Hisar Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Hisar-A/O)

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 01:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Baltica

Bu basliga son yazilan iletileri yeni gordum. HISAR-O'da menzil veya irtifa uzamasi soz konusu degil. Proje terminindeki gecikmenin sebebi de, KKK'nin herhangi bir degisiklik talebi degil. Zaten, KKK'nin bir degisiklik talebi de yok. Ayrica, bu durumdan da hic mutlu degiller. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Nedir peki bu gecikmenin sebebi ? Mesajı Paylaş

ocay

Rus SOSNA-R hava savunma sistemi R-CLOS/Laser Beam Rider güdüm sistemine sahip 10km menzilli bit hava savunma sistemi Pantisr-S gibi Ruslar mekanize birlikler için oldukça mobil bir hava savunma sistemi geliştirmiş.

Bizim de Mobil Hisar-A ile KMS arasına hızlı reaksiyon kabiliyetine sahip bir füze sistemini koymamız gerekli Mesajı Paylaş

putty

Benim hayalim bu büyüklükte bir füzenin elle taşınıp ateşlenebilmesidir. TOW nasıl üşenmeyip seve seve taşınıyor buda iki kişi tarafından bile olsa yada bir aracın arkasına atılıp bile taşınsa seve seve taşınır. Stingerden sonrasının bu pratiğe izin vermemesi bana eksiklik olarak görünüyor. Terminal aşamaya kadar füze yönlendirilir. Şöyle kanişterin dört yanında ayaklar açılacak dik olarak duracak kabloyla bir kaç metre uzaktan dikine ateşleyeceksin yönünün terminal aşamaya kadar füzeye bildireceksin gidecek yada ateşlenmeden bildireceksin şu Aselsan ın stingerdeki görüş gözlüğü ile filan. 10 km ye kadar menzillerin bir araçtaki tantanaya mecbur kalınmadan çok daha kolay taşınabilmesi ve taşınabilir sistemlerle tepende uçak hava aracının 10 km lerden tespitinin başlayabilmesi gerek. Bir mini radarlada olur termal kamera ilede olur niye olmasın. Yani gece yada gündüz tepene bir AC130 neden gelip tarayıp gitsin yada bir F16 LGB atsın stinger yetmiyor diye. Alavere dalavere işlere burnumuzu soktuğumuzdan diyoruz Türkmenlere mesela şimdi ne vereceksin Stinger versen yetmez üstünü versen savaş sebebi koskoca hava savunma sistemimi vereceksin araç üstü filan çaktırmadan sınır kapısından geçirip. Mesajı Paylaş

ocay

Öyle bir silah var zaten Puty. RBS-70NG

Standart füzeleri dışında Bolide füzesi kullandığı takdirde menzili 9km ve irtifafsı 5km. Bütün MANPADS'lersen daha iyi bir performansı var (en yeni Rus Verba ya da Fransız Mistral 6km menzil ve 4km irtifaya ulaşıyor). Yine bu laser beam rider teknolojisini kullanıyor; karıştırmak imkansıza yakın.

Suriyeli direnişçilerde Bolide füzeleri olsaydı Ruslar Afganistandan sonraki ikinci büyük hezimetlerini yaşayabilirdi.

Bunun gibi proxy savaşlarının artacağını düşünüyorum. O yüzden 6km ya kadar irtifaya ulaşabilen füzeler hem silahlı İHA platformlarını hem de savaş uçakları için caydırıcı olur. MANPADS değil  be "taşınabilir" Toyota Hilux'un arkasına yükleyebileceğin bir füze çok etkili olacaktır Mesajı Paylaş

putty

Baktım özelliklerine doğru söylüyorsun. Buna benzer taşınabilir ama stinger kadar da kolay taşınabilir olmayan bir şeyler ilerde bütün hava savunma yelpazemiz tamamlanınca bu işler daha kolaylaşınca yapmak lazım. Bence stingerden daha anlamlı bir silah bu. Mesajı Paylaş

swat

Hisar-O Projesinin revizyonu şu noktada bana biraz ön görüsüz geldi.

Tamam Hisar-O konseptini değiştir. Ama iki farklı Hisar-O yapılabilirdi. Biri IIR başlık 25 km Menzil ve 10 km irtifa diğeri ise RF başlıklı ve revize edilen yeni isterler eklenebilirdi.

Bu noktada orta irtifadaki zaafiyetimiz bir süre daha devam edecek gibi görünemkte. Hisar-O tamamlanırsa Hisar-A gibi aynı sistem içerisinde yer bulabilirdi. Şimdi en baştan tasarlamak en azından bunu yaparken yol aldığımız mevcut Hisar-O projesini rafa kaldırmak bence bir ön görüsüzlük.

Mesajı Paylaş

süper çavuş

HİSAR-O rafamı kalktı ki ? Mesajı Paylaş

ÜNAL

Başlığı yok buradan sorayım.
Milli Manpads ile ilgili geçen sene yabancı forumlarda Ruslar ile bir ortaklık olduğu söylenmişti .
Yanlış hatırlamıyorsam ilk testi yapılmıştı 5km irtifası vardı..
Bu son olaylardan sonra böyle pekte stratejik sayılmayan proje rafa kalkar mı ?
Yoksa ortaklık devam eder mi . Mesajı Paylaş

Baltica

HISAR-O Rafa kalkmadi ! Menzilde veya irtifada da KKK'nin bir degisiklik talebi yok ! Olan su;

Daha evvelden, proje, KKK'nin projesi diye ilgi gostermeyen "mihraklar" :), son gelinen konjonkturde, projeye birden ilgi duymaya basladilar ve adetlerin artmasi gundeme geldi. Bunu firsat bilen yuklenicide, zaten, termininde yetistiremeyecegi projede, "uygun bir bahane" bulmus olarak, cezasiz-tazminatsiz, termini oteledi.  Mesajı Paylaş

ÜNAL

2020 mi ? Çok değil mi yav ?
Ben bir ara düşündüm de forumda da dile getirildiği üzere Hisar serisinde beklenenden üstün sonuçlar alınmış üstüne Aybars hocanın gövdesi daha kalın diyerek menzil konusunda beklediğimizden üstün olabilir düşüncesi oluşmuştu.
Herhalde Hisar-O iptal Hisar A beklenenden iyi olunca yani 20 km 7-8 irtifa gibi Harzemşah üstad'ın bahsettiği füze ailesindeki Göktuğdan sonraki 2020 civarı Hvkk için I-Hawk muadili Orta irtifa hem KKK hemde Hvkk için üretilir ortak kullanılır diye şeetmiştim.
Anlamadığım mesele şu ki arada aşırı bir fark olmamasına rağmen 3 sene çok değil mi ?
Bence bu işte bir iş var.
Belki de Hvkk ortak platform isteyip benim dediğim gibi menzili fazla uzatmış olabilir..

Ayrıca Milli Manpads sorumun cevabını bilen bir üstadımız yok mudur ? Mesajı Paylaş

Baltica

Hisar-O proje termininde daha en son karar verilmedi. Kuvvet (KKK), termindeki oteleme, en azindan fazla olmasin diye ugrasiyor. Bakalim kismet ! :)

2020 Aslinda cok degil, makul bir sure. Ozellikle, ilk defa bu ayarda bir hava savunma sistemi gelistiren bir ulke icin. Bu ve diger bir cok projede terminlerin tutmamasindaki asil sorun; Evde corba tenceresini kaynatmak zorunda olan "San"cilarin, altindan kalkmalari kolay olmayan her projeye, ota bota, "Hallederiz abi, 1 yilda yapariz abi, 3 yilda yapariz abi" diye atlamalarindan kaynaklaniyor. Bunlarin bir kismi, ama kucuk bir kismi, bilincli olarak yapilan seyler ! HDS'nin dedigi gibi, "Dukkani cevirmek icin" bile bile lades. Ama buyuk bir kismi, teknolojik hakimiyette zaafiyetten kaynaklanan, proje dizaynindaki teknik ongorusuzluk veya hatalar sonucu ortaya cikan gecikmeler.

Elimde olan su alt sistemi, "bu" projede kullandim, "o" projede de kullanirim nasil olsa diye termin veriyor, ama is, prototiplestirmeye gelince, "o" projedeki, menzil ve kosullarda, kazin ayaginin oyle olmadigi meydana cikiyor, "O" proje icin, yepyeni bir alt-sistem tasarlamak veya en azindan elindekini, kulliyen modifiye etmek zorunda kaliyor.

Belki yakinda piyasaya duser, sirf bu yuzden mesela, iki yerli firmanin yillardir uzerinde calistigi hayati onemde bir sistem icin, simdi gidip, elin Alamaninin kapisini calmak zorunda kaliyoruz. O da, hem maddi, hem manevi kastirdikca kastiriyor.      Mesajı Paylaş

ÜNAL

Peki Hisar-A'nın takviminde değişme var mı ?
Şu Alamanlardan isteyeceğimiz inşallah küçük bir şeylerdir . Mesajı Paylaş

turkdefence

Ar-Ge yapmak her zaman öngürülemeyen noktalara kapı açıyor... Daha önce geliştirmediğiniz bir ürünle uğraşmanın ve bilinmeyen ihtimallerin arasında dolanıyorsunuz...

İşin yazılımsal kısmından bakarsak; Roketsan veya Aselsan daha evvelden havadaki bir noktanın roket tarafından takip edilmesini çalışmadığı ortada... Havadaki hedef asılı durmuyor, hareket ediyor ve her hareketine göre yeniden bir buluşma noktası çizmeniz gerekiyor... Bütün bunu havada yaparken/yapacakken daha ateşleme öncesinden bunların hesaplanması gerekiyor...

Lakin işte bir defa bu zincir kırıldı mı, gerisi gelecektir... İlk sistem o sebeple biraz sancılı oluyor diye düşünüyorum...

Ümidimizi kaybetmeden sabırla bekliyoruz. Mesajı Paylaş

Baltica

Ar-Ge faaliyetlerinde, hic tahmin edilmeyen, bilinmeyen teknolojik sikintilarin cikmasi, hatta basarisizlik isin dogasi geregi. 9 kere basarisiz olunsa, yilmadan, bikmadan 10.yu denemek gerektigi asikar. Buna kimsenin bir itirazi olamaz. Bu is ancak boyle yurur. Kimse de, bizim "san"lar, cok ekstrem teknolojiler haricinde, su isi basaramaz demiyor (Kaldiki, Avrupa cografyasinda, sehir devletler ve sehir devlet irisi ulkeler haricinde, hemen hemen her ulke, yapmayi kafaya koydugu, mevcut bir teknolojiye dayanan silah sistemini de yapar zaten, ama Alman'in 5 yilda yaptigi sistemi, sen 10 yilda yaparsin, Polonyali 15 yilda yapar, Finli 6 yilda yapacagi sistemi, maliyetini dusunup, kendi yapmaz, Isvecliden alir vs.)...

Ancak, konu bu degil. Her proje icin bir risk analizi yapilir. Bu risk analizini yapabilmek icin de, belli bir teknolojik birikime sahip olmaniz gerekir. Biz, her konuda olmasa bile, bir cok konuda o esigi yaklasik 10 yil once gectik. velakin, risk analizi yapabilme konusunda, teknolojik birikim, gerek sart olmasina ragmen, yeter sart degildir. Bir de, dogru duzgun organize olmaniz, icinde meslek etiginin de oldugu, adam gibi bir "Project Management" kulturunuzun olmasi gerekir. Biz de, tam iste o noktada sinifta kaliyoruz. Sayet, risk analizinizi, yeni mezun, hic bir tecrubesi olmayan, 22-23 yasinda coluk-cocugun topladigi donelerle yaparsaniz, ITAR vs. konularda, net ve berrak bilgiye sahip degilseniz, daha en basinda, kafanizda, "Takvim sarksa bile, araya su siyasiyi sokarim, idare ederim", "Piyasaya bir youtube videosu salarim, kamuoyunu yonlendiririm", "Kontrati bir baglayayim, gerisi kolay", "Falanca, emekli pasayi salarim bunlarin uzerine" gibi paf cakalliklari dolasiyorsa, iste o zaman, hem projeler, hem kendiniz, ama aslinda o sisteme siddetle ihtiyac duyan memleket surunur de surunur !      Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter