MoShip ve RatShip Denizaltı Kurtarma Ve Yedekleme Gemileri

Başlatan Elçibey, Eki 04, 2015, 03:01 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

TCG Alemdar, 28 Ocak C.tesi günü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim ediliyor

14 Ocak tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecekken, Anayasa görüşmeleri nedeni ile teslim töreni ertelenen Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi TCG Alemdar 28 Ocak Cumartesi günü düzenlenecek törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.

Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi TCG Alemdar, sahip olduğu derin su kurtarma araçları ile denizaltının kaza yapması veya arıza nedeniyle su yüzeyine çıkamaması durumunda denizaltının yaşam desteğinin sağlanması, azami 72 saat içinde ve 600 metre derinliğe kadar denizaltıdan personel kurtarma, yara alan, kaza/arıza yapan gemilerin kurtarılması, su altı onarım ve enkaz çıkarma gibi su altı çalışmaları gibi görevleri gerçekleştirecek. Mesajı Paylaş

nokta

TCG IŞIN (A-583) Deniz Kuvvetlerine Teslim Edildi


A-583 TCG IŞIN, Kurtarma & Yedekleme Gemisi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Kuvvet, 31 Mart 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla, TCG IŞIN (A-589) kurtarma gemisinin, 38 yıllık hizmetini müteakip hizmet dışına ayrıldığını duyurmuştu. Yaklaşık 68 metre boyunda ve 14 metre genişliğinde olan, 94 personelin görev alacağı "A 583 IŞIN", ihtiyaç duyulması halinde, yara alan, karaya oturan ya da arıza yapan gemilerin kurtarılması, su altı onarım ve enkaz çıkarma gibi çalışmalar yapacak. Gemi, denizaltılarda kaza ya da arıza meydana gelmesi halinde de 600 metre derinliğe kadar denizaltı personeline yaşam desteği sağlayacak. "A 583 IŞIN", gemi yangınlarının söndürme çalışmalarına da destek verecek

http://www.c4defence.com/Gundem/denizde-ikinci-isin-donemi/4687/1 Mesajı Paylaş

delidumrul

Hayırlı uğurlu olsun vatana millete.Gönül ister ki ihtiyaç hiç duyulmasın lakin yokluğu da ayrı bir çile. Mesajı Paylaş

radar

Bu ülkede çok şeylerin değiştiği kesin. Baksanıza eskiden donanmaya bir gemi katılsa düğün dernek ile kırk gün konuşulur, kıyamet kopardı. Şimdi neredeyse parmaklarının uçlarına basarak yapıyorlar bu işi. Savunma forumları olmasa ruhumuz duymayacaktı. Mesajı Paylaş

Observer

TCG IŞIN'ın Teslim Töreni

Kurtarma ve Yedekleme Gemisi TCG IŞIN, 22 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Tersanesi Tuzla/İSTANBUL'da Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Şükrü KORLU ve çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiştir.

TCG IŞIN, denizde kazaya uğramış ve batmış uçak, gemi, denizaltı vb. enkazları tespit, teşhis ve kurtarmaya yönelik donanımla teçhiz edilmiştir. Üzerine konuşlandırılacak modern seyyar kurtarma sistemleriyle 3000 metre derinliğe kadar enkaz kurtarma imkân ve kabiliyetine sahiptir.

TCG IŞIN, 1943 yılında yaşanan Refah faciasında şehit olan Deniz Yüzbaşı Zeki IŞIN'dan ismini almıştır.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_242 Mesajı Paylaş

hergeleci

#20
Eki 01, 2017, 10:17 ÖS Last Edit: Eki 01, 2017, 10:20 ÖS by hergeleci
Bu arkadas dronuyla bayagi guzel isler cikariyor. TCG-ISIN'i goruntulemis:

https://www.youtube.com/watch?v=R_Vqi7CCYdg
https://www.youtube.com/watch?v=m8eI0HddeRw
https://www.youtube.com/watch?v=7t1wbD1PC9w

Bu arada izlerken dikkatimi cekti bayagi karmasik bir sistem gibi duruyor. Mesajı Paylaş

HDS

Ana gemi Alemdar ve Akın ve Işın yardımcı gemiler gibi adlandırılsalar da çok çok çok sofistike karmaşık bir işin birbirine el veren, görev paylaşımı yapan gemileri bunlar. Yani kısaca Akın ya da Işın "Abi yardım lazım mı?" diyecek bir figüran değil.

Alemdar'ın asıl farkı NATO ya da Amerikan Denizaltı Kurtarma Batiskafı'nı (NSRS mesela) kullanabilmesi. Yani bir "acil durum" sinyali alınır ise Akın ve Işın hemen topuklayıp gidip ilk aramayı yapacak, denizaltının tam yerini tespit edecek, yapabiliyor ise kurtarmayı yapacak, dalgıç sevk edecek vs vs. Bu arada da Alemdar Avrupa'da konuşlu duran ve hava yolu ile muhtemelen en yakın havalimanına inen NSRS'i yüklenecek ve sonrasında olay yerine intikal edecek. Akın ve Işın'ın tespit edip ilk müdahalede bulunduğu denizaltıya eğer gerekiyor ise batiskaf ile ve ilave kurtarma çanı ile müdahale edecek.

Akın ve Işın bu sebeplerle çok karmaşık sistemlere sahipler. 207 metreye kadar üzerlerindeki ROV ve çan ile tespit ve mümkün ise kurtarma, olmadı Alemdar gelinceye kadar ikmal ve en önemlisi havalandırma yapabiliyor. Alemdar ise çok daha heybetli, NSRS'i her hava şartında çalıştırıp ikmal edip, çıkan personeli basınç odasına alıp 5 kişilik yoğun bakım tesisinde tedavi etme ya da hızlıca helikopterle tahliye etme kapasitesi var.

Çok çok kabiliyetli gemiler, iyi ki de varlar.  ;) Mesajı Paylaş

hergeleci

Hocam tesekkurler. Bu gemilerin dizayni yerli mi yoksa yardim aldik mi? Mesajı Paylaş

hergeleci

TRT Haber'in TCG Alemdar ile ilgili haberi

https://www.youtube.com/watch?v=gpMkrzZr3wk Mesajı Paylaş

nokta

TCG Akın envantere girdi

İstanbul Tersanesi'nin inşa ettiği TCG AKIN (A-584) Kurtarma ve Yedekleme gemisi bugün İstanbul'da gerçekleştirilen törenle Türk Deniz Kuvvetlerine törenle teslim edildi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı resmi hesabından bir tweet yayınlayarak teslimatı duyurdu. Aynı maksatla kullanılan TCG IŞIN gemisi Temmuz ayında Deniz Kuvvetleri envanterine katılııştı.

TCG AKIN, kasım ayında envanterden çıkan TCG Akın yerine görev yapacak. Emekliye yeni ayrılan TCG AKIN Gemisi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na 47 yıl hizmet etmişti.  2. Dünya Savaşı sırasında ABD'de USS Greenlet adıyla inşa edilen denizaltı arama kurtarma gemisi, 1970 yılında Türk donanmasına katılmıştı

http://www.c4defence.com/Gundem/eski-akin-gitti-yenisi-geldi/5412/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Kurtarma filosu TCG Akın ile güçlendi

Denizaltı filosunu her geçen gün güçlendiren Türk Deniz Kuvvetleri, en modern kurtarma gemilerini de bünyesine katıyor. İstanbul Tersanesi'nde inşa edilen TCG Akın'ın donanmaya katılmasıyla TCG Işın ve TCG Alemdar'dan oluşan üç gemilik filo bölgenin en güçlüsü oldu.

2020 yılında hizmete girmesi planlanan gelişmiş teknoloji ürünü Reis sınıfı denizaltıların inşası sürerken, Türkiye Akdeniz çanağının en güçlü denizaltı kurtarma filosuna sahip oldu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından İstanbul Tersanesi'nde yaptırılan ikinci denizaltı kurtarma ve yedekleme gemisi TCG Akın (A-584), törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine katıldı.

Törene Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral İskender Yıldırım, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ve İstanbul Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Şener katıldı. Geminin donanmanın gücüne güç katacağını söyleyen Koramiral Adnan Özbal, Türk denizcilerin vatan savunması için her türlü fedakarlığı göstereceğini belirtti.

Donanmanın göz bebeği

Ana görevi batan denizaltıları ve mürettebatını kurtarmak olan TCG Akın'ın su üstü gemilerine de yardım edebileceğini belirten İstanbul Tersanesi Genel Müdürü Dr. Tarık Var, "Dünyada özel amaçlı savaş gemisi üretebilen 10 ülke arasındayız. TCG Akın'da çok simli iskandil, aktif sonar, akustik izleme yakalama sistemi, su altı telefon sistemi, uzaktan kumandalı sualtı ROV aracı, yandan taramalı sonar, atmosferik dalış elbisesi (ADS), dört noktadan sabitleme sistemi, altı kişilik basınç odası, 88 ton çekim gücü bulunuyor. 650 metre derinlikte mahsur kalan bir denizaltıya yaşam desteği sağlayabiliyor. Rusya, ABD ve İngiltere gibi ülkelerle yarış edebilecek denizaltı kurtarma filosuna sahip olmanın gururunu yaşıyoruz" dedi. Törenin ardından Deniz Yarbay Cenk İlgü, TCG Akın'ın komutasını aldı. Yemin ederek gemiyi devralan Yarbay İlgü, "Türk donanmasının göz bebeği gemimi ve personelimi her an harbe hazır tutmak için en yüksek çabayı göstereceğim. TCG Akın ile Türk sancağını denizlerde şerefle dalgalandıracağım" diye konuştu.

http://www.denizhaber.com/deniz-kuvvetleri/kurtarma-filosu-tcg-akin-ile-guclendi-h73139.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter