Türkiyenin Mühimmat ve Füzeleri

Başlatan turkdefence, Eki 30, 2016, 07:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

@Sadalone

Üstadım, MTCR ile ITAR'ı karıştırıyor olmayasınız? Mesajı Paylaş

sadalone

Nereden bu kanıya vardınız? Mesajı Paylaş

neosinan

MTCRda amaç WMD taşıyabilen füzelerin yayılımını önlemek, Bu yüzden MTCR ana hatları belirtiyor. Anlaşmayı imzalamış Kimse itiraz etmezse uzun menzilli füze de satılıyor. Bu yüzden @sadalone itarla karistirma diğini düşünüyorum. Tabi size bişey öğretmek bizim haddimize düşmez @Harzemşah bey.

http://mtcr.info/mtcr-guidelines/ Mesajı Paylaş

Southwater

Onu bunu boşverin de;
iki gündür Ömer Üründül gibi bağırıyorum "goool Leventciğim gol".
Ve Ege'yi, Kıbrıs'ı düşünüyorum.
Bu yürüyüş sürerse, durdurulamayız!

Gol video: https://www.youtube.com/watch?v=IL_X18Lmo0Q Mesajı Paylaş

malpsoy

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) piyade tüfeği mühimmatlarının öldürücülüğünü arttırmak için 5,56x45mm kalibre polimer uçlu çekirdeğe sahip mühimmat geliştirdi. Geliştirilen mühimmatın testleri devam ediyor.

Kovan Ağırlığı: ~11,49gr
Çekirdek Ağırlığı: ~3,31gr (51 grain)

Mesajı Paylaş

NoLoven

Çatışma Hukuna uygun mu? Şüphelerim var. Hukukçu bir arkadaşın incelemesi lazım. Polimer uç vücuda girince aşağıdaki etkileri yapıyormuş. FN şirketinin 5,56 mm x 45 cartrige SS-109'u çelik uçlu yaparken ne düşündüğünü ben söyleyeyim. Mermi vücuda girdikten sonra takla atması sağlandı. Oyuntu yapıyor. O da 250 metrelere kadar. 300 metrede delip geçiyor. Atar damara ve kemiğe gelmediği sürece yaralı çatışmaya devam ediyor. Bunu da yapabilmek için yiv set adedi ile ve yiv set dönü uzunluğu ile oynayarak bu sonuca vardılar. Yani tek başına mermi çekirdeği ile oynamak yeterli değil. Namlu ile de oynamak gerekiyor. Polimer ile hafifleyen merminin dış balistik şartlardan daha az etkilenmesi için ağırlığının arttırılması gerekiyor. Tüfek ve Tabanca için Polimer uçlu mermi örnekleri aşağıdadır. MKE arge parasını harcayıp bu mermiyi üretmeyecek. sonucu hep birlikte görürüz. Polimer uçlu mermi kullanan bir ordu var mı? Bir aralık sıkıştırılmış kum çekirdekli mermi kullanan oldu. El kadar kapak açıyordu. Duvara vurunca da dağılıyordu. Mahkemede Meskun Mahalde kullanmak için sekip kendi askerimiz zarar görmesin diye yaptık dediler. Hatırladığım kadarıyla tazminat ödediler. Hafızamda yanlış kalmadıysa? Bakmak ve incelemek lazım. 

Powerball: Cor-Bon firması tarafından üretilen, yüksek hız ve düşük geri tepme sağlayan polimer uçlu mermidir. 
TAP - Tactical Application Police: Hornady firması tarafından güvenlik güçleri için özel tasarlanmış bir mermidir. Ağırlaştırılmış mermi ve polimer uç hedef üzerinde hızlı genişleme ve durdurucu güç sağlar.  Mesajı Paylaş

tuğrulbey

Bu soft point mühimmata benziyor. Bildiğin kadarı ile hollow point ve soft point mühimmatlar Cenevre konvansiyonu ile askeri kullanım için yasaklanmış durumda. Polis için izin var mı bilmiyorum. Ama polis için mantıklı, hedefi delip geçmeyeceği için ikincil hasarı en aza indirir, durduruculuğu arttırır. Meskun da iş görürür. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Acemice bir saptama yapmak istiyorum. Lütfen ciddi olarak değerlendirelim. Şimdi bildiğimiz gibi balistik füzelerde tıpkı uydu taşıyıcı sonda roketleri gibi ilk belirli bir yüksekliğe ulaşıp daha sonra serbest dalışla güdümlü olarak hedefe yönleniyorlar. O yüzden bu iki teknoloji'nin geliştirilmesinde birbirinden faydalanıyor. Yanlış hatırlamıyorsam Hintli agni serisi füzeler uzay taşıma araçlarıyla benzer altyapıyı kullanıyordu mesela.

Bizim şu an üstünde çalıştığımız burak roketinin 300 km irtifaya çıkabildiği yazıyor bazı kaynakalarda 200 km deniyor ama bu sanırım Flight Altitude 200 km (Yani uyduyu bırakması için çıkması istenilen irtifa) ve Flight Ceeling(Yükselebileceği en yüksek irtifa) 300 km olacak . Tabi bu bir öngörü.

Tabi uydu fırlatma araçları benzer irtifalara uçan balistik füzelerden daha az  ağır oluyor yani balistik füzemiz daha hafif olacak buda ek menzil denir. Ama tabi harp başlığı eklenince ağırlık artar.

Kısaca yine benzer irtifalara çıkar. Biz zaten genelleme yapıyoruz.

370 km irtifa tavanına sahip Agni-I füzesi yaklaşık 900 km menzillere ulaşabiliyor. Bizim burak'ın balistik füze versiyonuda yine 300 kmlere ulaşsa 750-1000 km bandında b-61 sınıfı taktik başlıkları taşıyabilecek bir balistik füze yapabileceğimiz çıkarımını yapıyorum.

Şöylede bir taşıyıcı araç konsepti paylaşayım.

Bu konuda sizin tahminleriniz nedir ?
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ara 25, 2018, 11:45 ÖÖ Last Edit: Ara 25, 2018, 11:52 ÖÖ by HARZEMŞAH
@Battlestar,

Konudan bu kadar uzak olduğunu görmek beni şaşırttı...

SLV işine başlayabilmek için başlangıçta en az 1.500, ikinci aşamada da 3.000 km. menzilli balistik füze sahibi olman gerekir. Biz bu işe başladığımıza ve Roketsan ile ilk SLV sözleşmesi imzalandığına göre ve bu iş bundan 2 yıl önceki SSİK kararlarına dayandığına göre (Forumdaki SSİK kararlarına bir göz atıver lütfen) bir düşün bakalım halen elimizde kaç km. menzilli füze olabilir ve söz konusu menzile ne zaman ulaşılmıştır? Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Harzemşah

Üstad bu işler biraz örtülü olduğu için tam kestirmek zor. Ben sadece burak üzerinden bir çıkarım yapmaya çalıştım.Çünkü resmi olarak açıklanmış bir burak olduğundan. Ha resmi olmayan sizin dediğiniz durumları düşününce şu an iyi bir sınıfta oluyoruz.  O zaman mrbm sınıfını çıktıysak bu sınıftaki iranla birlikte ki onlarında geliştirdiği düşünülüyor nükleer başlıksız tek ülke biz oluruz.  Herhalde vardır bir çalışma ? Mesajı Paylaş

DelKu

Ara 25, 2018, 12:28 ÖS Last Edit: Ara 26, 2018, 12:44 ÖS by DelKu
...silinebilir Mesajı Paylaş

NoLoven

Harzemşah Üstadım!
Bir şey bildiğimden değil ama 3000 km.leri gördüğümüzü hayal ediyorum. Eğer bu menzilleri görebildiysek, Roketsan'ın başta Yönetici ve Mühendisleri olmak üzere bütün çalışanlarına en içten saygı ve minnetimi sunarım. Oh be yıllardır, hayal ettik. Hatta hayallerimizde bile bu seviyelere ulaşmak imkansız gibiydi... Artık ilk ateşlemeyi bekleyeceğiz. Son üç aydır, çekilme haberlerinden sonra duyduğum en güzel gelişmeler bunlar. Sağolun varolun üstadım! İşe yarayabileceğimiz hangi konu olursa karşılık gözetmeksizin emrinizdeyim. Saygılarımla.   Mesajı Paylaş

selcukkocak78

bence artık insanlı uçuş programlarının başlatılması zamanı gelmiştir.en az 10 12 yıl sonra ilk türkonot u uzayda görürüz inşallah Mesajı Paylaş

malpsoy

miguyan2000 twitter dan
 ‏
Roketsan füzeleri

Mesajı Paylaş

malpsoy

40 mm MKE Mod 78 HE yüksek hızlı tahrip otomatik bombaatar mühimmatı ile test atışları. MKE personeli yine gıcır  :)

https://twitter.com/SavunmaTekno/status/1081930624506753025 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter