Aselsan AKKOR ve PULAT Aktif Koruma Sistemleri

Başlatan ocay, Oca 08, 2017, 10:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Başka bir şey ekliycem senin dediğin gibi AKKOR gerçektende Zaslon un uçan küçük bir türevi aslında. Bu durumda AKKOR işe yarayacak ise Zaslon on kere işe yarar çünkü hem sabit hem kocaman. Ama dünya bu eski sisteme hiçte ikna olmadı. AKKOR un Zaslon dan ne farkı var eksiği var fazlası yok. Zaslon u namludan atsak boyunu da dahada küçültsek dahamı ikna edici olacak AKKOR budur gerçekten de. Zaslon zayıf ise AKKOR on kere zayıftır değilse bir şansı vardır
Mesajı Paylaş

HDS

Biz de Zaslon'dan öyle süper tatmin olmamış olabiliriz @putty. Kendimize göre geliştirmeye açık taraflarını geliştirecek falan olabiliriz.

İşte ondan diyorum, eline alıp uğraşmak gerek. Bu işler böyle öğreniliyor. Dünyada çok da yok zaten böyle şeyler. İsrail'in canı yanıyordu, oturdu yaptı, kabiliyeti de vardı. Geri kalan herkes için bir fantezi idi. Şimdi biz de zorda kalıp öğreneceğiz. Mesajı Paylaş

putty

Şu aşağıdaki sistem hedefe bir mühimmat yollamaktan çok daha basit ve güvenli gelmiyor mu size de

https://youtu.be/wlUS98KC1m8?t=163

Buda bizim sistem.

https://youtu.be/9C37yQTpnNs?t=75

Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Şub 09, 2018, 09:01 ÖÖ Last Edit: Şub 09, 2018, 09:47 ÖÖ by Yönetim
Eğer Zaslon konusunda birr lisans hakkı vs almışsak onu geliştirmeye devam edip lowcost bir aktif koruma sistemine evirebiliriz.  Akkorda daha pahalı ama mükkemeliyetli bir sistem olarak kalır.

Zaslonun geliştirilmiş yerli versiyonunu tank dışı zırhlı araçlarımıza takarız.  Ayrıca aks ihtiyacı olan daha fakir ülkelere satabiliriz. Modernize programlarında kullanılabilir. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Şub 09, 2018, 09:42 ÖÖ Last Edit: Şub 09, 2018, 09:47 ÖÖ by Yönetim
Altay Projesinde prototipler denenmeye başlamışken yani neredeyse projenin sonu gelmişken Kara Kuvvetleri Komutanlığının ileri görüşlü ve vizyon sahibi yönetim kadrosu bir gece ansızın, milli tankımız Altay'a da aktif koruma sistemi kurulması fikrine kapılıp ertesi sabah bu devrimsel görüşlerini Aselsan'a iletme kararı almışlar. Bu kararın niçin Altay Projesinin başında verilmediği ve yıllarca sürecek bu projenin niçin son ana bırakıldığını merak etmekle birlikte bunu muhataplarına sorup, yüzlerinin kızarmasını istemeyen Aselsan yönetimi hemen işe koyulup, Altay'ın temel tasarımının alındığı G.Koreli Rotem'e gitmişler. Amaçları tıpkı tankta olduğu gibi, geliştirme aşamasına sıfırdan değil de belirli bir noktadan başlayıp, zaman kazanmak imiş. Rotem, bizimkilere kendilerinin bu tür bir çalışmalarının olmadığı, ayrıca kendilerinde de bu tür bir ürünü geliştirebilecek teknoloji bulunmadığını aktarmış. Bunun üzerine Aselsan "AKKOR" adını verdiği bir proje başlatıp, bittiğinde dünyanın en gelişmiş aktif koruma sistemlerinden birisi haline gelecek tank öz koruma sistemini geliştirmeye başlamış. Proje takvimine göre ilk teslimatın 2020 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor imiş...

Bu esnada Fırat Kalkanı (FH) harekatı yapılmış. Elimizde sadece 170 adet modern M-60 tankı varmış. KKK'nın ileri görüşlü ve vizyoner yönetimi, ilave M-60 tankını modernize etmeye veya Aselsan'ın Leo2 NG modernizasyon paketini hayata geçirmeyi uygun görmedikleri için, yoğun anti-tank füze kullanımı nedeni ile FH sırasında verdiğimiz kayıplar beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmiş. İleri görüşlü ve vizyoner KKK yönetimi ani bir kararla, eldeki mevcut Leo2 ve M-60 tanklarına aktif koruma sistemi takılmasına karar vermiş. Ama Aselsan AKKOR henüz hazır olmadığı için "acil ihtiyaç" kalemine binaen yurt dışından temin zorunluluğu varmış. O esnada anlaşılmış ki bu aktif koruma denen alet, market raflarında hazır olarak satılan bir malzeme değilmiş...

Aktif koruma sistemlerini üreten Almanya ve İsrail ile aramız pek iyi olmadığından rota Ukrayna'ya çevrilmiş ve ZASLON adı verilen sistemin tedarik edilerek acilen tanklarımıza takılması hedeflenmiş. Lakin ZASLON istenilen gelişmişlik düzeyine ve özelliklere sahip değilmiş. İş yine Aselsan'a düşmüş. Aselsan kendi "AKKOR" projesi uyarınca gelişimini tamamladığı teknolojileri ZASLON'a ekleyerek daha gelişmiş bir aktif koruma sistemi oluşturmuş ve adına da "PULAT" adını vermiş.  Özetle PULAT, ZASLON'dan daha üstün, AKKOR'dan daha geride bir ara çözümmüş... Mesajı Paylaş

FeÇe

Benim de bi sorum olacaktı.Akkorla helikopterlerden atılan hellfire,umtas gibi antitankları durdurabilir miyiz ki bu pulatla çok da mümkün gibi durmuyor.Yoksa bu işi korkutla(?) da yapabilir miyiz?Saygılar Mesajı Paylaş

putty

Akkor daha faydalı basit yaratıcılıkta kullanılınca askerin daha çok seveceği, kendisinin yanı sıra mevzisini etrafınıda koruyabilecek bir sistem. Kendini koruma açısından bence bir tık kötü ama dikkatlice konumlandırıldığında etrafınıda kısmen koruyabildiği için daha mantıklı olabilir. Bunun dışında sırf üs bölgesini korumak içinde kullanılacak şekilde kullanıma açık bir mimarisi var. Bir aracada buna özel konabilir bir binayada. Helikopter pistini bu sistemin konuduğu iki tane COBRA araç ile koruyabilir yada bir gözetleme mevzi yerinde bir kobra araç desteği olabilir. Cephede tanksavara hedef olacak bir tek tanklar yokki Mesajı Paylaş

dum

Şub 09, 2018, 06:22 ÖS Last Edit: Şub 09, 2018, 06:54 ÖS by dum
Gövdesine pulat takılan tankın tepesine de akkor lançeri eklenebilecekse.. (yani aynı arayuz , mühimmat ve bilgisayarı kullaniyorlarsa)  eksiksiz bir takım olur..  diğer platformlara pulat takılır.. tanka her ikisi de mesela..

Hayal tabi.. Mesajı Paylaş

HDS

Hocam, ben de dediğin gibi bir "tamamlama"dan bahsettiğim ve epey bilen arkadaşlardan "hayal" lafı işitmedim. "Olacağı o olur herhalde" işittim.

UH-1'e MWS takmış adamız. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter