ATMACA Gemisavar Füzesi

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 05:50 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

SSB 10 genci "ATMACA" test atışına götürecek

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde Vizyoner Genç platformu, Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde gerçekleşen tanıtım sonrası yayın hayatına başladı.

Türkiye'nin yükselen savunma sanayiindeki kariyer olanakları, en son gelişmeler ve kariyer hayatı için fayda sağlayan içeriklerin yer aldığı vizyonergenc.com adresine tanıtım sırasında üye olup başvuran gençler arasından seçilen 10 öğrenci Sinop'ta gerçekleştirilecek füze test atışına götürülecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasını yaptığı Türk Savunma Sanayii Zirvesi, Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde 12 Aralık'ta sektörde rol üstlenen sivil ve askeri yetkilileri bir araya getirdi. Zirvenin ikinci gününde ise sektörün önemli isimleri ve kurumları, deneyimlerini gençlerle paylaşmak üzere "Vizyoner Genç" temasında bir araya geldi. İkinci günün açılış konuşmalarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir yaptı. Yaklaşık 2500 gencin katıldığı "Vizyoner Genç" temasında kariyer gelişimine yönelik konuşmalar gerçekleştirildi.

vizyonergenc.com yayında

Vizyoner Genç programı, savunma sanayii için nitelikli insan kaynağı temininin sürdürülebilir kılınması ve üniversite öğrencilerinin milli ve yerli üretim farkındalığına kavuşması amaçlarıyla oluşturuldu. Vizyoner Genç platformu, Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde gerçekleşen tanıtım sonrası yayın hayatına başladı. Gençlerin, profesyonel hayat yolculuklarında yanlarında olmak ve kariyer alanında onlara katkıda bulunmak adına hayata geçirilen vizyonergenc.com adresinde, Türkiye'nin yükselen savunma sanayiindeki kariyer olanakları, en son gelişmeler ve kariyer hayatı için fayda sağlayan içerikler yer alıyor.

SSB, 10 Genci Sinop Füze Test Atışına Gönderiyor

Savunma Sanayii Başkanlığı, Vizyoner Genç tanıtımına katılan üniversite öğrencileri içerisinden vizyonergenc.com'a üye olup başvuru yapanlar arasından 10 genci Sinop'ta yapılacak Atmaca füzesi test atışına götürecek.

http://defenceandtechnology.com/ssb-10-genci-atmaca-test-atisina-goturecek/ Mesajı Paylaş

Atılgan

Türkiye'nin ilk deniz füzesi 'Atmaca' Sinop'ta test edildi

Türkiye'nin ilk deniz füzesi olma özelliğini taşıyan 'Atmaca"nın Sinop'ta test atışı yapıldı. Bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alınırken balıkçıların denize açılmasına da izin verilmedi.
Savunma Sanayi Başkanlığı(SSB), Atmaca füzesini Sinop'ta test etti. Füze atışı, Sülükgölü mevkisindeki eski radar üssünde, Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Roketsan) tarafından yapıldı. Füze test atışının yapıldığı bölgede Sinop Emniyet Müdürlüğü geniş çaplı güvenlik önlemleri aldı.

Atışın yapıldığı saatlerde bölgeye giriş ve çıkışlar polis tarafından kapatıldı. Aynı zamanda balıkçıların denize açılmasına da izin verilmedi.

ESKİ RADAR ÜSSÜNDEN TEST ATIŞI

Atışlar, soğuk savaş yıllarında ABD tarafından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne (SSCB) karşı dinleme amaçlı kurulan ve 1992 yılında kaldırılan Sülükgölü mevkisindeki eski radar üssünde, ROKETSAN tarafından yapıldı.

Savunma Sanayi Başkanlığından yapılan açıklamada, Atmaca füzesinin test atışının bugün Sinop'ta yapılacağı duyurulmuştu.

ATMACA FÜZESİ

Satıhtan Satha Güdümlü Mermi Tedariki (Atmaca) Projesi Seri Üretim Sözleşmesi Savunma Sanayi Başkanlığı ile Roketsan A.Ş. arasında geçen ay imzalanmıştı.

Atmaca Projesi, Deniz Kuvvetleri'nin MİLGEM platformlarında konuşlandırılacak gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacına yönelik başlatıldı. Atmaca seyir füzeleri Roketsan, atış kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlar Aselsan tarafından yerli imkânlarla geliştirildi. İmzalanan sözleşme kapsamında da füzelerin seri üretimleri Roketsan, atış kontrol sistemi ile gerekli donanım ve yedek malzemelerin üretimleri Aselsan tarafından gerçekleştirilecek.

Üretilen sistemler İ Sınıfı MİLGEM Platformuna entegre edilecek. Atmaca, Türkiye'nin ilk deniz füzesi olma özelliğini de taşıyor.

https://www.denizhaber.com.tr/turkiyenin-ilk-deniz-fuzesi-atmaca-sinopta-test-edildi-haber-85954.htm Mesajı Paylaş

emrebenn

Hürriyette paylaşılan görüntü atmacaya ait degil hatta görüntüdeki mühimmat 90 derece dik yükseliyor. Mesajı Paylaş

petibor

Top tüfek füze konusunda gazetelerin hiç bir etik kuralı yok bunlar sanki haber değil üzerine palavranın düzmecenin uydurmanın serbest olduğu bir alan. Devletin bir basın açıklaması yok sen neye göre o füzeye Atmaca dedin nasıl uydurursun bunu kafana göre. Hapse girmesi gerek bunu yazanların yalan haber ne demek ya adam işten atılır bir daha basında çalışamaz. Hiç bu konularda yalanın uydurmanın önemi yok çok saçma yani bu. Nasıl yalan haber yaparsın Atmaca yı nasıl yazdın neye bakarak yazdın devlet bir şey açıklasa biz bilirdik açıklamadı işte sadece sivillerin video su var Mesajı Paylaş

malpsoy

Zaten halk seviyesinde cirit ile yıldırım arasında bir fark yok, ikisi de füze işte. Gayet normal basının bu şekilde olması.

Kimisi %100'e takık kimisi ne yaparsa yapılsın motoruna takık. Ha birde uçak gemiciler var  :)  Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Test sırasında atışı izlemek için SSB'nin getirdiği bir sürü genç vardı Putty. Yakında onların çektikleri görüntüler medyaya düşer... Mesajı Paylaş

korat

Benim tahminim denemesi yapılan füzenin atmacanın gemisavar modeli değilde cruise olması planlanan modelinin test edildiği yönünde. Gemiden kara hedeflerine atılacak ses altı serbest seyir füzesi bir yerli tomahawk veya kalibr :) Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

ziya

Gemisavar füzeler atıldıktan hemen sonra deniz düzeyine yakın seyrederse radar görünürlüğü azalır ama menzili kısalır,bu işi ne kadar geç yaparsa menzilide aratar radar görünürlüğüde,atmaca füzesi her türlü senaryoya göre test edilmesi gayet mantıklı Mesajı Paylaş


saladin

Hedefe vurma anının olmaması bence iyi olmamış. Evet sonda bir patlama var ama vuruşu görmüyoruz. Mesajı Paylaş

cochise120

50. saniyeden sonra havada seyir ederkenki görüntüsünü Som füzesine benzettim yanılıyorda olabilirim ama aynı görüntüyü daha önce som atışında izlememişmiydik. Yada atmacanın o şekilde açılır 2 kanatımı var ? detaylı bilgisi olan aydınlatabilir mi ? Mesajı Paylaş


NoLoven

Demek ki S-400, Hisar O, Korkut, Atmaca ve Gezgin hatta belki SOM bir paket halinde kara konuşlu kullanıma uyarlanmalı. Hatay, Silifke, Kıbrıs, Fenike, Marmaris, Datça, Didim, Çeşme, Foça ve Bozcaada, Gelibolu, İpsala keza Karadeniz sahilleri bunların gerektiğinde konuşlanması maksadıyla İleri üs bölgesi olarak bir konsept dahilinde değerlendirilmesi sağlanmalı. Hatta bu bölgelere Tufan'ın Sapan'ın kullanımına yönelik Trafo ve İnterkonnekte sistemine bağlanacak alt yapı çalışmaları yapılmalı. Bu düşünce bütüncül bir konsept ve doktrin ile multidisiplinlerde çalışabilecek bir yapıya kavuşturularak radar ve ateş kontrol sistemlerinden tasarruf hedeflenmeli. bu yapılırken yeteri miktarda münferit kullanım içinde teçhizat aynı zamanda kısmi imhanın yerine yedek olarak kullanımı da düşünülmeli. Bunlar kuvvetle muhtemel çoktan düşünülmüştür. Hatta bu projeye hakim olan üstatların gülümsediklerini hayal ediyorum. Çünkü ben olsam öyle yapardım. Hatta işaretlemeyi yapabilecek Casus uydu ve iha sistemleri ve fiber optik kablolamanın da entegrasyonu düşünülmeli.     Mesajı Paylaş

petibor

Atmaca'nın denizden, karadan, havadan ve denizaltıdan atılmaları zaten kaçınılmaz bir beklentidir. Benim merak ettiğim biz neden Harpoon u karadan ve havadan kullanmayı hiç düşünmedik. Oysa buna en çok ihtiyacı olan en çok faydalı bulacak ülkelerden birisiyiz denizlerimizin durumu itibarı ile. Yunanistan Exoset leri havadan ve karadan kullanabiliyorken bizim bunu atlamamız çok garip. ABD izin vermedi ise çok kabul edilmez bir durum zira dediğim gibi Yunanistan Fransız füzeleri ile bu imkana sahipti. Sanırım her şeyde fakirlikten ileri gelen bir kabulleniş vardı. Tabi yakın dönem Slam Er imkanını göz ardı etmemek gerek ama oda tatmin edici olmaktan en azından sayı olarak uzak.

Şimdi tablo tabi mükemmel olmak üzere. Atmaca zaten karadan havadan bu yeteneği sağlayacak ama gelinen dünyada görüyoruz ki bu ses altı saldırı silahları ülkelere ardan aktif koruma sistemleri ile güven vermiyor. Hipersonik ramjet silahlar ve yanı sıra mutlaka kaba balistik füzeleri de karadan ve kısmen havadan kullanmanın çalışmaları başlamalı veya tamamlanmalı. Mesajı Paylaş

Mermi

Belki Harpoon elektironik karıştırma neticesinde yanlışlıkla kendi gemimizi vurmayalım diye bu kabiliyet kazanımına gidilmemiş olabilir. Yerli Atmaca ile mutlaka bu kazanımlar elde edilir. Hipersonik konusunda bende senin gibi düşünüyorum. Gemilerin savunma sistemleri çok gelişti. En basitinde i- Frkateynimizde bile 64 ESSM ve Ciws olacak. HSH gemilerininde koruduğunu düşünürsek, çok ciddi satüre saldırı gerekli. Modern gemileri vurmak çok zor olsa gerek. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter