Milli Elektrikli Tren seti

Başlatan Traverten, Oca 07, 2017, 12:59 ÖS

« önceki - sonraki »

murattekin

Eyl 19, 2017, 06:37 ÖS Last Edit: Eyl 19, 2017, 06:59 ÖS by murattekin
HDS üstadım demiryollarında DEMU diye bir sınıflandırma duymadım. Hyundai'ler DMU olarak geçer. Zira cer motoru yoktur. Hidrolik transmisyon ile tekerlere güç aktarır (Voith T312bre).
TCDD makineleri hakkında bilgi için de şu siteyi kullanabilirsiniz: www.trainsofturkey.com

Not: Evet, DEMU varmış. Özür dilerim. İlk defa duydum. Vay benim trenciliğime? Ama Türkiye'de yokmuş  8) Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HARZEMŞAH

Yerli ve milli kavramları burada da karşımıza çıkıyor. Halen TÜVASAŞ da Rotem lisansı ile yapılan "Anadolu" isimli DMU tren dizileri TCDD'ye ilaç gibi geldi. Üretim lisans altında devam ediyor. TCDD'nin iş yükünü büyük ölçüde hafifletti. Aralık ayında lisans altındaki üretim bitecek. Ama ihtiyaç devam ediyor. Bu nedenle lisans TÜVASAŞ'a devredilip DMU üretimi yeniden başlayacak. Ancak milli tren projesi (EMU) kapsamında kullanılacak çok sayıda alt sistem de yeni seride (yerli tren) kullanılacak...

Özetle Rotem lisansı ile üretilen "Anadolu" serisinin yerli devamı dizel (DMU), milli devamı ise elektrikli (EMU) olarak sürdürülecek... Mesajı Paylaş

HDS

Özetle Rotem lisansı ile üretilen "Anadolu" serisinin yerli devamı dizel (DMU), milli devamı ise elektrikli (EMU) olarak sürdürülecek...

Ben de böyle anlıyorum.

@murattekin; Powerhaul'lar, yani GE Evolution yük lokomotifleri dizel-elektrik. Olayları o zaten. O web sitesinde yoklar galiba. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Zaten Türkiye'de yıllardır dizel (D serisi) lokomotif üretilmiyor. Üretilenlerin hepsi dizel-elektrik. (DE Serisi).

Yakın zamana dek ikisi de GE tasarımı DE33000 ve DE36000 Powerhaul üretiliyordu. 6 ay kadar önce GE'nin DE33000'lerinin üretimi sonlandırıldı ve yerine elektrikli (E Serisi) E68000'ler üretilmeye başlandı. Halen TÜLOMSAŞ bünyesinde DE36000 ve E68000, TÜVASAŞ bünyesinde ise Rotem DMU setleri üretiliyor. (Anadolu Serisi)... Mesajı Paylaş

murattekin

@HDS DE sistemi, sadece anahat makinalarında kullanılıyor.
Jean Patrick abi siteyi biraz yavaş güncelliyor. Powerhaul hakkında ufak birşeyler koymuş. Ama güzel fotolar gönderen olursa siteye ekleyebiliyor. Malum ortada hat mat kalmadıği için de loko resmi koymamış olabilir. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

murattekin

Harzemşah üstadım Aselsan'ın bu üretimlerde bir katkısı var mı (E14000 ve DE11000 dışında)? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Sihirbaz

DE36000 ve E68000 üretiminde çok azmış. Ama milli tren projesinde epey varmış üstadım. Bir öğrencim TÜLOMSAŞ'tan geldi de. :) Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@murattekin üstadım,

Aselsan yeni ve milli projelere odaklanmış durumda. TÜLOMSAŞ da üretilen manevra lokomotifleri ve milli tren dışında, Temsa'nın elektrikli otobüsünde de yoğun olarak görev alıyor... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Öğrencim Aselsan'ın milli elektrikli tren projesinde asli unsurlardan biri olduğunu söyledi üstadım. Mesajı Paylaş

HDS

Ben de Aselsan'ın tren tarafında ummadık bir taş olarak baş yardığını duyuyorum.
Helal olsun.

Bu arada; Temsa'nın elektrikli otobüsü, çok büyük bir aksaklık çıkmazsa dünya çapında ve tam Türkiye'ye göre, epey yetkin bir araç, daha doğrusu "sistem" olacak.
Ben Metrobüs dahil çokça İETT aracını değiştirebileceğini sanıyorum. Li-Ion pilleri, vs çok iyi.

Umarın bu işler bir rüzgar yaratır da Japonlar'a bir sorarız Li-Ion Soryu denizaltısı nasıl gidiyor. Mesajı Paylaş

HDS

@murattekin, Doğru, DEMU yok ama DE var.

Trenciliğin yenisiyim.  ;) Mesajı Paylaş

murattekin

@HDS, o zaman şu site de ilginizi ceker:
http://users.metu.edu.tr/tonuk/E40003/ Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HDS

Bunu biliyorum. Ergin Hoca dersime girdi. Hiç bilmezdik bu merakını. :) Mesajı Paylaş

HDS

Öte yandan; Mal gibi de adamlardık.  ::) Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Madem bu kadar tren meraklısı var, bir gün buluşup İzmir/Selçuk/Çamlık'taki Demiryolu Müzesine gidelim. Atatürk'ün özel vagonunun toplantı masasında sıcak çikolatalarınız benden... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter