Hisar Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Hisar-A/O)

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 01:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

7Skies

Eki 04, 2015, 01:21 ÖS Last Edit: Eki 04, 2015, 05:44 ÖS by 7Skies
Hisar-A ve Hisar-O

Sistem 1-Aselsan Ateş Kontrol Sistemi 2-Mobil Arama Radarı 3-Elektronik-Optik/Kızılötesi Sistemi 4-Atış Takip Radarı ndan oluşmaktadır.
Hisar-A 5KM irtifa ve 15Km menzili olan bir sistem.
Hisar-O 10KM irtifa ve 25Km menzili olan bir sistem.
Geliştirme programı 2018 de bitecek.

HisarA ve HisarO

aynı IR Tarayıcı Başlığa (Aselsan)
Parça tesirli patlayıcı başlığa (Tübitak-Sage) ve
aynı çarpma ve değişken zamanlı tapaya sahip olacak.
Füzelerin fırlatma arayüzü ve füze-kontrol bağlantıları da aynı olacak.

Bunlarla birlikte
füze motorları,
kontrol bölümü,
güç destek üniteleri,
veri bağlantıları,
güdüm teknikleri ve
tedbir sistemleride birbirine çok benzer olacak.

Her iki füzede  hedef menzil yakınlarına kadar RF güdümlü,
hedef yakınlarında IR güdüme değişecek.

Her iki füzede dikine fırlatılabilinecek ve çift atımlı katı yakıt motoru ile çalışacak.
İlk atım fırlatma ve hedef menzil yakınlarına füzeyi ulaştıracakken,
ikinci atım hedefi vurmadan önce füze hızını arttırmaya yarayacak.
Her iki füzede melez kontrol tahrik sistemine sahip olacaklar.
Füze yüzeyi elemanları füzeyi hedefe yaklaştıracak güdümü sağlarken,  
nozıl(püskürtücü) içindeki itki-vektör jet vanaları da hedef yakınında manevra kabiliyetini arttıracak

Kaynak:  http://www.janes.com/article/51276/idef-2015-aselsan-displays-hisar-air-defence-systems

Hisar-A

HİSAR-A Projesi kapsamında;

Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS
Çekili AİHSFS
Her iki konfigürasyondan atılabilen alçak irtifa hava savunma füzesi

geliştirilecek, ürün ve üretim hattı kalifikasyonu yapılacaktır.

Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS, üzerinde barındırdığı 3 boyutlu arama radarı, komuta kontrol ve atış kontrol aracılığıyla tam otonom olarak görevini icra edebilmektedir. Çekili AİHSFS ise komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarının Ateş İdare Cihazı tarafından gerçekleştirileceği bir füze fırlatma sistemidir.

Taktik & Teknik Özellikler (HİSAR-A Füzesi)

Sistem Önleme Menzili:  15 km
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
Çift Kademeli Roket Motoru
Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler)

Hisar-O

HİSAR-O Projesi kapsamında;

Batarya Atış Kontrol Merkezi, Orta İrtifa Radarı, Elektro-Optik Sistem ve Füze Fırlatma Sistemleri'nden oluşan OİHSFS Bataryası
Tabur Atış Kontrol Merkezi
Erken İhbar Merkezleri Arayüzü (Link-16)
Orta İrtifa Füzesi

geliştirilecek, ürün ve üretim hattı kalifikasyonu yapılacaktır

Taktik & Teknik Özellikler (HİSAR-O Füzesi)

Sistem Önleme  Menzili: 25 km
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
Çift Kademeli Roket Motoru
Görüntüleyici Kızıl Ötesi Arayıcı Başlık
Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler)

Mesajı Paylaş
.

7Skies

.

ayibarishi

Bu konuya bir not düşmek istiyorum. Birçok insanın bu sistem hakkında temel eleştirisi menzili hakkında oluyor. Açıklanan veriler ışığında menzili yetersiz görülüyor. Aslında füzenin temelini oluşturan Iris-T ye bakarsak gerçekten öyle gibi. Amma bence durum gerçekte farklı.

Bir hava hava füzesini kara hava füzesini dönüştürür iken en temel sorununuz enerjidir.  Sonuçta havadaki bir platform belli bir ivmeye sahiptir. Karadan sevk edilen bir füze bu açığı ancak yakıt fazlalığı ile kapatabilir. Eh bizim füzelerin alt gövdesinin kalınlaştıtılmasınada bu cihetten bakmalı. Öyleyse menzili de açıklanandan biraz daha fazla olmalı.

Analiz cihetinden bir bilgi olduğu ve aklın yolu bir olduğu için paylaştım. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bir de basına ve kamuoyuna açıklanan her bilginin doğru olmayabileceği, bazı nedenlerle gerçeklerin ve gelinen noktaların gizlenmek istenebileceği, broşür ve açıklamaların ötesinde gelişmeler olabileceği de hesaba katılmalı... Mesajı Paylaş

ÜNAL

Üstadım envantere girme konusunda 2017-2018'den erkene çekilme gibi bir durum var mıdır ? Mesajı Paylaş

7Skies

.
Kalkan radarının ilk menzil açıklaması 40Km idi. Sonra 60KM oldu sonra 80KM sonra da 100KM. En son idef te ise mühendis 120KM ye kadar arama yapabildiğini söyledi. Projelerde gerçek hedefin açıklanandan çok yukarda olduğu kesin. Hisar füzelerimizdede 3 katı olmasada bir artış olacaktır, çunki aynı sınıfta sayılan muadillerinin hem menzil hem de irtifaları bizimkilerden yüksek.

Bu arada bu iki füzemizde (A ve O) melez güdümlü füzeler. Her ikiside RF güdümle yolculuğa başlayıp IR güdümle bitiriyorlar.

. Mesajı Paylaş
.

swat

Kalkan Radarının RCS değeri üzerinden tespit değerleri var mı?

Yani menzili arttrırken RCS değeri yükseliyor mu? ya da düşüyor mu? Mesajı Paylaş

HDS

Var mı derken, aslında yahu öyle bir şey var mı, yapılabildi mi diye de düşünmek gerek.  :P Mesajı Paylaş

süper çavuş

Misal 40km'den 1m2 hedefi tespit edebilirken şimdi 100km'den 1m2 hedefi tespit edebiliyor şeklinde galiba ?? Mesajı Paylaş

süper çavuş

Birde bu sistemlerin esas hedefi atıcıdan çok atılan olduğu için atılanlarada ön cepheden tespit/teşhis edip angaje olmak bunuda füzelerin maksimum menzilinin dışında yapmak içinde epey kabiliyetli olmak gerekir sanırım . Mesajı Paylaş

HDS

Hangi sistemlerin? Kalkan mı? Mesajı Paylaş

orko_8

"...Aslında füzenin temelini oluşturan Iris-T ye bakarsak gerçekten öyle gibi. Amma bence durum gerçekte farklı..."

IRIS-T, Yunanistan'ın da dahil olduğu bir konsorsiyumun ürünü olan bir sistem. Milli hava savunma füzesinin nasıl temelini oluşturuyor??? Mesajı Paylaş

süper çavuş

@HDS ,,
Konu başlığı HİSAR-A/O 'nun radarları  ,,  Mesajı Paylaş

ayibarishi

IRIS-T, Yunanistan'ın da dahil olduğu bir konsorsiyumun ürünü olan bir sistem. Milli hava savunma füzesinin nasıl temelini oluşturuyor??? Sorusunun cevabını Alman Diehl firmasından gerekli bilgileri download yapanlara sormanız daha doğru olmaz mıydı üstadım? Sizin konunun içini dışını çok daha iyi bildiğinizden kuşku duymuyorum. Birde Yunanistan'ın %13'lük payı hangi haklara sahiptir, hangi haklara sahip değildir meselesi var değil mi? Hani özellikle bu hususlarda siyah yada beyaz yok gri tonlarına daha çok rastlanıyor değil mi değerli hocam?.. Mesajı Paylaş

orko_8

İyi de öyle bir download olmadı ki?

Yunanistan'ın konsorsiyum üyesi olması demek, projeyle ilgili tüm süreçlere öyle ya da böyle müdahil olmaları demek. Tam da bu nedenle AIM-9X seçilmeden önce daha en baştan HvKK IRIS-T'yi listeden silmişti. Ve tam da bu nedenle Hisar'a giden yolda, projede IRIS-T safdışı bırakılmıştı. Kaldı ki füzenin tasarım sürecinde kısıtlı ölçekte bazı teknik destek / danışmanlık haricinde bir "download" da yapılmadı. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter