ATMACA Gemisavar Füzesi

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 05:50 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Baltica

Putty, pasif radarlarin karistirmaya karsi, aktif radarlardan daha dayaniksiz oldugunu biliyorsun degil mi ? Mesajı Paylaş

Teknisyen

İlginç bir bakış açısı.Biz füze ile ilgilenirken adamların dikkatini üzerine kamera koyulması ve çekimi çekmiş.

https://www.popularmechanics.com/military/weapons/a27471045/camera-missile-turkey/ Mesajı Paylaş

zirfak

Öğrenmek için soruyorum.Kara konuşlu gemisavar füzeler kara hedeflerine karşı kullanılamıyor mu?
Çalışma sisteminden mi?
Harp başlığı mı yetersiz?
Pahalı mı geliyor?
Çünkü kıyılarımıza konuşlandırdığımızda yunanistan donanma komutanlıkları bile hedefe giriyor
Mesajı Paylaş

assslan

Attığın taş vurduğun kuşa değmez. Yani hem pahalı olur, hem de savaş esnasında elindeki stratejik önemi çok büyük bir silahın sayısını eksiltmiş olursun. Mesajı Paylaş

TULGA

Düşman donanma üs komutanliklarina veya benzeri askeri tesislere termobarik başlıklı Bora ile saldırı daha etkili olur düşüncesindeyim.

Atmaca, harpoon gibi gemisavar füze sistemleri deniz platformlarını devre dışı bırakabilecek bir saldırı ile çok ciddi maddi kayıp verdirecek füzelerdir. Örneğin 1.5 ile 3m $ arasinda maliyetli bir atmaca ile 100-150m $'lık bir hücumbot-korvet-fırkateyn denizde savaş dışı bırakıldığındaki etkisi çok büyük olacaktır. Lakin kendi kara sınırına yerleştirilecek Kamyona monteli Atmaca ile düşman askeri üs yapılanmalarını devre dışı bırakmak için çok fazla sayıda füze kullanma ihtiyacı doğacaktır.

Ancak şu durum söz konusu olabilir. Ege'de yer alan ada ve kayaliklardaki yunan radar ve füze savunma sistemlerine karşı savaş esnasında karadan nokta atışlı değerli hedef imhası düşünülebilir. Onun haricinde Topçu roketleri ve Bora füzesi ile çoklu saldırı yapmak daha maliyet etkin olur düşüncesindeyim. Mesajı Paylaş

petibor

Bir tane genel maksatlı mühimmat yapmak lazım. Özellikleri kolay imal edilebilir hızlı üretilebilir temin edilebilir malzemeler ile üretilebilirlik ucuz üretilebilirlik mecbur kalındığında basit işletmelerce üretilebilir olacak. 200 km ye kadar menzili olacak karadan atılacak. Bence Yıldırım buna uygun füzeydi ama üstat HDS oda zor dedi ona itimat ediyorum başka bir bir şey seçmemiz gerek. En olmayacağı SOM gibi Atmaca gibi über teknoloji olabilecek en zor üretimler olurdu bu yüzden içinde jet motoru olan füzeleri bir kenara bırakacağız. Benim aklıma yatan HAROP veya  ramjet füzelerdir. Ramjet aslında basit bir füze teknolojisi barış zamanı herşeyine hakim olursan savaşta merdiven altı bile üretilir. Yani savaşta cayır cayır yakacağımız genel maksat ama çok yeterli mühimmatıda bir seçmemiz lazım. Bunu Atmaca yada SOM ile kurgulamak barışta iyi görünür ama savaşta sıkıntı olur. Bize varsın boyu 2 metre uzun olsun ama kolay mühimmatlar lazım. İçine benzin koyup çalışacak bir silah lazım mesela buna çalışsın SAGE ve Roketsan. Bir tane ordunun öküzü karadan karaya silah lazım bize. Mesajı Paylaş

assslan

Güdümlü roketler var ya... Her menzile göre alternatif de mevcut. TRG 300 ün menzili 120 km + mesela... Mesajı Paylaş

petibor

Onları üretmek zor HDS ye sorduk zor dedi yoksa bencede katı yakıtı dök roket yap oldu bitti boyu az uzunmuş kimene kamyona koy taşı ama zorsa yani o proses ve kimyasallar oda olmaz. Ama Ramjet basit bir yapısı ve yakıtı var aslında. Basit olsa herkes yapardı en sona kalmazdı gerçi ama bakıyorum çizimlere internette çok basit. Almanların Londraya attığı uçak füzelerin motoruda ramjet ti boşuna değil yani. Barış zamanı çalışırsan ramjet kolay bir itki tercihi bence üretim anlamında Mesajı Paylaş

murattekin

@putty, Almanların Londra'ya attığı uçak bombaların (V-1)motoru pulsejet denen ilkel ama basit bir motordu. Mesajı Paylaş
...

HDS

Neye zor dedim ben yahu?

Ucuna KGK takalım, falan demişsindir ona zor demişimdir. Mesajı Paylaş

assslan

;D
Ben de düşünüp duruyorum HDS neden güdümlü rokete zor dedi ki diye... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter