Pakistan

Başlatan Sihirbaz, Eki 22, 2015, 07:14 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Terra

Tillerson'a Pakistan'da 'soğuk karşılama'

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi ile görüştü. Tillerson'ın havalimanında orta düzey bir Pakistan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi tarafından karşılanması, ülkede "soğuk bir karşılama" olarak yorumlandı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi ile görüştü. Abbasi, Tillerson ve beraberindeki heyeti, başkent İslamabad'daki Başbakanlık Ofisi'nde kabul etti. Görüşmede, Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf, Savunma Bakanı Hurram Dastgir Han, İçişleri Bakanı Ahsan İkbal, Kara Kuvvetleri Komutanı Kamar Cavid Bacva ve Servisler Arası İstihbarat (ISI) Başkanı Navid Muhtar'dan oluşan heyet de hazır bulundu. Görüşme görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

Diplomatik kaynaklar, toplantıda, terörle mücadele, ikili ilişkiler ve diğer bölgesel konuların ele alındığını bildirdi. Öte yandan Tillerson'ın havalimanında orta düzey bir Pakistan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi tarafından karşılanması, ülkede "soğuk bir karşılama" olarak yorumlandı.
Washington-İslamabad ilişkileri ABD Başkanı Donald Trump'ın Güney Asya politikasını duyurduğu ağustos ayından bu yana gerilmişti. Trump, Pakistan'ı teröristlere ev sahipliği yapmakla suçlamıştı.

Pakistan ise söz konusu iddiaları redderek ABD'nin radikallikle mücadelesinin binlerce masumun hayatını kaybetmesine yol açtığını savunmuştu. Dün Afganistan'a sürpriz ziyaret gerçekleştiren Tillerson'un İslamabad'da yaklaşık dört saat kaldıktan sonra bu akşam Hindistan'a gitmesi bekleniyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/410311/tillersona-pakistanda-soguk-karsilama
Mesajı Paylaş

meraklı

Amerikan Dış İşleri Bakanlığı "Kaybedilen Müttefikler" listesine Pakistan'ı da ekleyecek herhalde Mesajı Paylaş

Revolver

Pakistan dün bir Hint İHA'sını düşürmüş. Enkaz Pakistan'a düşmüş. Mesajı Paylaş

Alkyone

İran ve Pakistan Ortak Milis Kuvvetleri Oluşturmaya Hazırlanıyor


Devrim Muhafızları Komutanı Ali Caferi, Tahran'ı ziyaret eden Pakistan Genelkurmay Başkanı Cavid Bajva'ya, İran'daki gönüllü gençlerden oluşan ''Besic''lere benzer birlik kurmalarını önerdi. Caferi bu konuda işbirliğine hazır olduklarını söyledi.
 
Haber7'nin haberine göre: ABD Başkanı Donald Trump'ın son dönemde İran'a karşı artan baskıları ve yeni Afganistan stratejisiyle Pakistan'ı hedef alması bölgede yeni bir ittifakı doğuruyor. İran'ın başkenti Tahran'da Salı günü görüşen Pakistan Genelkurmay Başkanı Cavid Bajva ve İran Devrim Muhafızları (IRGC) Genel Komutanı Muhammed Ali Caferi, askeri ve savunma alanında işbirliğinin geliştirmesi konularını ele aldı. Bacva'ya, Pakistan Ordusu'nu desteklemek için İran'daki 'Besic' kuvvetlerine benzer bir birliğin kurulması tavsiyesinde bulunan Caferi, İran güçlerinin bu konuda Pakistan ordusuyla işbirliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi. Caferi, gönüllü gençlerden oluşan bir milis teşkilatının kurulmasının "Pakistan'daki güvenliği sarsan taraflara karşı önlem sağlayacağını" belirtti.
 
Pakistan'ın, ABD düşmanlığıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken IRGC Komutanı, İran'ın düşmanın tehditlerine karşı 40 yıllık deneyimini Pakistan ile paylaşmaya hazır olduğunu vurguladı. Geçtiğimiz aylarda yeni Afganistan stratejisini açıklayan ABD Başkanı Trump, 16 yıllık savaşı bitirme vaadinden dönerek Pakistan'ı hedef almıştı. Yeni stratejinin bir ayağının, Pakistan'a yönelik politikalarında değişikliğe gitmenin oluşturduğunu belirten Trump, Pakistan'ı Afganistan politikalarını değiştirmediği takdirde sonuçlarına katlanmakla tehdit etmişti. ABD Başkanı'nın İran'a yönelik baskıları da son dönemde ek yaptırımlarla artış gösterdi. ABD son olarak, Devrim Muhafızları Ordusu'nu küresel terörizme ilişkin Başkanlık Kararnamesi ve Amerika'nın Düşmanlarına Yönelik Yaptırım Yasası kapsamına almıştı.

http://www.star.com.tr/dunya/abdnin-hedefindeki-iran-ile-pakistan-yeni-bir-ordu-kurmaya-hazirlaniyor-haber-1274045/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Pakistan hava sahasını ihlal eden Amerikan İHA larının düşürüleceğini açıkladı
https://www.samaa.tv/pakistan/2017/12/will-shoot-down-american-drone-if-it-enters-our-airspace-chief-of-air-staff/
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

farabi

Pakistan Deniz Kuvvetleri komutanı Amiral Zafar Mahmud Abbasi bu gün katıldığı bir panelde , Gwadar Askeri Tersanesinin ivedilikle inşaasına başlanılacağını söyledi. Konuşmasında , deniz kuvvetlerinin güçlendirilmesinin ve yerel denizcilik endüstrisinin oluşturulması gereğinin altını bir kaç kez çizmiş. Muhtemelen Türkiye'den alınacak üçüncü ve dördüncü korvetler için burası düşünülecektir.

Gwadar , Pakistan-Çin ekonomik koridorunun denize açılan kapısı durumunda ve başta petro-kimya olmak üzere çok büyük yatırımlar başlatıldı. Ana plan Pakistan'ı boylu boyunca geçerek Malakka boğazını bypass edebilecek bir enerji koridoru yaratabilmek. Bir başka konuşulan konu ise Çin'in Gwadar'da daimi bir deniz üssü edineceği. Abd açısından sadece ekonomik anlamda değil , askeri anlamda da büyük bir başarısızlık ortaya çıkabilir. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Pakistan Başbakanı Han Macron'u telefonda bekletti: Meşgulüm sonra ara

Pakistan Başbakanı İmran Han'ın, kendisini arayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u 'meşgulüm' diyerek yarım saat beklettiği ortaya çıktı.

Pakistan'da yeni göreve başlayan Başbakan Han, cuma günü ülke medyasının önde gelenleri ile toplantı düzenlediği sırada Cumhurbaşkanı Macron kendisini aradı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Tehmina Janjua, Başbakan Han'a bilgi vererek Macron'un telefonda olduğunu söyledi. Ancak Başbakan Han, "Şu an meşgulüm yarım saat sonra aramasını söyleyin' diyerek toplantıya devam etti.

Pakistanlı gazetecilerden Hamid Mir sosyal medya hesabından paylaştığı iletiyle olayı takipçilerine duyurdu.

İki lider toplantının ardından telefonda görüştü. Ancak daha önceden planlanmayan sürpriz görüşmenin içeriğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Diplomatik teamüller gereği görüşme yapmak isteyen ülkenin ilk önce büyükelçilik kanalıyla talepte bulunması gerekiyor. Talepte görüşmenin içeriği hakkında da bilgi veriliyor. Talep edilen ülkeden onay gelmesi durumunda iki ülke lideri belirlenen saatte telefonda görüşüyor.

Bazı diplomatik kaynaklarsa ikili arasındaki görüşmenin daha önceden planlandığını öne sürdü.

Pakistan Dışişleri Bakanı Shah Mehmood Qureshi, "Başbakan Han toplantıda olduğu için uygun saat ayarlamaya çalıştık." dedi.

http://tr.euronews.com/2018/09/01/pakistan-basbakani-han-macron-u-telefonda-bekletti-mesgulum-sonra-ara Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter