Türksat 6A İletişim Uydu Projesi

Başlatan Terra, Ağu 13, 2017, 05:22 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

TÜRKSAT-6A uydusu görev yükü panel montajları tamamlandı

Türkiye'nin bütünüyle millî imkânlarla üretilecek ilk haberleşme uydusu Türksat 6A'nın yeterlilik test modelinin üretimi başladı.

ASELSAN tarafından sağlanan Ku-Bant ile X-Bant tekrarlayıcılar ve antenleri içeren Türksat 6A Uydusu'nun görev yükü, 18 aktif ve 5 yedek, toplam 23 aktarıcıya sahip olacak. Görev yükünün Türksat 6A Kuzey ve Güney Panellerinde yer alan, ısıl iletken uygulaması içeren tekrarlayıcılara ait Yeterlilik Test Birimlerinin montajı, ASELSAN tarafından, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Anonim Şirketi Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (TUSAŞ USET) Tesislerinde başarıyla tamamlandı.

Uzay koşullarına uygun ısıl iletken silikon uygulamaları ve birim montajına yönelik proses kalifikasyonlarını tamamlayan ASELSAN ekibi, 14 iş günü olarak planlanan montaj ve entegrasyon faaliyetlerini 11 iş gününde tamamladı. Bu süre zarfında 73 birimin ısıl iletken silikon uygulaması ve montajı gerçekleştirildi.

Montaj ve entegrasyon faaliyetleri esnasında, proses kalifikasyonlarına uyumlu olmak için ASELSAN tarafından geliştirilen tüm montaj alet ve yer destek ekipmanları TUSAŞ USET Tesislerine getirilerek kullanıldı.

Yeterlilik testleri 2018 yılında tamamlanması planlanan Türksat 6A Uydusunun, Mühendislik Modeli ve Uçuş Modeline yönelik Kuzey ve Güney panel montaj ve entegrasyonları, ASELSAN tarafından yeni kurulan Uydu Görev Yükleri Montaj Entegrasyon Test Merkezinde gerçekleştirilecek.

Görev yükü montaj, entegrasyon ve testleri tamamlanan paneller ve antenler TUSAŞ USET tesislerine uydu entegrasyonu için gönderilecek. Yakıt dahil yaklaşık 4.300 kg'lık kütleye sahip olacak Türksat 6A Uydusu 42° Doğu boylamına yerleştirilecek. Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bir bölümüne hizmet sunacak Türksat 6A Uydusu'nun hizmete alınmasıyla Türkiye haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek.

http://defenceandtechnology.com/2018/06/09/turksat-6a-uydusu-gorev-yuku-panel-montajlari-tamamlandi/ Mesajı Paylaş

Terra

Türksat 6A Türkiye'yi ilk On ülke arasına sokacak

Türkiye'de geliştirilen ve üretilen ilk haberleşme uydusu Türksat 6A'nın tasarım süreci tamamlandı.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu Bilim Genç TV'ye verdiği demeçte, " Yakın zamanda Türksat 6A projesinin tasarım süreci tamamlandı. Bundan sonra uydunun üretim ve test aşamalarına geçilecek. Türksat 6A uydusunun 2020 yılında tamamlanması, 2021 yılında ise fırlatılarak Dünya etrafındaki yörüngesine yerleştirilmesi planlanıyor." dedi.

Türkiye'nin şu anda uzayda Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uyduları ile Göktürk 1, Göktürk 2 ve Rasat yer gözlem uyduları olmak üzere altı uydusu bulunuyor. Türkiye'de tasarlanan ve üretilen yer gözlem uyduları Rasat ve Göktürk 2 yaklaşık 700 kilometre yükseklikte görev yapmaya devam ediyor. Tasarım ve üretim süreçleri devam eden Türksat 6A uydusu ise ülkemizde geliştirilen ve üretilen ilk haberleşme uydu projesi olma özelliğini taşıyor.

Türkiye ilk 10 ülke arasına girecek

TUSAŞ tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) tasarım çalışmaları devam eden Türksat 6A'nın üretimi, Fransa ile Japonya'da eğitim alan Türk mühendislerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 600 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek yerli uydu projesinde, uydu ve yer istasyonunda kullanılacak ekipman, yazılım ve birçok alt sistem de millî imkânlarla geliştiriliyor.

Yakıt dâhil yaklaşık 4 bin 300 kilogramlık kütleye sahip olacak Türksat 6A, 42° Doğu boylamındaki yörüngeye yerleştirilecek. Türksat 6A, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bir bölümünde müşterilerine hizmet sunacak. Teknik özellikleriyle de dikkat çeken uydu, 18 aktif, 5 yedek, toplam 23 aktarıcıya sahip olacak.

Türkiye, yörüngede 15 yıl kalması planlanan Türksat 6A'nın hizmete alınmasıyla beraber haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/02/turksat-6a-turkiyeyi-ilk-on-ulke-arasina-sokacak/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter