Türkiyenin Mühimmat ve Füzeleri

Başlatan turkdefence, Eki 30, 2016, 07:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BATTLESTAR

Benimde merak ettiğim birşey var boranın roket motorunu çift kademeli bir hava savunma sisteminin ilk roket booster kısmı için kullanabilirmiyiz ? Mesajı Paylaş

dmc

@Putty bunu sen zaten biliyorsundur da füzenin broşüründe yazıyor güdüm sisteminin ne olduğu. Sadece INS değil, fakat gerçek bir muharebe ortamında şimdilik sadece INS kalacak gibi elimizde. Mesajı Paylaş

putty

Eki 18, 2018, 03:40 ÖÖ Last Edit: Eki 18, 2018, 03:45 ÖÖ by putty
GPS destekli INS diyor orada. Yetersiz işte o daha iyisine çalışmamız gerek. Saddam ın Scud ları nın az daha iyisi olur INS ile.
Radar özellikle denizdeki hedefi görüyor ise mesela 150 km mesafedeki deniz hedefini görüyor ise füzeyi yönetebilir belki. En kolayı terminal aşamada aktif radarı ile hedefi bulması. Brimstone  yapıyor bu neden yapamasın
Kimse birşey söylemiyor bir şey konuşuyoruz burada kimsenin bir fikri itirazı yokmu bu füzeleri INS ilemi kullanalım yani memnunmusunuz bundan. Atom bombamızmı var ne işe yarıyacak 150 km de 500 m CEP bizim. Ben kaygısına düştüm mahallenin delisi muamelesi görüyorum

Mesajı Paylaş

erdem

Balistik fuzelerin gudumlenmelerinden bahsederken, eger fuze tam olarak nerede oldugunu ve ne hizla gittigini bilebilirse istedigi yone donebilir gibi dusunuyoruz hep.

Bu gercekten boyle midir? Balistik fuzelere ne kadar manevra verdirilebilir? Bilen varsa aydinlatabilir mi?

CEP degerinin dusuk olmasi terminal asamadaki manevra sinirli olabileceginden dolayi onemli bir gerekliliktir diye tahmin ediyorum. Yani, uzerinde cok iyi bir INS-GPS v.s. olmasi hedefin uzagina gitmekte olan bir fuzeyi istedigi gibi tekrar hedefe yonlendirmek icin yeterli midir yoksa balistik fuzelerin asiri hizlarindan dolayi bu yonlendirme isi daha zor mu olmaktadir?

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ya GPS'den kastedilen ABD'nin GPS'i değilse?
ABD'nin GPS'i dışında Avrupa'nın Galileo'su, Rusların Glonass'ı ve Çinin Beidou'su entegre kullanılıyorsa?

Mesajı Paylaş

dum

Eki 18, 2018, 05:02 ÖÖ Last Edit: Eki 18, 2018, 09:25 ÖÖ by dum
Tüfek mermisinin moası gibi bir şey o.  Hedefi zarar verecek bir yerinden vurabilecegi en uzak mesafesi de etkili menzili oluyor.  Sectiğiniz hedefin boyut , dayanıklilik ve sabitliği ile doğru orantılı.. fabrika mı? Rafineri mi? Hangar mı? Pist mi? Radar ünitesi mi? Boyut olarak çok farklı hedefler.. örneğin bir rafineriye cep değeri 150-200 metreluk 3-4 füze hasar verip işlemez hale getirebilir ama hedef pisttse tutturamayabilirler.

Gemi neticede hareketli bir hedef. Basit bir hesapla ortama 15 mil/s hızla giden bir gemi  dakikada (herhangi bir yönde) 500 metre yol almış olur..  300 km menzilli bir balistik füzenin menziline varması ortalama 3 mach hızla diyelim ki; 5 dakika alsın.  Gemimiz ilk noktasından herhangi bir yöne doğru  2,5 kilometre gitmiş olacaktır. Bu da alan olarak yaklaşık 5-6 km kareye tekabül eder.

Dolayısıyla amacınız gemi vurmaksa; cep değeri  yetmez.  Veya ufak tefek düzeltmeler de yetmez. Tirmanıştan sonra, terminal dalıştan önce geminin yeni yön ve pozisyonuna göre sağlam bir yarı yol düzeltmesi ister..   dalışa geçince de cep değeri bir anlam ifade eder..  sağa sola dağılmadan son doğrultuğu düzeltilmiş hedefe  gidebilsin diye..  orada düzeltme yapacak düzenekleri geliştirmek elbette teorik olarak mümkün..

ancak maksat gemi vurmak ise ;   kişisel tercihim  sea skimming yol alan , top attack ozeeliğe de sahip , ramjet veya turbojet motorlu  2-3 mach hıza sahip bir hibrid mühimmat olurdu.. küçük gemiler için  ufak bir tane, buyük gemiler için büyük bir tane..  mümkünse ufak olanı helikopterden de olmak üzere teyyarelerden de atılır olursa da kremadaki çilek..

Mesajı Paylaş

HDS

@erdem, füze üzerindeki kanatçıklar ancak terminal safhada ısıracak hava buluyorlar. Sabit hedefe düzeltme için yeter bu. Mesajı Paylaş

erdem

Tamam - onu sormak istemistim. O terminal safhada ne kadarlik bir duzeltme yapabilirler? Hedef bilgisini baska bir platformdan alsalar bile - yani kendisinin nerede oldugunu da, hedefin nerede oldugunu da bilse - gerekli manevrayi yapip da hedefe gidebilir mi? Mesajı Paylaş

putty

Eki 18, 2018, 08:57 ÖS Last Edit: Eki 18, 2018, 09:49 ÖS by putty
Aselsan ın yeni radarları ile milli çözümler geliştirerek 300 km ye kadar füzeleri GPS doğrulamasına gerek kalmadan INS lerini set edebiliriz. GPS 15 m cep hassaslıkta sonuçta en iyimser tabloda 15 m cep olacak buda bir gemiyi ıskalamaktır yinede. Radar ile hedef ve füze izlenerek datalink ile lazım olan hassaslık sağlanabilir belkide. Bunlara olabilecek her iyileştirmeye çalıştığımız muhakak. INS + GPS e kalmıyordur bu iş yani. En azından niyet böyledir oda bize yeter. Sonuçta bu füzeler atacm gibi taktik füzeler uzaydan kala kala bir harp başlığı olarak dünyaya düşen kademeli kıtalar arası füzeler değil. 300 km menzil bizim için harikadır. 300 km menzildeki taktik kullanım şekilleri üzerine çokça çalışalım. Aselsan ın radarları Roketsan ın çalışmaları bu füzeleri korkunç tehdide dönüştürür. INS + GPS ile yetinmek bizim gibi kabiliyetlerini kullanabilen ülke için hiç yeterli olmaz. Mutlaka yapılabilecek çok şey vardır üzerinde çalışmak lazım. Terminal aşamaya kadar zaten çok düşük CEP e indiririz GPS e gerek bile kalmadan. Asıl mevzu o 100 m içinde ki nokta vuruş oda füzedeki tarayıcı ile ancak olur artık radar mı olur IIR mi olur bir şey düşünmek denemek gerek.

Bu füzeler niye önemli? Gemilere saldırmak için varsayılan seçenek hava soluyan ses altı hızlardaki Harpoon benzeri silahlar. Bunlara SOM gibi benzer seyir füzeleri ile menzili arttırarak taktik kullanımları zengiletirerek kazanımlar deneniyor. Endişesi kabiliyeti olanlar bir üst tehdit olarak ramjet motorlu nispeten ama daha kısa menzilli ses üstü hızlara çıkan seyir füzeleri ürettiler. Bununda en ötesi Rusya ABD Çin gibi ülkelerin ARGE aşamasında olan ama doğru ama değil 6 mach hızlara kadar çıkacak önlenemez iddiasındaki hipersonik saldırı silahları. Yani elde şu anda brahmos gibi ses üstü saldırı silahları var en etkin olarak. Bizim konuştuğumuz füze ise nerede ise gelecek futuristik saldırı silahlarının bir tık altı olan 3 mach gibi hızlarla hedefe dalabilecek füzeler. Bu yüzden değerliler. Eski kaba bir teknoloji ama hassasiyeti ile baş edilir ise doğasında büyük tehdit potansiyeli taşıyor.  Çokta çalışılacek bir şeyde yok üstelik bizim gibi ülkeler bunun altından kalkar. Ayrıca endişe edilecek şeylerde var. Bizim konuştuğumuz şeyi İran İsrail filanda çoktan başarmış ise en azından denge kurmak gerek. Yoksa savaş başlar bu ne ya deriz ne yapacağımızı şaşırır kalırız. Konuştuğumuz kolay olan deniz hedefi çünkü çarşaftaki leke gibi denizdeki gemiler vurulması kolaydır onun hayalini kuruyoruz. Birde aynı silahın teknolojinin karaya kullanıma riski var. Olaki başardılar mazallah yani Gemiler vurulur biter karaya kalırsın ama oradaki fabrikalar binalar santraller hangarlar depolar sığınaklarda 12 den bu silahlar ile vurulursa yandın yani. Ya başarmışlar ise

Benzer füzelerde İran IIR tarayıcı kullandığını iddia ediyor bu kadarda basit şeylerde var yani. Şu İran görüntüsüne Acem palavrası deyip çıkmayalım. Bunu tartışıyorum ben GPS INS beklentisi ile yetinecek ülke değiliz biz hayalini kurmamız lazım çünkü gerçek olması çok muhtemel. En azından çalışıyoruzdur ortada olanlarla aksi düşünülemez her şeyimiz var bunları istemek için.

BORA gibi füzeleri cepheye yollanacak düşmanı sindirecek aksatacak Bağdat a Tel Aviv e atılan SCUD ların az iyisi silahlar gibi biraz da tören şaşası gibi silahlar olarak görmemek gerek. Bunlar savaşı bitirebilecek silahlar olabilir. Hem korkmak hemde beklentide olmak gerek. Savaş kazandırır bu küçük kazanım bir ülkeye ve kaybettirirde yani. Bir bakmışsın Aselsan a Havelsan a MKE ye Köprüye santrale F16 koruganına tersaneye limana trafoya telefon binasına karargaya cephaneliğe her gün balistik füze tam 12 den vuruyor. Dağların arasından ordan burdan çıkıyor seni vuruyor. Hangi cepheden ilerleyipte o füzeleri berteraf edip düşmanı yeneceksin ondan sonra. Zaten 48 saatin kalmış geriye. Olmaz deyip çıkmayalım insanlık kuyruklu yıldıza aydaki kratere iniyor nişanlayıp planlayıp

Bu video daki F35 balistik füzeyi niye izliyor mesela ne bu adamların derdi füzeyi tespit mi vurmak mı yoksa bir ihtimal olarak onu bir hedefe yönlendirmek için füzeye GPS yerine gececek INS sini set edecek hasas konum bilgisini göndermek mi bilemeyiz mesela. Termal sistemi izliyor füzeyi radarı da izliyor yerdeki radarlarda kümelenmenin parçası hepsi bir araya gelince füze hedefe kadar çok hassas ulaştırılıyor olamaz mı. Çalışma işte sonuçta amaca yönelik her gayret bir faydadır ve seni alır bir adım öteye taşır. Herkes çalışıyor dikkatli olmalıyız devir bir günde yenileceğin bir devir. Bakın Irak bir günde yenildi İsrail bir günde 6 gün savaşını kazandı öyle 5 yıl sürmüyor artık savaşlar.

https://www.youtube.com/watch?v=DN-A6PWRFno

Ben bunları düşünüyorum hayalpereslik etmiyoruz. Siz bombalar patlayınca gidersiniz Amarikaya ben ne yapacağım burada. Mesajı Paylaş

Destiny

Eki 18, 2018, 10:19 ÖS Last Edit: Eki 18, 2018, 10:23 ÖS by Destiny
Putty inanırmısın bunu daha 5 gün önce yazdım Sakfor'da henüz tartışıyorduk. Fikrine katılıyorum bence yapılamaz birşey değil. Çinli bunu 2000km'den yapıyor. Bizde burnumuzun dibine bir şekilde gönderebiliriz. Doğu Akdenizi A2/AD ile kapatmak için böyle çılgınlıklarada ihtiyacımız var. Orada hedef unsuru kendisine aynı anda Atmaca, ASBM, SOM vs.. envai çeşit mühimmat geleceğini bile bile birşeye kalkışamaz. Güçlü güçsüze bu şekilde karşı koyabilir. Tamam uzak diyarlarda aşık atamayız ama motherlandada sokmamalıyız...

Ürkütücü dimi...
Mesajı Paylaş

putty

Eki 18, 2018, 10:33 ÖS Last Edit: Eki 18, 2018, 11:01 ÖS by putty
Güzel olan şu ama. Biz bunlara mutlaka ama mutlaka çok çalışıyoruzdur. Kabiliyetlerimiz ihtirasımız göz önüne alınır ise yapılabileceklerin en fazlasını yaptığımıza eminim. İleride de dünyada ne varsa bizde de hepsi olur buda kaçınılmaz bir gelecek beklentisidir. Burası güzel yani olayın. Bu alandaki yapılanların başarılanların büyün bir kısmınında gizli kalması tüm dünyadaki gerçek. Birazda bu beklenti ile bilinmemezlik tartışmaya sebep oluyor. Bizim olayı şöyle izlememiz gerek. Yapılabilecek neler var onu sorup biz ne kadarını başarabilecek kabiliyetteyiz onuda cevaplayıp bir tahmini yerde kendimizi kabul etmek. Ben böyle bakınca olaya şu sonuca varıyorum. Üzerince çok çalışılan ama bitmemiş kısmen başarılı ama illa başarılacak olan çalışmalar var. Atmaca gibi yani varmı yok olacakmı hiç kuşkusuz.
Buradan da ilgililere mesaj yollayalım. Gizlilik ile caydırıcılığın hassas bir çizgisi var. Her şeyi gizlersen caydırıcılığı da muğlak hale getirirsin. Biraz tehdit yaratmak için birileri kameraları alıp çekim yapıp Youtube a koyması da gerek. Gizliliği de abartmayalım lütfen bu ülke güvenliği meselesi hava atma değil sadece. Ayrıca silahlar ülkenin motivasyonunu arttıran şeyler. Füzenin video sunu koyarsan arabada daha kolay yapılıyor. Lafın çoğu Deniz kuvvetlerine. Bu ketumluğu bırakın Kuzey Kore yi geçtiniz sır saklamada lütfen artık. Nerede Atmaca. Güney Kore benzer füzesini ilk günden operasyonel olana kadar pembe dizi gibi gün gün yayınladı. Altı üstü Harpoon yapıyorsunuz nedir bu gizem.  Mesajı Paylaş

Topgun

@Putty, INS sistemi, içeriğindeki ivmeölçer ve açıölçer jiroskoplar ile yolculuğun başlangıç noktasından itibaren hareketi takip eden bir navigasyon sistemidir. Dahilinde ilki, IMU (inertial measurument unit) veya IRU (inertial reference unit) denilen ölçüm kısmı, ikincisi navigation computer denilen hesaplama modülü içerir.

INS, computere set ettiğiniz kesin enlem/boylam bilgisi ile başlangıç noktasından itibaren, üzerinde bulunduğu platformu takip etmeye başlar. Lakin süre ve mesafe arttıkça, dış etkenlerin etkisiyle, ölçüm cihazları ufak hatalar vermeye, computerde sapma yapmaya başlar. Bu yüzden bir çeşit doğrulayıcı nirengi noktaları ile sisteme düzeltme vermen gerekir. Bu eskiden karasal (VOR, NDB vb.) istasyonlar ile sağlanabilirken artık GPS yardımıyla, 30cm mertebesinde kesin doğrulukta düzeltme alarak, büyük bir hassasiyetle doğru navigasyon sağlayabiliyor. Ki biz bu halde dahi uçaklarımızda 3 adet ayrı IRS sistemi kullanıyoruz birbirini ikame eden ve doğrulayan..

Yani uzun lafın kısası; INS/IRS kendi başına, kesin doğrulukta nirengi noktası düzeltmesi alamadan, doğru navigasyon yapamaz. 300km mesafede, kendini kilometrelerce farklı noktada bulursun alakasız ne yazıkki.
  Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Laser jiroskop denen aletten habersiz yazılan bir mesaj.
Garp cephesinde değişen bir şey yok... Mesajı Paylaş

HDS

Hocam "fiberoptik". :)

Lazerleri biz by-pass ettik. Ring Laser'ları zor yapardık biz ama fiberoptik tam bizlik. Aselsan yaptı ve çalıştırdı.

İşin güzel tarafı, "sardığın" fiber ne kadar uzunsa o kadar hassas yapabiliyorsun. İplik makarası gibi dolayarak epey hassas cayro yapabiliyorlar.

Çok basitleştirdim ama.. :) Mesajı Paylaş

BG

Hocam fiber gyroscopelar çok pahalı ve hassas laserler gerektirmiyor mu? Çok yüksek frekans ve güç stabilitesi lazım diye biliyorum böyle işler için. Eğer böyle bir sistemi de 1 saate yakın uçacak bir sistem üzerine takarsan tahmin ediyorum ki sürekli düşen bir performans gözlenecektir. Elbette bunlar düşünülmüştür.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter