Hisar Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Hisar-A/O)

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 01:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Revolver

23 Temmuzda testler başlıyormuş. Hayırlısı ile bitse artık bu proje Mesajı Paylaş

Kartalbey

Yükseklik 14000 feetmiş. Yani yaklaşık 4300 metre. Mesajı Paylaş

Search and rescue

Bu kısa-orta menzilli hava-hava füzelerinde güdüm sistemi olarak LIDAR kullanılabilir mi? CATS'ın üzerinde range finder 30 km menzilli, bu sistemden yüksek olmayabilir ama düşük çözünürlük de olsa bir resim alınabilir sanıyorum. LIDAR ile güdüm için bütün veriler elde edilebiliyor?

Mesajı Paylaş

HDS

LIDAR iyi de çok karmaşık. Kolay dalga boyları atmosferden çok etkileniyor. İyi dalga boylarını yapmak zor. Çok karmaşık lazerler bunlar. Bir de bunu aynayla, optikle falan gezdirmen gerekiyor ki alan tarayasın. O da karmaşık. RF dalga boyu daha kolay.

Olmaz değil ama zor.

Hatırlıyor musun TRM'de Tesla'nın LIDAR meselesini yazmıştım. Mesajı Paylaş

Search and rescue

Evet okumuştum o mesajını. Bu soruyu sorarken de o yazdığın bu sistemlerin hassas olduğu, yansıma yaptığı vs aklımdaydı. Olabilirliğini-performansını merak ettim. IIR'dan, RF'den daha kompakt ve karşı tedbiri daha zor diye düşünmüştüm. Mesajı Paylaş

putty

Suriye deki peş peşe hava saldırılarında yaşanan zaafa bakarak hava savunma sistemlerinin yeniden bir gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum
Hava savunma füzeleri silahları önemli ama bu sonuç hep konuşulan katmanlı hava savunma örgün yapısının önemini ortaya çıkartıyor. Rusya bu kadar etkileyici silahlarına rağmen ve mutlaka isteğine hazırlığına rağmen neden hava saldırılarını durduramıyor. Kurguda teknolojide uygulamada öngörülerde eksikler var zaaflar var demek ki. Benim gördüğüm eksik muhteşem füzelere fazla önem verilmesidir. Rusya S300 S400 S500 diye pratiği zor sistemlere yöneliyor oysa daha küçük pratik hava savunma sistemlerini satha yayarak kullanmak gerek. Birde bu sistemleri sanıyorum bir büyük erken ihbar sistemi ile yapmak yanlış değil ama yetmiyor. Bunu her sistemin kendi sistemleri ile de tarayarak otonom savunma yapmaları da şart.
Aslında var zaten öyle zaten denecek öneriler sunuyorum Rusya da küçük füzede var onun kendi radarı da var ama sonuçta bir zaaf var bunu araştırıp bulmak gerek. Mutlaka yaygınlık sorunu var ve reaksiyon sorunu var sistemler bütününün.
Ben Hisar projesini amatör bakışımla çok doğru görüyorum. Bu analizlerle elde edilecek kararlara çok iyi cevap verecek bir silah Hisar. Muhteşem büyüklükte olmaması da bir avantaj bence. Muhteşem hava savunma füzelerine biraz bakışım değişti İsrail nasıl bu saldırıları uçakları ile yapıyor oysa S400 ler S300 ler İsrail i kızıl denize kadar kapsama alanında tutuyor bırak sınırı.
İsrail in Demir kubbe si gibi küçük sistemler üzerine de yoğunlaşmak lazım. çok füzeli hızlı reaksiyon gösteren kendi sahasını kendi tarayan sistemler. Çok eksiği ortaya çıktı bu muhteşem Rusya hava savunma sistemlerinin. Özellikle seyir füzeleri için mutlaka kurguyu yeniden şekillendirmek gerek. Sarf edilebilir düşük maliyetli kısa menzilli füzeler ve sistemler üretilmeli. Sidewinder kadar hava savunma füzelerine ihtiyacımız var karada. Hisar ı beğenmeyenler var ama bence Hisar bile büyük gelecek bize daha küçüğünü mutlaka yapmamız gerek. Demir kubbe gibi 20 füzeyi bir arada tutan sistemlere ihtiyacımız var  Mesajı Paylaş

Destiny

Katılıyorum. Bastırma girişimlerine karşı klasik hava savunma yapısı yetersiz kalıyor. Bozdoğan BVR'si üzerinden böyle bir sistem geliştirilebilir düşüncesindeyim. Roket savunmasındada aktif rol alabilir böyle bir sistem. Mesajı Paylaş

putty

Eyl 19, 2018, 01:50 ÖÖ Last Edit: Eyl 19, 2018, 02:18 ÖÖ by putty
Önemli bir sorunda S300 gibi, Patriod gibi aktif sistemlerin yani yeri gizlenemez saklanamaz sistemlerin doğal zaafı olan hedef olma riskinin büyük sorun yaratması. Rusya İsrail ile anlaştık diyor demek ki İsrail bana S400 atma dedi Rusya da kabul etti. Neden kabul etmiş olabilir çünkü zaafı var biliyor İsrail isterse S400 leri kendisine saldırı veya tehdit görür ise vurabilir. Rusya bunları koruyamayacağını biliyor ve bir uzlaşıyı faydalı görmüş belli. Ama Hisar öyle değil isterse tamamen pasif olarak düşmanı bekleyebilir. Hisarların alana yayılması ile oluşan pasif bir sistemin bazı senaryolarda çok önemli olacağını Suriye de görebiliyoruz. HDS nin tabiri ile cayır cayır radar çalıştırmak sistemi zayıf kılıyor. IIR füzeler ile ve optik arayıcılar ile yetinilebilen etkili bir seçenek de çok lazım. Suriye bence şu anda bir savaş çıksa hava savunması pratikte olayan bir ülke bunca Rusya muhteşem füzelerine rağmen. Ama S200 ler nasıl vuruyor madem? Bunun sebebi de savaş koşullarında tam olarak çalışmamaları radarların imhası hedef olması gerçekleşemiyor. Saddam'ın bütün radarları bir bir vurulmuştu çok kolay hedef çünkü. Bu yüzden muhteşem erken ihbar sistemleri bir bütün olarak bana güvensiz geliyor bunun yerine küçük birimler görev profiline uygun olarak bağımsız ve olabildiğince pasif hava savunma yapmalılar. Pasif i biliyorsunuz sessiz yani radar açmadan hiç bir yayın yapmadan optik sistemler ile filan. Bu tabi radar olmasın değil ama radara mutlak bağlı bir kurgu yaratılmamalıdır. Radara göre bir erken ihbar sistemi tabi ki yine kuralım ama radarsız da güven verici çalışabilsin çok arzu etmesek de gerekirse razı gelebileceğimiz bir tercih olmalı radarsız seçenekler.

Bir sorunda HEIK gibi devasa ama az sayıdaki sistemi ana kurgunun merkezine omurgasına koymaktaki onu alternatifler ile desteklemeden oluşturulacak erken ihbar sisteminin de riskleri olduğudur. Böyle büyük değerli yetenkeli ama çok yetenekli sistemler çok güvenilir değiller. 4 tane uçağın bir tanesini vuracak yeteneğe sahip olmak o gün dördünüde kaybedeceksiniz demektir. Bunun yerine İran ın F14 radarları ile erken ihbar sistemi kurgulaması gibi küçük sistemler bütününe güvenmek daha doğru. Muharip uçak değil ama yerli irice bir uçak radarı konmuş bir sivil uçak yada CN 235 ile erken ihbar seçeneğide alternatif olarka bari yaratmak gerek. 4 tane Heik imiz var eğğ olmasa ne olacak varmı B planımız bütün kurguyu bu 4 uçağa göre yapmıyoruz umarım. Basit olsun kolay olsun bizim olsun HEIK kadar iyidir. HEIK barış zamanı çok gerekli ama savaşta basit sistemler lazım olabilir Aselsan çalışmalı buna. Rusya nın muhteşem uçaklarından biri pat diye düştü işte. Bir daha yerine nasıl koyacaksın koca uçağı. Basit çözümlere güvenmek gerek büyük yetenekli sistemler yerine.
Hisar gibi pasif sistemleri geniş alanın mutlak hakimiyetini sağlamada çok iyi analiz edip simüle edip eksikleri gedikleri her olasılığa göre kapatan kalabalık ama küçük sistemler üzerine bir kurgu yaratmak gerek. Ağ merkezli muharebeye mutlak bağlı olmamalı bu kurgu kendi sahasını kendi kontrol etmeli. eğğğ zaten öyle denecek biliyorum öyle ama olmamış işte iyi analiz edelim bazı eksikler var bu geleneksel kurguda. En büyük açık kapıda uçaklara göre kurgulanmış sistemin seyir füzelerine fazla büyük ve hantal kalmaları. Hem sayısal olarak yetmiyorlar yetişemiyorlar hemde kabiliyet olarakda tehdide uzak kalıyorlar. Yakalayıp vursan bile balyozla sinek avlamak gibi hangi birini vuracaksın S400 ile SOM vurmak zaten bu başarın yüzünden savaşı kaybediyorsun demektir maliyet açısından.
Yanlış anlaşılmak istemiyorum S400 gerekli bir sistem ama hava savunmanı buna güvenerek yapmamak gerek asıl savunma alt katmanda olmalı S400 yok gibi hazırlanmak gerek savaşa yani yoksa savunmasız kalırız. Bence S400 savunma değil saldırı silahıdır. Düşmanın HEIK lerini filan vurmak için filan. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Bilmiyorum dikkatinizden kaçtı mı ama  stm'nin twitterda yayınladığı bir resimde sağda çok katmanlı hava savunma sistemi bilgi&kontrol merkezinin fotosu var. Zannediyorumki çok katmanlı güçlü bir hava savunma şemsiyesi kurmak istiyorlar. Umarım kolayca delinmez. Zamanında çok övülen saddamın hava savunma şemsiyesinin kolayca delinmesi beni korkutmuyor değil.

Diğer yandan projede çalışmıyorum ama gördüğüm, okuduğum ve tahminime göre hisar ailesi alttaki resimdeki veriler ışığında içeriği şöyle olacak ;

Hisar- A = 16+ Km menzil Gökdoğan'ın yerden atılan versiyonu (Direk aynı füze olmasada kullanılan alt sistemler benzer sanırım keza derby ile python'un havadan-havaya menzilleri ile spyder'daki karadan-havaya menzilleri arasında 4 te 1 veya 1.5 arası irtifadan dolayı menzil düşüşünü doğruluyor. Hisar-a 16+ km [muhtemel 18 km civarı] gökdoğan ise 25 km menzili var)

Hisar-O = 25+ km Hisar-A'nın makul bir booster ile geliştirilmiş uzun menzilli versiyonu .

Hisar-Nokta = 50 km . Buda bozdoğan bvr ile benzer altyapıda bir füze olacak sanırım . (Keza 50 km menzil öngörülüyor, bozdoğan hava-hava ise 65-70 km arası menzilli . Yine 4 te 1-1.5 menzil düşüşü etkisi var.

Hisar-Nokta/Deniz = Hisar-Nokta'nın denizden atılan versiyonu. Büyük ihtimal quadpack özelliği olur.

Hisar-U = 100-150 km arası belirsiz menzil. Bununda yine Bozdoğan Bvr füzesi üzerinden yola çıkılan, 65 km menzilli füzeye , 50-70 arası menzil itişi sağlayacak tek bir booster veya ayni nike herculesteki gibi 25-30 km itki sağlayacak 4 tane ufak roket motorunun tek bir aşamada birleştirildiği 2 aşamalı (booster işini bitirdikten sonra ayrıldığı) ve temelde eirs le konuşacak bozdoğan bvr füzesinin yoluna devam ettiği bir konsept olabileceğini düşünüyorum. Kaldı ki böyle bir fikri ben daha önce sundum ve cabatlı bana bekle ve gör demişti.

Hisar-GUMS = İşte bu konuda hiçbir fikrim yok. Başbakan ve yetkililer Ruslarla s-400 den başka füzeyle ilgili çalışmalar olduğu yerlilik payı kazanılacağını söylemişti ve diğer yandan roketsan'ın  eurosamla olan anlaşması ve ortaklığını harmanlayacağı muhtemelen eurosam'ın yerlileştirilmiş anti balistik konseptine uyarlanmış yerlileştirilmiş bir 48N6DM veya 48N6E2 bekliyorum.

Ama her şeye rağmen ben bu bütün sistemler olsa da s-400'ü kullanacağımızı ve hatta ileride orta ve orta-uzun menzilli tehditler için  s-500 alacağını canı gönülden düşünüyorum.

Tabi bunlar sadece benim tahmin ve öngörülerim. Mesajı Paylaş

Havuc99

İsmail Demir Hisar A-O için 2-2.5 yil süre vermiş tweeter da. Hisar U içinde 5 yıl. 2019 da  Hisar A nın bitmesi gerekiyordu. Anlaşılan termin artmış. 2025 den önce Hisar A-O yu envanterde göremeyeceğiz muhtemelen. Mesajı Paylaş

swat

Hisar-A için 2019 olan süre 2020 olarak güncellenmişti hali hazırda. Ben Özellikle Hisar-O ve Hisar-OD için heyecanlıyım. Hatta bence Hisar-OD ye Hisar-D şeklinde isimlendirilmesi gerekli.

Hisar-D için hem ABD hemde yerli VLS'lerden atılabilecek bir mühimmata evrilirse çok süper bir iş olacak. Mesajı Paylaş

Observer

Hisar testleri sürüyor. 15 Ekim 10 Kasım tarihleri arasında yapılacak atış testlerine ilişkin notam aşıda:

https://www.tsk.tr/Home/Detay/1569 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter