Çin ve Güney Çin Denizi Gerilimi

Başlatan Sihirbaz, Oca 11, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Filipinler Güney Çin Denizi'ndeki inşaatı durdurdu

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin Çin'in karşı çıkması üzerine tartışmalı Güney Çin Denizi'nde yer alan Thitu Adası yakınındaki sahil kordonu üzerindeki inşaatı durdurduğu bildirildi.

Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, başkent Manila'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı açıklamada, Thitu Adası'nın yakınındaki kordonda Filipinler'in başladığı inşaata Çin'in tepki gösterdiğini belirtti.

Lorenzana, Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano'nun da tavsiyesiyle Duterte'nin inşaatın durdurulmasına karar verdiğini kaydetti.
Dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan ve zengin hidrokarbon rezervleri bulunduğu belirtilen Güney Çin Denizi üzerinde Çin başta olmak üzere Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan hak iddia ediyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/411285/duterte-guney-cin-denizindeki-insaati-durdurdu

Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin nükleer denizaltısı, tartışmalı adalara yaklaştı

Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera, geçen hafta Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı adalara yaklaşan Çin denizaltısının Shang sınıfı nükleer denizaltı olduğunu aktardı.

Onodera, basına yaptığı açıklamada Shang sınıfı nükleer denizaltının, uzun menzilli seyir füzesi yükleme kapasitesinin bulunduğuna işaret ederek, "Tek taraflı olarak gerginliği artıran eylemler konusunda ciddi endişelerimiz var. Benzer bir olay yaşanması halinde hızla karşılık vermek adına gardımızı alacağız" dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, tespit edilen denizaltının, torpidoların yanı sıra azami 40 kilometre menzilli denizden denize füzelerle donatıldığı bildirildi.

Japon hükümetinden bir yetkili, "İyi gözetim gerektiren yeteneklere sahip bir denizaltı" değerlendirmesinde bulundu. Çin'in, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetlerinin devriye kapasitesini ölçmek için bu denizaltıyı göndermiş olabileceği tahmin ediliyor. Japonya Savunma Bakanlığı, 11 Ocak'ta bir fırkateyni ve bir denizaltının Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı adalara yaklaşması nedeniyle Pekin yönetimine "ikili ilişkilerin gelişmesine müdahale edecek şeylerden uzak durması" çağrısında bulunmuştu.

Söz konusu eylem üzerine Çin'in Tokyo Büyükelçisi Çıng Yonghua, Japonya Dışışleri Bakanlığına çağrılarak Tokyo yönetiminin bu konudaki endişeleri aktarılmıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang ise Pekin'de düzenlediği günlük basın toplantısında, Çin gemisinin ilgili bölgeye giren Japon Öz Savunma Kuvvetleri'ne ait gemilerin faaliyetlerine yönelik takip ve gözlem yaptığını kaydetmişti.

Doğu Çin Denizi'nde Japonya'nın "Senkaku", Çin'in de "Diaoyü" olarak  adlandırdığı 5 ada ve 3 kayalıktan oluşan takımadalar, iki ülke arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden oluyor. Adalarda yaşayan kimse bulunmuyor.

Çin ve Japonya arasındaki gerilim, 2012'de Tokyo yönetiminin söz konusu takımadaları "kamulaştırdığını" açıklamasının ardından tırmanmıştı. Japonya, takımadaların kendi kara suları içinde bulunduğunu ileri sürüyor ve adaların bulunduğu bölgeye gözetleme gemileri gönderen Çin'i, kara sularını ihlal etmekle suçluyor. Adalar yakınlarında devriye gezen Japon ve Çin gemileri, sık sık birbirlerine uyarı gönderiyor.

http://www.denizhaber.com.tr/cin-nukleer-denizaltisi-tartismali-adalara-yaklasti-haber-78892.htm Mesajı Paylaş

Alkyone

Amerikan Donanması 3. filoyu Çine karşı Güney Çin Denizinde konuşlandıracak
http://www.abc.net.au/news/2018-02-26/us-navy-pushes-through-the-south-china-sea-in-defiance-of-china/9483828 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Atılgan

USS Carl Vinson, Vietnam Savaşı'ndan sonra ilk kez Danang'ı ziyaret etti

Kruvazör ve destroyerin eşlik ettiği ABD donanma gemisi USS Carl Vinson, 6 bin kişilik mürettebatıyla liman kenti Danang'ı ziyaret ediyor.
ABD donanmasına ait uçak gemisi, Vietnam Savaşı'ndan sonra ilk kez bu ülkeyi ziyaret ediyor.
Kruvazör ve destroyerin eşlik ettiği USS Carl Vinson, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki yayılmacı politikalarını engelleme çabaları sürerken 6 bin kişilik mürettebatıyla Vietnam'ın liman kenti Danang'a geldi.

Vietnam Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Le Thi Thu Hang, USS Carl Vinson'un misyonunun, teknik takas, spor müsabakaları ve diğer etkinlikler dahil "dostluk" ziyareti olduğunu söyledi. Hang, iki ülkenin kapsayıcı ortaklığı çerçevesinde yapılan ziyaretin, ikili ilişkileri ilerleteceği, bölgede kalkınma, iş birliği, güvenlik, istikrar ve barışın sürdürülmesine katkıda bulunacağı değerlendirmesinde bulundu.

1975 yılında sona eren savaştan sonra komünist liderlik altında birleşen Güneydoğu Asya ülkesi Vietnam'a o tarihten beri bu sayıda ABD askeri gelmemişti. Vietnam ile ilişkilerini 1995'te normalleştiren ABD, 2016'da ülkeye yönelik silah ambargosunu kaldırmıştı.

Ziyaretin, Çin'in Paracel adaları ve Vietnam'ın mülkiyet iddia ettiği Spratlys'teki 7 suni adada askeri yığınağını arttırdığı dönemde yapılması dikkati çekiyor.

Dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan ve zengin hidrokarbon rezervleri bulunduğu belirtilen Güney Çin Denizi üzerinde Çin başta olmak üzere Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan hak iddia ediyor. Çin, 1947'de yayımladığı 9 kesik çizgili haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yaklaşık yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/uss-carl-vinson-vietnam-savasindan-sonra-ilk-kez-danangi-ziyaret-etti-haber-79896.htm Mesajı Paylaş

nokta

Pasifik'e F-35B Takviyesi

ABD Donanması, Pasifik bölgesinde görevli amfibi çıkarma gemisi USS Wasp'a ilk kez F-35B konuşlandırıldığını açıkladı. 5 Mart tarihinde gemiye iniş yapan uçakların USS Wasp üzerinde birkaç gün boyunca eğitim uçuşları yapacağı, daha sonra Wasp Taarruz Grubu gemilerine daimi olarak konuşlandırılacağı kaydedildi.

ABD Donanması, yayınladığı basın bildirisinde, "121. Filo'ya bağlı birkaç F-35B Lightening II uçağı ilk kez bir ABD Donanma gemisine konuşlandırılmak ve Deniz Sefer Birliği ile Pasifik'te görev yapmak üzere 5 Mart'ta USS Wasp amfibi taarruz gemisine indi." denildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/pasifik-e-f35b-takviyesi/5836/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin-ABD ticari krizinde, bu kez de donanmalar karşı karşıya

Pekin-Washington hattında tansiyon, ABD Başkanı Donald Trump'ın 'ek gümrük vergileri' kararıyla başlayan ticaret savaşı krizi sonrasında bu kez de iki donanmanın karşı karşıya gelmesiyle yükseldi.
Çin, ABD donanmasına bağlı bir destroyerin Güney Çin Denizi'ne girmesi üzerine Washington yönetimini provokasyon yapmakla suçladı.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Rın Guoçiang, yaptığı basın açıklamasında, ABD donanmasına bağlı USS Mustin adlı bir destroyerin Güney Çin Denizi'nde bulunan Nanşa Adaları'ndaki yapay Mischief resifine 12 mil yaklaşması üzerine Çin Halk Kurtuluş Ordusuna (ÇHKO) bağlı Huangşan ve Cınciang fırkateynlerinin bölgeye sevk edilerek, destroyeri bölgeyi terk etmesi için uyardığını ifade etti.

Washington yönetiminin seyrüsefer serbestisi adı altında Güney Çin Denizi'nde yasadışı ve provokatif hareketlere girdiğini ve bu eylemle bölgenin barış ve istikrarını tehlikeye attığını savunan Rın, ABD'nin bu eylemlerinin Çin'i savunma kapasitesini daha güçlendirmeye, güvenliğini ve egemenliğini sıkı bir şekilde savunmaya teşvik ettiğini vurguladı.

Sözcü Rın, USS Mustin'in Güney Çin Denizi'ndeki ilgili bölgeye girmesinin ciddi siyasi ve askeri provokasyon olduğuna dikkati çekerek, buna kesinlikle karşı çıktıklarının altını çizdi.

ÇİN, GÜNEY ÇİN DENİZİ'NDE TATBİKAT YAPACAK

Öte yandan Şinhua Haber Ajansı askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, ÇHKO'nun Güney Çin Denizi'ndeki yapacağı tatbikatın savaş eğitimi amacı taşıdığı bildirildi.

Herhangi bir ülkeyi hedef almadığı ve yıllık rutin programa göre yapılacağı belirtilen tatbikatın tarihi açıklanmazken, ülkenin ilk uçak gemisi Liaoning'in de bu savaş eğitimine katılabileceği kaydedildi.

ÇİN'İN ADALARDAKİ ÜSLERİ SİLAHLANDIRDIĞI İDDİASI

Dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan ve zengin hidrokarbon rezervleri bulunduğu belirtilen Güney Çin Denizi üzerinde Çin başta olmak üzere Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan hak iddia ediyor. Çin, 1947'de yayımladığı 9 kesik çizgili haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yaklaşık yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunuyor.

Pekin'in, tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu üsleri silahlandırdığı iddiaları, bölge ülkeleri ve Çin arasında gerginlik yaşanmasına neden oluyor.

http://www.denizhaber.com.tr/cin-abd-ticari-krizinde-bu-kez-de-donanmalar-karsi-karsiya-haber-80356.htm Mesajı Paylaş

nokta

ABD'nin Bombardıman Uçakları, Avustralya'da

ABD'nin B-52 Stratofortress bombardıman uçakları, Gelişmiş Hava İş Birliği (Enhanced Air Cooperation/EAC) kapsamında gerçekleştirilecek eğitimlere katılmak üzere 30 Mart'ta Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri'nin (RAAF) Darwin Üssü'ne indi. Darwin Hava Üssü, Avustralya Savunma Kuvvetleri ile ortak eğitim faaliyetlerine katılan bombardıman uçaklarına ev sahipliği yapıyor. Eğitimler, Williamtown Hava Üssü yakınındaki askeri hava sahasında Nisan ayı başlarında yürütülecek.

Avustralya ve ABD, EAC girişimi faaliyetlerine Şubat 2017'de başladı. Ancak Darwin Hava Üssü, 2012, 2014 ve 2016 yıllarında da önceki eğitim çalışmaları için ABD Hava Kuvvetleri'nin B-52 uçaklarına ev sahipliği yaptı.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-nin-bombardiman-ucaklari-avustralya-da/5997/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Doğu Çin Denizi Isındı

Japonya Sahil Güvenlik Güçlerinden yapılan açıklamada, Çin Sahil Güvenlik Güçlerine ait 4 geminin sabah saatlerinde Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı adaların etrafındaki sularda görüldüğü ifade edildi.

Çin Sahil Güvenlik Güçlerine ait 4 gemi, Doğu Çin Denizi'nde Japonya ile ihtilaflı sulara girdi

Kyodo'nun haberine göre, Japonya Sahil Güvenlik Güçlerinden yapılan açıklamada, Çin Sahil Güvenlik Güçlerine ait 4 geminin sabah saatlerinde Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı adaların etrafındaki sularda görüldüğü ifade edildi.

Gemilerin ihtilaflı sularda yaklaşık 1,5 saat seyrettikten sonra bölgeyi terk ettiği belirtilen açıklamada, Çin gemilerinden birinin bomba yüklü olduğu bilgisi paylaşıldı. Doğu Çin Denizi'nde Japonya'nın "Senkaku", Çin'in de "Diaoyü" olarak adlandırdığı 5 ada ve 3 kayalıktan oluşan takımadalar, iki ülke arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden oluyor. Tayvan'ın da "Tiaoyutai" olarak adlandırdığı ve hak iddia ettiği adalarda kimse yaşamıyor.

http://www.denizhaber.com/dunya/dogu-cin-denizi-isindi-h74763.html
  Mesajı Paylaş

Alkyone

Wall Street Journal de çıkan bir makale de Amerikanın Tayvan'a F-35 kiralanması, F-16 satışı ve THAAD füze savunma sistemi gibi konuşlandırmalar için hamle yapmayı istedikleri yazıyor.
http://alert5.com/2018/05/01/wsj-sell-fighters-thaad-to-taiwan/

Bunlardan birinin bile gerçekleşmesi rahat rahat savaş çıkartabilecekken THAAD konuşlandırmayı akıllarından bile geçirmeleri nasıl facialara kapı açacak ben şimdiden merak etmeye başladım  :o Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

AlkyoneÇin Spratly adalarına son 30 gün içerisinde gemisavar ve hava savunma füzeleri konuşlandırmış
İstihbarat kaynaklarına dayandırılan haberlere göre silahlandırılan adalar Fiery Cross Resifi, Subi Resifi ve Mischief Resifi olarak açıklandı
https://www.cnbc.com/2018/05/02/china-added-missile-systems-on-spratly-islands-in-south-china-sea.html Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

AlkyoneÇin ilk defa Su-35 lerle Tayvan ı taciz etmiş
https://twitter.com/xinfengcao/status/994901144664248320 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

#56
May 19, 2018, 01:45 ÖS Last Edit: May 19, 2018, 01:49 ÖS by Alkyone


Çin Paracel takım adalarından Woody adasında H-6K bombardıman uçağı konuşlandırdığını sosyal medyadan yayınladığı video ile duyurdu
https://amti.csis.org/china-lands-first-bomber-south-china-sea-island/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Pentagon Çin'i açıkça tehdit etti

ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie, Çin'in, Güney Çin Denizi'ndeki adaları silahlandırmasına ilişkin, "ABD ordusu Batı Pasifik'te küçük adaları yok etmek konusunda oldukça deneyimlidir" dedi.

Bir gazetecinin, Çin'in ihtilaflı adaları silahlandırmasına karşı ABD'nin bu adalara askeri bir operasyonda başarısının ihtimalinin ne kadar olduğunu sorması üzerine McKenzie, "ABD ordusu, Batı Pasifik'te küçük adaları yok etmek konusunda oldukça deneyimlidir." ifadesini kullandı. Bu açıklamanın, Çin'e bir mesaj olarak yorumlanıp yorumlanmayacağının sorulması üzerine McKenzie, "II. Dünya Savaşı'nda küçük ve izole edilmiş adaları yok etmekte çokça deneyim edindiğimiz bir gerçektir. Dolayısıyla bu, ABD ordusunun daha önce de yaptığı temel bir yetkinliğidir. Bunu tarihi bir gerçeği ifade etmek dışında okumamak gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/pentagon-dan-cin-aciklamasi/1162306 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Amerika'nın Nansha adaları üzerinde B-52 bombardıman uçaklarını "eğitim" amaçlı uçurmasının ardından Çin alarma geçti
http://en.people.cn/n3/2018/0607/c90000-9468274.html#.Wxh-8Rh3VUo.twitter Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Amerika Tayvan'da ki gayri resmi görev yapan elçiliği resmi olarak açmaya hazırlanıyor. Dışişleri Bakanlığı elçiliği korumak üzere Deniz Piyadelerinin görevlendirilmesi talebinde bulundu. Diplomatik temsilciliğin resmi olarak görev alması Amerika'nın "tek Çin" politikasının sonunun geldiği anlamına geliyor.
https://edition.cnn.com/2018/06/29/politics/state-taiwan-marines-request/index.html?utm_term=link&utm_source=twCNN&utm_medium=social&utm_content=2018-06-29T07%3A11%3A52

Çin, Tayvan ile Amerika arasında ki ilişkilerin ilerlemesi durumunda muhtemelen oyun değiştirici hamlelerle yanıt verecektir.
Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması meselesinde ise yeniden eski duruma dönülmesi yangına benzin dökülmesi anlamına geliyor Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter