Ah Keşke Bizde de Olsa

Başlatan ayibarishi, Kas 30, 2016, 10:16 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Kas 30, 2016, 10:16 ÖÖ Last Edit: Kas 30, 2016, 10:21 ÖÖ by ayibarishi
Ya da bir başka deyişle "Ah keşke bizde böyle bir şey üretse idik."

Bu yeni bölümde bana (ve tabiki siz de yazabilirsiniz) mantıklı gelen yurt dışı savunma sanayi ürünlerinin; kara, hava, deniz, uzay, silah, mühimmat yada platform ayrımı yapmadan; bizim ordumuza da neler kazandırabileceği üzerine fikir teatisi yapmak istiyorum. Böylece ilk bölümümüzü açalım.

İlk konuklarımız Çin'den:

Aşağıdaki resimlerde 8 tekerlekli bir mobil platform üzerine monte edilmiş, üç ayrı silah sistemi göreceksiniz. Biri 81 mm'lik hızlı ateş etme özelliğine haiz (rapid fire) havan sistemi. Diğeri 107 mm'lik kısa menzilli topçu roket sistemi. (Bizim ürettiğimiz 107'lik  roketlerin neredeyse aynısı) Üçüncüsü ise yine aynı platformu kullanan 120 mm'lik havan/top/obüs karışımı demeyi tercih ettiğim sistem. (Aslında oda havan olarak adlandırılıyor.)

Platform çok büyük değil hatta ufak tefek bile denilebilir. Lakin oldukça mobil ve arazi hareket kabiliyeti de oldukça yüksek görünüyor. Topçu sistemi diyebileceğimiz ağır versiyonda, geri tepmeyi dengeleyecek destek kolları da konmuş. Bir miktar mühimmat, gerekli personel ve ateş kontrol sistemini taşıyabilecek yetkinlikte durduğu kesin. Yani bir bataryaya bağlı olmadan, tek başına dahi kullanılabilecek bir nesne gibi görünüyor.

Hızlı ateş etmesi planlanan sistemlerin namlularında, yüzeyi arttırarak soğumayı hızlandıracak hava kanallarını görmek mümkün. Geri tepmeyi dengeleyecek süspansiyon sistemleri ve 120'likte namlu ağız baskısı sistemi oldukça yeterli görünüyor.

İnsan düşünmeden edemiyor. Biz de aynı 107'lik roketleri üretiyoruz. Bizim de MKE'de 81'lik ve 120'lik havan üretimimiz var. Gerçi bunlar klasik havanlar ve her nedense koca TSK envanterinde şöyle gönül rahatlığı ile "Rapid Fire" diyebileceğimiz her hangi bir havan sistemi yok. Şimdi 105 mm'lik havadan taşınabilir top sistemi üretimi projemiz de var. Keşke bu tip sistemleri, bu tip bir platformla birleştirmeyi Çinlilerden önce düşünseydik isterdim. Misalen:

- 81 mm hızlı ateş kabiliyetli ve uzun namlulu havan.
- 105 mm yatay ve dikey yollu ateş edebilen top/obüs sistemi. (İki ayrı versiyon da olabilir.)
- 120 mm hızlı ateş havan.
- 107 mm yakın mesafe topçu roket sistemi.
- 2X20 mm envanterdeki yerli üretim Rheinmetall uçaksavar toplarını monte edebileceğimiz bir hava savunma ve kara saldırı hibrit platformu. (23 mm'lik Rus yada farklı sistemler de takılabilir tabiki.)
- KMS (Stinger) versiyonu.
- 105 yada 120 mm'lik yeni geliştirilecek, görerek uzun menzilli atış imkanı sağlayan bir GTT sistemi. (Geri tepmesiz top)
- 122 mm'lik zaten envanterimizde olan roketlerin az sayıda lançerli bir versiyonu.
- Çoklu UMTAS yada diğer antitank füzeleri atıcı sistem.

Ve hayal edebileceğiniz nice başka silah sistemleri de bu tip bir taşıyıcıya monte edilebilir. Gerek şehir savaşlarında gerek günümüz Suriye ve Irak'ı gibi dinamik savaş alanlarında oldukça işe yarayabilir. Sizce?.. Mesajı Paylaş

orko_8

Araçların hiçbirinde zırh koruması, kapalı kabin vb yok. Şehir ortamında oldukça işe yararlar, düşmana hareketli hedefe atış talimi için.

Yeterli zırh koruması eklenince artacak ağırlığı kaldırmak için motor ve aktarma organının, tekerleklerin büyümesi, güçlenmesi gerekecek. Oradan da Silah Taşıyıcı Araç (STA) programına ulaşırız.

Çok uzun mesafelerden bir ya da en fazla iki mermiyle uzaktan kumandalı silah istasyonunun optiklerinin ya da mühimmat kutusunun vurularak tüm aracın ateş gücünün safdışı bırakıldığı ortamlarda savaşıyoruz zira. Mesajı Paylaş

ocay

Bu tip araçlar manevranın korunmanın önünde olduğu spesifik askeri operasyonlarda fayfalı olabilir. Dağ ve Orman arazisinde harp ve hava-indirme/air mobile operasyonlar için. Mesajı Paylaş

sailordream

İkinci günde yolda takla atar bu araçlar yurdum kullanıcılarına hiç uygun değil. Antalyada dahi terör saldırısına uğrayan bir ülke olarak faydadan çok zararı olur.
Üstü açık havadar olması gayet hoş. Güdümlü roket için hedef küçülür diye düşündüm sonra bir gülme geldi. Bu bize hiç uymayacak bir araç.
Sanırım 120mm olan toplam 4 adet mühimmat taşıyacak kendi içerisinde dahasına yer yok. Mesajı Paylaş

Destiny

Bize lazım olan en önemli silah sistemlerinden biri bence...

Böyle bir VLS ve silah sistemi geliştirip derhal kara kuvvetlerine kazandırmalıyız. Kesinlikle game changer bir sistem. Hatta al uyarla hücumbotuna, korvetine kıyı kara saldırı yeteneğide kazansın. Yüksek bir kabiliyet. Mesajı Paylaş

mechanicus

Zırh, mobilite ve ateş gücü çarpanlarında günümüz koşullarında "zırhın" bir ehemniyeti kalmadı. Şu veya bu yöntemi kullanarak  zırhı bir şekilde aşmanın yolları her daim bulunuyor. İşin kötü yanı araç tasarımında zırh, sınırlayıcı bileşen rolünü üztleniyor.Yani zırhlı aracın ağırlığı ve hacmi artıyor.
Mobiliteyi ve silah sistemlerini adapte edebilmek için daha cüsseli araçlar tasarlanmasına ve buda normal şartlar altında "a" işini "b" maliyetine yapabilecek bir aracın "bx3" yada daha fazla maliyete yapılmasına neden oluyor.Bunu şöyle izah edeyim;

Bir tow veya kornet lançerini hilux üzerinde x noktasından y noktasına nakletmekle, cobra 2 üzerinde aynı güzergahı izlettirmek arasında maliyet açısından nekadar fark olduğunu hepimiz tahmin edebiliriz.
Cobra 2 x-y arasındaki yolda karşınıza çıkabilecek sorunlara ( mayın pusuya düşme hava tehdidi vs) karşı alınabilecek ortalama tehditlere göre tasarlanmıştır. Mesela bu araç 12.7 mm e karşı koruma sağlayabilir ama 30 mm de kevgire döner. Anti personel mayınlara karşı güvenilirdir ama anti tank veya 1 ton amonyum nitratta tuzla buz olur gibi.
İş bir lançeri y noktasına asgari bir riskle iletmekse ve risk faktrünüde kestiremiyorsanız aynı maliyetle 5 tane hiluxu y noktasına göndermek daha kesin bir sonuç almamıza yaramazmı.

Bu tür araçlar evet şehir içinde kullanılamaz, ancak şehir içinde başka herhangi bir araçta kullanılamaz. Bununla ilgili göreselleri yıllardır izliyoruz. Bu tip araçlar bence büyük ve kapsamlı bir konvansiyonel savaşta beklentilerinin çok üzerinde performans gösterecektir. Çünkü böyle bir savaşta hepimiz, zırhın yerini sürdürülebilir bir şekilde üretilebilen basit yapılı sayıca üstün araçların alması gerektiğini ibretle izleyeceğiz

Saygılarımla Mesajı Paylaş

dum

Benim keşkem,
Df-21


1'i karadenizde , 1'i ege'de,1'i muğla'da, 1'i kıbrıs'ta olmak üzere 4 adet 6 lançerlik mobil anti-gemi kıyı bataryası sahibi olaydık keşke.

Yine bu minvalde hazır başlamışken batıda 1, doğuda 1, merkezde 1 olmak üzere 3 adet de 6 lançerlik daha az hassas ama nükleer başlıklı ve daha uzun menzilli balistik füze bataryasına da hayır demem.

Bunları tamamlamak maksadıyla 8/12 adet uzun menzilli hava savunma sistemi de isterim.

Bana göre gerisi halledilebilir ve idare edilebilir şeyler olurdu.

Bu da benim wish listem. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Sayın Mechanicus;

Öncelikle teşekkür ederim. Görüşlerinize katılmakla birlikte birkaç ilave daha yapmak istiyorum. Öncelikle zırh konusunda eleştiriler oldu. Bu görüş ve eleştirilerin haklılık payı da yok değil. Fakat zırh gerçekten ve özellikle bizim savaştığımız muharebe alanlarında bir gereklilik mi? Bu konuda platform bazında oldukça farklı yanıtlar gelecektir. Misalen bizim savaş alanımızda zırhlı bir "Kirpi" platformu gerekliliktir. "Kobra 2" de gerekir amenna. Lakin 105 mm'lik bir top/obüs sistemi için zırh gerekir mi? Aşamalı olarak yanıtlayalım.

Etkili menzili 4-15 km. arası olan, dikey ve yatay atış yollu, bir topçu sistemi hayal edelim. Bu sistemi düşmandan 4-5 km. uzağa, hakim bir mevziye konuşlandıralım. Düşman piyade silahları, uçaksavar silahları, antitank silahları zaten bu sisteme zarar verecek menzile sahip değillerdir. Lakin bu topçu düşmanı hızlı, etkin ve gerektiği yerde gereken biçimde vuracak ateş gücünü sağlamada yeterlidir.

Peki bu topu niye çekili kullanmıyoruz da illa bir platforma bindirme ihtiyacı hissediyoruz? Tamam modern trendler falan filan diye düşünülebilir lakin özünde neden? Çünkü çağımızda artık analog bir harita üzerinde, barut hakkına göre hesaplama yapıp, ateş cetvelleri kullanarak topçu atışı tanzim etme devri kapandı. Artık bilgisayarlar var, bunların ihtiyaç duyduğu enerji var, kimi zaman topun namlu üzerine monte edilen namlu ağzı çıkış hızı ölçme radarları var (bkz. bizim yeni 105'lik çekili prototip), topun hidrolik yada elektrikli sistemlerle tevcihi durumu var, bunu sağlayacak yardımcı motor ünitesi vs. var da var... Yani tüm bunları tek bir kontağı çalıştırıp başlatabilecek daha mobil ve pratik sistemler daha mantıklı gelmeye başladı. Çünkü gülleni salladıktan sonra çabucak toparlanıp mevzi değiştiremezsen, başka bir güllenin hedefi olman gayet olasıdır.

Bir şehir savaşında tank topu gibi güzel bir silah vazgeçilmez bir ihtiyaçtır şüphe yok. Fakat elimizde yalnızca tank topu var ise bunu kullanmak için tankımızı da fazlaca riske atmamız gerekmez mi? Peki hızlı, mobil, zırhsız ama uzaktan desteğe elverişli bu tarz bir sistem, tankın yükünü de hafifletmez mi? Elbette topçu desteği için dört başı mamur bir araç olan 155'lik Fırtına KMO'muz var. Lakin işi takip edenler 105 ve 155 arasındaki avantaj ve dezavantaj sıkalasını gayet iyi bilirler.

Misalen 20 km'lik aktif bir cephede muharebe yürüttüğümüzü var sayalım. Hadi ismini de koyalım Suriye El-Bab operasyonu olsun. Ön cephede Tanklar, ZPT'ler, Askerler düşmana angaje olmuş durumda. Düşman timleri ise sızma yapma, ATGM'ler ile saldırma, ikmal hatlarını rahatsız etme, bazı milislerin aklını çelip taraf değiştirmeye zorlama, vs. vs. nice hinlikler peşinde. Yani ön cephede savaşan birlikleri rahatlatmak için arkalarını güvene almak şart. Yani arkada geniş bir alanı hızla etki altına alabilecek bir mobil silah sistemi bulundurmak oldukça faydalı. Değil mi?

Aynı hususları 120'lik bir seri atım havan aracı için de düşünün. Ya da 81 mm'lik. Yada en azından şunu düşünün: Şu anda elimizde bu aracın sağlayacağı imkanların bir benzerini sağlayabilecek başka bir silah yada platform var mı? Yakın gelecekte olması planlanıyor mu? Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Çıspıntır

#8
Ara 30, 2016, 02:47 ÖÖ Last Edit: Ara 30, 2016, 02:49 ÖÖ by Çıspıntır
Sn ayibarishi' nin fikri bence güzel. Bizim ÇNRA, obüs ve havanlarımız zaten sahada dımdızlak değil mi? Neden zırh mevzusuna bu kadar taktınız. Bu araçlar zaten piyadeye kilometrelerce arkadan ateş desteği verecek. Düşman oradan vuracaksa zaten yapacak bir şey yok. Suriye sınırındaki Fırtına obüslerinide vurdular.
Hem onların zırhıda vardı.
Başka ülkelerde çekili obüslerini artık kamyonun kasasına koyuyor. Mobilite önemli. Mesajı Paylaş

ocay

http://www.arconic.com/global/en/products/overview.asp

https://www.amphenol.com/

şu firmaların kabiliyetlerini bir arada tutan bir iki firma keşke olsa derdim Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter