Havuzlu Çıkarma Gemisi (TCG Anadolu)

Başlatan malpsoy, Eki 04, 2015, 12:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

meraklı

Ortada satın alınabilecek Harrier var mı ki? Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Harrier'ler kullanım ömrünün sonuna geldi. Almanın bir anlamı yok.

Ayrıc F-35 için eğitim platformu da olmazlar, ilgisi yok. Mesajı Paylaş

OKÇULAR

Ski-Jump rampası net bir şekilde gözüküyor.

Mesajı Paylaş

TULGA

Bir başka açıdan da arka dock çıkış kapısı da görülmekte. Ancak atamadim resmi. Vücut bulmaya başladı şükür. Mesajı Paylaş

LECTRİ

Tcg Anadolu için F35B alınması -F35A gelsin veya gelmesin- ayrı bir muamma.
Ağır Sınıf Taarruz helikopteri ilk uçuş hedefi 2024, naval versiyonun üretilmesi, envantere girmesi vs. ???
Elimizde hazır PD170 ve yolda olan PD222 ve TS1400 motorları var. Tcg Anadolu ve kardeşi için vtol uav yapılabilir. Hatta tiltrotor konusunada uav ile başlamak tecrübe gelişimi açısından daha uygun olabilir.

Şurada TCG Anadolu'da kullanılma ihtimali olan ilginç bir 3 motorlu vtol uav tasarımı var.

https://youtu.be/vT6CfI7u2TE
Mesajı Paylaş

Topgun

Mevcut Bayraktar TB2 İHA'larımız rahatlıkla hiçbir değişiklik yapmadan TC Anadolu'ya inip kalkabilirler. Zaten Kompozit ve compact gövde olmalarından ötürü, çokta navalizasyon ihtiyacı olacağını zannetmiyorum. İdealen, safkan bir sistem için belki iniş takımlarını bir miktar daha sağlamlaştırmak, süspansiyonu güçlendirmek gerekli olabilir. Mesajı Paylaş

cagribey

Hocam en başta TB2'nin kalkış ve iniş mesafesi kurtarmaz. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

robust

Karayel tasarimi mevcut milli IHA sistemleri icinde TCG Anadolu icin en uygunu olabilir. Onden motorlu olmasi bir avantaj ama diger parametrelerde durum nasildir bilmem.  Simdiye kadar klasik piston motorlu taktik veya uzeri IHA tasarimlarini ucak gemisi veya LHD inip kaldiran ulke gormedik. Konvansiyonel olarak uzun pistlere inis kalkis icin tasarlnamis IHA'lar cok narin araclar oldugundan cok kisa pistlere inis ve kalkislarda maruz kalacaklari bir kac G bile sorun olabilir. Mesajı Paylaş

petibor

F35B konusunda en kötü senaryoda tek uçak seçeneği olarak ben Agusta nın tilt motor çalışmalarını görüyorum. Onlarda çalışmadan öteye bir türlü gidemediği için ne derece olur oda belli değil. Ancak uçağı temin etme konusunda en güvenilir ülkelerden birisi Türk Yunan dengesi özelinde İtalya dır geleneksel olarak. Agusta ve İtalya ile olan özel ilişkilerde ekstra bir faktör. Uçak pek hazır değil ama uçuyor ediyor sonuçta. İşimize yararmı yaramazmı oda soru işareti ne yapacağız muharip uçak olacak hali yok.  Başkada bir uçak aklıma gelmiyor F35B yerine 
Mesajı Paylaş

Topgun

TCG ANADOLU teknik özellikleri:

Uzunluk: 231.82 m
Uçuş güvertesi uzunluğu: 202 m
Genişlik: 32 m

Bu mesafe; 202m + SkiJump, bir taktik İHA için iniş/kalkış yeterli olur.  Ki geminin iniş/kalkışlarda sağlayabileceği ilave sürat ve kafa rüzgarını saymadan dahi. İniş takımı, fren sistemi modifikasyonu gerekebilir, onu bilemem. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter