Türkiyenin Mühimmat ve Füzeleri

Başlatan turkdefence, Eki 30, 2016, 07:28 ÖS

« önceki - sonraki »

Search and rescue

May 27, 2018, 03:09 ÖS Last Edit: May 27, 2018, 03:13 ÖS by Search and rescue
Hocam ben bağlantı noktası görüyorum bir de siz bakın. Lançerin boyu yarı oranında arttırılmış sanki.

Düzeltme: Bağlantı değilmiş orası

Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Fırlatma fotosundaki fırlatıcıda 25 boğum saydım, kamyondaki fırlatıcıda ise 17 boğum saydım. Tabi boğumların eşit olduğunu bilmiyoruz, sadece varsayıyoruz. Mesajı Paylaş

putty

May 27, 2018, 05:19 ÖS Last Edit: May 27, 2018, 05:24 ÖS by putty
Çin lilerin füze pod unda boğum sayısı farklı bizekinde farklı. Ben her yönü ile resmi inceledim bu resim yandan sıkıştırılmış farklı pod yok orada bildiğimiz Türk tipi Bora füzesi pod u bu. Zaten etraftaki bütün nesnelerin biraz ince aşırı zarif oluduğuda ortada. Bu sanırım sitedeki slider in resmi frame e sıkıştırma sı ile ilgili bir sorun Mesajı Paylaş

Search and rescue

Evet yeni fark ettim öyle gözüküyor, fotoğrafta büyük çıkmış yoksa aynı, normal. Mesajı Paylaş

Ataman

Biz füzenin boyunun %50 arttığını varsayalım, bu durumda menzili ne kadar artar? Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Füzenin boyutunu artıran bileşenin ne olduğuna bağlı olarak değişir...

Mesela, artan boyut tamamıyla büyüyen harp başlığından oluşuyorsa, bir başka deyişle füzenin tahrip gücü artırılmak isteniyorsa, menzil düşebilir de. Çünkü ağırlık artar ama yakıt-motor aynıdır.

Füzenin diğer bileşenlerinin aynı kaldığını ve büyüyen boyutun, fazla miktarda roket yakıtından kaynaklandığını düşünürsek (ve diğer tüm bileşenlerin, fazla yakıtın getirdiği fazla süreyle çalışma rejimi ile uyumlu olduğunu kabul edersek), menzilin uzaması lazım.

Ama ne kadar uzar bilemiyorum. Tabi buradaki kritik mevzu, artan yakıt nedeniyle, daha fazla süreli çalışmaya füzenin diğer bileşenleri uyum gösterecek mi, yoksa yarıyolda su koyuverecek mi?

Yani bu meseleyi, ne kadar yakıt, o kadar menzil şeklinde düşünmek de doğru değil. Tasarım bütünlüğünü sağlamak şart.

Kısacası, boyut %50 artınca menzil ne kadar artar biz bilemeyiz. Çünkü menzili kısıtlayan faktörün ne olduğunu bilmiyoruz. Mesajı Paylaş

putty

Maverick gibi bir füze bekledik öteden beri ama hiç niyet yok gibi. Onun yerine kanatlı güdüm kiti yada SDB üzerinemi niyet var acaba. Ben bütün bu yeni tercihlere rağmen Popeye gibi Penguen gibi Maverick gibi eski usul katı yakıtlı füzeleri çok boşlamamak lazım diye düşünüyorum. Bunlar üretimi kolay ve ucuz etkin mühimmatlar Mesajı Paylaş

HDS

Bunların hiç biri ucuz değil@putty. Maverick de, Popeye da, Penguin de hiç ucuz değiller-di.

Amraam da katı yakıtlı ama pek ucuz sayılmaz. Mesajı Paylaş

putty

SOM dan ucuz ve kolay üretilir onu demek istedim.  Herhalde öyledir yani.
Mesajı Paylaş

dum

Haz 01, 2018, 05:21 ÖÖ Last Edit: Haz 01, 2018, 08:36 ÖS by dum
Görduğüm kadarıyla bizim mühimmat imalatında değişik başlikta sebeplerle bir öncelik var galiba:

* "elde olmayan veya çok az ve pahalı alınabilen" (ssm, seyir ve hava savunma füzeleri gibi) ; 

* "yüksek adetli alınması gereken ve bu sebeple yine yüksek maliyetli olan" ( lgb,hgk gibi) ;   

* "siha ve uçaklar için ufak ve/veya özel mühimmatlar" (mam-c/l/sdb/demet/ dolanan,drone gibi)  envantere girdi/giriyor.

* bir de "envanterde muadili bulunan ama raf ömrü bitmeye yaklaşan mühimmatın yenilenmesi" meselesi var. Tow ve hellfire yerine Omtas-umtas gibi.. mesela bu kapsamda milanların ve eryxlerin yerine yakında kısa menzilli bir tas da göreceğiz. Bu bağlamda doğan AA füzelerini ve maverick muadili yerli füzeleride  yakında görebiliriz.

Bunca şeyi yapıp da orta menzili gözardında bırakmak zaten düşünülemez.. güdümü tv olmaz da at-unut olur..ama illaha olur bence. Hem hava hem deniz hem kara kuvvetlerinin yerden veya gemiden 25-havadan 50 km'ye kadar  menzil aralığı olan orta menzilli ve başlığı değişken bir füzeye ihtiyacı var bence.

Hem devriye ve hücum botlarından, hem korvetlerden, hem asw-suh helikopterlerinden , hem karakol ve hafif keşif-cas uçaklarından hem av-bombardıman uçaklarından, hem bir özel zma aracından atılabilecek ortak gövdeli ama değişken başlıklı müşterek bir füze fena olmaz. Ama herhalde en zoru da bu olur.
Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Kabardey

Gene klasik "everything little little into the middle" yapmışız. Ne zaman şu planlama programlama işini düzgün yapıp kervanı yolda düzmeyeceğiz acaba. Mesajı Paylaş

Alkyone

Kervanı yolda düzmeyelim derken??
Projelerimizin sonu TF-2000 gibi mi olsun yani
Proje CAFRAD a takıldı kaldı. Planlarda olmayan teknik bir yol kazasının maliyetini de hesap ettiniz mi? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

Bi bu kadar da DzKK Projesi vardır :) Mesajı Paylaş

Donanma

Sayın Alkyone. Mesajlarınızdaki her yorum yanlış. Artık kendinize hakim olmalısınız. TF-2000 demek zaten radar demek. Geminin nihai çözümü ÇAFRAD'a bağlı. ÇAFRAD'da bir gecikme ya da yol kazası yok. Her şey planlara ve takvime uygun ilerliyor. Sadece zaman zaman gelişen teknoloji ve muhtemel tehditler doğrultusunda isterlere ilaveler yapılıyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter