MKE MPT-76 Milli Piyade Tüfeği

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 15, 2017, 02:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

5.56 ile 7.62 mm arasında uyanıklık yapıp ortasında 6,5 mm yi seçmek anlamsız bir sevda. İkisinin ortasını seçmek mantıklı değil onun yerine iki ucu seçmek daha mantıklı. Skalanın minumum ucunun avantajlarını ve maksimum ucunun avantajlarını kullanmaktan vaz geçip optimum bir orta çap ta karar kılıp her iki uçtaki kalibrelerin avantajlarından vazgeçmek çok anlamsız. Zaten böyle orta bir kalibre var lazımda kullansın isteyen ama ordunun standardı olsun demesinler. Mesajı Paylaş

swat

Yanlız Putty hocam hatırlatmak isterim,

Bizim 7.62'ye dönüş sebebimiz HK-33'den edinilen 5.56mm deneyimleri. Tabi HDS üstadın dediğide var her birlik ihtiyacına göre tüfek sipariş edebilecek. Ama Hk-33 zaten 2000'lerin başında seçtiğimiz 5.56mm tüfekti, biz 80.000 adet üretim sonrası üretimi durdurduk tabi 80.000 tüfeği eldeki G-3'lerin teknik durumunu düşünürsek çöpe atamayız.

Amaç burada 7.62'mi yoksa 5.56 mı hayır hayır 6.5 Grandel gibi kısır döngüye çekmek değil. Zaten seçim iradesi ben veya sanıyorum buradaki bir kişide değil. TSK 7.62 dedi. MPT-76 çıktı. Güzelde oldu.

Bu nedenle 7.62 üzerinden konuşabiliyorum. Bunu seçtiler. Mesajı Paylaş

Mootun

Eki 10, 2018, 11:21 ÖÖ Last Edit: Eki 10, 2018, 11:24 ÖÖ by Mootun
7.62ye ısrarla geçmek isteyen de biziz yalnış anlamasın tsk'yı ssb'yi eleştirdiğim yok sadece 7.62nin hantalligini  eleştiriyorum. Yüksekova da dahi meskun mahale katılmış bir orduyuz ve halen 7.62 x 51 de ısrarcıyız ve biz bunu sadece biz de olan yaralama öldürme mantığıyla değerlendiriyoruz. Meskun mahal operasyonları başta olmak üzere artık tüm çatışmalar da gördük ki seri hafif çevik hareketlere uyum sağlayacak tüfekler iş yapıyor sadece bizde değil benzer operasyonlara katılan ülkeler de durum aynısı.

Hk 33 5.56 bir tüfek ama gerek çalışma sistemi gerek yapısal özellikleri G3'ün aynısı. Dünya da taarruz tüfeği olarak meskun da kırsal da bu tüfekleri kullanan ordu kuvvet yok gibi.

Şunu da belirteyim 7.62x51 kalibre taarruz tüfeği olarak gerçekten garabet bir kalibre iken 7.62x39 gayet iyi bir kalibredir.

Ayrıca şunu da belirteyim meskun mahal tecrübelerin de TSK ve egm durduruculuğu n ve penetere gücünün sadece kalibre ile ilgili olmadığını anlamışlar ki hollow point mermilere geçiş yaptılar.

Sn. Putty TSK da çatışmaya giren sadece özel görev güçleri değil karakoldaki asker de çatışmaya giriyor komando da çatısmaya giriyor ki karakol daki askerin girdiği çatışma, çatışmaların en zoru. Onları da düşünmek ona göre hareket etmek lazım.

Benim bura da yapmak istediğim eleştiri yapıcı eleştiri. İnşallah ben yanılıyorumdur da 7.62 kalibre tekrar bize G3 gibi dert olmasın. Mesajı Paylaş

putty

Eki 10, 2018, 11:33 ÖÖ Last Edit: Eki 10, 2018, 11:34 ÖÖ by putty
Tüfek seçmiyorum sadece Türkiye 7.62 seçti demenize katılmadığımı söylüyorum ortada böyle bir durum yok. 5.56 mm ye geçtik ve devam ediyoruz. Bir farkımız var 7.62 yi öbürleri kadar terk etmedik biz hala faydalı yerlerde kullanıyoruz. Ama ordu 5.56 yı standart silah olarak seçti ve bu karardan dönmedi bence. Neden 7.62 peki bu yapılan yerli silah. Çünkü ihtiyaç öyle eldeki 5.56 tüfekler yeni 7.62 ler eski ve biz ikisini de seven ülkeyiz haliyle eski olan G3 leri değiştirdik niye ilk etapta hk33 leri değiştirelim onlar yeni silahlar. Siz HK 33 ü sevmemiş olabilirsiniz TSK leride tedariği bırakmış olablir ama bu silahlar ömrünü doldurana kadar kullanılacaklar. Ordu böyle hadi silahlar çöpe demez kullanırlar almışlarsa. G3 gibi onlarca yıl kullanılmaz ama en azından 15 yıl daha HK 33 ler askerin elinde kalacaktır. Acil ihtiyaç G3 haliyle biri yeni silah yapıcam hangi çapı istiyorsun derse 7.62 dendi diye bunu seçtik buna döneceğiz demek değil o an ne ihtiyaç var onun cevabı bu. Sonrada 5.56 üretildi biliyorsunuz TSK leri artık ne kadar 7.62 lazım ise MPT 76 ne kadar 5.56 lazım ise öbürünü alacak. Muhtemelen 5.56 ları çok daha fazla alacak her ordu gibi. Mesajı Paylaş

saito

Wiet-nam ormanlarında savaşacaksanız 5.56 ile olur hakkaride savaşıyorsanız 7.62 , tepe sırtında karşı tepenin sırtına 5.56 ile ateş eden adamla dalga geçerler anca toz kaldırır.

Örnek tabloda işaretli yerler tüm soruları cevaplar nitelikte.

Mesajı Paylaş

putty

Güneydoğuda 7.62 tercihi çok mantıklı tabiki. Dediğin gibi karşı tepeye 5.56 ile ateş etmek biraz komik olur. Ama orduyu da terörle mücadele ye indirgememek gerek. Hele şimdi profesyonel birliklerin iç güvenlikte kullanılmaya başlanması ile terör ile mücadele belkide 10 bin en fazla 20 bin muharip askerle yapılan bir mücadeleye dönüştü. Bu özel ihtiyacı göz önüne alıpta TSK leri 7.62 seçti dememek gerek. Şimdi tartışıyoruz iddialar havada kalıyor ama mesela 10 yıl sonra net şekilde göreceğiz ordunun 7.62 değl 5.56 seçtiğini. Bu MPT 76 bizi biraz yanılttı 7.62 seçmiş gibi gösterdi. Şimdide öyle bir şey yok ama tartışabiliyoruz ilerde genel resme bakıp 5.56 seçildiğini net şekilde fark edeceğiz Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Gelişen balistik ve değişik koruma teçhizatları göz önüne alındığında 7.62 kötü bir tercih değil bence. Mesajı Paylaş

saladin

Kisisel gorusum kalibreden cok yeni nesil, gelismis materyalle mermi tasarimina konsantre olunması. Maliyeti daha fazla olabilir orasi ayri ama kalibre de kucultulebilir.

Ornegin merminin başında patlayıcı olabilir, carpma aninda dagilacak yeni nesil parcaciklar olabilir, merminin daha hizli gitmesini saglayacak havaya karsi daha az direncli sekil veya malzeme olabilir.

Yani hiz ve kutlenin olusturdugu enerjiyi, kutleyi dusurup hizi artirarak korumak ve/veya carpma sirasindaki davranisi degistirmek.

Bunun uzerinde cok durulmamasini ise alternatiflerin yeterli gorulmesine, ve masrafin on planda tutulmasina bagliyorum.

Sahsen TUBITAK proje degerlendirme ofisinde olsam (hos hayvanat bahcesinde calismadigim ve IHL mezunu olmadigim icin kalifiye olamiyabilirim), bu tur kullanim olasiligi olan projelere destek verirdim. Mesajı Paylaş

putty

Eki 10, 2018, 03:08 ÖS Last Edit: Eki 10, 2018, 03:10 ÖS by putty
Bende optikleri asıl oyunun kurallarını değiştiren faktör olarak görüyorum. Ama optiğin hangi tüfeği daha anlamlı kıldığına doğrusu karar veremiyorum. 5.56 için optik öldürücülük faktörünü arttırdığı için 5.56 nın en büyük sıkıntısı olan yaralar öldürmez klişesini etkilediği için önemli. Muharebe menzilinde 5.56 da adamı öldürücü noktalarından vuracaktır. Bağdat da ABD askerlerinin yakaladıkları Iraklı savaşçıları hep kafalarından vurulmuş oldukları için infazmı ediliyorlar diye düşünülmüş ama asıl sebep optiklerin yaygın kullanımıymış. Optik yani 5.56 yıda çok öldürücü kılıyor. 7.62 ninde en büyük sıkıntısı az mühimmat taşınması. Ama optik burada da az mühimmatıda olumlu etkiliyor eksikliğinin anlamsız olmasını sağlıyor. Buna birde 7.62 nin keskin nişancı tüfeğindeki balistik üstünlükleri eklenince ortaya ufaktan ufağa sniper tüfeği çıkıyor. Bir manga dolusu sniper düşünsenize ne büyük bir güç. Yani optik işin içine girince bütün kriterler alt üst oluyor. G3 e bir x4 optik takarsanız asker 800 m ye bile vuramaz ama inanıp şansını bir dener. Mesajı Paylaş

erdem

7.62'nin birakilmasi ve 6.8 gibi bir orta yol bulunmasi konusulurken atlanan bir nokta var; bu durumda piyade tufekleri, makinali tufekler ve DMR'ler 6.8 olurken, dedicated sniper'larin elinde .338 Lapua gibi cok daha ozel kalibreleri gormeye baslayacagiz.

Dolayisiyla G. Dogu'da karsiki tepeden yapilan atislara 6.8 degil .338 Lapua karsilik verecek, olmadi SIHA karsilik verecek.

5.56 ya da 6.8, farketmez ama askerimiz artik optikten bakarak, geri tepmesi dusuk tufek ile, ilk atistan sonra nisan hattini bozmadan birbirini takip eden atislar yapmayi ogrenecek. Gercek devrim o zaman olacak.

Mesajı Paylaş

saito

Eki 10, 2018, 05:27 ÖS Last Edit: Eki 10, 2018, 05:31 ÖS by saito

dum

Eki 10, 2018, 06:29 ÖS Last Edit: Eki 10, 2018, 07:20 ÖS by dum
7,62  iyidir... üstüne  yazmaya gerek bile yok.. bizdeki güncel tecrübe kimsede yok..

Bazıları  ; öellikle de komandolar 7,62 kullanacak. Bazıları da 5,56..

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter