Çin ve Güney Çin Denizi Gerilimi

Başlatan Sihirbaz, Oca 11, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Bugün Tayvan Hava Kuvvetleri,içlerinde Çin'in uçak gemisinin de bulunduğu bir grup Çin savaş gemisine önleme yapmış.Gemiler Güney Çin Denizinde yaptıkları bir tatbikattan dönüyormuş.Çin filosu Tayvan karasularına girmemekle birlikte,aşırı derece yaklaşıp Tayvan hava savunma sahasına girmişler.Tayvan Hava Kuvvetleri,Çin gemileri uzaklaşana dek karakol görevlerini sürdürmüş.Tayvan ve Amerika, bu olayı açık bir prokovakif eylem olarak nitelendirmişler.


http://www.reuters.com/article/us-china-taiwan-carrier-idUSKBN14V061 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Bölgede bugün yeni bir gelişme var.Bir Çin H-9 bombardıman uçağı, Güney Çin Denizindeki,tartışmalı Spratly adacık ve kayalıkları çevresinde uçuş yapmış.Bu uçuş 1 Ocaktakinin ardından bölgedeki ikinci uçuşmuş.Amerika bunu bir güç gösterisi olarak değerlendirmiş.Bölgede ağustos ayından buyana silahlı devriye gemileri görevlendiren Çin ile Amerikan gemileri zaman zaman tehlikeli şekilde yakınlaşıyormuş.Çin, merakla Trumpın izleyeceği politikayı bekliyormuş.

http://www.reuters.com/article/us-southchinasea-china-bomber-idUSKBN14U2ER Mesajı Paylaş

kimlikci

Çin Amerikanın tek Çin politikasının pazarlık konusu dahi yapılamayacağını da açıkladı. Aksi takdirde "intikam" almaktan bahsediyorlar Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Japonya, bölgede artan gerilim üzerine Vietnama 6 devriye gemisi gönderme kararı aldı.

Japonya başbakanı Abe, Vietnam ziyaretinde: "Japonya, denizcilik hukuku yaptırımlarında Vietnam'ın imkanlarını pekiştirmesini kuvvetle desteklemektedir." dedi. Abe, ülkesinin Vietnam'a kredi vereceğini kaydederek "Vietnam'a 1 milyar dolarlık kredi teminatı kapsamında deniz güvenliğinin sağlanması için 6 karakol gemisi göndereceğiz. Biz Vietnam'ın en büyük destekçisiyiz." diye konuştu.

Vietnam Başbakanı Phuc, Güney Çin Denizi sorununda kuvvet kullanımına karşı olduklarını belirterek "Abe'yle aynı görüşteyiz, seyrüsefer özgürlüğü ve barışçıl yollara saygı duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Güney Çin Denizi'nde Japonya herhangi bir hak iddia etmezken, Çin'in bölgede artan askeri varlığından endişe ederek uluslararası hukuka uygun davranılmasını talep ediyor.

http://www.voanews.com/a/japan-donates-patrol-boats-to-vietnam-south-china-sea-tensions/3035300.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Her geçen gün Amerika ve batıdan uzaklaşarak Rusyaya yakınlaşan Filipinler, Çinin Güney Çin Denizindeki Spratly kayalıklarında yapay adacık oluşturarak, hava ve deniz üssü kuran Çine bir nota vererek bu durumdan rahatsız olduğunu iletti.

Filipinler Dış İşleri Bakanı Delfin Lorenzena, Filipinlerin ekonomik karasularına 200 mil uzaklıktaki üs oluşumunun kabul edilemez olduğunu Çine ilettiklerini söyledi.

Filipinler notasının sorulduğu Çin Dış İşleri sözcüsü Hua Chunying ise, Çinin Spratly adalarına üs kurmasının, kendi güvenliklerini sağlama açısından hakları olduğunu söyleyerek suçlamaları kabul etmedi. Çin her yıl Güney Çin Denizi yolu ile 5 trilyon dolarlık ürün ve ham madde taşıması yapıyor.

http://www.reuters.com/article/us-southchinasea-philippines-china-idUSKBN1510NM Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter