TUSAŞ Hürkuş Temel Eğitim Uçağı

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 10:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Kartalbey

Hürkuş gösterisi mi var? Bu gösteri, "Türk Yıldızları" başlığındaki 7 Rim 25.yıl kuruluş yıldönümü gösterisinden farklı mı? Mesajı Paylaş

sunguroğlu

Hürkuş B kokpiti. Mesajı Paylaş

murattekin

:o hadi canım! F-35 olmuş bu. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

murattekin

Twitter'da Tony Osbourne paylaşmış. B olma ihtimali var mi?
@Rotorfocus adlı kişinin Tweetine göz at: https://twitter.com/Rotorfocus/status/929270598865506305?s=09 Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Merkator

Kokpit.Aero'ya göre Hürkuş-B imiş hocam. Mesajı Paylaş

Merkator

Hürkuş, Hava Kuvvetlerinin rengine kavuştu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin  (TUSAŞ/TAI) tasarlayıp ürettiği Hürkuş uçaklarından birinci prototip Dubai Havacılık Fuarı'nda (Dubai Air Show) yeni renkleri ile yerini aldı. Hürkuş'un ilk uçuşunu gerçekleştiren  bu prototip kırmızı beyaz renklerde boyandı.  Edinilen bilgiye göre uçağın renklerine Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı karar verdi. TUSAŞ/TAI, Hürkuş'un eğitim amaçlı B versiyonunu Kuvvet için üretiyor. Hürkuş'un A ve B versiyonları arasında dışarıdan anlaşılacak bir farklılık bulunmuyor. Fark iki uçağın kabininde aviyoniklerde yer alıyor. Uçakların teslimatı 2018 Haziran için planlanmıştı ancak TUSAŞ/TAI CEO'su Temel Kotil pek çok röportajında teslimatın Aralık 2017'de başlayacağını açıkladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/hurkus-hava-kuvvetlerinin-rengine-kavustu/5119/1 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Hürkuş-B temel eğitim uçağı projesinde takvim öne alınıyor. İlk Hürkuş-B, TAI tarafından Türk Hava Kuvvetlerine büyük ihtimalle Aralık'ta teslim edilecek... Mesajı Paylaş

canıtez

Ara 30, 2017, 10:38 ÖÖ Last Edit: Ara 30, 2017, 10:41 ÖÖ by canıtez
Hürkuş-C ne zaman envantere girecek?

Türk mühendislerinin ürünü Milli uçak Hürkuş'un silahlı versiyonu Hürkuş-C, 2018 yılında TSK envanterine giriyor.

Milli eğitim uçağı  Hürkuş'un silahlandırılmış versiyonu olan Hürkuş-C, genel olarak silahlı keşif ve hafif taarruz görevlerinde kullanılmak üzere geliştirilmektedir. Kamuoyuna lanse edildiği ilk günden bu yana büyük ilgi toplayan Hürkuş-C şimdiden yabancı ülkelerinde dikkatini çekiyor.

TERÖRLE MÜCADEDE ETKİN ROL OYNAYACAK

Terörle mücadeleye yakın hava desteği sunması için TAİ tarafından geliştirilen milli eğitim uçağı Hürkuş'un silahlandırma çalışmalarında sona gelindi.

Milli uçak Hürkuş-C'nin silahlı versiyonu terörle mücadelede etkin olarak kullanılacak. TSK'nın özellikle terörle mücadele de çok ihtiyaç duyduğu yakın hava desteğini sağlayacak.

MİLLİ MÜHİMMATLAR MİLLİ UÇAK

Hürkuş-C yerli mühimmatlar ile daha güçlü daha bağımsız. 1500 kg'lık faydalı yük taşıyabilme kapasitesine sahiptir. Taşıyabildiği milli mühimmatlar içerisinde Roketsan üretimi Cirit, Umtas-Lumtas füzeleri ile genel maksat bombaları MK-81 MK-82 ve HGK-82 dahil bir çok yerli mühimmat ile uyumludur.

HÜRKUŞ-C'DE YER ALACAK 3 SİLAH İSTASYONU

• 24 adet L-UMTAS

• 4 adet TEBER-82

• 6 adet TEBER-81 silah yüzlerini taşıyabilmektedir.

(TEBER-81 ve TEBER-82, savaş uçaklarının kullandığı MK81/82 Genel Maksat Bombalarının güdümlü hali.)

Hürkuş-C silah sistemleri dışında dijital güvenli haberleşme, ile video ve veri linki sayesinde görüntü aktarımı da yapabilecek.

Taşıma kapasitesi çok yüksek olan Hürkuş-C, 7 farklı yük istasyonuna yerleştirilebilen 1.5 ton mühimmatı taşıyabiliyor.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Görüntüleme ve nişangah sistemi

Termal Görüntüleme/Nişangah Sistemi

Harici Yük Entegrasyonu

Genel Maksat Bombaları MK-81 ve MK-82 çeşitleri,

Milli Mühimmatlar:

HGK-3 (82), Tübitak SAGE,

KGK-82, Tübitak SAGE,

Cirit, 2.75 inç Lazer Güdümlü Roket, Roketsan,

UMTAS, (IR/LGB) Güdümlü Roket, Roketsan,

12.7 ve 20 mm Top Sistemleri,

2.75 inç Roket Çeşitleri,

Uluslararası Lazer Güdümlü Mühimmat Çeşitleri,

Eğitim Bombaları, BDU33 ve MK106,

Harici Yakıt Tankları

Haberleşme Sistemleri:

Dijital Güvenli Haberleşme

Video & Veri Linki

Zırhlandırılmış Yapı

Kendini Koruma Sistemleri

Gece Görüş Uyumlu Sayısal Kokpit

Gelişmiş Aviyonik Sistemler

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/hurkusc-ne-zaman-envantere-girecek.html Mesajı Paylaş

Havuc99

Hava hava füzesi? Mesajı Paylaş

putty

Ara 30, 2017, 12:21 ÖS Last Edit: Ara 30, 2017, 12:23 ÖS by putty
İç güvenlik özelinde F16 dan daha güçlü UMTAS ve Cirit i düşünürsek. UMTAS IIR ile hele ciddi fark atıyor.
Gönlümden geçen bu uçağı karacı assubayların kullanmasıdır.
Kara kuvvetleri assubaylara eskiden olduğu gibi pilotluk kapısını biraz aralamaları gerek.

Mesajı Paylaş

Alkyone

Hurkuş C nin silahlı testleri yayınlandı. Denemesi yapılan füze Cirit olabilir mi?
https://twitter.com/TUSASTAI/status/956811492405448705
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

FeÇe

Eski değil mi bu testler Mühimmat umtas olması lazım. Mesajı Paylaş

Memocan

Evet eski. Bunu aylar önce izledik. Hedefin aydınlatılması da başka bir araçtan yapılmıştı. Mesajı Paylaş

FeÇe

Bu lazerle aydınlatma konusunu ben tam olarak anlamuş değilim. Normalde hedef mühimmatı atan kaynak tarafından aydınlatılsa mühimmat  lazer dalgalarını takip ederek hedefe varmıyor mu.Ancak başka kaynak tarafından aydınlatılan bir hedefe mühimmat hangi rotadan gidecek bu belli değil.Sadece hedef belli ama yol belli değil? Beni bu konuda biraz aydınlatabilir misiniz ;) ? Gereksiz bir soru sorduysam affola.Saygılar Mesajı Paylaş

putty

Lazer hedefe gidiyor oradan bir koni olarak saçılıyor. Mühimmat bu koni içine atılıyor ve kendi tarayıcısı bu koniden çıkmama üzerine kurgulu. Haliyle külaha atılan leblebi espirisinde olduğu gibi çeperlere çarpa çarpa hep aynı noktaya ulaşır. bu koni için lazer uçaktan gitmiş yerden gitmiş başka uçaktan gitmiş önemi yok yeter ki mühimmat o koninin içine atılsın gerisini füze o koninin içinde kalmaya çalışarak halleder. Yani lazer deyince bir takım kızrmızı çizgileri izleme yok füze için. Işık bu duvara çarpınca her yöne yansır koni yani külah öyle oluşur. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter