10 yıllık kullanım sonucunda profesyonel yorumları. Mesela 400 m. hedeflerine 100 kişilik bir birliğin sıfır G-3 ve MPT-76 atış başarı yüzdeleri. Bu mesafedeki 5000 atım sonucu jel testleri. Şunu kullanan arkadaşlardan sağlıklı yorumlar yok. Zaten isteseler de paylaşamazlar. Ancak arkadaş sohbetlerinde belki... Bilen duyan varsa paylaşırsa sevinirim.

Komandolar için hiç sürpriz olmadı bu yanlış bilgi. Başından beri Komandolar 7,62 istediler. 2050 yılına gelindiğinde Lazerli veya Manyetik Tüfeklerin atmosferdeki, ışın kırılımının giderilmesini veya enerji kaynaklarının gücünü konuşuyor oluruz. Ayrıca  ABD Afganistan'da zaten 7,62'ye geçti.  ÖKK'yi karıştırmayınız. Onlar göreve yönelik silahlanırlar. Çelik yeleklerde ileri seramik levha kullanımı bile 3-A sınıfı yeleklerde 7,62 mm fişeği % 100 korumuyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter