Milli Elektrikli Tren seti

Başlatan Traverten, Oca 07, 2017, 12:59 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Benim de haberim olsun. :) Mesajı Paylaş

delidumrul

Foruma yazılacak mı ? :) Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Forum dahilinde bir tren grubu kuralım mı? Yeterince meraklısı var mıdır acaba? Mesajı Paylaş

ÜNAL

Eyl 19, 2017, 08:34 ÖS Last Edit: Eyl 19, 2017, 08:35 ÖS by ÜNAL
Bende tren sevdalısıyım... :)
Hatta Aralık ayındaki bir konuda HDS üstadımıza Tülomsaşı sorup ziyaret edebilir miyim diye danışmıştım sağolsun bilgi vermişti o zaman ancak Eskişehir'e gittiğimde uğrayamadım maalesef, üç hafta önce yine Eskişehir'e gittim ve bu sefer Tülomsaşın bulunduğu yere kadar yürüdüm ancak bu sefer içeri giremedim :) bende  anısı kalsın bari diye fotoğrafını çektim. :)

Harzemşah üstadım Tren Grubu Kurulursa bende katılmak isterim.
Ayrıca bende cuma İzmir yolcusuyum  üstadlarla buluşmak ve tanışmak isterim :) sadece İdeften idefe tanışabiliyor üyeler maalesef. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Haklısın. Kaç kere sözleştik ama bir türlü buluşmak nasip olmadı.
O halde bir tren grubu kurmak şart oldu... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Milli Tren için TÜVASAŞ'tan bugün yine bir sürü tedarik ihalesi açılmış... Mesajı Paylaş

MSG

Merhaba ustadlar forum da kendimi tanittim Tuvasas da elektrik bolumun de test personeli olarak gorev yapmaktayim isci personelim DMU tren setlerinin tamaminin test ve devreye alma islemlerini biz yapmaktayiz 2011 yilinda basladigimiz tabi biz o zaman ise girdik ve 1. Setden itibaren araclari statik ve dinamik teslerini biz yapiyoruz. Forum da arkadaslarimizin dogru ve bazi eksik bilgileri mevcut,Rotem araclari ilk olarak kore'den gelen 12 adet hazir alim ile ulkemize girdi bundan sonra Tuvasas ve Rotem arasin da 84 araclik (24 set) lisans anlasmasi yapildi ve 2011 yilin da ilk arac raylara indirildi. Takip eden aylar da tcdd 24 set arac teslim edildi. Bu 24 set de ( 12 set (3'lu), 12set (4lu) )toplam 84 aracin her birin de bulunan  motor tcdd ye isletmesi maliyetli gelmekteydi ve bu araclar tekrar anlasma yapilarak tum setler 4"lu olacak sekilde tekrar dizayn edildi, bu araclar da 2 motor olacak ve 2 hamal vagon olacak sekilde tekrar anlasma yapildi.
DT-M-T-DM
seklin de tekrar uretilmeye baslandi
Dm-M=motorlu arac
DT-T= hamal vagon
Su an da 14 setin islemleri bitmek uzere en son motor ve frenleri devreye aldim ve toplam da 52 set olacak
Mesajı Paylaş

MSG

Milli tren de son gelismeler;
1- klima ihalesini yaz-kar klima sirketi aldi. Sozlesme daha imzalanmadi.
2- Daha once dedigim otomatik anons ve cctv ihalesi iptal edildi. Ihaleyi alan firma savronikti, ay sonun da ihale tekrar yapilacak. Mesajı Paylaş

Energy

Bilgiler için teşekkür ederiz sayın msgkcn, acaba şu ana dek Rotem lisanslı kaç adet dmu tren seti yapıldı ve daha kaç adet daha yapılacak? Mesajı Paylaş

MSG

Daha once rotem lisansi ile 24 set yaptik ustadim bunlarin 12 tanesi 3lu 12 tanesi 4lu setdi. Toplamda 84 araclik projeyi bitirdik. Rotem ile tekrar anlasma yaparak 84 araclik projeyi 208 araca cikarma karari alindi. Bunlar yeni nesil olacak sekilde projlendirildi. Onceki projede her aracin altinda ana motor mevcutdu, bu proje 4lu arac sekillin de yapiliyor. Daha once verilen 84 aracin agir bakimlari gelmis olanlarin hem agir bakimlari yapiliyor hem de yani projeye dahil ediliyor. Su an 14. Seti bitirdik ve satisi yapildi muhtemelen sivasa gidecek arac biz teslim de orads olacaz, kabul testlerini yapmak icin. Mesajı Paylaş

Energy

208 araç demek 4'erli vagonlardan 52 tren eder. Daha önceki 24 adetle birlikte demek ki elimizde toplam 76 DMU dizisi olacak. Çok güzel. Bilgi için sağolasın hocam. Mesajı Paylaş

murattekin

Yeni nesil DMU'larda motor yerleşimi için çekici motris gibi birşey mi düşünülüyor? Öyle ise motor da değişecek mi? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

MSG

Ustadim onceki 24 set ile birlikte 208 arac olacak yani su sekilde daha once yaptigimiz 24 seti geri aliyoruz ve agir bakimlarini yaptiktan sonra simdiki projeye dahil ediyoruz. Onceki proje 84 aracti bunproje ise 124 arac toplam da 208 arac olacak.
Onceki proje
Dm+M+M+Dm seklin de ide yada
Dm+M+Dm her aracin altin da Ana motor ve apu mevcutdu.
Simdi ki proje
Dm+T+M+Dt simdi ki proje de Dm ve M araclar Ana motorlu diger araclar da sadece apu mevcut
Isin ozeti Tcdd'nin elin de toplam da 52 set olacak
Bunlara kore den hazir gelen 12 set 2li araclari da eklersek 62 set oluyor. Mesajı Paylaş

Energy

208 vagonun ardından proje ne olacak hocam? Lisansı bize geçip imalat devam edecek mi? Eğer edecekse kaç set daha planlanıyor? Mesajı Paylaş

MSG

208 araclik proje'den sonra gorunen bir sey yok ustadim. Lisansin tuvasasa gecme gibi bir durum yok adamlar zaten cuzi bit fiyata verdiler lisansi. Tuvasas bu nokta'dan sonra milli trene odaklanir, tabi tcdd baska dmu talep etmez ise ki bence etmez. Gerci benim beklentim 2 motor bu araclara yetmiyor deyip setleri 5li ve 3 motorlu yapipmasidir ki buna istasyonlar ne kadar uygun olur bilmiyorum. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter