Havuzlu Çıkarma Gemisi (TCG Anadolu))

Başlatan malpsoy, Eki 04, 2015, 12:35 ÖS

« önceki - sonraki »

malpsoy

Eki 04, 2015, 12:35 ÖS Last Edit: Nis 05, 2017, 08:28 ÖÖ by Yönetim

BİN 200 PERSONEL GÖREV ALACAK

Sedef Denizcilik tarafından yapım çalışmaları Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde yürütülen LPD, tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı doğrultusunda yurtiçinde inşa edilecek LPD, bin 200 personel ile birlikte helikopterleri, dikine iniş kalkış yapabilen uçakları, insansız hava araçlarını, tanklar ve farklı tipte araçları, ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek ve havuzundaki çıkarma araçları ile operasyonlara katılabilecek.

Sözleşmenin imzaları SSM Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve SEDEF Gemi şirketi yöneticileri tarafından atıldı. İmza töreninin sonunda geminin maketi SEDEF Gemi şirketi yöneticileri tarafından Prof. Dr. İsmail Demir'e hediye edildi.

2021'DE DONANMAYA KATILACAK

Yurt içinde üretilecek gemi; Ege, Karadeniz ve Akdeniz'in yanısıra gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu'nda da görev yapabilecek. Sözleşme hakkında bilgi veren SSM Deniz Araçları Daire Başkanı Müjdat Uludağ, geminin 2021 yılında donanmaya teslim edilmesini hedeflediklerini söyledi.

TAM TEŞEKKÜLLÜ HASTANESİ DE VAR

Geminin teknik donanımıyla ilgili bilgiler de paylaşan Uludağ, LPD'nin helikopterlerin emniyetle iniş-kalkışına uygun büyüklükte 6 tane piste sahip olacağını belirtti. Uludağ, geminin 34 yataklı tam teşekküllü bir hastaneyi de bünyesinde barındıracağını ifade ederek, "Ameliyathane, röntgen cihazları, dış tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil 34 yatak kapasiteli bir hastaneye sahip olacak gemimiz, insani yardım operasyonlarında da görev yapabilecek" diye konuştu.

MİLLİ FİRMALARIN GÜÇ BİRLİĞİYLE

Geminin tasarım desteğini İspanyol Navantia firmasının vereceğini bildiren Uludağ, şunları kaydetti: "Aselsan-Havelsan iş ortaklığı tarafından STAMP VE STOP Silah Sistemleri Savaş Yönetim Sistemi Entegrasyon ve İşletim Yazılımı Genesis-Advent, Radar Elektronik Taarruz ve Karşı Tedbirleri sistemlerini içeren Elektronik Harp Suiti, Kızıl Ötesi İz Takip Sistemi, Elektro Optik Dayrektör, Torpido Karşı Aldatma gibi Sistemi gibi sistemler de milli olarak geliştirilecek."

DENİZDE 50 GÜN SEYİR

Lojistik destek almadan 50 gün denizde görev yapabilecek gemi, 20,5 knot seyir hızına sahip olacak. Geminin TSK envanterine girmesi için 6 yıllık bir takvim belirlendiği öğrenildi.

LPD GEMİSİ NEDİR?

İngilizce adı Landing Platform Docks ya da LPD, amfibik (yüzergezer) askeri gemi sınıfına girerler. Bu tip gemiler görev ve harp durumlarında malzeme yükleme/boşaltma, taşıma sağladıkları gibi uçan askeri araçların konma ve konaklaması için tasarlanmıştır. Yüksek savaş yetenekleri ile donatılmış bu gemiler, çok az sayıda ülke donanması için hizmet vermektedir.
Mesajı Paylaş

ocay

kimlikci

kimlikci

Kabardey

İspanya'da 2025 ve sonrası için Juan Carlos I'de F-35B düşünüyor. 12 adet AV-8B Harrier'a sahip donanma bu uçakları 2024'e kadar kullanmayı planlıyor. Aynı sürelerde F-18'lerin de hizmet ömürlerinin biteceği de vurgulanmış. Acaba İspanyollar da bir F-35 kullanıcısı olur mu?

http://www.defensenews.com/story/defense/naval/naval-aviation/2016/04/20/f-35b-may-spanish-navys-future/83270268/ Mesajı Paylaş

putty

F35 i Fransızlar bile alır bırak İspanya yı. Mesajı Paylaş

stuzun

Nis 26, 2016, 07:13 ÖÖ Last Edit: May 13, 2016, 11:58 ÖÖ by stuzun
İspanyollar Harrier ların yerine almak zorunda çünkü başka bir opsiyonları yok. Hiç bir Harrier kullanıcısının yok. Ama F-18 lerin yerine hava kuvvetlerine alacaklarını sanmıyorum çünkü hali hazırda Typhoon kullanıcısı ve ortağılar. Şu parasızlıkta birde kendi ortağı olduğu ürünün en büyük rakibine para vermek isteyecek kadar aptal olamazlar. Fransızlarda aşırı milliyetçilerdir. Mecbur olmadıkça, alternatif oldukça yabancı bir ürün almazlar. Fransızların ne hava ne de deniz kuvvetlerinin Rafale'den memnunken (ki memnun olmasalar bile politik nedenlerle) F-35 ile ilgileneceğini sanmıyorum.

A. Sinan Tüzün Mesajı Paylaş

ocay

"30 Nisan 2016 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN'ın katılımı ile Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu'nun İnşa Başlangıç Töreni gerçekleştirilecektir." Mesajı Paylaş

Baltica

Anadolu gemisinin insaa baslangic toreni. Sayin Cumhurbaskanimiz, insaa-teslim suresinin 5.5 yildan, 4 yila indirilmesini talep etmis. "Bunu 4 yila cekerseniz, yeni siparisler gelecek" diyor. 16:28'den itibaren...

https://www.youtube.com/watch?v=jJzhhEMX5d0 Mesajı Paylaş

7Skies

istanbul sınıfını kastediyor olabilir. Mesajı Paylaş
.

ayibarishi

Açıkçası ben aynı sınıfta bir diğer gemi (belki Rumeli) yada biraz daha donanımlı bir ufak uçak gemisi olacağını düşünüyorum. Birkaç sebeple.

Misalen tek bir gemiyi her zaman operasyonel tutamazsınız. Bu tip gemilerin bakımı tutumu uzun sürer ve biraz da masraflıdır. O nedenle genelde çifter çifter sipariş edilirler. Biz tek verdiğimiz için bir tane daha siparişi mümkün diye düşünüyorum.

Lakin uçak gemisi kullanım kültürü zaman içinde elde edilebilecek bir bambaşka meta. Keza Anadolu gibi ağır hava kolu barındıran çıkartma gemileri de. Bunu yeterince tecrübe edip sindirmeden direkt uçak gemisine atlamanin ciddi sorunları da olabilir. Avustralya hala bu konuda endişelerini devam ettiriyor.

Reis'i Cumhurumuz forsa cakaya meraklı. Onu ancak büyük gemiler keser. I sınıfı da ne imiş gibi bir latife ile mesajımızı sonlandırılalim... Mesajı Paylaş

Baltica

Bu arada farkinda misiniz ? F-35B siparisi, Cumhurbaskaninin agzindan bir kez daha teyit edilmis oldu. Artik kesinlesti yani... Mesajı Paylaş

putty

matmat26

Ülkemizde yıllarca milliyetçiliği yanlış işlerle tanıttılar. Türkiye güçlü bir savunma sanayii alt yapısı kurmak yerine dışarıdan almak artık bizim işimiz değil. Doğu ve Güneydoüğu'da yaşanan çatışmalar nedeniyle şu anda parası öğrendiği halde verilemeyen silahlar vardır"

Cumhurbaşkanı bugünkü torende yaptığı açıklama.

Alti çizili olan bolum var. Birileri bize g.dogu olaylari nedeniyle örtülü ambargomu uyguluyor. Bahsettigi proje nedir Mesajı Paylaş

dum

Geminin burnu juan carlostan farklı geldi bana ama... belki kamera açısından mı ki? pist sanki ortalanmış gibi zannettim. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter