Palmali Denizcilik

Başlatan Atılgan, Oca 09, 2017, 07:19 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

Dünya deniz taşımacılığın krizde olduğu bu günlerde, bir başka Türk şirketi daha büyüme yoluna gidiyor. Sahibinin, Azeri asıllı Türk iş adamı Mubariz Mansimov Gurbanoğlu olan Palmali Denizcilik, yaş ortalaması 5 olan 35 adet tanker satın aldı.

Tankerler 8-12-16 bin DWT taşıma kapasitesine sahipler. Filosunda halen 102 adet çeşitli gemi bulunan Palmali'nin toplam gemi sayısı bu alımlarla birlikte 137'ye ulaşacak. Şirketin yönetim kurulu başkanı Gurbanoğlu, hedeflerinin 2018 yılındaki filo kapasitesini 5 milyon DWT'ye çıkarmak olduğunu söyledi. Palmali tarafından satın alınan 35 tankerden ilk ikisi Ocak sonunda, 10 adedi Şubat ayında, geriye kalanları ise Mayıs ayında Palmali filosuna katılacak. Mesajı Paylaş

Atılgan

Palmali Denizcilik, Lukoil'i mahkemeye verdi

Palmali şirketler grubu bünyesinde faaliyet gösteren Türk şirketi Palmali Denizcilik, Rus petrol devi Lukoil'e bağlı 'Litasco' firmasını mahkemeye verdi.
Hazar Denizi'nde taşımacılık yapan en büyük firmalardan biri olan Palmali, sözleşme kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Rus petrol devi Lukoil'e bağlı Litasco'ya 2 milyar dolarlık tazminat davası açtı. Reuters'ın haberine göre, Londra Yüksek Mahkemesi'ne başvuran Palmali, Litasco firması ile yaptığı uzun vadeli sözleşmede taşıma konusunda ihlalleri olduğunu savunarak, 2 milyar dolar tazminat talep etti.

Türkiye ve Azerbaycan vatandaşlığına sahip olan Palmali Holding'in sahibi olan Mübariz Mansimov, Türkiye'de yaşıyor. Lukoil ve Palmali Denizcilik, geçtiğimiz nisan ayında, 10 yıllık petrol ve petrol türevi taşımalarını gerçekleştirmek için sözleşme imzalamıştı.

Litasco satılacak

Rusya'nın en büyük ikinci petrol şirketi Lukoil, Palmali'nin dava açtığı Cenevre merkezli iştiraki Litasco için bu ay başında 'satma' kararı almıştı.

Diğer taraftan Lukoil'in petrol taşıma ihalelerini üslenen İsviçre merkezli Litasco aleyhine İngiltere'de tahkime tazminat davaları açan taşıma şirketlerinin lehine kararın çıkması halinde Lukoil'in zor durumda kalacağı belirtildi.

İstanbul Merkezli Palmali Denizcilik, Litasco aleyhine İngiltere'de tazminat davaları açan şirketler arasında bulunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/palmali-denizcilik-lukoili-mahkemeye-verdi-haber-76517.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Palmali Denizcilik, Lukoil'e ikinci dava hazırlığında

Lukoil'e sözleşmeyi ihlal ettiği gerekçesiyle dava açan Türk menşeili Palmali Holding, dev şirkete başka bir anlaşmadaki sorun nedeniyle ikinci davasını açmaya hazırlanıyor.
Sözleşme kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya'nın en değerli ilk 10 şirketi arasında yer alan Lukoil'in İsviçre merkezli iştiraki Litasco'ya yaklaşık 2 milyar dolarlık tazminat davası açan Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, bu şirkete ikinci kez dava açmaya hazırlanıyor.

Gurbanoğlu yaptığı açıklamada, 17 Temmuz 2017'de İngiltere'deki Yüksek Tahkim Mahkemesi'ne başvurarak Litasco'ya yaklaşık 2 milyar dolarlık tazminat davası açtıklarını belirterek, "Bu korku nedeniyle Lukoil, iştiraki Litasco'yu satıp kurtulmak istiyor" dedi.

4 milyar dolarlık kayıp

Palmali ile Litasco'nun 18 Ocak 2005'de yaptığı "10+5" yıllık anlaşma gereğince şirketten toplamda yaklaşık 440 milyon dolarlık gemi satın aldığını ancak şirketin sözleşme kurallarını ihlal ettiğini anlatan Gurbanoğlu, bu nedenle 4 milyar dolarlık bir kayıp yaşadıklarını söyledi.

Gurbanoğlu, iki şirketin 2015 yılında yeni bir anlaşma yapmak için bir araya geldiğini ve anlaşma öncesi bir tasarı hazırladıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Hukuki geçerliliği olmayan bu anlaşma tasarısını anlaşma yapılmış gibi piyasaya yayıyorlar ve sakinleştirmeye çalışıyorlar. Lukoil, bu belgeyi Litasco'yu yüksek fiyata satmak ve hisse değerinin borsada düşmemesi için kullanıyor. Ancak Palmali'yi anlaşma yapma bahanesiyle kandırarak aldıkları ve hiçbir hukuki geçerliliği olmayan bu tasarıyı kullanmaları yanlış. İngiltere'deki Yüksek Tahkim Mahkemesi bir dava açılmadan önce en az 8 aylık periyotta araştırma yapıyor ve ortada bir suç varsa dava açılmasına izin veriyor."

"Parayı Türkiye'de değerlendirecek"

Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, 18 Ocak 2020'de bitecek anlaşma gereği Litasco'nun, her ay 400 ile 700 bin ton petrol ve petrol ürünleri ile Karadeniz ve Hazar Denizi'nin kullanım hakkını vermesi karşılığında, Palmali'ye 110 milyon dolara 10 adet 6 bin tonluk nehir tankeri, 64 milyon dolara 3 adet 33 bin tonluk gemi, 265 milyon dolarlık 10 adet ICE tipi gemi sattığını bildirdi.

Gurbanoğlu, devamla şu değerlendirmelerde bulundu, "Bizim 4 milyar dolara yakın bir kaybımız var. Dava adım adım sürecek. Anlaşma gereği tüm kaybı karşılamak zorundalar. 2010 yılında Lukoil ile Hazar Denizi'ndeki taşımacılık için imzaladığımız '10+10' yıllık ikinci anlaşmayı ise tek taraflı feshettiler. Bunun için de Lukoil'e ikinci dava hazırlığındayız. Lukoil'in, iştiraki Litasco'yu alelacele satmaya çalışması bizi etkilemez, borcumuzu takip edeceğiz. Aksi takdirde bu davayı kazandıktan sonra hacze gideceğiz. Avukatlar, en geç 3-4 ay sonra bizimle masaya oturmak zorunda kalacaklarını ifade ediyor. Çünkü kayıpları beklenenden fazla olacak. Bu davayı kaybedecekler ve buradan gelen parayı Türkiye'de gemi ve turizm sektörüne yatırmayı planlıyoruz."

http://www.denizhaber.com.tr/palmali-denizcilik-lukoile-ikinci-dava-hazirliginda-haber-76691.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Boğazdan günde 20-30 Palmali gemisi geçiyor

Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu,'Fırsat bulursak yeni gemi almak istiyoruz. Filomuzun ortalama yaşını 5'te tutmaya çalışıyoruz' dedi.

Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, Türkiye'ye gemi, turizm ve inşaat alanlarında 1,5 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarını belirterek, "Türkiye yatırıma en uygun ülkelerin başında geliyor. Boğaz'dan günde 20-30 Palmali gemisi geçiyor" dedi. Gurbanoğlu, şu anda denizcilik piyasasının çok parlak bir dönem yaşamadığını ancak 2019-2020'de borsaya açılmayı düşündüklerini söyledi. Şirketin hem kendi malı hem de kiralama ile işletmede olan 200'ün üzerinde gemisi bulunduğunu dile getiren Gurbanoğlu, "Fırsat bulursak yeni gemi almak istiyoruz. Filomuzun ortalama yaşını 5'te tutmaya çalışıyoruz. Çalışan sayımız 35 bin ila 45 bin kişi arasında değişiyor. Genellikle Türkiye'deki fırsatları değerlendiriyoruz. Geçen yıl 100 milyona yakın kuru yük, petrol ve petrol ürünü taşıdık. Bu yıl da 100 milyon tona yakın ürün taşıyacağımızı öngörüyorum. Karadeniz ve Akdeniz'de kendi tonajımızdaki (3 bin-15 bin ton) pazar payımız yüzde 70." diye konuştu.

"Kuzey Irak'a yaptırım kararları bizi etkilemeyecek"Mübariz Gurbanoğlu, Kuzey Irak'ta hiç petrol taşımadıklarına işaret ederek, "Kuzey Irak'la iş birliğimiz olmadı. Dolayısıyla Kuzey Irak'a yaptırım kararları bizi etkilemeyecek." bilgisini verdi. Ana işlerinin denizcilik olması nedeniyle ABD'de ve Avrupa'daki ihaleleri takip ettiklerini aktaran Gurbanoğlu, "Kazanırsak filomuzu oldukça büyütmemiz gerekecek. Ana işimiz deniz ve liman işletmeleri olduğu için bu işlerden sapmamaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Gurbanoğlu, Türkiye'ye gemi, turizm ve inşaat alanlarında 1,5 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarının altını çizerek, "Türkiye yatırıma en uygun ülkelerin başında geliyor. Boğazdan günde 20-30 Palmali gemisi geçiyor. BP, Shell, Total, Greencore, Rosneft gibi şirketlerle çalışmaya devam ediyoruz. Denizcilik sektöründe dünya çapında ilk 5 şirket arasındayız." değerlendirmesinde bulundu.

http://www.virahaber.com/bogazdan-gunde-20-30-palmali-gemisi-geciyor-45253h.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Mansimov: "Yeni Gemi Filomuzu Türkiye'de Yaptıracağız"

Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, yeni gemi filosunu Türkiye'de yaptıracaklarını, bu amaçla yakın zamanda bir ihaleye çıkacaklarını açıkladı.

DHA'nın sorularını yanıtlayan Mansimov, yeni gemi filosunun Türkiye'de yapılacağını belirterek, "Yatırımlarımızda bir yavaşlama söz konusu değil; her geçen yıl daha da büyümeye devam ediyoruz" dedi ve ekledi:

"Gemi filomuzu yenilemeye başladık. Bizim ana işimiz gemiciliktir. Hiçbir zaman gemiciliğe yaptığımız yatırımların fazlasını diğer sektörlere yapmayız. Bu bizim ana işimizdir. Ben gemiciyim. Sadece turizm sektöründe biraz yavaşlamamız var. Ama, diğer sektörlerde tam gaz devam ediyoruz. Yeni gemiler sipariş ediyoruz. Bu gemiler yakın zamanda Türkiye'de yapılacak; bu amaçla yakın zamanda da ihaleye çıkacağız.

"Rusya'nın önde gelen şirketlerinden Yug Russi ile 10 yıllık bir kontrat imzaladık. Bu şirket Rusya pazarının buğday sektöründe yüzde 60'lık bir bölümüne hakimdir. Sadece buğday değil aynı zamanda ay çiçeği ve tarım anlamında bir çok üretimi var. Bu kontratın ardından, en az 15 tane daha kuru yük gemisi sipariş ettik; proje bitme aşamasında. Biz bu yükleri taşıyacağız. Biz şu anda ana işimiz olan gemiciliğe kilitlendik. Şu anda gemi fiyatları piyasa değerinin altındadır. Bu şu an için geçiçi bir durumdur. Biz bunu avantaja çevireceğiz ve filomuzu gençleştireceğiz. Toplamda 3.5 milyar doların üzerinde yatırımlarımız var."

Sözlerini, "Biz ana işimizle bağlı olan her sektörü değerlendiriyor ve büyümeyi hedefliyoruz" diye sürdüren Masimov, "Şu anda uluslararası iki dünya devi şirketle görüşüyoruz. Petrol taşımacılığının yanında, artık gaz taşımacılığında da büyümeyi hedefliyoruz. Bu dev şirketlerden birisi Amerika'da, diğeri ise Avrupa ülkesidir. Onlarla anlaşmayı da bu senenin sonuna kadar bitireceğiz. İhalede sona kalan iki şirketten biriyiz. Bu sene sonu davet edilmeyi bekliyoruz" diye ekledi.

Masimov, "Son beş yılda ekonomik olarak sizi zorlayan ne oldu?" sorusunu da, "Tüm dünyadaki şirketler gibi, global kriz, Afrika devletlerindeki karışıklık, denizcilik piyasalarını da etkiledi. Ancak, biz bu krizi Karedeniz ve Baltık denizindeki taşımacılıklarla minimum seviyede etkilenerek atlattık" diye yanıtladı ve şu konuların altını çizdi:  "Palmarina'nın bizim Türkiye'ye yaptığımız en iyi yatırımlardan biri olduğunu düşünüyorum. Sadece şirket için değil; aynı zamanda Türkiye halkı içinde iyi bir mekan, iyi bir marka olduğunu düşünüyorum. İşletmesine gelince; şu an çalıştıranları başarısız olarak buluyorum. Çünkü, bunlar rahat para kazanıp iş yapmaya alışan insanlar.
 Hayatta hiçbir şeyi kendi emeklerini sarf ederek kazanmamış insanlar. Emeğin değerini anlamadıkları için işletme mentalitelerinin sıfır olduğunu düşünüyorum. Azerbaycan bayrağını oradan kaldırdılar. Bu çok üzücü bir olaydır. Bir mekanı Azeriler çalıştırıyor ve oradan Azerbaycan bayrağını kaldırıyorlar. Bunu bana bilgi olarak veren insanlar da Türkiyeli kardeşlerim. Ben de olaya hemen müdahale ettim ve bayrağımızı tekrardan oraya astırdık. Marinanın işletmesini de hukuk yoluyla tekrardan alacağız. Palmali'nin eski yöneticilerinin yanlış yaptıkları bir anlaşmadır."

Mansimov, anavatanı olan Azerbaycan'a yatırım yaparken hiçbir zaman kar gütmediğini belirterek, "Ben Azerbaycan'ın Lideri Haydar Aliyev'in askeriyim. Beni Rusya'ya asker olarak gönderen, Haydar Aliyev'dir. Şu anki iş dünyamdaki başarıların bir çoğunu ona borçluyum" dedi ve ekledi:  "Bugün Azerbaycan dünya arenasında bu kadar söz sahibi ise önce Haydar Aliyev, Ardından şimdiki Cumhurbaşkanımız Başkomutanımız İlham Aliyev sayesindedir. Azerbaycan'da yatırım olarak Palmalife Otel, Pal Süt gibi yatırımlarımız var; buralarda binlerce kişi ekmek yiyor. Azerbaycan'da son iki yılda gerçekleşen devalüasyonlarda ben bizim ürünlerimizin hiç birine zam yaptırmadım. Ve her ay İstanbul merkezden Bakü'deki fabrikaya bir milyon dolara yakın cebimden para gönderiyorum. Fabrika zarar etse de, orada çalışanlar ve ailelerinin duaları bizlere yeter. Ben bir işadamı olarak her zaman milli, manevi değerleri daha üstün tutarım. Orası benim memleketim; oranın insanına ne kadar faydam dokunursa ben o kadar mutlu olurum. Geçenlerde halkımızla olan muhabbetimizi kıskanan insanlar oldu; ama halk anında onlara gereken cevabı verdi. Nedir efendim, Biz Palmali şirketi Azerbaycan'da işcilerin maaşlarını gecikritiyormuşuz gibi haberler cıktı. Bunları araştırdık; orada toplanıp eylem yapanların hiç birisi bizim çalışanımız değil. Hepsi dışarıdan kurgulanmış bir oyun cıktı. Bu tür şeyler bizim halkımızla aramıza giremez."

https://www.haberler.com/mansimov-yeni-gemi-filomuzu-turkiye-de-10190733-haberi/ Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter