Hisar Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Hisar-A/O)

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 01:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ayibarishi

Demek benim bilgim yanlış imiş. Kusura bakmayın. Fakat füzenin arkası ve Iris-T sl versiyonu arkası ne kadar da benziyor değil mi? Kopya sanki. Hatta gövde yapısı vs.vs. Hatta bizim bu füzeyi yapmamız ile birlikte sl versiyonu yerden havaya Iris-T çıkmasının zamanlaması bile hayret değil mi. Yanlış bir bilgi üstüne bu muhteşem benzerlik benim gibi bir amatörü yanlış kanaatlere sevketti ise hoş görünüz lütfen. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Sentetik

Merak ediyorum, Kuvvetin geleceğe dair bir planı var mı? Hisar-O'da yine bir değişiklik istemişler. Daha uzun menzilli filan olsun gibisinden.

Bu haber doğru mu?

Yani bitme aşamasına gelmiş bir ürün ortaya çıkacakken "haydiiii durdurun şimdi canım sıkıldı şu da şu da olsun" mu diyorlar? Nasıl bir planlama yapıyorlar allah aşkına biri izah etsin.

Ortada iyi kötü bir ürün olacakken kaç sene geriye atacak bu bizi? En azından iyi kötü %25 vuruş kapasitesi var demek varken şimdi elimizde avucumuzda üçün biri mi olacak?

Sabah sabah aldığımız şu haber umarım gerçek değildir. Mesajı Paylaş

murattekin

Proje gecikeceğine bloklar halinde üretseler olmaz mı? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

putty

Hisar O dan bahsediliyor Hisar A ise aynı kalacak görünüyor. Bizimde ilk göreceğimiz füze Hisar A olacağı için yinede takvime uygun şekilde füzemizin çalıştığını görebileceğiz.
İki ayrı menzilde iki model üretiyoruz biri 15 km öbürü 25 km. Bu kadar yakın menzil bana da doğru gelmiyor. Maden bir üst model olacak 50 km olsun olabilecek ise. Roketleri 100 km ye katı yakıt ile gönderebiliyoruz da füzeyi 50 km ye atmosfer içinde gönderemeyecek miyiz. Sonuçta bin km yede gitse terminal aşamada kendi tarayıcısı devreye giriyor ne fark var tek sorun füzeyi uçağın oraya kadar uçurabilmek. Bana zor görünmüyor yerdeki radarın dediği yere kadar uçacak bu 15 olmuş 55 olmuş bir kaç saniye füze için nesi bu kadar zor anlamıyorum. Hani fırlatıldığı andan itibaren kendi kamerası ile radarı ile hedefi takip etse anlarım tarayıcı menzili sorunu deriz ama yerdeki radarın işi füzeyi uçağa terminal aşamaya kadar yönetmek. Niye 50 km değilde 25 km anlamı yok. Askerler iyi karar almış bence. Hisar A zaten olması gereken menzilde ve takvime uyulacaktır bizde ilk kocaman füzemizi görürüz orduda çok istifade eder bu sınıra stingerleri gönderen ülke için tatmin edici yeterince.
Hisar O nun menzil artışı ne kadar olacak şimdi o önemli. 25 iken 35 olursa menzil arttı olur ama 60 olursa küçükten bir patriot gibi füzemiz olur nerede ise. Biz 50-60 km gibi menzilde bir orta irtifa füze yaparsak piyasanın da anasını ağlatırız. Amraam 60 km gidiyor çokta zor olmasa gerek booster ı koy oldu bitti nesi zor.
Ben çok yerinde ve erkenden yakalanmış bir müdehale olarak görüyorum.  Mesajı Paylaş

Sentetik

Hisar O'nun görev tanımına baktığımızda atmosfer dışından gelecek tehlikeye karşı değil yakın tehditlere karşı olduğu anlaşılır. Tamam menzili artsın da neye göre artacak? Sallıyorum İstanbul'daki bataryadan Ankara'yı mı koruyacaklar?

Uzun menzilliyi iptal etmişken bunu da bir revize mi edelim diyorlar? Mesajı Paylaş

putty

İstanbul Ankara karikatürize bir benzetme oluyor ama neden orta irtifa füze 25 km yerine 50 belkide 70 km olmasın. Uzunu 150- 300 km ise kısası 15 KM ise ortası 25 KM olurmu bir akıl sorunu var zaten bu rakamda. Orta menzilin 50 km den az olmaması gerekir bence de. 50- 80 km arası mantıklı. Mesajı Paylaş

Sentetik

Putty irtifa ile menzili karıştırıyor olmayasın. Mesajı Paylaş

Nutuk

İstanbul Ankara karikatürize bir benzetme oluyor ama neden orta irtifa füze 25 km yerine 50 belkide 70 km olmasın. Uzunu 150- 300 km ise kısası 15 KM ise ortası 25 KM olurmu bir akıl sorunu var zaten bu rakamda. Orta menzilin 50 km den az olmaması gerekir bence de. 50- 80 km arası mantıklı
---------------------

Orada hakikaten bir yaniltici birsey var.

Sistem onleme menzili diyor mesela 25km, ama neyi onleme yazmamislar.

Hedef Tipleri: Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler

Simdi uzmani degilim ama hedeften hedefe menziller degisir, bir fuzeyi mesela 25km'den engelleyen sistem bir ucagi belki 60-70km'den engelliyor.

Sadece sistem engelleme mesafesi vermis Roketsan brosurunde ama hicbir yerde Hisar fuzelerinin menzilini okuyamadim, ustelik neyi engellemek 25 km onu da belirtmemisler. Mesajı Paylaş

putty

Yerdeki radar hedefi yakalıyor füze ateşleniyor füzenin kendi termal kamerası ile hedefin algılanabileceği terminal safhaya kadar füze yönlendiriliyor sonra kendi sensörü ile hedefi yakalıyor. Bu yüzden menzil 25 km deymiş 125 deymiş çok önemi yokki isterse 1000 km uzakta olsun yeterki füze oraya kadar götürülebilsin yine orada kendi sensörü devreye girince aynı şey olacak. Bu yüzen menzili arttı uçağı bulması zorlaştı demek doğrumudur bence olmaması gerek. Mesajı Paylaş

Nutuk

Sayin putty, dikat edersen zaten ben fuze'den degil sistemden bahsediyorum.

Sistem dedigin radariyle fuzesiyle, eviri ziviri ile toplami. Simdi radar bir ucaga atiyorum 60km'den kilitlenebiliyorsa, daha kucuk nesne olan fuzeye belki 25km'de kilitlenebiliyordur.

Ama yeni gelen bilgilerle zaten HISAR sistemi revizyona giriyor, kara kuvvetleri komutanligi fuzelerde menzil artirimi istemis. Ve revizyon 2 senelik bir gecikme anlamina geliyor maalesef. Mesajı Paylaş

Sentetik

Neden böyle bir yol izliyorlar? Neyi hesapladılar da 2 sene uzattılar işi?

Yani eldeki mamülü ivedilikle ürüne çevirip boşluk olan yerlere yama yapılıp bu sırada da istediği yeni versiyonu üretmek mantıklı değil mi? Hem ihlal edecek adam "bunların savunma sistemi var acaba ne yapsam" diye iki kere düşünmeyecek mi?

Aklım almıyor benim. İki sene az buz değil. Mesajı Paylaş

putty

Bir kere projenin yarısı revize edildi alçak irtifa için takvim değişmiyor görünüyor
Orta irtifa nın menzili arttırılmasını uzun menzilli füze kararı ile ilişkili buluyorum ben
Önümüzde uzun bir dönem uzun menzilli füze boşluğumuz olacak eğer dışarıdan füze almayacak isek
Bu karar ile en azından uçaklara seyir füzelerine hava soluyan hedeflere karşı uzun menzil değilse de hiç olmazsa idare eder bir sistemimiz olsun istemiş olabilirler.
Canımız füze görmek istiyor diye üzgünsek alçak irtifa için değişen bir şey yok
Zaten öyle olmazmıydı önce alçak irtifa ortaya çıkar aradan bir iki sene geçer orta irtifa ortaya çıkardı. Şu ana kadarki testlerde orta irtifa ya ait bir video yok zaten. Değişen pek bir şey olmamış da olabilir takvim açısından.
Bir kaç video var içlerinde orta irtifa füze boyutlarında şeklinde bir şey yok daha. Mesajı Paylaş

Sentetik

Menzil artışı gerçekleştirildiğinde füzede ne gibi yapısal değişiklikler olacak?

Uzayacak mı, genişleyecek mi yoksa aynı boyutlarda mı kalacak? Çünkü menzil arttığında füzede birşeyler mutlaka değişecek. Aerodinamik yapısından tutun da alakasız görünen birçok şey etkilenecek bundan.

Bana biraz fantastik geldi. "Orta irtifanın menzilini uzatalım uzun menzilli olsun" yaklaşımı. Katman katman olan savunma şemsiyesinin bir avantajı kalmıyor o zaman.

Her forumda dile getirilen birşey var, sineği balyozla mı öldüreceğiz diye. İsrail gibi uçan soba borusuna milyon dolarlık füzeleri ateşleyecek kadar gönlü ve cüzdanı zengin bir millet değiliz ki. Mesajı Paylaş

putty

Robust un öbür forumda Hisar O için bir öngörüsü var. RF tarayıcılı olabilir diye tahmin yürütmüş. Banada mantıklı geldi bu konuda ne dersiniz. Menzil uzayınca IIR yerine RF (mini radarlı) güdüm tercih edilebilir mi.

KKK'nin projede revizyonu isteme nedenleri bilmeden yazmak biraz bugulu aynaya yazmaya benziyor ama yukaridaki yorumlarimda kendi dusuncelerimi yazmaya calismistim. Bunlardan bir taneside mevcut fuzelerdeki IIR gudum alternatifi olarak, HISAR-O fuzesine RF gudum versiyonuda istek listesinde gorursek sasirmayalim. Aselsan yaz aylarinda Polonya'daki fuarda sergilenen ve Polonyali bir firma gelistirdigi fuzeye kendi RF seeker basligini onerme asamasina gelmis ise, bu kazanilan teknolojilerin HISAR-O uzerinde dusunulmesi mumkundur. HISAR-O projesi kurgulanirken, Aselsan'da bu teknoloji henuz uzak oldugundan, Aselsan'in uzerinde daha yetkin oldugu IIR baslik dusunulmus olabilir. Zaten uzun menzilli fuze ihalesini iptalinde Aselsan ve Roketsan'in onerdikleri( belki henuz kagit uzerinde dahi olsa) ve uzerinde calistiklari bir HISAR-U varsa, bu fuzede RF gudum kullanilacaktir. HvKK'nin bir kac senedir resmi olarak sitesindede duyurdugu milli hava-hava fuzesi calismalarinindaki gelismelerinde hem HISAR-O performans artirimi hemde, LORADMIS sonrais dusunulen HISAR-U icinde bir isaret olabilir. Tabi bu yazdiklarim olur mu olmaz mi zaman icinde cikar ortaya.

http://trmilitary.com/viewtopic.php?f=43&t=1962&start=250 Mesajı Paylaş

ocay

HISAR-A da değişiklik istenmemiş değil mi? Eğer o değişirse FNSS ve ASELSAN mobil araçlarını bi daha tasarlamak zorunda kalır.. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter