Çin ve Güney Çin Denizi Gerilimi

Başlatan Sihirbaz, Oca 11, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Bugün Tayvan Hava Kuvvetleri,içlerinde Çin'in uçak gemisinin de bulunduğu bir grup Çin savaş gemisine önleme yapmış.Gemiler Güney Çin Denizinde yaptıkları bir tatbikattan dönüyormuş.Çin filosu Tayvan karasularına girmemekle birlikte,aşırı derece yaklaşıp Tayvan hava savunma sahasına girmişler.Tayvan Hava Kuvvetleri,Çin gemileri uzaklaşana dek karakol görevlerini sürdürmüş.Tayvan ve Amerika, bu olayı açık bir prokovakif eylem olarak nitelendirmişler.


http://www.reuters.com/article/us-china-taiwan-carrier-idUSKBN14V061 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Bölgede bugün yeni bir gelişme var.Bir Çin H-9 bombardıman uçağı, Güney Çin Denizindeki,tartışmalı Spratly adacık ve kayalıkları çevresinde uçuş yapmış.Bu uçuş 1 Ocaktakinin ardından bölgedeki ikinci uçuşmuş.Amerika bunu bir güç gösterisi olarak değerlendirmiş.Bölgede ağustos ayından buyana silahlı devriye gemileri görevlendiren Çin ile Amerikan gemileri zaman zaman tehlikeli şekilde yakınlaşıyormuş.Çin, merakla Trumpın izleyeceği politikayı bekliyormuş.

http://www.reuters.com/article/us-southchinasea-china-bomber-idUSKBN14U2ER Mesajı Paylaş

kimlikci

Çin Amerikanın tek Çin politikasının pazarlık konusu dahi yapılamayacağını da açıkladı. Aksi takdirde "intikam" almaktan bahsediyorlar Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Japonya, bölgede artan gerilim üzerine Vietnama 6 devriye gemisi gönderme kararı aldı.

Japonya başbakanı Abe, Vietnam ziyaretinde: "Japonya, denizcilik hukuku yaptırımlarında Vietnam'ın imkanlarını pekiştirmesini kuvvetle desteklemektedir." dedi. Abe, ülkesinin Vietnam'a kredi vereceğini kaydederek "Vietnam'a 1 milyar dolarlık kredi teminatı kapsamında deniz güvenliğinin sağlanması için 6 karakol gemisi göndereceğiz. Biz Vietnam'ın en büyük destekçisiyiz." diye konuştu.

Vietnam Başbakanı Phuc, Güney Çin Denizi sorununda kuvvet kullanımına karşı olduklarını belirterek "Abe'yle aynı görüşteyiz, seyrüsefer özgürlüğü ve barışçıl yollara saygı duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Güney Çin Denizi'nde Japonya herhangi bir hak iddia etmezken, Çin'in bölgede artan askeri varlığından endişe ederek uluslararası hukuka uygun davranılmasını talep ediyor.

http://www.voanews.com/a/japan-donates-patrol-boats-to-vietnam-south-china-sea-tensions/3035300.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Her geçen gün Amerika ve batıdan uzaklaşarak Rusyaya yakınlaşan Filipinler, Çinin Güney Çin Denizindeki Spratly kayalıklarında yapay adacık oluşturarak, hava ve deniz üssü kuran Çine bir nota vererek bu durumdan rahatsız olduğunu iletti.

Filipinler Dış İşleri Bakanı Delfin Lorenzena, Filipinlerin ekonomik karasularına 200 mil uzaklıktaki üs oluşumunun kabul edilemez olduğunu Çine ilettiklerini söyledi.

Filipinler notasının sorulduğu Çin Dış İşleri sözcüsü Hua Chunying ise, Çinin Spratly adalarına üs kurmasının, kendi güvenliklerini sağlama açısından hakları olduğunu söyleyerek suçlamaları kabul etmedi. Çin her yıl Güney Çin Denizi yolu ile 5 trilyon dolarlık ürün ve ham madde taşıması yapıyor.

http://www.reuters.com/article/us-southchinasea-philippines-china-idUSKBN1510NM Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin'den ABD'ye tepki: 'Adalar üzerindeki egemenliğimiz tartışılmaz

Çin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Güney Çin Denizi'ndeki adalarla ilgili açıklamalarına tepki göstererek bu adalar üzerinde tartışmasız bir egemenliği olduğunu açıkladı.

Açıklama, Trump yönetiminin, Çin'in bölgede daha fazla toprak kazanımının önüne geçeceğine yönelik sözlerinin ardından geldi.
Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bölgedeki haklarımızı koruma konusunda kararlıyız" ifadeleri yer aldı.
Pazartesi günü de Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, "Oradaki haklarımızı koruduğumuzdan emin olacağız" demişti.

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-38729207 Mesajı Paylaş

nokta

Çin'den ileri seviye füze tatbikatı

ABD ile ilişkilerinde gergin günler geçiren Çin, Güney Çin denizinde ileri seviye füze tatbikatı gerçekleştirdi.

Çin'de askeri birlikler, birçok ülkeye karşı tehdit oluşturabilecek ileri seviye DF-16 tipi orta menzilli balistik füze tatbikatı gerçekleştirdi. Çin'in yeni yapılandırılmış Roket Birlikleri'nin (Rocket Force), Hindistan, Japonya ve Amerika gibi birçok ülkeye karşı tehdit oluşturabilecek ileri seviye, menzil mesafesi 1,000 kilometreden fazla olan DF-16 tipi orta menzilli balistik füze tatbikatı gerçekleştirdikleri belirtildi. Silah sistemlerini gizli tutan Halkın Özgürlüğü Ordusu (PLA), birliklerinin orta menzilli DF-16 balistik füze tatbikatı yapmasına ilişkin videosunu yayınladı. Görüntülerde, bahar şenlikleri esnasında araçların balistik füzeleri taşıdığı görülüyor. İki tip DF-16 füzelerin yer aldığı görüntülerde, DF-16 tipi füzelerin üçüncü kez gösterildiği ifade edildi. Füze ilk defa 2015'de Pekin'de askeri bir törende kamuya tanıtılmıştı. Çin'in Roket Birliklerinin (China's Rocket Force) askeri cephaneliğindeki çeşitli füzeleri kullanmakta uzmanlaşmış oldukları belirtildi. Çin medyası, birimlerin kimyasal-biyolojik kirlilik, uydudan takibe karşı koymak ve elektronik tıkanıklık gibi bir dizi ifadeleri ele aldıklarını belirtti. Öte yandan her ne kadar ordu (PLA) balistik füzelerin özelliklerini açıklamadıysa da uzmanlar DF-16'ların yabancı askeri ülkelerin askeri tertibatlarına karşı bir tehdit oluşturduğunu belirtti.Ekibin hızlı yükleme, yeniden düzenleme ve atış sırası gibi değişik manevraları tatbikatına karşın videoda herhangi bir füze fırlatılmadı.Öte yandan, Çin, Tayvan boğazlarına uçak gemisi gönderdiği ve çalkantılı Güney Çin Denizindeki deniz kuvvetlerini arttırdığı bildirildi.Kaynak: Çin'den ileri seviye füze tatbikatı

http://www.virahaber.com/cinden-ileri-seviye-fuze-tatbikati-43708h.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Çin, ABD ve Japonya Açıklamasından Rahatsız

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe arasındaki toplantıda,  Japonya ve Çin arasındaki, "Doğu Çin Denizi'ndeki Adalar" konusundaki anlaşmazlığı nedeniyle, ABD'nin Japonya'ya  destek vermesinin ardından endişelerini dile getirdi.

Japonya ile ABD arasında, ABD'de hafta sonu yapılan toplantı sonrasında yapılan açıklamada, iki lider, ABD-Japonya güvenlik anlaşmasının 5. maddesinin Japonya'daki Senkaku ve Çin'deki Diaoyu adalarını kapsadığını doğruladığını açıklamışlardı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Çin'in "ciddi endişe içinde ama kararlı" olduğunu belirtti. Söz konusu daların eski zamanlardan beri Çin'in doğal toprağı olduğunu söyledi.

Geng, Pekin'de yayınlanan bir habere göre, "Söylenenler ne olursa olsun, Diaoya Adaları'nın Çin'e ait olduğu gerçeğini değiştiremez ve Çin'in ulusal egemenliğini ve topraklarında koruma kararlılığını bozamaz." dedi.

http://www.reuters.com/article/us-usa-trump-japan-china-idUSKBN15S0UA Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter