Çin ve Güney Çin Denizi Gerilimi

Başlatan Sihirbaz, Oca 11, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

ABD, Japonya ve Güney Kore ortak tatbikat düzenliyor

ABD, Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin gittikçe artan deniz altı esaslı balistik füze tasarımına karşı ortak deniz altı tatbikatı başlattı.

Üç gün sürecek olan tatbikat, Jeju adasının yakınlarında Güney Kore ve Japonya kara sularında yapılıyor. Üç ülkenin denizaltıları planlanan senaryo gereğince yüksek değerde korunan ünitelerle sanal deniz altı arayacak ve deniz altılara karşı savunma manevraları yapacak.

Tatbikata, Güney Kore'nin 4,500-tonluk Kang Gam Chan destroyeri ve bir Lynx helicopter, ABD'nin Aegis Destroyeri USS Mc Campbell ve MH-60 anti-denizaltı helikopteri ve bir P-3 Orion devriye uçağı, Japonya'nın Sawagiri destroyeri ve bir anti-denizaltı helikopteri katılacak.

Güney Kore Deniz Kuvvetleri yayınladığı bir tebligatta, tatbikatın Kuzey Kore'den gelecek deniz altı balistik füze tehditlerine karşı üç ülkenin anti denizaltı araştırması, kimlik tespiti, ve takip kabiliyetinin geliştirilmesini hedeflediğini bildirdi.

ABD'nin Japonya'daki 7. Deniz filosu ayrı bir açıklama yaparak, tatbikatın üç ülkenin deniz kuvvetlerinin haberleşme, koordinasyon ve ortaklıklarının geliştirilmesi için yapıldığını söyledi. Açıklamada, "Tatbikat, ortakların tattik denizcilik kabiliyetleri, işbirliğini kuvvetlendirme ve paylaşımlı şuurluluk durumunun güçlendirilmesini sağlayacak" denildi.

Güney Kore'nin Savunma Bakanlığı sözcüsü Moon Sang-gyun üç ülkenin Aralık ayında yaptığı toplantıda ortak tatbikat yapma konusunda anlaştıklarını belirterek, Japonya basınında çıkan Seul'ün kasım ayında Tokyo ile istihbarat paylaşımını kabul etmediği yönündeki haberleri yalanladı.

Kuzey Kore son yıllarda deniz altından balistik füze fırlatma çalışmalarını artırmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/abd-japonya-ve-guney-kore-ortak-tatbikat-duzenliyor-haber-73560.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Filipinler Güney Çin Denizi'ndeki adada inşaata başlıyor

Uluslararası gazetecileri askeri uçakla Thitu adasına götüren savunma bakanı ve genelkurmay başkanı, Çin'i kızdıracak hamlenin yakında hayata geçeceğini söyledi.

Filipinler savunma bakanı ile Genelkurmay başkanı, birçok ülkenin üzerinde egemenlik iddia ettiği tartışmalı Güney Çin Denizi'ndeki adaları ziyaret etti.

Uluslararası haber ajanslarının da yer aldığı yaklaşık 40 gazetecinin de yer aldığı askeri uçak, Savunma Bakanı Delfin Lorenzana ve Genelkurmay Başkanı Eduardo Ano'yu Pagasa Adası'na götürdü. Thitu adıyla tanınan adaya giden uçak, Çin'in el koyduğu Spratlys Adaları'ndaki Subi Resifi'nin üstünden geçti.

Söz konusu Subi Resifi, Çin'in askeri üsler ve havaalanı inşa ettiği yapay adalara ev sahipliği yapıyor. Çin'in adalara füzeler yerleştirdiği daha önce uydudan görüntülenmişti.

Askeri uçaktan çekilen fotoğraflarda, adalardaki Çin yapıları ve kuleler ilk kez bu kadar net göründü.

Filipinler ise, ziyaretin yapıldığı Thitu adasında yakında askeri tesisler yapmaya başlayacak. Savunma Bakanı Lorenzana'ya göre, inşaatların başlaması Çin'i kızdıracak.

Filipinler lideri Rodrigo Duterte, 12 Haziran'daki Bağımsızlık Günü'nde Thitu'ya bayrak dikmek istediğini ancak Çin'in kendisini vazgeçirdiğini geçen hafta söylemişti.

Son yıllarda giderek tırmanan Güney Çin Denizi sorununa, ABD de müdahil olmuş durumda.

http://www.kaptanhaber.com/haber/45996/filipinler-guney-cin-denizindeki-adada-insaata-basliyor.html Mesajı Paylaş

Defence

ABD: Çin'e ait bombardıman uçaklarında olağanüstü hareketlilik gözlemliyoruz

ABD'li kaynaklar, Çin'e ait bombardıman uçaklarında olağanüstü hareketlilik gözlemlediklerini söyleyerek, durumun kesin nedenini bilmediklerini, hareketliliğin nedeniyle ilişkili olarak farklı ihtimallerin söz konusu olabileceğini açıkladı.

Reuters ajansına konuşan ABD'li yetkililer, Çin'e ait bombardıman uçaklarında olağan seviyenin üstünde hareketlilik gözlemlediklerini söyledi. Yaşanan durumun bir kaygı nedeni olmadığı sinyalini veren yetkililer, hareketliliğin çeşitli olasılıklarla ilgili olabileceğine açık kapı bıraktı.

Alarm durumuna geçilmesinin gerekli olmadığı mesajını veren yetkililer, Çin uçaklarının hareketliliğine ilişkin kesin bir gerekçe ifade etmedi. Düşünülen ihtimaller arasında, savunma tatbikatı ve Kore Yarımadası'ndaki gerilim de var.

Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer test gerçekleştirmesi beklenirken, bölgedeki gerginliğin bir savaşa dönüşmesinden korkuluyor.

Reuters ajansına ABD'li kaynakların yaptıkları açıklamalar, ABD Başkanı Donald Trump'ın bölgede "bazı olağandışı eylemler"den bahsetmesinden sonra geldi.

ABD'li kaynaklar, Çin'e ait bombardıman uçaklarında olağanüstü hareketlilik gözlemlediklerini söyleyerek, durumun kesin nedenini bilmediklerini, hareketliliğin nedeniyle ilişkili olarak farklı ihtimallerin söz konusu olabileceğini açıkladı.

Reuters ajansına konuşan ABD'li yetkililer, Çin'e ait bombardıman uçaklarında olağan seviyenin üstünde hareketlilik gözlemlediklerini söyledi. Yaşanan durumun bir kaygı nedeni olmadığı sinyalini veren yetkililer, hareketliliğin çeşitli olasılıklarla ilgili olabileceğine açık kapı bıraktı.

Alarm durumuna geçilmesinin gerekli olmadığı mesajını veren yetkililer, Çin uçaklarının hareketliliğine ilişkin kesin bir gerekçe ifade etmedi. Düşünülen ihtimaller arasında, savunma tatbikatı ve Kore Yarımadası'ndaki gerilim de var.

Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer test gerçekleştirmesi beklenirken, bölgedeki gerginliğin bir savaşa dönüşmesinden korkuluyor.

http://www.kokpit.aero/abd-den-korkutan-aciklama Mesajı Paylaş

nokta

ABD-Çin uçakları arasında gergin dakikalar

Doğu Çin Denizi üstünde radyasyon tarayan ABD uçağı, Çin Hava Kuvvetleri'ne ait iki adet Su-30 jet tarafından engellendi. Savaş uçaklarından biri, ABD WC-135'ine 45 metre kadar yaklaştı. Olaya tepki gösteren Pentagon, uçağın uluslararası hukuka uygun şekilde rutin görevini yaptığını duyurdu.

ABD, iki Çin jetinin, Doğu Çin Denizi'ndeki uluslararası hava sahasında, radyasyon taraması için tasarlanmış bir ABD uçağının yolunu 'profesyonelce davranmayarak' kestiğini açıkladı. Jetlerin ABD uçağına havada 45 metre kadar yaklaştığı bildiriliyor.

Olay sırasında ABD uçağı, radyasyon taraması görevini icra ediyordu. Uçak, daha önce Kuzey Kore'nin olası nükleer silah denemelerinin kanıtlarını taramak için de kullanılmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yarbay Lori Hodge, olayla ilgili Çin'le, diplomatik ve askeri kanallar üzerinden görüşülmekte olduğunu belirtti. Hodge, olay sırasında WC-135 uçağının uluslararası hukuka uygun bir şekilde rutin görevini yapmakta olduğunu söyledi. Yaşananı 'profesyonelce olmayan' bir olay olarak değerlendiren Hodge, bunun nedenininse, 'Çinli pilotun manevraları ile iki uçağın hızları ve yakınlıkları olduğunu' belirtti.

Şubat ayında ABD uçak gemisi USS Carl Vinson, Güney Çin Denizi'nde 'rutin taramalara' başlamıştı. Çin, geminin burada konumlanmasına karşı çıkmıştı

http://www.kokpit.aero/dogu-cin-denizi-abd-cin-gerginligi Mesajı Paylaş

Merkator

Çin'in Deniz Gücü Uzak Doğu'da ABD deniz gücünü yakaladı

Gemi üstüne gemi liman üstüne liman: Çin, son yirmi yılda küresel gücün temel motorlarından birini inşa ediyor: modern bir donanma.

Avustralya'nın Başbakanı Malcolm Turnbull, ABD Savunma Sekreteri James Mattis ve başkalarının Asya'nın en önemli güvenlik konferansı için bu haftasonu Singapur'da toplanan Çin'in "mavi su" donanması, Shangri- La Diyalogu. Doğu Çin Denizi'nden Afrika Boynuzu'na kadar, Çin savaş gemilerinin artan varlığı halihazırda dünya meselelerini şekillendiriyor.

New American Security'nin Asya-Pasifik güvenlik programının merkezi direktörü Patrick Cronin, "2030 yılına kadar, küresel bir Çin donanmasının varlığı, uluslararası politikanın önemli, etkili ve temel bir olgusu olacak" dedi. ABD ve müttefikleri "yükselen bir Çin'den ziyade" yükselen Çin "e hazırlanmaya başlamalı."

Halkın Kurtuluş Ordusu bir ölçüyle 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana ABD'nin - Asya'nın muazzam deniz kuvvetini zaten yakaladı. Geçen yıl Çin, 183 kruvazör, destroyer, küçük yüzer gemiler ve denizaltılar için ABD'ye karşı 188 ile karşılaştırılabilir düzeydeydi. Bu, Shangri-La toplantısını organize eden Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından sağlanan verilerin CNAS analizine göre yapıldı.

CNAS, Mart ayı raporunda, PLA Deniz Kuvvetleri'nin önümüzdeki on yılın sonunda 260 gemiye sahip olacağını tahmin ederek ABD'nin yaklaşık 199 gemisini geçtiğini tahmin etti. Buna göre Donanma operasyonları şefi Amiral John Richardson, bu ayın başlarında Singapur'da, Amerika'nın daha fazla savaş gemisi inşa etmesi gerektiğini ve hızlı olacağını söyledi.

Başkan Donald Trump, ABD filosunu yüzde 25'ten fazla artırmaya çağırırken, geçen hafta yayınladığı ilk bütçe teklifinde yalnızca iki küçük Littoral Savaş Gemisi için fonlar yer alıyordu.

Emin olmak gerekirse, deniz kuvvetlerini okyanuslar arasında yansıtmak genellikle uçak gemileri anlamına gelir. Ve dünya genelinde uçak gemili filo grupları bulundurmak - ABD'nin şu anda ship olduğu 10 grup gibi - denizaşırı üsler ağı gerektiriyor. Çin ikisinden de yoksundur. Fırkateynler ve diğer küçük gemilerin ülkenin gelecekteki filosunun büyük bölümünü oluşturması bekleniyor.

Çin Başbakanı Xi Jinping, Afrika'nın, Ortadoğu'nun ve Güneydoğu Asya'nın ülkenin artan ekonomik çıkarlarını kuşatan Hint ve Pasifik okyanuslarına güç sağlayabilmek için hazırlıklar yapıyor. Çin, ilk yurtiçinde inşa edilen uçak gemi projesini nisan ayında başlattı. Bu gemilerin altı tanesi de bu gemilerin ikincisidir.

Ülke ayrıca, Cibuti'nin doğu Afrika ülkesinde, Fransızların ve ABD'nin de askeri teçhizata sahip olduğu ilk yurtdışı üssünü geliştiriyor - Çinli yetkililere "destek tesisi" diyor. Çin'in, Xi'nin 21. Yüzyılın Deniz İpek Yolu ticaret ve altyapı programı kapsamında dünya çapında limanlar geliştirmesine yardımcı olması nedeniyle bu tür fırsatların artması bekleniyor.

Çin'in artmakta olan deniz gücüne nasıl tepki verilecği konusu, Cuma günü Singapur'daki Shangri-La Otelinde toplanana amiraller, bakanlar ve savunma müteahhitlerinden ana konusuydu.

Turnbull, konferansa yaptığı açılış konuşması öncesinde bir röportajda Perşembe günü Bloomberg Televizyonuna "Çin'in hukukun üstünlüğüne saygı göstermesi ve güçlü olmanı  bhaklı olmak anlamına gelmediği ilkesine saygı göstermesi hayati önem taşıyor" dedi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünden yapılan tahminlere göre, Çin savunma harcamaları bu yıl  Doğu Asya, Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Okyanusya'nın geri kalanının tamamından fazla oldu. Çin'in komşuları şimdi kendi filolarını genişletiyorlar.

Bu yıl tek başına, Hindistan, Singapur, Tayvan ve Tayland denizaltı inşa etme veya satın alma planlarını açıkladı. Hindistan, önümüzdeki on yıl boyunca 200 gemilik filosuna için 60 savaş gemisi daha eklemeyi hedefliyor. Singapur deniz kuvvetleri komutanı  Amiral Lai Chung Han, denizaltıların hızla çoğalmasıyla kaza riskini azaltmak için bu ayın başlarında bir davranış kuralı talep etti.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46241/cinin-deniz-gucu-uzak-doguda-abd-deniz-gucunu-yakaladi.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter