İtalya

Başlatan BETONBEY, Ara 05, 2016, 04:44 ÖS

« önceki - sonraki »

BETONBEY

Ara 05, 2016, 04:44 ÖS Last Edit: Ağu 05, 2017, 12:04 ÖS by Yönetim
İtalya'da reform çalışmalarını kapsayan referandum aleyhte sonuçlandı ve Renzi istifa etti. Dünyanın en eski bankası Monte dei Paschi die Siena batma tehlikesi ile karşı karşıya...

İtalya'nın en büyük 3. bankası...

Referandumda halk benim paramla bankaları kurtaramazsın dedi. İtalya'nın kamu borcunun GSMH'a oranı % 130'larda olması da devletin kendi kaynaklarını bu fonlamada kullanımını sınırlıyor.

İtalyan bankalarının batık kredileri, toplam kredinin % 20'sine tekabül ediyor.

Şimdi burada bomba soru şu, İtalya'ya kredilendirme kuruluşlarının verdiği yatırım notu nedir ?

Bloomberg HT
Haberler / Küresel Piyasalar / Fitch İtalya'nın not görünümünü indirdi.
22 Ekim 2016 Cumartesi, 09:52

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İtalya'nın görünümünü indirirken, Fas'ın kredi notunu koruduğunu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin kredi notunu ise yükselttiğini duyurdu.

Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, İtalya'nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BBB+"da korunduğu, görünümünün ise "durağan"den "negatif"e indirildiği bildirildi.

İtalya'nın görünümüyle ilgili kararda, hükümetin bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranının 2015 yılındaki yüzde 0,8'lik seviyeden 2017'de yüzde 2,3'e çıkmasının tahmin edildiği vurgulandı.

Fitch, söz konusu oranın 2017'de yüzde 2,4 ve 2018'de yüzde 1,7 olmasının öngörüldüğünü belirterek, İtalyan ekonomisinin arka arkaya 5 çeyrek büyüme kaydetmesinin ardından bu yılın ikinci çeyreğinde durgunlaştığına dikkati çekti.

İtalya ile ilgili kararda, siyasi belirsizliğin ve aşağı yönlü risklerin arttığı kaydedildi. Ülke ekonomisinin büyüme öngörüsünün 2016 yılı için yüzde 1'den yüzde 0,8'e, 2017 için de yüzde 1,3'den yüzde 0,9'a indirildiği bilgisi verildi.

Peki bizim kamu borcumuzun GSMH'a oranı ne, bütçe açığımız ne kadar, bankalarımızın durumu ne ve bu bilgiler ışığında bu kredilendirme kuruluşları bize ne not vermişler ?

Kamu borcumuzun GSMH'a oranı % 36'larda, bütçe açığımız % 1.1-1.2 aralığında, cari açığımızın GSMH'a oranı % 4.5 civarında ve bankalarımızın takipteki kredi oranı toplam kredinin % 3'ü civarında...

Bu bilgiler ışığında İtalya 3 kredilendirme kuruluşuna göre de yatırım yapılabilir seviye olan BBB + seviyesinde iken biz bu durumumuzla Moodys ve S&P'a göre yatırım yapılamaz, Fitch'e göre ise BBB - not ile ucu ucuna yatırım yapılabilir seviyedeyiz. Yatırımların güya bize akması için en az 2 kredilendirme kuruluşunun bize yatırım yapılabilir notu vermesi gerekiyor.

http://m.haberturk.com/yazarlar/cuneyt-basaran/1191540-batik-krediler-ve-bankalar

İtalya'da 5 trilyon avro borç, 1 trilyonu batık, % 2'lerde bütçe açığı...

Bizde ise 480 milyar dolar borç, 16 milyar dolar problemli kredi, % 1'ler seviyesinde bütçe açığı...

İtalya yatırım yapılabilir, Türkiye yatırım yapılamaz. Yersen ;D Mesajı Paylaş

Terra

İtalya'nın iki bölgesinde özerklik referandumu yapılıyor

İtalya'nın ekonomik açıdan zengin bölgelerinden Lombardiya ve Veneto'da merkezi yönetimden daha geniş haklar almak için düzenlenen referandumda oy kullanma işlemi başladı.

Lombardiya'da halk ülkede ilk kez uygulanacak bir yöntemle oylarını kullanacak. Lombardiya Bölgesel Yönetimi, aldığı kararla seçmen merkezlerine referandum için 24 bin 400 tablet dağıttı. Seçmenler oylarını, bu tabletlerden kullanarak iradelerini belli edecek. Venetolu seçmenler de oylarını sandıklarda kullanacak. Referandumun geçerli sayılabilmesi için Veneto'da yüzde 50+1'lik katılım oranı şartı aranırken, Lombardiya'da ise böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Lombardiya Bölgesel Yönetim Başkanı Roberto Maroni ve Veneto Bölgesel Yönetim Başkanı Luca Zaia, referandumda "Evet" kampanyasına destek veriyor.

İtalyan ANSA haber ajansının haberine göre, referandum Lombardiya bölgesinde 7,9 milyon, Veneto'da ise 4 milyon kişiyi yakından ilgilendiriyor...

Referandumdan "Evet" çıkması halinde Roma'daki merkezi yönetimle geniş haklar içeren özerkliğin müzakere edilmesi hedefleniyor.
Her yıl 50'şer milyar avrodan fazla vergiyi Roma'ya ödediklerini belirten iki başkan, bölgelerinde toplanan vergilerin idaresinden ve öz kaynakların kullanımına kadar birtakım geniş haklar elde etmek istiyor. Herhangi bir bağımsızlık amacı taşımayan sadece danışma amaçlı yapılan referandumdan çıkacak sonucun hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Ülkede bazı çevreler, referandumu "gereksiz" olarak nitelendiriyor.

İtalyan basınına göre, her iki bölgedeki danışma maksatlı düzenlenen referandumun toplam maliyeti yaklaşık 65 milyon avro olacak.

http://www.dunyabulteni.net/manset/410139/italyanin-iki-bolgesinde-ozerklik-referandumu-yapiliyor Mesajı Paylaş

HDS

Vatikan da "Lan Roma aslında benimdi, verin bakayım onu bana geri!" der mi acaba?

Yahut, Lombardlar bağımsızlık ilan etsin, Papa da ona "Roma-Cermen İmparatoru" tacı taksın.. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter