Sahil Güvenlik Komutanlığı

Başlatan Atılgan, Oca 06, 2017, 12:19 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

Forumda SGK ile ilgili bir başlık bulamadım.O nedenle yeni bir başlık açıyorum.Belki forum yönetimi deniz araçları konusunda alt bir başlık açarak SGK ile ilgili konuları onun altına taşır.

Sahil Güvenlik Komutanlığının mevcut tekne envanteri Ocak/2017 itibari ile şöyle:

4   adet korvet
16 adet 80 sınıfı bot
8   adet 70 sınıfı bot
13 adet MRTP33 sınıfı bot
9   adet MRTP29 sınıfı bot
6   adet MRTP19 sınıfı bot
18  adet MRTP15 sınıfı bot
4   adet  SAR35 sınıfı bot
10  adet SAR33 sınıfı bot
14  adet Türk sınıfı bot
13  adet saç piket bot

Toplam tekne sayısı 115

Sahil Güvenlik Komutanlığı hava platform envanteri şöyle:

14 adet AB412 gözetleme ve kurtarma helikopteri
3  adet CASA CN 235 deniz gözetleme uçağı

Projeler

Sahil Güvenlik Radar Ağı projesi (Devam ediyor, kısmen devreye girdi)
600 tonluk SGK gemisi tedarik projesi (8 adet)
Arama/Kurtarma Botu projesi

Mesajı Paylaş


Atılgan

Sahil Güvenlik Komutanlığına 6 yeni bot geliyor


Avrupa Birliği ile Uluslararası Göç Örgütü tarafından finanse edilen botlar, Türk karasularında yasadışı göçmenlik ve zor durumdaki mültecilerin kurtarılması için kullanılacak. Botlar Damen tarafından Antalya'da üretilecek.

Botların her biri 8 silindirli MTU 2000 serisi motor kullanacak. Teknelerin alabora olmaları halinde kendiliğinden düzgün duruma gelebilecek bir tasarımları var. Alüminyum gövdeli dalgakıran teknolojisine göre üretilecek botlar, MTU 8V 2000 M84L motorları sayesinde arama ve kurtarma operasyonları sırasında 33 knot'luk maksimum hıza ulaşabilecek.

Arama kurtarma botlarının tamamı bu yıl hizmete girecek. Antalya'daki Damen Tersanesi'nde üretilecek botların ilki Mayıs 2017'de, kalan 5 bot ise 2017 yılının sonuna kadar Sahil Güvenlik Komutanlığı'na teslim edilecek. Mesajı Paylaş

BugraBeyI

#3
Şub 01, 2017, 09:57 ÖS Last Edit: Şub 01, 2017, 10:18 ÖS by BugraBeyI
Botlar arama kurtarma tipi küçük botlar.  Yeni bir kabiliyet kazandırmaz ama ben kaan tipi botların SAR vb görevler için çok hızlı(askeri kalıyorlar) ve güçlü buluyorum. Dolayısıyla da işletmesi pahalı. Ares botları ve bu SAR1906 tipi botlar gereklilikti. Böylece kaanlar sadece karasularımızda Türk varlığını göstermenin söz konusu olduğu görevlerde kullanılacaktır AB den finansmanını sağladığımız botlar bunlar işte SAR 1906    

http://products.damen.com/en/ranges/search-and-rescue-vessel/search-and-rescue-vessel-1906 Mesajı Paylaş


Atılgan

Damen'in Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa ettiği arama kurtarma botlarından ikisi teslim edildi

T.C Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın Göçmen Akışının Yönetiminde Operasyonel Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Damen Tersanesi ve Rolls-Royce tarafından , Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa edilen SAR tipi arama ve kurtarma botlarından ikisi düzenlenen törenle teslim edildi.

Antalya Serbest Bölge'de düzenlenen törene, Antalya Vali Yardımıcısı Mehmet Kurdoğlu, Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Kıdemli Albay Zeki Bodur, Uluslararası Göç Örgütü(IOM) Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava, AB Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Christian Berger katıldı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger "Sahil Güvenlik Komutanlığının ortaya koyduğu muazzam çabalar bir yandan Akdeniz'de can kaybının önlenmesi açısından hayati rol oynarken, öte yandan denizde düzensiz göç hareketini engellemiştir. AB, bugün teslim edilen iki adet son teknoloji arama-kurtarma botu ile Sahil Güvenlik Komutanlığının çabalarına katkıda bulunmaktan gurur duymaktadır. Bugün bizleri bir araya getiren proje, AB ve Türkiye'nin beraber çalıştığı zaman neler başarabileceğini ortaya koyan pek çok güzel örnekten birini teşkil etmekte olup, birlikte daha güçlü olduğumuzu ortaya koymaktadır" dedi.

"Göçmen ve mültecilerin kurtarılması için çalışmaktayız"

IOM Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava, "Bugün Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edilen bu botlar, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve 2017 yılı sonuna kadar IOM tarafından teslim edilecek olan son derece sofistike altı arama ve kurtarma botunun ilk parçasını oluşturmaktadır. IOM bu proje altında yalnızca botların tedariki yoluyla değil, çeşitli göçmen profillerine etkili müdahale edilmesine yönelik eğitim programları yürüterek de göçmen ve mültecilerin kurtarılması için çalışmaktadır" diye konuştu. 'DAMEN SAR 1906' sınıfı botlardan iki tanesini bugün teslim alacaklarını söyleyen Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Kıdemli Albay Zeki Bodur, "Avrupa Birliği'nin fon sağlayıcısı olduğu, uluslararası göç örgütü koordinesinde yürütülen 'T.C Sahil Güvenlik Komutanlığının göçmen Akışının Yönetiminde Operasyonel Kapasitesinin Güçlendirilmesi' projesi kapsamında inşası başlatılan 6 adet arama kurtarma botundan ilk 2'si bugün Sahil Güvenlik Komutanlığı hizmetine giriyor. Diğer botların ise, bu yılın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

'DAMEN SAR 1906' sınıfı botlar ömürleri boyunca Türk Deniz Yetki Alanları ve Arama Kurtarma Bölgesinde başta olmak üzere göçmen ve mülteci krizinde Sahil Güvenlik Komutanlığının kapasitesinin arttırılması amacıyla kullanılacak" dedi. "2017 yılının ilk 5 ayında Türkiye tarafından kurtarılan göçmen sayısı 5 bin 812" Türkiye'nin düzensiz göçle mücadelede Avrupa Birliği ile 18 Mart 2016 tarihinde mutabakata vardığını ifade eden Zeki Bodur, taahhütlere bağlı kaldıklarını söyledi. Bodur, "Düzensiz göçün sonlandırılması konusunda büyük bir kararlılıkla üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. 2016 yılının ilk 5 ayında Yunanistan tarafına geçtiği belirlenen göçmen sayısı 156 bin 723'ken Türkiye tarafından kurtarılan göçmen sayısı 25 bin 619 olmuştur.

2017 yılının ilk 5 ayında ise, Yunanistan tarafına geçtiği bildirilen sayı 6 bin 865'ken, Türkiye tarafından kurtarılan göçmen sayısı 5 bin 812 olmuştur. Başka bir ifade ile geçen yılın ilk 5 ayında düzensiz göçmenlerin yüzde 14'ü Komutanlığımız tarafından kurtarılırken, bu yılın aynı döneminde oran yüzde 50'ye yükselmiştir" şeklinde konuştu. Törenin sonunda, 'DAMEN SAR 1906' adlı 2 botun teslimi için imzalar atıldı. Daha sonra katılımcılar birbirlerine hediye takdim ederken, teslim edilen botlarla 30 dakikalık bir gezi gerçekleştirildi.

http://www.denizhaber.com.tr/damenin-sahil-guvenlik-komutanligi-icin-insa-ettigi-arama-kurtarma-botlarindan-i-haber-74741.htm Mesajı Paylaş

Terra

Ege'de Türk Sahil Güvenlik botlarının devriye nöbeti artırıldı

Türk bayraklı 'M/V ACT' isimli kuru yük gemisine Yunan Sahil Güvenlik botu tarafından ateş açılmasının ardından Muğla'nın Bodrum ve Datça ilçeleri ile Aydın'ın Kuşadası arasındaki bölgede Sahil Güvenlik botlarının devriye nöbeti artırıldı.
Yunanistan'ın Rodos Adası yakınlarında, Türk bayraklı ' M/V ACT' isimli kuru yük gemisine Yunan Sahil Güvenlik botu tarafından ateş açılmasının ardından Muğla'nın Bodrum ve Datça ilçeleri ile Aydın'ın Kuşadası arasındaki bölgede Türk Sahil Güvenlik botlarının devriye nöbeti artırıldı.

Kuzey Ege ile Akdeniz arasındaki, Bodrum'un Akyarlar ve Turgutreis açıklarındaki Türk ve uluslararası karasularda seyreden Türk bayraklı gemi ve tankerlere Yunanistan'ın Kilimli (Kalimnos), Psemiros ve İstanköy (Kos) adalarından gelen 3 Yunan Sahil Güvenlik botu yanaşmak istedi. Ancak Türk botları bu duruma engel oldu.

Turgutreis açıklarındaki Çatal Ada ve Topan Ada bölgesinde, devriye gezen 302 ve 703 nolu Türk Sahil Güvenlik botları, Türk gemilerine eşlik etti. Bunun üzerine Yunan botları İstanköy ve Psemiros Adası önlerine çekilmek zorunda kaldı. Gemilerin geçişlerini kendi sularından izleyen Yunan botları, yaklaşık 3 saat sonra geldikleri limana geri döndü. Türk botlarının bölgedeki devriye nöbeti sürüyor.

http://www.denizhaber.com.tr/egede-turk-sahil-guvenlik-botlarinin-devriye-nobeti-artirildi-haber-75060.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter