Türkiyenin Mühimmat ve Füzeleri

Başlatan turkdefence, Eki 30, 2016, 07:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Balamir

TEİ'nin PG-50 motoru yüzünü gösterdi.. 0:45'te Askeri yetkili: Milli Harpy mi? TEİ Genel Md.: Başıyla onaylıyor

https://www.youtube.com/watch?time_continue=45&v=w3avJRxOXh4 Mesajı Paylaş

HDS

Akşit: "İngiltere'ye uçabilirsiniz yani" gibi bir şey diyor.

Bu arada; Ya Akar'ın hal ve tavırlar. Motoru kaldırıp silkelemesi, mühendis çocuklara "Nasıl işler?" diye sorması..  :) Mesajı Paylaş

petibor

Oca 30, 2019, 10:15 ÖÖ Last Edit: Oca 30, 2019, 10:42 ÖÖ by petibor
Bizim karadan karaya taktik amaçlı kullanabileceğimiz SOM benzeri IIR güdümlü bir füzemiz olmayışı işin garibi projeninde olmaması çok ilginç geliyordu bana. Projelere bakıyorum Atmaca olmaz Gezgin çok büyük proje yok niyet yok neyi bekliyoruz biz anlamıyordum. Ama yerli Harop u atlamışım daha doğrusu muğlak bir umuttan ibaretti bu güne kadar ama geçen o motoru görünce tamam dedim bu gevşekliğin sebebi buymuş beklenen proje yerli harop. Yeterli gelir mi onu merak ediyorum. Hem harp başlığı olarak hemde SA7 ile bile rahatlıkla vurulabilmesi itibarı ile. Bence yeterli gelir.

Başka seçeneklerde yaratılmalı daha ağır görevler için. Yıdırım mesela artık INS olarak görmememiz gerekiyor oda nerede ise som kadar nokta vuruş yeteneğinde bence. Tabi atış sonrası rota düzeltme yöntemleri üzerine çalışmamız olmuş belli yoksa INS salt buna yetmez. Ben Yıldırım yani Bora yı artık başka bir yere koyuyorum INS in tahminlerimizdeki CEP değeri ile kısıtlı bir mühimmat değil bunlar. Bora ve belki Yıldırım da bir binayı tam ortasından vurur bence. Bu hantallığını biraz çözmek gerek ama. Eğer bu füzeler 150 derken 300 km menzilli iseler aslında bence 150 km liğini daha küçük olarak yapmak lazım hatta 100 km bile çok daha iyi olur.
MLRS den atılan Atacms gibi mesela boyutu pratik hale getirmek gerek 100 km çok iyi menzildir taktik silahlar için fazlası gereksiz hantallık oluyor bu boyutta maliyet etkin pratik bir Yıldırım modeli gerekiyor

MLRS pratikliğini keşke yakalayabilseydik. Ortak üniversal roket atıcısı gibi şeyler ile bunu denedik ama Çin işi Batı işi füzyonu derken bunu beceremedik. Keşke MLRS gibi 300 mm ye kadar roketleri ve birde 100 km ye kadar balistik bir füzeyi atan bir aracımız olsa. Roketsanın genel maksatlı roket atıcıları var ama olmadı MLRS gibi o iş araya kasırga filan karıştı bozdu ahengi. Milli kara projelerini bir elden geçirmek lazım çok dağınıklar. MLRS güzel bir model

Sonuç itibarı ile 100 km ye kadar cephe hattında nokta atış yeteneğini piyade ile hareket ederek sağlayacak kabiliyetleri pratikleştirmemiz maliyet etkin hale getirmemiz gerek. Nefsimize yenilip 150 km yapmayalım lütfen o iş için Bora filan ayrı proje var. Bir süper gücün sadeliğine basitliğine bakın birde bizim keşmekeşimize

Mesajı Paylaş

dum

Torostu onun muadili.. hiç ettiler.. Mesajı Paylaş

petibor

Oca 30, 2019, 03:05 ÖS Last Edit: Oca 30, 2019, 03:11 ÖS by petibor
Aslında biraz maksadı aştım o kadarda düzeltilmesi elzem bir mesele yok bizim tarafta. Gayet yeterli ve etkin silahlar var. 122 mm bile güdümlü 300 mm kasırga sonrasında Yıldırım Bora çok iyi. Buna güdümlü 155 mm gelecek yerli Harop gelecek muhtemelen UMTAS NLOS gibi bir şeylerde gelecek. Sadece topçu roketlerinde bir basitleştirme iyi olur diyorum. MLRS ve Himars gibi bir şey yapmak lazım. Çin malı Türk malı ABD malı derken çorbaya döndü bizim taraf. Ama sorun değilse mesele yok. Büyük resim çok iyi şu anda bakınca. Yakın geçmişte bile ateş desteğimiz ileri gözetleyici ile 155 mm toptan ibaretti nerden nereye geldik.  Çok iyi olduğu için toparlayalım diyorum aslında birazda. Toparlamayı hakettiren bir şahanelik var artık. Hep karadan SOM benzeri TV güdümlü bir şey lazım ama proje yok niyet yok garip gelirdi Harop benzeri motoru görünce tamam dedim eksik buymuş ondanmış bu umarsızlık ona değinmek istedim aslında. Cepheye stratejik silah som atacak halimiz yoktu aslında doğru seçim yani.
Mesajı Paylaş

warrior

TÜBİTAK SAGE
TÜBİTAK SAGE, Türk Silahlı Kuvvetleri ve ulusal savunma sanayi kuruluşlarının belirlediği gereksinimleri karşılamak amacıyla, gerektiğinde yurtiçi ve yurtdışı kuruluşlar ile işbirliği yaparak araştırma, geliştirme çalışmaları yapmak üzere, 1972 yılında Güdümlü Araçlar Teknoloji ve Ölçüm Merkezi (GATÖM) adıyla Ankara Beşevler'de kurulmuştur. Adı 1983 yılında Balistik Araştırma Enstitüsü (BAE) olarak değiştirilmiştir. Son olarak 1988 yılında Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) adını almış ve bugünkü yapısı ile faaliyet göstermeye başlamıştır.

Çalıştığı Kırılımlar ve Bu Kırılımlar Altındaki Ürünler
​​
Skip Navigation Links.
Collapse Ürün Listesi   Ürün Listesi
Collapse Silah Sistemleri   Silah Sistemleri
   HGK-84
   SOM-B1
   KGK-83
   SOM-A
   HGK-83
   HGK-82
   SOM-B2
   KGK-82
   SARB-83
   LHGK-84
   GÖKDOĞAN-GÖRÜŞ İÇİ
   BOZDOĞAN-GÖRÜŞ ÖTESİ
   NEB
   SERT-82
   KUZGUN-100
   KUZGUN-50
   SOM-J
   YRNS
   DEĞİŞİK KALİBRE MERMİ ÇEKİRDEĞİ
   CAMGÖZ
   TST-101
   SOĞUTMASIZ IIR ARAYICI BAŞLIK
   TOGAN
   BOZOK
   TERMOBARİK PATLAYICI
   SG-KKS01 ÇİFT UYDU SİSTEMLİ GNSS ALICISI
   TST-201
   HARP BAŞLIĞI VE ROKET MOTORU ÜRETİM TESİSİ TASARIMI VE KURULUM YETENEĞİ
   ATEŞLEYİCİ KAPSÜLLER
   BASINÇ KARTUŞLARI
   GAZ JENERATÖRLERİ
   PİROTEKNİK VANA
   ROKET MOTORU ATEŞLEYİCİSİ
   PİM ÇEKİCİLER
   PİM İTİCİLER
   KABLO KESİCİLER
   PİROTEKNİK CİVATALAR
   ISIL PİL
   SOM
   HGK
Collapse Hava Araçları   Hava Araçları
   YRNS
Collapse Elektrik, Elektronik ve Yazılım   Elektrik, Elektronik ve Yazılım
   YRNS
   CAMGÖZ
   TST-101
   SG-KONUM-01 L1/L2 KKS ANTENİ
   SG-KKS01 ÇİFT UYDU SİSTEMLİ GNSS ALICISI
   TST-201
   ATEŞLEYİCİ KAPSÜLLER
   BASINÇ KARTUŞLARI
   GAZ JENERATÖRLERİ
   ISIL PİL

​​​https://sanayilesme.ssb.gov.tr/firmaurunrehberi/Sayfalar/FirmaDetay.aspx?Key=241 Mesajı Paylaş

warrior

Kuzgun-50/100'ü ben mi ilk kez duyuyorum? Mesajı Paylaş

murattekin

Üstat belki de SDB'nin başka bir türüdür. 50 ve 100kg'lik bombalar. Kimbilir? Mesajı Paylaş
...

malpsoy

KUZGUN ASELSAN'ın kızılötesi ile alakalı bir EH sistemi idi. Ama başka bir mühimmata isim olarak verildiyse  ??? Mesajı Paylaş

crun

Kuzgun 50-100 için ürün açıklamalarında hassas güdümlü mühimmat yazıyor Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter