Type 214 AIP Denizaltı Projesi (Reis Sınıfı)

Başlatan Elçibey, Eki 04, 2015, 04:45 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BATTLESTAR

@Sandalone

Hocam Torpido kovanından konvansiyonel seyir füzesi atmak makul bir düşünce ancak şöyle de bir şey var. Ve olay inanın burada kopuyor bence. Kısa bir sürede İran ve k.kore ibi cep denizaltı canavarlarını katmazsak ve kore ve hintliler gibi nerdeyse eşit sayıda ve type-214 lerle mevcut sayı korunursa geride bırakabileceğimizi düşünürsek Dünyanın en büyük ilk 5 denizaltı gücünden biriyiz. Bölgemizi hiç katmıyorum.


Milli Denizaltı muhtemelen 10 sene içinde göreve başlayacak ve 40 sene görev yapacak bir denizaltı olması bekleniyor. 50 senelik bir takvim var.  Biz bu 50 sene içinde nükleer bir güç olacağımız  ve daha uzak denizlerde bayrak gösterecek ve/veya tehdit önlemesi gerekecek bir ülke olacağımız ve denizaltı gücümüzün kapsamı düşünülünce vls'siz bir denizaltıyı insanlar istemiyor. Keza bende bu 50 sene içinde 1400-2500 km skalasında bir gezgin füzesine w80-w84 gibi taktik bir nükleer başlık takabileceğimizi ve hatta 30 seneye SLBM yani denizaltıdan atılabilecek nükleer balistik füze geliştirebileceğimizi düşünüyorum. E böyle füzelerin de burundan çok gövde'deki dikey bir lançerden atılması daha makul.
Tabi bunun böyle mega nükleer denizaltılar olmasına gerek yok bence. 3-4 bin ton 90 civarı metre 4x ana vls lançerine ve bu lançerlerin her birinin 3-4 gezgin veya 1 slbm alabilecek ölçüde olması yeterlidir. Yani bu yapılabilir diye düşünüyorum sonuçta burundan atılabilen mühimmatlar ve ekipmanlarda çok çeşitlendi. Onlarda orada olması lazım.


Zaten kendi tahminim ileride denizaltı envanterimizin stop-gap Reis sınıfı, Stm Ts-1700 Aip Kısa/Orta Menzilli ve Milli Denizaltı TD-X Uzun menzilli olarak şekilleneceğini düşünüyorum. Ha td-x çok gelişmiş bir aip mi olur yoksa nükleer bir versiyonumu olur ilerde bilemem.@Topgun 

Hocam bu idealab'ın '' 90 Gün 15.000 km menzil 86-90 ton dizel yakıt ve belli bir görev profili ile hesaplandı. 3,5 MW'lık bir sistem için görev profili menzil ve hız olarak şöyle; 800 km 20 knot, 1.600 km 10 knot, 12.600 km ise 4 knot'a takabul etmekte.'' iddiası submerged verilerdir değil mi ? 


Birde 90 Gün 15 bin km batık gidebilecek bir 86-90 ton dizel yakııt taşıyabilecek denizaltı takriben kaç ton ve ne boyutlarda bir şey olabilir ?
  Mesajı Paylaş

farabi

#106
Eyl 25, 2018, 04:01 ÖS Last Edit: Eyl 25, 2018, 04:10 ÖS by farabi
Bizim başkan donanma ile ilgili yaptığı konuşmalarında sürekli bir uçak gemisi vurgusu yaparken , İran ise diğer tarafta nükleer denizaltı konusuna odaklanmış durumda. Hatta sene başında bu planlama ile ilgili olarak uluslararası atom ajansına da bilgilendirme yapılmıştı.

Cep(coastal/sahil) denizaltıları konusunda da çalışmaları sürecek ama havadan bağımsız tahrik sistemine sahip düşük tonajlı ve kapalı denizlere göre tasarlanmış denizaltılar konusunda asıl dikkat çekici ilerleme Rusya'nın karadeniz filosunda ve bağlantılı olarak Akdeniz etki sahasında görülecek gibi görünüyor. Adamlar 900 tonluk gemilerle (p750 gibi) derin kara hedeflerine angajmanı çalışıyor.

Yunanistan halen çok ciddi bir denizaltı gücüne sahip , İsrail'in şekillenmekte olan denizaltı filosu etki sahasının üzerinde tehdit yaratacak bir güce sahip olacak.  Thyssen Krupp'da son Type-209/1400'ler Mısır için üretilmekte. GKRY'de yeni yabancı deniz üslerinin konuşulduğu ve Rusların Tartus'a kalıcı olarak yerleştiği bir dönem.

Şimdi ve yakın gelecekte ülke gündeminin ilk sırasını alacak bölgesel risklerle birlikte , ülkeyi çevreleyen şartları birlikte ele aldığımızda, Reis sınıfından farklı olarak , Milden'in nihai bir ürün olmaktan öte her bir adımın bir sonraki için teknoloji geliştirme evresi özelliğini taşıyacak , uzun soluklu bir program olacağı aşikardır. Mesajı Paylaş

tomcat


 Hayırlı sabahlar,

 Sputnik'te bir haberde aşağıdaki ibare dikkatimi çekti. Bunu Ruslar neye dayanarak söylüyor, yada neyi kast ediyor olabilirler? Benim savunma sanayii projeleri hususunda zaten mevcut olan Alman alerjimin hemen dikkatini çekti...

"Özellikle de Almanya'nın Türk Deniz Kuvvetleri için 214 tipi denizaltıların yapımını sabote ettiği dikkate alınırsa Rusya ve Türkiye yeni nesil dizel denizaltının geliştirilmesi için ortak çalışmalar yapabilir."


https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201811271036355338-rusya-turkiye-askeri-teknik-isbirligi-alani/

 Saygılar, Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Sputnik tam olarak "stratejik İletişim" bilim dalına örnek bir propaganda aracı. İtimat etmeyin. Reis sınıfı, şuan belki de dzkknın en istikrarlı ilerleyen projesi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter