ATMACA Gemisavar Füzesi

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 05:50 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Daha yenimi test ettik Mesajı Paylaş

Defence

Sayın Amiral, seminerde "Atışlar yapıldı" dedi. Ama C4 Defence için Amiralimizin kullandığı o "lar" ekinin önemli olmadığı anlaşılıyor. Mesajı Paylaş

HDS

En azından bir kere atışın yapıldığını, bunun da neredeyse sene önce olduğunu biliyoruz zaten.

Lançerden çıkış fotoğrafları vardı S&H'ta. Mesajı Paylaş

Atılgan

Atmaca füzesinin ilk atışı gerçekleştirildi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Teknik Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır, "Atmaca gemisavar füzesi" olarak da adlandırılan Atmaca güdümlü mermisinin ilk atışlarının yapıldığını belirterek, "Önümüzdeki sene gemi platformundan atışlar gerçekleştirilecek." dedi.

Çakır, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 8. Deniz Sistemleri Semineri'nde yaptığı konuşmada, geçmişte kendi mühendisine, işçisine olan güven eksikliğinin bu dönemde ortadan kalkmasıyla savunma sanayisinin adeta şahlandığını ve gelecekte uluslararası alanda önemli bir oyuncu haline geleceğini söyledi. Türkiye'nin gemi dizayn ve entegrasyonunda dışa bağımlı olmaktan çıktığına işaret eden Çakır, deniz sistemlerinde birçok teknolojinin millileştirildiğini, bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Çakır, güdümlü mermide kısa zamanda ulaşılan hedeflerin Türkiye'nin bu konuda da uluslararası alanda lider ülkelerden biri olacağını gösterdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Atmaca projesini hepimiz yakından takip ediyoruz, ilk atışları yapıldı. Önümüzdeki sene gemi platformundan atışlar gerçekleştirilecek. Harpoon'un yerine koymayı planladığımız Atmaca güdümlü mermisinin Harpoon'dan daha üstün kabiliyetli, uzun menzilli, daha üstün yeteneklere sahip bir mermi olmasını amaçlıyoruz. Bundan da kuşkum yok, en kısa zamanda gerçekleştireceğiz."

Deniz sistemlerinde elde edilen başarıların milli tank ve milli muharip uçak hamlelerinde önemli rol oynadığını söyleyen Çakır, yerli firmaların yabancı ülkelerde gemi tasarlayıp inşa edebilir hale geldiğine dikkat çekti.

Çakır, platformlarda yer alan milli olmayan tüm çözümlerin millileştirilmesi gayretlerinin önemine değinerek, bu ürünlerin modernizasyon süreçlerinde millileştirilebileceğini, millileştirilemeyen parçalar için de yedek parçaların Türkiye'de üretilmesi şartının uygulamaya sokulabileceğini ifade etti.

Ahmet Çakır, özel sektör, kritik dizayn süreçlerini gerçekleştirebilir hale gelinceye kadar tasarım süreçlerinde rol almaya devam edeceklerini söyledi.

http://www.denizhaber.com.tr/atmaca-fuzesinin-ilk-atisi-gerceklestirildi-haber-77091.htm Mesajı Paylaş

murattekin

Atılgan Bey,
Başlığa yazılanları okumuyorsunuz herhalde. Bu yazı 16-10-2017, 16:59:12  tarihinde de burada yayınlandı.
Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Atılgan

Bu yazı nerede yayınlanmış murattekin bey? Bütün başlığı okudum ama bu haberde yazılan ayrıntıları içeren herhangi bir habere rastlamadım. Lütfen gösterebilirmisiniz? Mesajı Paylaş

murattekin

#90 numaralı yazıda Nokta adlı üye paylaşmış. Sizinkisi biraz daha ayrıntılı. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Atılgan

Elbette. Ayrıntılı, üstelik ilk kez teyit edilen bilgiler olduğu için paylaştım. Haberde Atmaca'nın, Harpoon'dan daha yetenekli, uzun menzilli ve kabiliyetli olduğu yetkili ağızdan ilk kez teyit edilmiş oluyor. Mesajı Paylaş

Alkyone

Atmaca'nın uçaklardan atılabilen versiyonu olacak mı acaba?
Planlarda böyle bir şey var mı. Yoksa bu boşluk ne ile doldurulacak Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

kosavalı1989

Kement projesiyle birlikte Som bu açığı doldurmaz mı? Mesajı Paylaş

Alkyone

F-35 projesi için geliştirilen Som-J haricinde gemisavar füzesi için hazırlık yapılmadı bildiğim kadarıyla..
Som-j nin F-16 Block 40 savaş uçaklarına entegrasyonu söz konusu açık kaynaklarda böyle geçiyor
Bu arada 2018 de Som-j nin hazır olması bekleniyordu. Orada durum nedir acaba?
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Oca 13, 2018, 04:04 ÖS Last Edit: Oca 13, 2018, 04:06 ÖS by putty
Atmacanın uçaktan atılmaması hayal bile edilemez. Kim su üstü saldırı füzesi yaptı da uçaktan atmadı bu güne kadar.
Üstelik komşu exoset leri uçaktan atabiliyorken Mesajı Paylaş

Alkyone

Atmaca'nın envantere girmek için gün saydığı söyleniyor
http://www.kokpit.aero/atmaca-gun-sayiyor Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

F16 ların milli mühimmatları atmaya ne kadar izin veriyor acaba.
Sonuçta radarı ile gördüğü hedefin kordinatını pylon daki bağlantıda seri haberleşme ile göndermek yeterli gerisini bizim mühendisler yapacak. F16 bu kadarcık iyi niyet göstermiyor ise yazıklar olsun yani onu yapıp dostlarına satan Amerikaya. SOM içinde bunu merak ediyorum hedef bilgisini uçaktayken füzeye yükeyebiliyormu pilot yoksa animasyonlardaki gibi yerde mi yükleniyor kartuşla filan. Her modern mühimmatımızda ABD ye sertifiye mi edeceğiz blok 2 de bir daha blok 2B de bir daha 6 ay sonra bir minik değişiklikte bir dahamı. İsrail boşuna illada yerli görev bilgisayarı diye tutturmuyor onca mühimmata kim yetişecek
TEBER ile KGK inde Jdam ve Paveway ı taklit ettik oldu bitti. Hepsin de bu yol mu deneniyor yoksa biraz görev bilgisayarı bu kapıları aralık bırakmış mıdır acaba. Ben Atmaca'nın mühendisi olsam uçak bana bir tane hedef kordinatı versin başka bir şey istemem onuda vermiyorsa yuh yani bir kaç byte seri haberleşme altı üstü.
Jet eğitim uçağını bari yapsak o bile bize yeter bu tür darboğazlarda TFX gelene kadar. Mesajı Paylaş

sadalone

TFX multi role olacak bu devirde artık hava üstünlük uçağı mı kaldı hele de bizim gibi bir ülkeler için.Atmaca'yı da TFX ile atarız neden olmasın.

Konuya DzKK tarafından bakarsak eğer atmacanı deniz karakol uçaklarından atılabilmesini isterdim.En azından alınması düşünülen uzun menzilli jet motorlu deniz karakol uçağında böyle bir kabiliyet istendiğini biliyoruz.F-35B meselesi de var tabi.

Bence asıl önemlisi Atmacayı kıyı savunma maksatlı olarak kamyon üzerinde görecekmiyiz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter