İtalya

Başlatan BETONBEY, Ara 05, 2016, 04:44 ÖS

« önceki - sonraki »

BETONBEY

Ara 05, 2016, 04:44 ÖS Last Edit: Ağu 05, 2017, 12:04 ÖS by Yönetim
İtalya'da reform çalışmalarını kapsayan referandum aleyhte sonuçlandı ve Renzi istifa etti. Dünyanın en eski bankası Monte dei Paschi die Siena batma tehlikesi ile karşı karşıya...

İtalya'nın en büyük 3. bankası...

Referandumda halk benim paramla bankaları kurtaramazsın dedi. İtalya'nın kamu borcunun GSMH'a oranı % 130'larda olması da devletin kendi kaynaklarını bu fonlamada kullanımını sınırlıyor.

İtalyan bankalarının batık kredileri, toplam kredinin % 20'sine tekabül ediyor.

Şimdi burada bomba soru şu, İtalya'ya kredilendirme kuruluşlarının verdiği yatırım notu nedir ?

Bloomberg HT
Haberler / Küresel Piyasalar / Fitch İtalya'nın not görünümünü indirdi.
22 Ekim 2016 Cumartesi, 09:52

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İtalya'nın görünümünü indirirken, Fas'ın kredi notunu koruduğunu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin kredi notunu ise yükselttiğini duyurdu.

Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, İtalya'nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BBB+"da korunduğu, görünümünün ise "durağan"den "negatif"e indirildiği bildirildi.

İtalya'nın görünümüyle ilgili kararda, hükümetin bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranının 2015 yılındaki yüzde 0,8'lik seviyeden 2017'de yüzde 2,3'e çıkmasının tahmin edildiği vurgulandı.

Fitch, söz konusu oranın 2017'de yüzde 2,4 ve 2018'de yüzde 1,7 olmasının öngörüldüğünü belirterek, İtalyan ekonomisinin arka arkaya 5 çeyrek büyüme kaydetmesinin ardından bu yılın ikinci çeyreğinde durgunlaştığına dikkati çekti.

İtalya ile ilgili kararda, siyasi belirsizliğin ve aşağı yönlü risklerin arttığı kaydedildi. Ülke ekonomisinin büyüme öngörüsünün 2016 yılı için yüzde 1'den yüzde 0,8'e, 2017 için de yüzde 1,3'den yüzde 0,9'a indirildiği bilgisi verildi.

Peki bizim kamu borcumuzun GSMH'a oranı ne, bütçe açığımız ne kadar, bankalarımızın durumu ne ve bu bilgiler ışığında bu kredilendirme kuruluşları bize ne not vermişler ?

Kamu borcumuzun GSMH'a oranı % 36'larda, bütçe açığımız % 1.1-1.2 aralığında, cari açığımızın GSMH'a oranı % 4.5 civarında ve bankalarımızın takipteki kredi oranı toplam kredinin % 3'ü civarında...

Bu bilgiler ışığında İtalya 3 kredilendirme kuruluşuna göre de yatırım yapılabilir seviye olan BBB + seviyesinde iken biz bu durumumuzla Moodys ve S&P'a göre yatırım yapılamaz, Fitch'e göre ise BBB - not ile ucu ucuna yatırım yapılabilir seviyedeyiz. Yatırımların güya bize akması için en az 2 kredilendirme kuruluşunun bize yatırım yapılabilir notu vermesi gerekiyor.

http://m.haberturk.com/yazarlar/cuneyt-basaran/1191540-batik-krediler-ve-bankalar

İtalya'da 5 trilyon avro borç, 1 trilyonu batık, % 2'lerde bütçe açığı...

Bizde ise 480 milyar dolar borç, 16 milyar dolar problemli kredi, % 1'ler seviyesinde bütçe açığı...

İtalya yatırım yapılabilir, Türkiye yatırım yapılamaz. Yersen ;D Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter