İki Kore'nin Bitmeyen Savaşı

Başlatan Sihirbaz, Oca 12, 2017, 12:52 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Deli deliyi deliyi görünce sopasını saklar, kabilinden olur herhalde..

Sarılıp öpüşebilirler bile. "Yumurta gibi adammış" lafları bile edilebilir. Mesajı Paylaş

merzifonlu

Trump (yani turp) Çin salatası yemeyen Rex'i tweetledi. (Latincede Rex "Kral" demektir. Demek ki turp "Sezar" olıyır! Rex ismi köpeklere de konulmuyor muydu bu arada?)

Ben beklenilenin aksine makul sonuçlar da çıkabilir diyorum. O ihtimal var. Hatırlatırım: Trump Çin'e de atıp tuttu, sonra da gitti 300 küsür milyar dolarlık ticaret anlaşması yaptı.

Tabii yine de belli olmaz. Çay Partisi ekolünden Pompeo ve müstakbel güvenlik danışmanı Bolton ikilisinden her delilik beklenebilir. Mesajı Paylaş

HDS

Iesus Nazarenus Rex Iudareaum; Nasıralı İsa, Yahudilerin Kralı.. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey ve Güney Kore liderleri buluşacak

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in 27 Nisan'da görüşecekleri duyuruldu.

Görüşme kararı ülkelerin üst düzey yetkililerinden oluşan heyetlerin iki ülke sınırında düzenledikleri toplantıda kararlaştırıldı.

Ri Son Gwon, K. Kore heyeti başkanı: Kuzey ve Güney Kore arasında 27 Nisan 2018 tarihinde sınır köyü Panmunjom'daki Barış Evi'nde liderlerin istekleri doğrultusunda bir Kore Zirvesi'nin yapılması planlandı.

Heyetlerin 4 Nisan'da yeniden bir araya gelerek zirvenin güvenliği ve protokolünü ele almak üzere çalışma toplantısı yapılması konusunda mutabakata vardığı da kaydedildi.

1953 yılında sona eren Kore Savaşı'nın ardından iki ülke liderleri arasında şimdiye kadar sadece 2000 ve 2007 yıllarında iki kez yapılan Kore Zirvesi'nin, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çöüzümüne katkı yapması bekleniyor.

Nitekim Kuzey Kore lideri Kim Jong-un 25 Mart'ta Çin Halk Cumhuriyeti'ne yaptığı ziyarette bu ülkenin devlet başkanı Şi Cinping ile yaptığı görüşmede, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması değişmez tavrımızdır demiş,"Güney Kore ve ABD bizim iyi niyetli çabalarımıza karşılık verir, barış ve istikrara katkı yapacak bir atmosfer oluşturmaya yardımcı olursa, Kore Yarımadası'nın nükleer sorunu çözüme kavuşabilir." ifadelerini kullanmıştı.

http://tr.euronews.com/2018/03/29/kuzey-ve-guney-kore-liderleri-bulusacak Mesajı Paylaş

Alkyone

Kuzey Kore diplomaside altın çağını yaşamasına rağmen 7. nükleer denemeyi yapmaya hazırlanıyor
https://www.japantimes.co.jp/news/2018/03/31/national/pyongyang-getting-ready-seventh-nuclear-test-despite-thaw-japans-taro-kono/#.Wr-ytIhubIW Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Kuzey Kore ve Güney Kore liderlerinden deklarasyon: Bundan sonra savaş olmayacak

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore lideri Moon Jae-in tarihi zirve için bir araya geldi. Liderler, karşılıklı düşmanlıkların sona ermesi için ortak bildiriye imza attı.

1953 Kore Savaşı'ndan bu yana yarımadayı ikiye bölen sınır hattını geçip Güney Kore'ye ayak basan ilk Kuzey Kore lideri oldu.

Kim Jong-un ile Güney Kore lideri Moon Jae-in, sınır hattında el ele kameralara poz verdi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Güney Kore lideri Moon Jae-in, bugün imzaladıkları ortak deklarasyonla "Kore Yarımadası'nda bundan sonra savaş olmayacak" dedi.

11 yıl sonra iki ülkenin liderler seviyesindeki ilk görüşmesinde Kore Yarımadası'nın tamamen nükleer silahlardan arındırılması için ortak çalışma konusunda da anlaşıldı.

Moon, Kuzey Kore'nin nükleer testleri durdurmasının çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

'Omuzlarımızda büyük bir yük var'

Kuzey Kore lideri Kim ise geçmişte de iki Kore arasında anlaşmalar imzalandığını fakat bu bir süre sonra beklentilerin boşa çıktığını hatırlatırken tarihteki hataları tekrarlamayacaklarını söyledi:

"Önümüzde öfkeli insanların ve tepkilerin çıkaracağı engeller olabilir fakat acısız zafer olmaz."

Güney Kore lideri Moon da "Tüm dünya bizi izliyor ve omuzlarımızda büyük bir yük var" diye konuştu.

İki lider arasındaki diyaloglarla ilgili basına bilgi veren Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü Yoon Young-chan "Kim, Moon'un Kuzey Kore'nin füze testleri nedeniyle sabahları erkenden uyanmak zorunda kaldığını duymuş. Bu yüzden Moon'a 'Bundan sonra uykunu bölmeyeceyiz' dedi" ifadelerini kullandı.

Liderler, ülkelerinin bölünmesi nedeniyle ayrılmak zorunda kalan ailelerin birleşmesi için bu yıl çalışmalarını hızlandıracaklarını açıkladı. Birleşme faaliyetleri, Kore'nin Japonya'dan bağımsızlığını ilan ettiği 15 Ağustos Ulusal Kurtuluş Günü'nde açıklanacak.

İki Kore'nin buluşması dünyada da ilgiyle takip ediliyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, görüşmeyi "iyi haber" diye değerlendirdi ve bunun cesaret verici bir adım olduğunu söyledi.

İki lider, ilk buluşmalarında sınır bölgesindeki askeri hatta el sıkıştıktan sonra Kim, Güney Kore liderini sınır çizgisinin kuzeyine geçmeye davet etti.

İkili, el ele kuzeye adım atıp daha sonra güney bölgesine geçti. Her adımı planlanan bu ziyarette Kim'in yaptığı davet bu tarihi anları izleyen birçok kişiyi şaşırttı.

Görüşmenin ilk etabı tamamlandıktan sonra iki lider ayrı ayrı öğle yemeğine gitti. Kim, öğle yemeği için korumalı siyah limuzinine binerek Kuzey'e döndü. Kuzey Kore lideri görüşmelerin ikinci etabı için öğleden sonra Güney'e yeniden geçecek.

'Yeni bir tarih başlıyor'

Sabah saatlerinde askerden arındırılmış askeri bölge olan Panmunjom'daki bir araya gelen Kim ile Moon, Barış Evi'ne doğru yürüdü.

Kim, burada ziyaretçi defterine "Yeni bir tarih başlıyor. Tarihin ve barış çağının başlangıcında" yazdı.

On yıldan uzun bir süredir ilk defa bir araya gelen iki ülke lideri arasında şakalaşmalar da yaşandı. Kim, zirveye Kuzey Kore'nin meşhur soğuk eriştelerinden getirdiğini belirtip "Umarım getirdiğim soğuk eriştelerin gerçekten keyfini çıkarırsınız" dedi.

Görüşmeye ilişkin ABD'den de açıklama geldi. Beyaz Saray, görüşmelerin barış ve refah yolunda ilerleme sağlamasını umduklarını söyledi.

Kore zirvesi, Kim ile ABD Başkanı Donald Trump'ın görüşme planlarının da öncüsü olarak görülüyor.

Zirvede, Kuzey Kore'nin nükleer silah programı gündemin başlıca maddelerinden olacak.

Seul, Pyongyang'la nükleer silahlarla ilgili anlaşmaya varmanın 'zor olacağını' söyledi. Kuzey Kore'nin nükleer ve füze teknolojisi, geçen yaz, son yılların en gelişmiş seviyesine ulaştı.

ABD'den açıklama

Kuzey ile Güney Kore liderleri 2000 ve 2007 yıllarında da bir araya gelmiş ama kalıcı barış için çözüm sağlanamamıştı.

Kim geçen hafta yaptığı açıklamada nükleer testleri askıya alabileceğini söyledi. ABD ile Güney Kore, Pyongyang'ın bu adımından memnuniyet duyduklarını ifade ederken Çinli araştırmacılar ise, son nükleer denemede düşen bir kaya nedeniyle Kuzey Kore'nin nükleer deneme tesisisin kullanılamaz halde olabileceğine işaret etti.

Nükleer silah programının yanı sıra iki liderin 1953 Kore Savaşı'ndan sonra resmi olarak sona eren barışı yeniden sağlama imkânlarını, ekonomik ve sosyal sorunları da ele almaları bekleniyor.

Ziyafette Kim'in favorileri var

Kim ve Moon öğleden sonra 'barış ve refahın' sembolik temsili için her iki ülkeden getirilen toprak ve suyla çam fidanı dikecek.

Zirve, iki liderin bir anlaşma imzalaması ve akşam yemeği öncesi ortak açıklamasıyla sona erecek. Ziyafet, Güney'de verilecek. Menü de diğer ritüeller gibi sembolik olacak.

Kim Jong-un'a, İsviçre'deki öğrencilik yıllarında en sevdiği yiyeceklerden olan patates yemeği rösti ikram edilecek. Ayrıca sofrada Kuzey Kore'nin soğuk erişteleri ve Kuzey Kore likörü de olacak.

Kim'e ziyaretinde, aralarında yönetimde etkili kız kardeşi Kim Yo-jong'un da bulunduğu dokuz yetkili eşlik ediyor.

Diğer ziyaretlerden farklı olarak, üst düzey askeri yetkililer ile diplomatlar da Kim'in yanında.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43919190 Mesajı Paylaş

Alkyone

Amerika'nın Güney Kore ile askeri tatbikat yapması yüzünden Kuzey Kore ile aralarına kara kedi girdi. Güney Kore ile planlanan görüşmeler iptal Trump - Kim görüşmesinin geleceği ise belirsiz
https://www.timeturk.com/kuzey-kore-trump-ile-planlanan-gorusmeyi-iptal-edebiliriz/haber-898692 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Mike Pence'ten Kuzey Kore'ye 'Libya' tehdidi


ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD ile nükleer bir anlaşmaya varması konusunda Kuzey Kore'ye uyarıda bulunarak, aksi durumda bu ülkenin Libya gibi olabileceğini belirtti. Amerikan Fox News kanalına verdiği mülakatta gündemi değerlendiren Pence, Kuzey Kore konusunda sert açıklamalarda bulundu.
Pence, "Geçen hafta Libya modeli ile ilgili birtakım konuşmalar vardı. Bu konuda Başkan Trump'ın açıkça dile getirdiği gibi, eğer Kim Jong-un bir anlaşma yapmazsa ancak o durumda (Kuzey Kore), Libya modeli ile sonuçlanabilir." ifadelerini kullandı.

Libya modeli tartışması

Libya benzetmesinin Pyongyang yönetimi gözünde bir tehdit gibi algılandığını hatırlatan spikerin "Bu bir tehdit mi?" sorusuna ise Pence, "Bence bu daha ziyade bir gerçek." yanıtını verdi.
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın Kuzey Kore konusunda "Libya modeli" önermesiyle ilgili geçen hafta bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, 2003 yılında dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un Libya ile imzaladığı gibi bir nükleer anlaşmayı Pyongyang ile yapmak istemediğini kaydetmişti.
Danışmanı Bolton'ın "Libya modeli" önerisini reddeden Trump, "Libya modeli çok farklı bir şeydi. Biz Libya'yı önemli ölçüde yok ettik. Kaddafi'yi görevde tutmak şeklinde bir anlaşma yoktu. Eğer (Kuzey Kore ile) bir anlaşma yapamazsak o zaman belki bu model gündeme gelebilir." değerlendirmesini yapmıştı.

Kuzey Kore kızgın

Kuzey Kore'de oldukça olumsuz yankılandığı bildirilen "Libya modeli" açıklamalarının yansımaları sürerken ABD Başkan Yardımcısı Pence'in bir kez daha bu konuyu gündeme getirmesinin tartışmaları alevlendirebileceği belirtiliyor. ABD Başkanı Trump, geçen haftaki açıklamasında, 12 Haziran'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapılması planlanan görüşmenin akıbeti hakkında "Henüz bir şey görmedik, duymadık. Bize bir bildirim de yapılmadı. Neler olacağını göreceğiz." değerlendirmesini yapmıştı.
Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatını "provokasyon" olarak niteleyerek, Güney Kore ile yüksek düzeyli müzakereleri askıya almış, Trump ile Kim arasında yapılması planlanan görüşmenin de riske girebileceğini açıklamıştı.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/penceten-kuzey-koreye-libya-tehdidi/1153183 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Kuzey Kore nükleer test bölgesinde ki tesislerini havaya uçurdu
https://twitter.com/ABC/status/999791504947232769

Buna karşılık Trump K.Kore ye gönderdiği mektupta 12 haziranda yapılması beklenen görüşmeyi iptal ettiğini açıkladı. Buna rağmen "açık kapı" bırakmayı da ihmal etmedi. Bu arada Trump işler ters giderse olası bir askeri operasyonun finansal yükünü G.Kore ile Japonya ya havale etme derdinde
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/trumptan-kuzey-koreye-acik-kapi/1156153
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Atılgan

ABD, Güney Kore ile yapılacak tatbikatları askıya aldı

ABD Savunma Bakanlığı "Özgürlük Muhafızı" adlı deniz tatbikatı dahil Güney Kore ile yapılması planlanan üç askeri tatbikatı süresiz olarak askıya aldı.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), "Özgürlük Muhafızı" adlı deniz tatbikatı dahil Güney Kore ile yapılması planlanan üç askeri tatbikatı "süresiz" olarak askıya aldı.

Pentagon Sözcüsü Dana White, yazılı açıklamasında ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in, ABD Başkanı Donald Trump'ın 12 Haziran'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Singapur'da yaptığı görüşmenin sonuçlarını ele almak üzere Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile bir araya geldiğini bildirdi.

White, "Bakan Mattis, Singapur Zirvesi'nin sonuçlarının uygulanmasını desteklemek üzere, müttefikimiz Güney Kore ile koordineli bir şekilde belirli askeri tatbikatları süresiz olarak askıya aldı." ifadesini kullandı.

Sözcü, söz konusu askeri tatbikatlara, "Özgürlük Muhafızı" olarak bilinen ve Kuzey Kore tarafından sıkça eleştirilen deniz tatbikatının da dahil olduğunu kaydetti.

https://www.denizhaber.com.tr/abd-guney-kore-ile-yapilacak-tatbikatlari-askiya-aldi-haber-82389.htm Mesajı Paylaş

Alkyone

Amerikalı istihbarat çevreleri K.Kore'nin müzakerelerde beyan ettiğinin aksine nükleer silah AR-GE ve üretim çalışmalarının artarak devam ettiğini iddia ediyor. Müzakerelerin zaman kazanmak için bir oyalama taktiğinden ibaret olduğu düşüncesi hakim
https://www.nbcnews.com/news/north-korea/north-korea-has-increased-nuclear-production-secret-sites-say-u-n887926 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Kuzey Kore 'roket fırlatma tesisini imha ediyor'

Kuzey Kore, ülkenin kuzeybatısındaki büyük bir roket fırlatma tesisini tasfiye etmeye başladı.

Merkezi ABD'de bulunan 38 North adlı izleme grubunun, Sohae istasyonuyla ilgili uydu görüntüleri, Kuzey Kore'nin Haziran'da ABD'ye verdiği sözü tuttuğuna işaret ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore liderinin 12 Haziran'da Singapur'da yapılan zirvede, bir deneme tesisinin imha edileceği sözünü verdiğini açıklamıştı, ancak hangi tesis olduğunu belirtmemişti.

Pyongyang Sohae'nin bir uydu fırlatma tesisi olduğunu söylüyor.

Ancak ABD bu tesisin balistik füze denemeleri için kullanıldığından şüpheleniyor.

Trump ve Kim, zirvede Kore Yarımadası'nın tamamen nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Anlaşmada, Pyongyan'ın nükleer silahlarını ne zaman ve nasıl imha edeceğine ilişkin ayrıntılar yer almamıştı.

Kuzey Kore'nin zirvedeki vaatlerini yerine getirip getirmeyeceği de tartışma konusu olmuştu.

Trump: Kuzey Kore 9 aydır hiç nükleer deneme yapmadı
Trump, dünkü açıklamasında Kuzey Kore ile ilişkilerinde kaydettikleri ilerlemeden "çok mutlu" olduğunu söylemiş ve Pyongyang'ın dokuz aydır hiç füze fırlatmadığını ve nükleer deneme yapmadığını söylemişti.

Ancak ABD istihbarat kaynaklarına dayandırılan yeni haberlerde, Kuzey Kore'nin nükleer programına gizlice devam ediyor olabileceği öne sürülüyor.

Bu haberlere göre Kuzey Kore'nin tek resmi nükleer zenginleştirme tesisi Yongbyon modernize ediliyor ve gizli tesislerde uranyum zenginleştiriliyor.

Saygın izleme kuruluşları, bağımsız kaynaklarca teyit edilmemesine karşın bu haberleri doğru kabul ediyor.

Kuzey Kore, geçen Eylül'de altı nükleer deneme gerçekleştirdi.

Son iki yıl içinde nükleer programına hız veren Pyongyang, ABD'yi vurabilecek kıtalararası bir balistik füze geliştirdiğini duyurmuştu.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44936682 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore ABD askerlerinin naaşlarını iade etti

Kuzey Kore, 1950-1953 yılları arasındaki Kore Savaşı'nda ölen 55 Amerikan askerinin naaşlarını iade etti.

Naaşların bulunduğu tabutlar bir Amerikan askeri nakliye uçağı tarafından, Kuzey Kore'deki Wonsan Havaalanı'ndan alındı.

Tabutlar daha sonra Güney Kore'deki Osan Hava Üssü'ne götürüldü.

Töreni üsteki Amerikan askerleri de izledi. Hawaii'ye götürülecek olan naaşlar üzerindeki kimlik tespit işlemlerinin yıllar sürebileceği belirtiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a teşekkür etti.

Trump son gelişmenin uzun yıllar sonra birçok aile için büyük bir an olduğunu kaydetti.

Trump ve Kim anlaşmıştı
ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un geçen ay Singapur'da yaptıkları görüşmede savaşta ölen Amerikan askerlerinin naaşlarının iadesi konusunda anlaşmıştı.

Kore Savaşı'nda yaklaşık 5300 Amerikan askerinin kaybolduğu sanılıyor.

326 binden fazla Amerikan askeri, Güney Kore ve Birleşmiş Milletler güçleriyle birlikte komünist Kuzey Kore'ye karşı savaşmıştı.

Kuzey Kore'nin geçen hafta ana uydu fırlatma istasyonu Sohae'deki bazı tesisleri sökmeye başladığı bildirilmişti.

Ancak Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik silah programlarınn ne aşamada olduğu bilinmiyor.

Trump ve Kim, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması için çalışmak konusunda mutabık kalmıştı.

Ancak Pyongyang yönetiminden yapılan son açıklamada ABD, "gangster taktiklerine başvurmakla" suçlanmıştı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44978152 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Washington Post: ABD istihbaratı Kuzey Kore'nin nükleer silah faaliyetlerinin durmadığını söylüyor

ABD'de yayınlanan Washington Post gazetesi ABD'li istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Kuzey Kore'nin en az bir, muhtemelen iki tesiste nükleer başlık taşıyabilen kıtalararası balistik füze geliştirme çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

Son haftalarda çekilen uydu görüntüleri ve elde edilen yeni istihbaratın başkent Pyongyang yakınlarındaki Sanumdong kentinde yeni tesislerin varlığının gözlemlendiği aktarılıyor.

Washington Post, gazeteye bilgi veren istihbarat kaynaklarının dosyaların gizliliği nedeniyle isimlerini açıklamak istemediğini de aktarıyor.

Gazetenin haberinde, "Yeni bulgular Kuzey Kore'de nükleer silah ve füze çalışmalarının sürdüğünün son kanıtı. Ele geçirilen istihbarat Pyongyang'ın nükleer kapasitesini artırdığı anlamına gelmese de ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki görüşmeye rağmen nükleer programın devam ettiğini gösteriyor" dendi.

Haziran ayında Singapur'da gerçekleşen zirvede Trump ve Kim kameralara el sıkışarak poz vermiş, görüşmelerin ardından ise iki hükümet arasında bir mutabakat metni imzalanmıştı.

ABD Başkanı Trump, varılan uzlaşmayla birlikte Kore Yarımadası'nda savaş halinin son bulduğunu ifade etmiş ve "Kim ile aramızda çok özel bir bağ kuruldu. Görüşme beklentilerimizden çok daha iyi geçti" demişti.

Trump zirvenin ardından ilerleyen günlerde ise Kuzey Kore'nin artık nükleer bir tehdit olmaktan çıktığını ifade etmişti.

Tesisleri ve nükleer silahları gizliyorlar
Washington Post gazetesine bilgi veren istihbarat yetkilileri ise Kuzey Kore'nin ABD'ye bildirdiği nükleer başlık sayısını düşük göstererek Trump yönetimini aldatmaya çalıştığını ifade ediyor.

Aynı yetkililer, Pyongyang yönetiminin yaklaşık 20 nükleer başlığı imha ederek nükleer silahlardan arındığını açıklamayı planladığını ancak onlarca nükleer silahı uluslararası gözlemcilerden saklamayı amaçladığını belirtiyor.

Sabumdong'daki tesis, ABD'nin doğu yakasını hedef alma kapasitesine sahip Hwasong-15 tipi füzelerin imal edildiği yerdi.

Washington Post, son uydu görüntülerinin aynı tesiste en az bir adet yeni Hwasong-15 üretimi için çalışmaların sürdüğüne işaret ettiğini aktarıyor.

Gazeteye konuşan yetkililer ise "Aynı eskisi gibi faaliyette olduklarını görüyoruz" diyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45014749 Mesajı Paylaş

nokta

Patriot'ta Geri Adım

Uzakdoğu'dan yeni bir Patriot adımı geldi. Japonya, Kuzey Kore ile yaşanan füze krizinde tansiyonun azalmasının ardından PAC-3 füzelerini üslerine çekti. Ağustos 2017'den beri Hokkaido, Shimane, Hiroshima, Ehime ve Kochi Bölgeleri'nde konuşlu bulunan Patriot Advanced Capability-3 (Patriot Geliştirilmiş Kabiliyet-3 / PAC-3) hava savunma sistemleri daha önce görevli oldukları üslere geri döndürüldü. Japonya ayrıca Ichigawa, Tokyo'da konuşlu kararagahın korunmasıyla görevli PAC-3 sistemlerini de bağlı bulunduğu Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri Üssü'ne geri döndürdü. Japonya, artan gerilimle birlikte ülkenin muhtelif noktalarına PAC-3 sistemleri konuşlandırmış ve Kuzey Kore'nin yaptığı bir denemede iki adet Hwaseong-12 (KN-17) balistik füzesinin Guam açıklarına düşmeden önce Japonya üzerinden geçmesinin ardından ülkenin en kuzeyinde bulunan Hokkaido Adası'na da PAC-3 konuşlandırmıştı. ABD ve Kuzey Kore liderlerinin görüşmesinin ardından tansiyonun düşmesiyle birlikte Japonya, daha önce de donanma gemilerinin alarm durumunu "Yüksek"ten "24 Saat Bildirim" seviyesine düşürmüştü.

 K Band aktif radar güdümüne sahip olan PAC-3 füzeleri, 15 bin metre irtifadaki hedefleri imha edebiliyor. Kinetik enerjili harp başlığı taşıyan sistem, 4,5 Mach sürate çıkabiliyor. 20 kilometre etkili menzili olan füzenin ağırlığı ise 318 kilogram

http://www.c4defence.com/Gundem/patriot-ta-geri-adim/6813/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter