Havuzlu Çıkarma Gemisi (TCG Anadolu))

Başlatan malpsoy, Eki 04, 2015, 12:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

FeÇe

Anladım üstadlarım.Ben korkut d nin yeni sensör veya radarlarıyla kazandığı bir özellik olabilir gibi düşünmüştüm.Ama fotoğraflarına bakınca pek de bi fark göremedim.Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. :) Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

May 13, 2018, 01:29 ÖS Last Edit: May 13, 2018, 01:48 ÖS by delenda_est_carthago
" hellfire,spike,umtas.. Gibi küçük ama hızlı tanksavar füzelerini etkisiz hale getiremez miyiz?"

Hellfire hizli denilebilir de (sonucta sesten hizli), umtas tanksavar fuzeleri arasinda en yavaslarindan biri. Tum  Hava soluyan ya da roket motorlu gemisavar fuzelere, mesela  Harpoon'a, excocet' penguin'e   falan gore de yavas. Mach 0.6 diye aklimda kalmis.

Temren'in hizi daha yuksektir diye umuyorum, ama sanmiyorum. Eger hizi UMTAS gibiyse hedefe bol miktarda reaksiyon zamani verecektir. UMTAS'in Anti-tank gorevleri icin simdilik pek onemli degil, hatta operatore hedef secimi vs  icin zaman vermesi acisindan istenen bir sey de olabilir. Ama  gemilere karsi  hem de uzun menzilden atilmasi planlanan Temren icin onemli. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

malpsoy

Atılgan

TCG ANADOLU, 2021'de teslim ediliyor

Türkiye'nin ilk yerli uçak gemisi TCG ANADOLU'nun yapımı Sedef Tersanesi'nde devam ediyor. 2015 yılında sözleşmesi imzalanarak yapımına başlanan 231 metre uzunluğundaki havuzlu çıkarma gemisi, 2021 Nisan'ında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilece
Türkiye'nin gururu olan ilk yerli uçak gemisi Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG L400 ANADOLU'nun inşası Sedef Tersanesi'nde hızla devam ediyor.Uçak gemisinin donanmaya katılmasıyla birlikte Türkiye, dünyada uçak gemisine sahip 14 ülkeden biri olacak. Yüzde 68 yerlilik oranıyla üretilmekte olan TCG ANADOLU, dünyanın en gelişmiş uçak gemilerinden biri olacak. 32 metre enindeki dev gemi, yakıt takviyesi almadan 9 bin mil (14 bin 500 km) uzağa gidebiliyor.

50 TANK, 7 ADET SAVAŞ UÇAĞI, 10 ADET HELİKOPTER

Türk Silahlı Kuvvetleri, TCG ANADOLU ile böylece okyanus ve okyanus ötesindeki ülkelere yönelik operasyon yapabilecek. Montaj ve entegrasyonu Aselsan ve Havelsan tarafından yapılacak olan TCG ANADOLU'nun içerisinde 50 tane tank, 7 adet savaş uçağı (F35B kısa kalkış-dikey iniş), 10 adet helikopter, insansız hava araçları, hücumbotlar, 27 tane amfibi zırhlı araç, 6 tane personel taşıyıcı zırhlı araç yer alacak. Bin 423 asker taşıyabilecek şekilde tasarlanan TCG Anadolu'da hastane, tam teşekküllü iki ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, yanık ünitesi, 32 yatak kapasiteli tıbbi alanlar, diş tedavi odası, karantina ve enfeksiyon odaları da yer alacak. 

TCG ANADOLU, personeline vereceği sağlık hizmeti alt yapısı bakımından da tam teşekküllü bir hastaneyi aratmayacak. 231 metre uzunluğu, 58 metre yüksekliği, 32 metre genişliğinde olan savaş gemisi Türkiye'nin en büyük ve en donanımlı askeri gemisi olma unvanına sahip.

https://www.denizhaber.com.tr/tcg-anadolu-2021de-teslim-ediliyor-haber-83027.htm Mesajı Paylaş

nokta

Türk Donanması'nın Hedefi F-35B

Türk Deniz Kuvvetleri, hâlihazırda inşa çalışmaları devam eden TCG Anadolu gemisinde F-35B Lightning II konuşlandırmak istiyor. Türk Donanması'nın amfibi taarruz gücü için önemli bir çarpan olacak geminin etkinliği, F-35B Lightning II uçakları ile katlanacak.

Bu doğrultuda karargâhta birtakım çalışmalar yürütülüyor. C4Defence'in edindiği bilgilere göre nihai hedef olarak belirlenen F-35B'lerden önce gerekli alt yapı ve ön hazırlık çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda geminin F-35B'ler için gemide gerek duyulacak donanım, Deniz Havacıların kullanımında olan kara konuşlu üslerin alt yapı durumu ve uygunluğu inceleniyor. Ön çalışmaların ardından öncelikle bir ara çözüm belirlenecek. Hazırlık ve alt yapı çalışmaları için ön karar alındıktan sonra eğitim konusu masaya yatırılacak. Bu doğrultuda ara çözüm olarak kesin bir karar verilmiş olmasa da eğitim görevleri için AV-8B Harrier II uçaklarının kullanımı söz konusu olabilir. Ancak bu uçaklar tedarik mi edilecek yoksa eğitim, Harrier kullanıcısı bir ülkeden hizmet tedariki olarak mı karşılanacak sorusu için kesin cevap henüz belirlenmiş değil.

Türk Donanması'nın nihai F-35B hedefine giden yolda gerekli kararların alınması ve hazırlıklara başlanmasının ardından Harrier kullanıcısı ülkelerin kapılarının çalınması bekleniyor. Yürütülecek ikili görüşmelerin ardından bu konuda da nihai karar alınacak ve Türk Donanması, tarihinde ilk defa jet motorlu bir av bombardıman uçağı kullanımına giden yolda ilk adımlarını atmış olacak.

Birleşik Krallık, 2017 yılında Invincible sınıfı uçak gemileri ile birlikte tüm Harrier uçaklarını emekli etti. Hizmet dışına çıkarılan uçaklar ise yedek parça olarak kullanılmak üzere ABD'ye satıldı. AV-8B Harrier II uçakları, Deniz Piyade Kolordusu'nda hizmet veren ABD'nin yanı sıra İspanya ve İtalya envanterinde yer alıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/turk-donanmasinin-hedefi-f35b/7384/1 Mesajı Paylaş

TULGA

Haber beklenen bir durumdu. Lakin Harrier olayı anlamsız olur. 2 adet eğitim ve adaptasyon için satın alma veya hizmet yolu ile edinme Harrier yerine şuanda Aktif olarak Abd ve İngiltere tarafından envantere alınıp eğitimlerine devam edilen F-35B üzerinden sağlanarak daha sağlıklı bir geçiş edinilebilir.

Mesela Abd'de şuanda F-35A eğitimi alan personellerimiz var. Aynı durumu Donanma Hava Kuvvetleri bünyesinde yetiştirilecek pilot ve teknisyenlerimizi de Abd ile F-35B alım anlaşmasına dahil ederek ilk teslimatlara kadar Abd'de eğitime gönderebiliriz. Teknik, taktik, fiili tecrübe edinimi eğitim süresince Abd donanma hava kuvvetleri nezdinde LHA'larda olsun kara konuşlu olsun sağlanabilir.

Bir diğer alternatif de benzer şekilde İngilizlerle yapılabilir. TFX ile başlayan süreç Queen Elizabeth Uçak Gemi'sindeki F-35B eğitim sürecine katılma teklifi ya da envanterlerindeki mevcut F-35B'lerden 2 adedi ingiliz pilot ve teknisyenler eşliğinde hizmet akdi karşılığı belirli.bir ücretle edinme yoluna gidilebilir.

İtalya da F-35B alacak. Onların eğitim süreçlerine de katılım teklifi yapılabilir. Keza İspanya da aynı şekilde. Ama Harrier hususu gereksiz bir ara geçiş düşüncesi gibi geldi bana. Hayır F-35B hala kağıt üzerinde olsaydı veya daha üretim asamasında olsaydı mantıklı okurdu da hazır bir ürün varken üstelik envanterine almış ve egitimlerini yapmakta olan ülke seçenekleri varken direkt alımı düşünülen platform üzerinden hizmet yolu ile eğitim almak daha mantıklı geldi bana. Mesajı Paylaş

sadalone

Umarım geminin F-35B'ye uygunluğu çoktan düşünülmüş ve planlanmıştır.F-35B'nin sıcaklığına dayanabilecek pist konusunda bir düşüncemiz vardır, gemide ki yakıt ve mühimmat kapasitesi'de önemli.Hatta DİMDEG'in jet yakıtı kapasitesi..vb. bile çok önemli.

Neden eğitim için Harrier'in düşünüldüğünü anlamadım F-35B ile çok farklı uçaklar, üstelik uçurması indirmesi kaldırması zor bir uçak bunun eğitimine uğraşmaya değmez. Mesajı Paylaş

farabi

Kas 09, 2018, 07:15 ÖS Last Edit: Kas 09, 2018, 07:17 ÖS by farabi
Bence konu F35B eğitimi değil, gemi üzerinde görev yapacak karma görev grubunun eğitimi ve koordinasyonu ile alakalı. Bizim böyle bir donanma birikimimiz yok ve fakat acele de etmeye çalışıyor gibiyiz. HMS Ocean haberlerini hatırlayın.

Beri tarafta , F35B sipariş defterine baktığımızda , bu gün karar alınsa dahi en iyi ihtimalle hangi lottan uçaklar alınabilir acaba ? Adı İngiltere olmaz, İspanya,İtalya olur, ABD olur, neticede ikinci el iki adet Harrier II bulup hazır hale getirmek en fazla bir kaç yıl sürer.
Mesajı Paylaş

HDS

İngiliz mesela QE'in güvertesinin ısı dayanımını çok önemsemedi. QE'in Amerika ziyaretinde, bir USMC uçağı ile İngiliz pilotlar uzun süredir üzerinde çalıştıkları bir "rolling", yani düşük hızla da olsa ileri uçarak inişi denediler ve başarılı oldular. USMC VL deneyecek olsa da, İngilizler kendi metotlarını kullanacak gibiler. Böylelikle daha fazla "bring back" kapasitesi elde edecekler ve böylelikle atmadıkları mühimmatı ya da fazla yakıtı boşaltmak zorunda kalmayacaklar. Mesajı Paylaş

TULGA

Hocam rolling için pist uzunluğu da önemli sanırım. QE ile bu saglanabilir de bizim TCG Anadolu pisti yaklaşık 50m daha kısa. Pistin motor sıcak havasına dayanımı yolu daha olabilir gibi. Eğer ki bu karar kesinleşirse üretim sürecindeki LHD için pist çalışması da düşünülecektir. Mesajı Paylaş

farabi

Kas 09, 2018, 11:17 ÖS Last Edit: Kas 09, 2018, 11:21 ÖS by farabi
...Türkiye'nin uçak gemisi ihtiyacını milli imkanlarla karşılayacak çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu'nun 2021 yılında üretimi tamamlanarak Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilmesi bekleniyor. TCG Anadolu'dan sonra ikinci milli uçak gemisi TCG Trakya'nın üretim süreci başlayacak. Ancak bu süreçte TCG Anadolu'nun destek gemisi olarak hizmet vermek üzere bir uçak gemisinin de hazır alım yöntemiyle tedariki planlanıyor...

https://tr.sputniknews.com/savunma/201811091036071462-deniz-kuvvetleri-f35b-savas-ucagi/

https://www.yenisafak.com/gundem/donanma-f35-alacak-3407520

Bu muhabirin geçmişi yalan yanlış haberlerle dolu. Belkide kulağına üflenen konuları yorumlayabilecek yeterlilikte değil , bilemiyorum. Ancak haberin bu alıntıladığım kısmı son derece önemli bir iddia. Şayet palavra ise , HMS Ocean ile ilgili haberleri nereye koyacağız ? Diğer tarafta C4Defence haberine göre , F35B'yi beklemektense eğitim altyapısını bir an evvel kurmak adına Harrier kullanıcısı ülkeler üzerinden bir ara çözüm oluşturma düşüncesi var.

Brezilya Donanması önündeki iki seçenekten ucuz olanını seçti. Bu vesileyle bizim kamuoyu da HMS Ocean ile ilgili olduğumuzu öğrendi. Acaba diyorum , biz de bir miktar Harrier yanında olmak üzere , onların diğer seçeneğine mi yöneleceğiz ? Zira o gemi de yakında hizmet dışına çıkmış olacak.

Ve bir başka soru daha : Şayet TCG Anadolu hazır alım ile yedeklenecek ise , sınıfın ikinci gemisi için beklentilerin üzerinde bir öteleme mi
yoksa yeni bir sınıf olarak mı düşünülüyor ? Açıkçası ne yapılmaya çalışıldığını tam kestiremiyorum , ortada gereğinden fazla bilgi kirliliği mevcut.
Mesajı Paylaş

süper çavuş

Italyan Garibaldiye talip olma ihtimalimiz var mı  acaba ?? Mesajı Paylaş

petibor

Kas 10, 2018, 10:25 ÖÖ Last Edit: Kas 10, 2018, 10:30 ÖÖ by petibor
İtalya'dan ister miyiz bilmem ama istersek İtalya'nın vereceğine emin olabiliriz. İtalya ile Türkiye arasında tarihi bir işbirliği var Yunanistan ile denge konusunda. Yunanlıları durdurmak için kurtuluş savaşında bırak geri çekilmeyi peşi sıra birde bize uçak yolladılar hemde Fransız donanmasından kaçarak Anadolu'ya gemi ile uçakları getirdiler. Bu doğu Akdeniz dinamikleri İtalyanları çok kızdırıyor dur şu sıralar. Bizimle Yunanistan ın yarışı bir ise İtalya'nın Yunanistan ile gizli yarışı 10 dür her halde. F104 verme Kıbrıs ambargosunu delme gibi konularda da bu işbirliği devam etti. Çaktırmadan bir kadim işbirliği var arada. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Bence şu an kesinlikle uçak gemisine ihtiyacımız yok. Bizim şu an acilen yeni platforma ve var olan platformları süpersonik kara sadırı ve anti deniz ve hava savunma füzesi ile donatmamız lazım.
Mesajı Paylaş

ayibarishi

Her uçak gemisi lafı geçtiğinde aklıma iki isim gelir denizcilik tarihinden:
Bismarck
Graf Zeppelin
İsteyen bunlarla ilgili sayısız video, döküman, kitap, makale bulabilir netten. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter