Havuzlu Çıkarma Gemisi (TCG Anadolu))

Başlatan malpsoy, Eki 04, 2015, 12:35 ÖS

« önceki - sonraki »

Destiny

Sadece 50 tankın personeli 200 ediyor zaten. Mesajı Paylaş

Tolga

Bari baca da bulunan Kanguruyu silselermiş. ;)
Kopyala yapıştır, gazla...

Mesajı Paylaş

murattekin

TAİS zaten yaptığı hatayı anlayıp o görseli sitesinden ve Twitter hesabından kaldırdı. Eleştirmenin bir anlamı kalmadı yani. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Selovedo

Kas 21, 2017, 11:23 ÖÖ Last Edit: Kas 21, 2017, 11:26 ÖÖ by Selovedo
Sedef Tersanesi YK üyesi Orkun Kalkavan ın açıklamalarından, geminin 114 bloktan oluşacağını öğrendik. Ayrıca 22 bloğun da sahada hazır olduğunu açıklamış. Sahadaki bu 22 blokta çalışma yapılıyor mu acaba? Yani blokların içinde elektrikçiler borucular ve tekneciler iş yapıyor mu? Yoksa biten bloklar bir kenarda kızakta birleştirilmek üzere bekliyor mu? Mesajı Paylaş

catfish

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/komisyon_tutanaklari.goruntule?pTutanakId=1417

Yukarıdaki tutanağın on dördüncü sayfasında geçen bir diyaloğu, ilginç bulduğum için aşağıya kopyalıyorum.

....
MUSTAFA HÜSNÜ BOZKURT (Konya) - Biz mi yanlış biliyoruz, bu kamuoyunda "yerli uçak gemisi" diye konuştuğumuz
gemi değil mi?

BAŞKAN - Bu, evet.

SAVUNMA SANAYİ MÜSTEŞARI PROF. DR. İSMAİL DEMİR - Bu.

MUSTAFA HÜSNÜ BOZKURT (Konya) - Bu gemi. Yani o zaman da uçak gemisi yapıyorsak, bu kaç uçak taşıyor, kaç
helikopter taşıyor, onu bilmek gerekmez mi, bilmiyorum ama?

SAVUNMA SANAYİ MÜSTEŞAR YARDIMCISI SERDAR DEMİREL - Sayın Vekilim, şöyle, onu biliyoruz. Geminin boyu
220 metre. Uçak gemisi değildir bir kere. Gemimiz helikopter gemisidir, insani yardım amaçlıdır yani "Yurtta sulh, cihanda sulh."
ilkesinden hareketle… Uçak gemisi saldırgan bir araçtır, bu daha barışçı.

MUSTAFA HÜSNÜ BOZKURT (Konya) - "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesini bir bürokrattan duymak hoş oldu, sağ olun.

SAVUNMA SANAYİ MÜSTEŞAR YARDIMCISI SERDAR DEMİREL - Efendim, dünyada 220 metreden daha kısa uçak
gemileri vardır ama biz gemimize helikopter gemisi diyoruz. Bizim gemimizin uçak gemisinden artı özellikleri vardır, sarnıçlarına su
alarak batmakta ve altındaki güvertelerde -görebiliyor musunuz bilmiyorum resimden- çıkartma gemileri bu geminin içine
girebilmektedir ve tankları alarak kıyıya taşıyabilmektedir, normalde uçak gemilerinde bu özellik yok.

MUSTAFA HÜSNÜ BOZKURT (Konya) - Bu özelliği yok.

SAVUNMA SANAYİ MÜSTEŞAR YARDIMCISI SERDAR DEMİREL - Daha büyük ve daha kapsamlı bir gemidir ama
halkımız uçak gemisi demeyi seviyor fakat saldırgan bir platform, biz helikopter gemisi diyoruz.
..... Mesajı Paylaş

orko_8

Ara 21, 2017, 01:56 ÖS Last Edit: Ara 21, 2017, 01:58 ÖS by orko_8
Bu vesileyle Milli Savunma Komisyonu Kasım 2017 görüşme tutanağına baktım. Süper geyik muhabbetleri dönmüş. Okurken çay bardaklarının sesini, sobanın çıtırtısını duyabiliyor, sigara dumanını hissedebiliyorsunuz: https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/komisyon_tutanaklari.goruntule?pTutanakId=1986 Mesajı Paylaş

murattekin

Her alanda olduğu gibi bu alanda da laçkalık, ciddiyetsizlik almış yürümüş Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HDS

Yahu mesele de bu değil mi?

Ulen, bu işlere artık sivilleri de katın diyoruz, askere çemkiriyoruz. Doğrusu da bu. Ama komisyon vekillerinin bile olaydaki "turist" halinin açıklanır yanı yok. Tamam bizden birer McCain çıkmaz. Eyvallah da.

Bizim insanımızın bir "sığlık" sorunu var. Vekil zaten onun nirvanası. Eskiden "teknik" işleri meslek erbabına emanet alışkanlığı ile bunu biraz örttüydük diye anlıyorum. Sağlık bakanı muhakkak doktor vekillerden olur vs vs. Ama bir türlü genel geçer istatistikleri, raporları, analizleri analiz edecek, okuyanı anlayacak, adam sorunumuz var. Vekil zaten hiç öyle değil. Okuyan yok. Zaten rapor da yok.

Bu işler nasıl olacak ki? Jet uçağı, jet motoru konuşuyoruz yahu bir taraftan. Şakası kalmadı artık. Mesajı Paylaş

Baltica

Hay agzina saglik HDS hocam. Birde bunlar daha iyi gunlerimiz. Eskiden hic olmazsa, cahil, cahilligini bilir, susar bir kosede otururdu. Simdi Anadolu'nun kasaba irisi buyuk koylerine 1 gecede kondurulan, tabelasinda universite yazan ama egitim seviyesi, belli basli liselerden bile geri, hocasiz,  kutuphanesiz, labaratuvarsiz yuzlerce acaip-ul garabetten diplomali milyonlarca  zircahil 10 yil sonra basimiza tebelles oldugunda asil hanyayi konyayi o zaman gorecegiz. Mesajı Paylaş

putty

Millet vekilleri ne anlasın tanktan toptan gemiden. Onlar işin kurgusundan sorumlular alet edevat bilmek zorunda değiller. Mesajı Paylaş

HEB

Darbeden önceki komisyonun tutanaklarına göz attım da gerçekten komisyon üyeleri -partilerden bağımsız olarak- oldukça yetersizler. Hiç kimse bütün projeleri ayrıntısıyla öğrenin demiyor ama sonuçta bu projelerin finansmanı vatandaştan sağlanan vergilerle yapılıyor. Sen kendine parlamenter diyorsan temel bazı bilgilere sahip olmalısın.

Komisyonda kurgudan sorumlu olmak diye bir şey de yok. 2016'daki bir toplantıda komisyon başkanı birkaç kez sunum slaytı çok az, çok yetersiz diye söyleniyor mesela. Sen daha bu toplantıyı daha uzun süre yapacak şekilde planlama yapamıyorsan o komisyonun basın brifinginden bir farkı kalmıyor. Biraz okuyun tutanakları isimler olmasa AA'ya yapılan basın brifingini okuyorum dersiniz. Sorular hem nitelik hem nicelik olarak yetersiz.

Örnek olarak söylüyorum; ben komisyon üyesinden "yahu siz TÜMOSAN'a Altay motorunu verdiniz, adamlar bu işi yapamadı ama ceza da almadılar, bir açıklayın bunu bize" gibi bir soru beklerim. O vekiller onu yapamayacaksa başka kim denetleyecek bu kurumları? Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter