Türk Uzay Programı ve Türk Uzay Ajansı

Başlatan HARZEMŞAH, Ara 07, 2016, 06:06 ÖS

« önceki - sonraki »

saladin

Tesekkurler Cagribey. Evet mantigini anliyorum, ama kabullenmekte zorlaniyorum. Yani quantum entanglement olayini bile kendimce anliyorum (yani deneylerini falan filan), ama bu konu beni asiyor. Bir Kerbal'i  deniyeyim bakayim, madem hem sizden hem de XKCD'den onaylanmis guzel bir seydir herhalde. Mesajı Paylaş

hergeleci

Gecmise gerek yok, yer"cekiminin" ne oldugu hala tam olarak anlayabilmis degiliz. Hangi pencereden baktigimiza gore degisiyor. Newton penceresinden bir cekme/itme kuvveti gibi gozukuyorken, genel gorelelik penceresinden bir tamamiyle geometrik bir fenomen.

Sonra dalmaya basliyosun graviton mraviton hipotezlerine bakiyorsun IQ yetmiyor... Yine de bazi seyleri okuyunca tamamen anlamasak bile insanin hipotezden baslayip nasil tahmin etme yetenegi olduguna sasirip kaliyorsun. Einstein'in bir yuzyil once genel gorelelik teorisinde tahmin ettigi kutle cekimsel dalgalari en sonunda olcen bilim adamlari daha bir kac hafta once 2017 Nobel Fizik Odulu'ne layik gorulduler. Daha hala isin basindayiz yani.

Mesajı Paylaş

Merkator

Ulaştırma Bakanı Arslan: Uydu fırlatan bir ülke olacağız

Ulaştırma Bakanı Arslan "Sadece uydu üreten ve gönderen değil, uydu fırlatma kapasitesine de erişen bir ülke olacağız" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geleceğin uzayda olduğunu vurgulayarak "O sektörde var olup, oradan kaynaklı ülkemize katma değer oluşturacak çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalara, gelecekte uzaya astronot göndermek de dâhil" dedi. Bakan Arslan, Türkiye'de havacılık ve uzay alanındaki faaliyetlerin yürütülmesi, yeni teknolojilerin takip edilerek kullanılması ve projelerde koordinasyonun sağlanması amacıyla Türkiye Uzay Ajansının (TUA) kurulmasına ilişkin çalışmaların başlatıldığını hatırlattı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Millî Savunma Bakanlıklarının zaman zaman parçalı çalışmalar yaptıklarına işaret eden Arslan, sektörde var olmak, ülkeye katma değer oluşturmak, dünyadaki rekabette yer almak için bu alandaki çalışmaların tek çatı altında toplanmasının önemli olduğunu söyledi.

Arslan, Bakanlık bünyesinde 2011'de Uzay ve Havacılık Genel Müdürlüğü kurulduğunu belirterek "Sadece uydu üreten ve gönderen değil, uydu fırlatma kapasitesine de erişen bir ülke olmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız yürüyor. Türksat 6A uydusunun da fırlatılacağı göz önüne alındığında, uzaya yönelik faaliyetlerin Başbakanlığa bağlı bir birim marifetiyle tek çatı altında yürütülmesi çok önemli" şeklinde konuştu.

http://www.kokpit.aero/uydu-firlatan-bir-ulke-olacagiz Mesajı Paylaş

Alkyone

Yeni uydular için imzalar atılıyor


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türksat 5A ve 5B uydularının yapımı için mali açıdan ve yerli katkı anlamında en uygun teklifi veren Airbus ile 9 Kasım'da sözleşme imzalanacağını söyledi.

Airbus D&S ile 9 Kasım'da İstanbul'da düzenlenecek Global SatShow'de sözleme imzalanacağını ifade eden Arslan, sözleşmenin hemen ardından uyduların üretimine başlanacağını bildirdi.

Bakan Arslan, Türksat 5A'yı 2020'de, Türksat 5B'yi ise 2021'de uzaya göndermeyi hedeflediklerini dile getirdi.

"Uydu konusunda sınıf atlayacağız"

Türksat 6A'ya ilişkin olarak da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ortak çalışma yürüttüklerini anımsatan Arslan, söz konusu uyduyu 2020'de uzaya göndermeyi amaçladıklarını söyledi.

Arslan, süreç sonunda 3 olan uydu sayısının 6'ya çıkacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Dünyada sadece beş ülkenin ilk kullanım hakkına sahip olduğu bir özellik var. Yeni kullanıma açılan frekans bant aralığı olan Yeni Ku-Bant. Türkiye de Yeni Ku-Bant frekansını kullanan ilk ülkelerden birisi olacak. Uzayda 6 haberleşme uydusuyla ciddi bir yer almış olacağız, adeta bu konuda sınıf atlayacağız."

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/yeni-uydular-icin-imzalar-atiliyor/948062 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

Bakan Arslan'dan "Türkiye Uzay Ajansı" açıklaması

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'da düzenlenen "The 3rd Global SatShow" programına katıldı.

Burada konuşan Bakan Arslan, "Ülkemizdeki havacılık ve uzay alanındaki faaliyetlerin yürütülmesi ve projelerde koordinasyonun sağlanması amacıyla da Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasına ilişkin çalışmalarımızı başlatmıştık. TBMM'de ilgili komisyondan geçti. Genel kurul gündeminde inşallah yakın zamanda bunun altyapısını tamamlamış olacağız. Uzay ajansının kurulması ile uzay ve uydu çalışmalarımızı çok daha ileriye taşımış olacağız. Bununla birlikte milli uzay teknolojilerinin geliştirilmesi amacıyla Japonya ile bir işbirliği protokolü imzaladık" dedi.

"MİLLİ UYDU FIRLATMA SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİNİN İLK ADIMI"

Bakan Arslan, "Uydu projelerinde kullanılmak üzere uydu itki motoru ve itki sistemini milli imkanlarla geliştirilebilmesi için de projelerde fizibilite çalışmalarını yapıp tamamladık. Milli uydu fırlatma sisteminin geliştirilmesinin ilk adımı olarak da uzay sonda roketi ve fırlatma sistemlerinin geliştirilmesine yönelik proje çalışmalarına başladık. Bu projeyi de önümüzdeki yıl yatırım programına almayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.  Bakan Ahmet Arslan, konuşmasında 5A ve 5B uyduları hakkında da bilgi vererek, "Bu uydularımızın önemli bir bölümü Türksat mühendisleri tarafından yerli imkanlarla üretilecek. 3 yıl içerisinde uzaya göndereceğimiz 5A ve 4 yıl içerisinde uzaya göndereceğimiz 5B sayesinde, Airbus ile Türkiye'de de güzel bir işbirliği yapmış olacağız" dedi.

Arslan, "Ülkemizin uzay ve uydu üretimi konusunda gerçekleştirdiği bu projeler bir sıçrayışın, bir öz güvenin göstergeleri ve alametidir. Türkiye'nin hayalleri gerçeğe dönüştürmeye başladığının göstergesidir. Yakın zamanda da inşallah hayali bile kurulamayanları gerçekleştirebilmeyi birlikte başaracağız" diye konuştu.

TÜRKSAT 5A VE 5B SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Açılış konuşmalarının ardından Bakan Arslan'ın katılımıyla Türksat 5A-5B uydularının Airbus tarafından üretilmesinin imza töreni gerçekleştirildi. İmza törenine Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül, Airbus Uzay Sistemleri Fransa Başkanı Nicolas Chamussy, Airbus Savunma ve Uzay Sistemleri İngiltere Direktörü Colin Paynter katıldı.

2020 yılında uzaya fırlatılacak olan Türksat 5A ve 5B ile Türkiye'nin ilk yerli uydusu 6A hizmete girdiğinde Türkiye'nin 6 haberleşme uydusu, 3 gözlem uydusu  olacak.

http://www.kokpit.aero/turkiye-uzay-ajansi-aciklamasi Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

https://m.sondakika.com/amp/haber-uydu-firlatma-roketi-burak-10306416/

Sonda Roketi'nin ismi BURAK olmuş. Ulaştırma Bakanlığı fonluyor galiba projeyi Mesajı Paylaş

AlkyoneParçacık Radyasyonu Testleri Oluşturma Laboratuvarının Açılışı Yapıldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilge Demirköz, ODTÜ tarafından yürütülen "Parçacık Radyasyonu Testleri Oluşturma Laboratuvarı" projesi kapsamında, uzay çalışmaları için geliştirilen elektronik malzemelerin testlerinin yapılacağı "Saçılmalı Demet Hattı" sisteminin kurulduğunu belirterek, "Yer Gözlem Uydu Teknolojilerinin Geliştirilmesi (İMECE) projesi kapsamında Türkiye'de uzay için birçok malzeme elektronik araç geliştirilecek. Bu elektronik araç ve malzemelerin uzaya gitmeden önce uzaydaki radyasyon miktarına göre test edilmesi gerekiyor." dedi.

Demirköz, Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun (TAEK) Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'ndeki Proton Hızlandırıcı Tesisi'nde yer alan "Saçılmalı Demet Hattı"nın açılışında yaptığı konuşmada, sistem sayesinde Türkiye'de uzay çalışmaları için özgün olarak geliştirilen malzemelerin testlerinin yapılacağını söyledi. Sistem üzerinde yaklaşık 2,5 yıl çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Demirköz, 13 araştırmacının çalıştığı sistemin 7 milyon liraya mal olduğunu ifade etti.

Demirköz, gelecek aşamada Avrupa Uzay Ajansının standartlarına göre testler yapmak için söz konusu sistemin geliştirileceğini aktardı.

Türkiye'nin yeni dönemde uzay çalışmalarına hız vereceğine işaret eden Bilge Demirköz, şunları kaydetti:

"Yer Gözlem Uydu Teknolojilerinin Geliştirilmesi (İMECE) projesi kapsamında, Türkiye'de uzay için birçok malzeme ve elektronik araç geliştirilecek. Bu elektronik araç ve malzemelerin uzaya gitmeden önce uzaydaki radyasyon miktarına göre test edilmesi gerekiyor. Çünkü uzayda çokça radyasyon var. Cep telefonunuzu uzaya yollasanız sadece 1 hafta dayanır. Bu sebepten uydularımızı uzaya göndermeden önce içindeki malzemeleri test etmemiz gerekiyor. Uzaydaki parçacıkların çoğu protondur. Bu tesiste de ODTÜ olarak biz bir ek demet hattı kurarak, bu protonları uzay radyasyonuna benzer şekle getirdik ve burada uzay için geliştirilen elektronik malzemelerin testlerini yapmaya başladık. Bu tesis olmasaydı, bu testleri yurt dışında yapacaktık. Bu tesisin Türkiye'de kurulmuş olması büyük bir döviz kaybını engelledi."

Demirköz, projenin Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından da kabul edildiğinin altını çizerek, "Yaklaşık 2 yıl önce Türkiye olarak CERN'e ortak üye olduk. Bu ortak üyelik kapsamında Türkiye'nin CERN'den teknoloji ve bilgi transferi yapma hakkı doğdu, bu proje bu hakkı kullanan ilk projedir. Proje ile yurt dışına olan bağımlılığımız azalacak. Daha önce yurt dışından almış olduğumuz malzemeleri Türkiye'de üreterek, onların radyasyon testini Türkiye'de yapabileceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Açılışa, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, TAEK Başkanı Dr. Zafer Demircan ve TAEK Başkan Yardımcısı Suat Ünal katıldı.
http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/uzay-teknolojilerinde-yeni-test-sistemi/1015580

Galeri için
http://aa.com.tr/tr/pg/foto-galeri/uzay-teknolojilerinde-yeni-test-sistemi-
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

neosinan

20 yıllık rüya gerçek oldu, Türkiye Uzay Ajansı kuruldu

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansı kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.


https://www.aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/20-yillik-ruya-gercek-oldu-turkiye-uzay-ajansi-kuruldu/1337121

Kendi Başlığını hak ettiğini düşünüyorum. Sonunda.

Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Bu konu sadfor için küçük, Türkiye için büyük bir konu. Vatan millete hayırlı olsun Mesajı Paylaş

Yakın

Bu konu başlığı 2016'dan beri vardı. Yönetim iki başlığı birleştirirse iyi olur. Mesajı Paylaş

cagribey

Vatana millete hayırlı uğurlu olsun. "Fakir ama gururlu ülkemin uzay mühendisleri, birleşin!" diye bağırmak istiyorum. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

erdem

Uzay ajansinin ilk hedefi uydu firlatma sistemi gelistirmek mi olacak?

Bunu ekvatora yakin yapmamiz gerektiginden, ve orada hazir ussumuz de varken, neden Somali'de yapmayalim? Mesajı Paylaş

saladin

#43
Ara 13, 2018, 08:32 ÖS Last Edit: Ara 13, 2018, 08:34 ÖS by saladin
Konuyla alakası çok yok ama ajans lafını çok beğenmediğini belirtmek istiyorum. ESA'dan etkilenilmiş sanırım.

Kurum daha iyi olurdu.
Türkiye Uzay Kurumu veya
Türkiye Uzay Araştırmaları Kurumu

İşletme de olumlu.

Türkiye Uzayyollari İşletmesi
Türkiye Havacılık ve Uzay İşletmesi (nasadan arak)

Ayrıca başlığın ajanslar ilgili kismi Türkiye Uzay Ajansı olarak düzeltilmeli, resmi ismi o olmuş çünkü.
Mesajı Paylaş

TULGA

Benim hayalim hep Türk Uzay Araştırma Merkezi'ydi.

Kısa adı T.U.A.M Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter