İki Kore'nin Bitmeyen Savaşı

Başlatan Sihirbaz, Oca 12, 2017, 12:52 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

K.Kore Taepodong-1 füzelerinin denendiği 2000 metre rakımlı silolarda Hwasong-14 füzesini denemeye hazırlanıyor
http://english.chosun.com/site/data/html_dir/2017/09/11/2017091101045.html?platform=hootsuiteMesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

#136
Eyl 14, 2017, 12:22 ÖS Last Edit: Eyl 14, 2017, 02:52 ÖS by Alkyone
Uydu görüntülerinde K.Korenin yeni nükleer deneme yapmaya hazırlandığı tespit edildi. Eski deneme sahalarının artık daha güçlü denemeleri kaldıramadığı bu yüzden yeni sahalarda alt yapı hazırlıklarının başlatıldığı söyleniyor
https://www.yahoo.com/news/north-korea-apos-preparing-another-024010621.html?.tsrc=fauxdal

Kuzey Korenin Washington u olası savaşta 45 dakikadan daha az bir zamanda vurabileceği söyleniyor
http://missiledefenseadvocacy.org/alert/its-all-about-north-korea/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

turkdefence

Washington'dan kasıt Amerika kıtası olmalı. Cidden Washington DC olamaz değil mi! Mesajı Paylaş

Alkyone

#138
Eyl 14, 2017, 03:44 ÖS Last Edit: Eyl 14, 2017, 03:51 ÖS by Alkyone
Washington DC: 41 minutes böyle yazıyor

Bu arada Güney Korenin sığınak kapasitesi yetersiz kalmış sanki alelacele yapılmış herhalde

http://www.bbc.com/news/av/world-asia-41260477/a-look-inside-a-south-korean-public-shelter?ocid=socialflow_twitter

Güney Kore de savaş senaryoları 3 haftada 2 milyon insan ölür. Texas tan takviye birlikler 3 haftada gelir diyorlar
http://www.bbc.com/news/av/world-asia-41180929/north-korea-what-would-a-war-look-like Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Aslında zannedilenin aksine Amerika çokta güvende değil. Evet SM3 SMIIA filan bunların bir güvenilirliği var ama dalışa geçmeden önce vurmak için GBI yaptı adamlar şimdi hem sayıca yetersiz görüyorlar hemde taşınabilir olanından istiyorlar.
http://alert5.com/2017/05/06/mda-wants-transportable-gbis/

Haber mayıs ayından
Ana link arada kaynadı bu arada

GMD füzelerinin sayısı 2017 sonu itibariyle 30 dan 44 e çıkartılıyor bu arada
https://www.globalsecurity.org/space/systems/gbi.htm

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

#140
Eyl 14, 2017, 10:12 ÖS Last Edit: Eyl 15, 2017, 08:39 ÖÖ by Alkyone
Kuzey Kore az önce füze denemesi gerçekleştirdi. Japonyada alarmlar çalıyor
http://www.yonhapnews.co.kr/bulletin/2017/09/15/0200000000AKR20170915017200073.HTML?source=twitter
https://twitter.com/StratSentinel/status/908452603419402240

Füzenin 770 km irtifaya ve 3700 km menzile sahip olduğu söyleniyor
https://twitter.com/nktpnd/status/908459893795037184

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Defence

NATO'dan Kuzey Kore'ye 'küresel cevap' çağrısı


NATO, Kuzey Kore'nin sabah saatlerinde gerçekleştirdiği balistik füze denemesine tepki göstererek, "Küresel cevap" çağrısında bulundu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore, füze denemesiyle, tekrar Birleşmiş Milletler kararlarını umursamazca ihlal etmiştir." ifadesini kullandı.

Pyongyang yönetiminin gerçekleştirdiği füze denemesinin uluslararası barış ve güvenliğe karşı büyük tehdit oluşturduğunu belirten Stoltenberg, "Küresel bir cevap verilmesi gerekiyor." vurgusunu yaptı. Yonhap haber ajansına göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığınca, "Kuzey Kore, Pyongyang, Sunan yakınlarında sabah saat 06.57 civarında tanımlanamayan bir füze fırlattı. Füze, Japonya'nın üstünden geçerek Kuzey Pasifik'e ulaştı." açıklaması yapılmıştı.

Kuzey Kore, 29 Ağustos'ta Hwasong-12 tipi orta menzilli bir balistik füze fırlatmış, Japonya'nın üstünden geçen füze Büyük Okyanus'a düşmüştü.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/407732/natodan-kuzey-koreye-kuresel-cevap-cagrisi Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Kuzey Kore lideri nükleer hedefe ulaşma sözü verdi


Cuma günü gerçekleştirilen son balistik füze denemesi sonrası bir kez daha uluslararası tepkilerin odağında olan Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong-un, ülkesinin nükleer hedeflerine ulaşacağı sözünü verdi.

Devletin resmi yayın organı KCNA'da sözleri yayınlanan Kim, ülkesinin amacının "Amerika Birleşik Devletleri ile askeri bir denklik kurmak" olduğunu söyledi. Kuzey Kore liderinin, Cuma günü gerçekleştirilen fırlatmayı izlerken çekilen bir fotoğrafı da yayımlandı.
Japonya'nın üzerinden geçip Büyük Okyanus'a düşen son füze denemesi bugüne kadar gerçekleştirilen testler arasında en uzağa ulaşan füze olarak tanımlanıyor.

Füzenin Hokkaido Adası'nın üzerinden geçtiğini ve adanın 2 bin kilometre doğusunda Büyük Okyanus'a düştüğünü açıkladı. Ülkesinin resmi yayın organı KCNA'da açıklamaları yayınlanan Kim, ABD'nin Kuzey Kore üzerinde askeri bir seçenek kullanmayı aklına bile getiremeyeceği bir askeri denklik kurma amacında olduklarını belirtti. Kim Jong-un, yaptırımların ve ambargoların nükleer güç olmalarını engelleyemeyeceğini de söyledi.

Kuzey Kore'nin son iki füze denemesi

                                             15 Eylül        29 Ağustos
Katedilen mesafe                3.700 km        2.700 km
Azami irtifa                        770 km        550 km
Düşüşte Japonya'ya mesafe     2.200 km        1.180 km
Uçuş süresi                       19 dakika        32 dakika
Füze tipi                               Orta menzilli       Orta menzilli
                                            olduğu sanılıyor   Hwasong-12

ABD'ye 'tehditlerden vazgeç' çağrıları

Füzenin fırlatılmasının ardından acil bir oturumda toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, son derece kışkırtıcı olarak tanımlanan gelişmeyi oybirliği ile kınadı.

ABD Başkanı Donald Trump, son deneme ile ilgili yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin komşularına ve dünyaya bir kez daha hakaret ettiğini söyleyerek, askeri seçenek konusunda ABD'nin her zamankinden daha hazır durumda olduğunu ifade etti. Rusya'nın Birleşmiş Milletler büyükelçisi Vasiliy Nebenzia ise, ülkesinin, füze denemeleri kadar karşılıklı tehditlerin de sonlanması gerektiği görüşünde olduğunu açıkladı.
Çin ise Amerika Birleşik Devletleri'ni sorumluluktan kaçmakla suçladı.

Reuters haber ajansında açıklamaları yayımlanan Çin'in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai, "Açıkçası sonuç alıcı bir etki yapacak uluslararası bir işbirliği için Amerika Birleşik Devletleri'nin şu anda yaptığından fazlasını yapmalı" dedi. Tiankai, ABD'nin tehditlerden vazgeçmesi gerektiğini, diyalog ve uzlaşma için etkili yollar bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

2017 yılındaki füze denemeleri, Kuzey Kore'nin ABD toprakları da dahil olmak üzere binlerce kilometre uzaklıktaki hedefleri vurma potansiyeli olduğunu gösterdi. Kuzey Kore bugüne kadarki en büyük nükleer denemesini 3 Eylül'de ve bu yılki ikinci balistik füze denemesini de 15 Eylül'de yaptı. Mayıs 2017'de Kuzey Kore orta menzilli balistik Hwasong 12 füzesini fırlattı. Analistler bu füzenin 4 bin 500 kilometre menzili olduğuna ve Pasifik Okyanusu'nda ABD'nin toprağı Guam Adası'nı vurabileceğini inanıyor.

Temmuz ayındaki iki Hwasong-14 füze denemesi daha büyük bir potansiyele ve Kuzey Kore'nin ilk gerçek kıtalararası balistik füze (ICBM) kapasitesine işaret ediyordu. Analistler bu füzenin Hwasong-12'nin iki aşamalı versiyonu olabileceğini ve 10 bin kilometreden fazla menzille New York'u vurabileceğini düşünüyor.

Ağustos 2017'de Hwasong-12 füzesi ikinci denemesinde Japonya'nın üzerinden geçti. Bir ülke üzerinden ilk kez fırlatılan füze denemesi "benzeri görülmemiş bir tehdit" olarak tanımlandı. Buna benzer bir deneme 15 Eylül'de gerçekleştirildi ve füze daha yüksekte, daha uzun bir mesafe katetti.

Daha önceki Musudan füzelerinin aksine bu füzelerin bariz başarısı Kuzey Kore'nin füze programının nasıl bu kadar hızlı geliştiği sorularına da yol açıyor.

Düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü 'nden (IISS) Michael Elleman, Pyongyang'ın Rusya ve Ukrayna'daki yasadışı şebekelerden yüksek performanslı likid roket yakıtı elde ettiğini öne sürüyor. Pyongyang daha önce de KN-08 ve KN-14 olarak bilinen iki ICBM sergilemiş ancak bunların ikisi de denenmemişti. Bu füzelerle Hwasong 12 ve 14 arasındaki bağlantı henüz bilinmiyor.

Başka bir gelişme de ABD ordusunun Kuzey Kore'nin şu sıralar füzenin içine sığabilecek minyatür bir nükleer başlığı başarıyla geliştirdiğine inanması

Nükleer denemeler

Analistler Kuzey Kore'nin 3 Eylül'de gerçekleştirdiği denemenin 2006 yılından bu yana yaptığı altı nükleer deneme içinde en büyüğü olduğu konusunda hemfikir. Son deneme 6.3 büyüklüğünde bir depreme neden oldu. Bu, Eylül 2016'da yapılan denemeden on kat daha güçlü.
Bu füzenin patlayıcı gücünün 100 ila 370 kiloton olduğu tahmin ediliyor. 100 kilotonluk bir güç, Hiroşima'ya 1945 yılında atılan atom bombasından altı kat daha fazla.

Kuzey Kore bu denemenin ilk termonükleer silahı olduğunu ileri sürdü. Termonükleer silahlar atom patlamasının daha büyük bir patlama yaratmak için ikinci bir füzyon sürecine girdiği nükleer silahlar sınıfına giriyor. Pyongyang 1980'li yıllarda başladığı nükleer programında ilk nükleer denemesini 2006 yılında gerçekleştirmiş ve aygıt 0.7 kilotonluk bir enerji ortaya çıkarmıştı.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41289532
Mesajı Paylaş

Trilogy

ABD'den Kore'de bombardıman ve hayalet uçaklı gövde gösterisi


Güney Kore Savunma Bakanlığı ABD'ye ait 2 B-1B bombardıman uçağı ile 4 F-35B hayalet uçağının Kore yarımadası üzerinde tatbikat yaptığını açıkladı. Bu Kuzey Kore'nin 6. nükleer denemesinin ardından ABD'nin bölgede gerçekleştirdiği ilk uçuş olma özelliği taşıyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Guam ve Japonya'dan kalkan ABD'ye ait 4 F35-B hayalet uçağı ile 2 B-1B bombardıman uçağının Kore Yarımadası'nda uçuş yaptığını açıklayarak, bunun 'Kuzey Kore'nin füze ve nükleer tehditlerine karşı ABD-Güney Kore ittifakının caydırıcılık kapasitesini göstermesi' amacını taşıdığını belirtti.
Açıklamada 'rutin tatbikat' kapsamında ABD'li jetlere Güney Kore'ye ait 4 F-15K savaş uçağının eşlik ettiği belirtilerek, ittifakın 'olasılıklara karşı ortak operasyon kabiliyetini geliştirmek için' benzer tatbikatları sürdüreceği vurgulandı.

SINIR BÖLGESİNDE UÇTULAR

Uçakların iki Kore arasındaki sınır bölgesinde uçtuğu ve atış poligonundaki hedeflere 'etkisiz bombalar' bıraktıktan sonra üslerine geri döndüğü belirtildi.

ABD'ya ait bombardıman ve savaş uçakları daha önce 31 Ağustos'ta Kore Yarımadası'nda uçuş gerçekleştirmişti.

Son tatbikat Kuzey Kore'nin 3 Eylül'de 6. ve en güçlü nükleer denemesini yapması ayrıca geçen hafta Japonya üzerinden orta menzilli balistik füze fırlatmasının ardından geldi.

ÇİN VE RUSYA DA BÖLGEDE DENİZ TATBİKATI YAPIYOR

Diğer taraftan Çin ve Rusya, Kuzey Kore yakınlarında bugün ortak deniz tatbikatına başladı.
Çin'in resmi haber ajansı Xinhua, ortak askeri eğitim tatbikatlarının Rusya'nın doğu limanı Vladivotosk kıyısındaki Büyük Petro Körfezi ile Japonya'nın kuzeyinde Okhotsk Denizi'nin güney kesimi arasında yapılacağını duyurdu.

Bu eğitim çalışmaları, ilk bölümü temmuzda Baltık denizinde yapılan Çin-Rus deniz tatbikatlarının devamı oluyor.

Xinhua'nın haberinde tatbikatın Kuzey Kore gerilimiyle doğrudan bağlantılı olduğundan söz edilmedi ancak hem Çin hem de Rusya, soruna görüşmeler yoluyla barışçı çözüm bulunması çağrısı yapmışlardı.

Kuzey Kore'nin nükleer hedeflerinden kaynaklanan gerilimler sürerken, Kuzey Kore konusunun bu hafta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor.

https://tr.sputniknews.com/asya/201709181030187615-abd-hayalet-bombardiman-ucak-kore/ Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin ve Rusya'dan Kuzey Kore yakınlarında ortak tatbikat


Çin ve Rusya'nın Kuzey Kore yakınlarında ortak deniz tatbikatına başladığı belirtildi. Çin ve Rusya, Kuzey Kore'nin füze denemeleri nedeniyle bölgedeki gerginliğin artmasının ardından bugün, Kuzey Kore yakınlarında deniz tatbikatına başladı.

Tatbikatın, Büyük Petro Körfezi ile Kuzey Kore sınırları yakınlarında yer alan Rusya'nın Vladivostok şehri limanı yakınlarında ve Ohotsk Denizi'nin güney kesiminde gerçekleşeceği belirtildi. Ortak tatbikatın, bu yıl gerçekleştirilen Çin-Rusya deniz tatbikatının ikinci bölümü olduğu belirtilirken, tatbikat iki ülke tarafından Kuzey Kore'yle yaşanan gerginlikle ilişkilendirilmiyor.

Kuzey Kore, uluslararası toplumdan aldığı tepkilere rağmen Cuma günü, üç hafta içinde ikinci kez Japonya üzerinden yine bir füze fırlatmıştı. Öte yandan, Çin ve Rusya Kuzey Kore gerginliğine ilişkin barışçıl bir çözüm ve görüşme gerçekleştirilmesi yönünde bir çok kez çağrıda bulunmuştu.

http://www.denizhaber.com.tr/cin-ve-rusyadan-kuzey-kore-yakinlarinda-ortak-tatbikat-haber-76496.htm Mesajı Paylaş

Trilogy

Japonya ülkenin kuzeyine füze savunma sistemi konuşlandırdı


Japonya Kuzey Kore'den gelebilecek 'provokasyonlara' karşı ülkenin kuzeyindeki Hokkaido adasına Patriot (PAC-3) füze savunma sistemi konuşlandırdı. Diğer taraftan ABD Savunma Bakanı James Mattis Güney Koreli mevkidaşıyla geçen ay Güney Kore'ye 'taktik nükleer silahların' gönderilmesi konusunu ele aldıklarını doğruladı.

Kuzey Kore'nin Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido adası üzerinden orta menzilli balistik füze fırlatmasının ardından, Japonya Savunma Bakanı İtsunori Onodera adaya ek füze savunma sistemi konuşlandırıldığını açıkladı.

Onodera "Acil durumlar için alınan önlemler kapsamında Hokkaido'nun güneyindeki üsse 1 adet PAC-3 (Patriot Artırılmış Kabiliyet-3) birimi konuşlandıracağız" dedi.
Japon Savunma Bakanı "Kuzey Kore gelecekte Japonya üzerinden balistik füze fırlatma dahil başka provokatif eylemlere kalkışabilir. Bakanlık halkın güvenliğini sağlamak amacıyla gerekli önlemleri alacaktır" ifadelerini kullandı.

Yerel yetkililere göre Japonya daha önce Hokkaido'nun başka bir bölgesine PAC-3 füze savunma sistemi konuşlandırmıştı.

Balsitk füze denemesinden önce 6. nükleer denemesini gerçekleştiren Kuzey Kore daha önce 'Japonya'yı batırma' tehdidinde bulunmuş, cumartesi günkü açıklamasında da "ABD ile güç dengesi sağlanana dek nükleer programa devam edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe 'Kuzey Kore'nin tehlikeli porovokatif eylemlerine izin vermeyeceklerini' belirtmiş, Pyongyang'a yönelik baskıların arttırılmasını talep etmişti.

ükleer denemenin ardından Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları arttıran  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin de bakanlar düzeyinde perşembe günü tekrar toplanarak bu ülkeye yönelik yaptırımları ele alması bekleniyor.

MATTIS, GÜNEY KORELİ MEVKİDAŞIYLA KORE'YE TAKTİK NÜKLEER SİLAHLARIN GÖNDERİLMESİNİ GÖRÜŞTÜ

Diğer taraftan Washington Post'un haberine göre, ABD Savunma Bakanı James Mattis dün yaptığı açıklamada Güney Koreli mevkidaşı Song Young-moo ile Kore Yarımadası'na taktik nükleer silahların yeniden gönderilmesini ele aldıklarını doğruladı.
Mattis yarımadada tansiyonu yeniden yükseltebilecek bu adımı Song'un 30 Ağustos'taki Washington ziyaretinde ele aldıklarını belirtti.

Mattis bu fikri destekleyip desteklemediği konusunda açıklama yapmadı ancak "Müttefiklerimizle istedkileri konuda açık diyaloğumuz var" dedi. Haberde Song'un bu fikrin değerlendirilmesine sıcak baktığı vurgulandı.

Soğuk Savaş döneminde  Güney Kore'de ABD'nin nükleer silahları bulunuyordu ancak 1991'de Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından dönemin ABD Başkan'ı George H.W.Bush nükleer silahların Güney Kore'den kaldırılmasını emretmişti.

https://tr.sputniknews.com/asya/201709191030208527-japonya-fuze-savunma-sistemi-konuslandirdi/ Mesajı Paylaş

Alkyone

Kuzey Kore: hidrojen bombası denemesi yapabiliriz


Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu vesilesiyle New York'ta bulunan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un devlet televizyonunda yaptığı konuşmanın ardından gazetecilere açıklamada bulundu.
Yonhap ajansının haberine göre, Ri, Kim'in sözünü ettiği ABD'ye "en üst düzey" eylem ile verilecek cevabın, "Pasifik'te güçlü bir hidrojen bombası denemesi olabileceğini" söyledi.
Kim Jong-un, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, ABD Başkanı Donald Trump için "meczup" ifadesini kullanmış ve ülkesini "tamamen ortadan kaldırma" tehdidinin pahalıya mal olacağını belirtmişti.
ABD Başkanı Trump ilk BM'ye hitabında, dünya genelindeki bazı "haydut devletlerin" milletlerin baş ağrısı olduğunu anlatmış, bu sözlerinin ardından Kuzey Kore rejimini sert sözlerle eleştirmişti.
Trump, nükleer programını sürdürmesi halinde bu ülkeye karşı gerekli tüm adımları atmaya hazır oldukları mesajını vererek, "(Kuzey Kore lideri) Roket adam, hem kendisi hem de rejimi için intihar misyonunda. Eğer ABD, kendini ve müttefiklerini savunmak zorunda kalırsa Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten başka seçeneği kalmayacak. ABD buna hazırdır, isteklidir ve bunu yapabilir. Ancak buna gerek kalmamasını umuyorum." ifadesini kullanmıştı.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/408191/kuzey-kore-hidrojen-bombasi-denemesi-yapabiliriz Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Japonya, Hokkaido'ya PAC-3 Konuşlandırdı


Japonya, Kuzey Kore'nin yakın zamanda gerçekleştirdiği füze testleri üzerine, 19 Eylül'de güney Hokkaido'daki bir üsse Patriot (PAC-3) satıhtan havaya füze savunma sistemi konuşlandırdı. Kuzey Kore'nin 29 Ağustos ve 15 Eylül tarihlerinde ateşlediği füzeler, Pasifik Okyanusu'na düşmeden önce Hokkaido'nun güneyi üzerinden geçmişti. PAC-3 konuşlandırması, aynı rota gelecekte tekrar kullanılacak olursa, füzelerin düşen parçalarına müdahale etmeyi amaçlıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/japonya-hokkaido-ya-pac3-konuslandirdi/4880/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

ABD uçakları Kuzey Kore'nin doğu sınırlarından geçti


ABD Hava Kuvvetleri'ne ait B-1B bombardıman uçaklarının Kuzey Kore'nin doğu sınırının bitişiğindeki askerlerden arındırılmış bölgenin çok yakınından geçtiği bildirildi.

Reuters'in ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) dayandırdığı haberine göre ABD Hava Kuvvetleri'ne ait B-1B bombardıman uçakları, avcı uçaklarının eşliğinde son zamanlarda askerlerden arındırılmış bölgeye bu yüzyıl içerisinde hiç yaklaşmadıkları kadar yaklaşarak, Kuzey Kore'nin doğusundaki sınır sularının üzerinden uçuş gerçekleştirdi. Haberde, uçuşun ABD'nin askeri imkanlarını gösterme amacıyla yapıldığı belirtildi.
Pentagon, konuyla ilgili açıklamasında söz konusu eylemlerin 'ABD Başkanı Donald Trump'ın elinde her türlü tehditle baş etmek için birçok askeri seçeneğinin bulunduğuna dair net bir sinyal' olduklarını kaydetti.

Açıklamada, "ABD'yi ve müttefiklerimizi savunmak için askeri imkanlarımızın her türlüsünü kullanmaya hazırız" ifadelerine yer verildi.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201709231030279219-abd-ucaklari-kuzey-kore-dogu-sinirlarindan-gecti/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter