ATMACA Gemisavar Füzesi

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 05:50 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Atmaca muadili Harpoon-ER, Kh-35UE ve RBS-15Mk4 için hedefler  250km civarında; Block-3 Exocet, NSM ve Otomak Mk2 Block4 180 km menzilli.

Tipik yeni nesil Turbojet Motorlu gemisavar füzeler 180 ve 250 km civarında kümeleşiyor. Atmaca'nın da 250-300km menzilli olması rekabet açısından anlamlı olurdu. Yüksek menzil ve arazi üzerinde uçuş kabiliyeti daha önce mümkün olmayan ve hasım tarafından beklenmeyen saldırı zarflarını gündeme getirmesi açısından önemli.

Bir başka konu modülerlik. Artık ülkeler birden fazla gemisavar füze çeşidi istemiyor. Su üstü, su altı, kıyı ve hava platformlarının aynı füzeyi ateşleyebilmesi lojistik açıdan çok cazip. Mesajı Paylaş

sadalone

TSK'nın açıkladığı geçici güvenlik bölgesi Atmacayla ilgili olabilir mi?Atışlar 14.000 feet tavanını aşmayacak dendiğine göre bu kadar alçak irtifada anca seyir füzesi testi yapılır muhtemelen...
http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BN_37 Mesajı Paylaş

petibor

Bir tartışma açmak istiyorum Atmaca ile alakalı
Sorum şu;
Bu füzemiz hara hedeflerine karşı kullanılabilecek mi?
Kullanılabilecek ise
Aynı konfigrasyon ile mi kullanılacak yani radarı ile mi kara hedeflerine karşı kullanılacak?
Radar ile kullanılacak ise bu mümkün müdür?
Değil ise
Nasıl kullanılır? Mesajı Paylaş

ocay

Bütün gemisavar füzeler tipleme olarak seyir füzesidir. Yani evet karaya karşı kullanılabilir. Atmaca ataletsel ve GPS güdüm sistemi ile 10m hassasiyette hedefini bulur. Radarını ve altimetresini ise seyir amaçlı, optimum yükseklikte uçuş için kullanabilir.

Eğer ki Brahmos gibi radarın SAR modu varsa; hedef tanıma algoritmaları da konabilir. Etkinlik olarak IR arayıcı ile benzer bir biçimde daha hassas hedefleme imkanı ortaya çıkabilir Mesajı Paylaş

petibor

SAR modu olabilir diyorum aslında onu merak ediyorum. Bu teknolojideki eşikleri bu ölçekler için aştık sayılır.  IIR SOM kadar iyide hedef teşhisi yapabilir hatta radarın vektörel dataları SOM dan bile daha iyi iş görebilir. En son füzenin bu özellikte olduğunu farzetmek fazla iyimserlik olmaz heralde. Ama tabi başka tercihler de engel olabilir bilemem. Bu fark önemli çünkü seyir füzesinin INS yada GPS in hassasiyeti ile kısıtlanması imkan var ise çok yazık olur. Bir binayı ortalamak varken neden 10 m hassaslıkta vursun. Öbür türlü kasırga gibi olur güdümü. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, seyir füzelerinin hedefe vuruş hassasiyeti yanında bir de seyrüsefer hassasiyeti problemleri var biliyorsun değil mi?

Atmaca'nın bir de hiç bir kerteriz olmadan deniz üzerinde seyretmesi gerek. Mesajı Paylaş

petibor

Ara 24, 2016, 09:13 ÖÖ Last Edit: Ara 24, 2016, 09:15 ÖÖ by petibor
Denizde INS ile gider niye sorun olsun ki. Karada da radar altimetresi ile seyir füzeleri gibi gider. Bunlar zaten basit olan şeyler ama SAR radar modu özellikle kara angajmanları için olursa hedef teşhisi ve seyrüsefer için füzeye IIR füze gibi hassasiyet katabilir. Hatta vektörel datası ile çok daha fazlasını. Yapmışken bunu başarmak gerek. Bu ölçeklerde SAR konusundaki eşikleri aştığımızı bildiğimize göre iyimser olabiliriz aslında. Yani bizim füze bir binanın camından da girebilir bence hassasiyet olarak Mesajı Paylaş

swat

Arkadaşlar Şİmdi mevcut sistemler neler yapmakta ona bakalım.

MM40 Exocet Block-3 Bakalım ne demiş?

Menzil 70-180 km arası.

Navigasyon: 3D way points based on a hybrid GPS/INS package ve Radar alitimeter (HDS bundan bahsetmiş)
Terminal Guidance: Advanced J Band active RF seeker with adaptive search patterns (Bu kara angajmanı için olsa gerek)
 http://www.mbda-systems.com/exocet-solution/exocet-mm40-block3/

Rbs-15 mk4

Menzil 250 km

Güdüm: inertial GPS ve active J band seeker (aynı gibi)

https://en.wikipedia.org/wiki/RBS-15

Harpoon Block II+ER

Menzil: 130-248 km arası.

Güdüm active Radar Homing

https://en.wikipedia.org/wiki/Harpoon_(missile)#Harpoon_Block_II.2B_ER

Bu durumda Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Galiba keşfettik... Mesajı Paylaş

Havuc99

Sayin Harzemsah keşfedilen nedir yeni bir güdüm sistemi mi? Birde ne zaman envanterde göreceğiz 2020 den önce olurmu? Mesajı Paylaş

ocay

İ-Sınıfı inşaa töreninde Atmaca füzesinin bahsi geçirken 222km menzilli olduğu söylenmiş. Bu mevcut Harpoon'lara ciddi bir kabiliyet artışı getiriyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Mütevazı olmak iyidir. İnsana çok şey kazandırır ama bir şey kaybettirmez.
Artık bundan sonra Harpoon siparişi verilmez kolay kolay... Mesajı Paylaş

ocay

Küsüratlı söyleyelim de gerçek menzili belli olmasın mı dediler :) Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Klasik 200+ muhabbeti... :) Mesajı Paylaş

Kabardey

En çok merak ettiğim projelerimizden biri. Söyle Ada gemilerinin birinden fırlatılacağı günü iple çekiyorum. :) Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter