Hindistan Silahlı Kuvvetleri

Başlatan HDS, Eki 04, 2015, 06:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »

putty

Hiç ABD silahı kullanmayan bir ülkeye nasıl ABD yedirmezdi denilebilir. Mesajı Paylaş

Defence

Hindistan, Rusya'dan 3. nükleer denizaltıyı kiralamaya çalışıyormuş. Kiralanacak Rus nükleer denizaltısı Project 971 SSN imiş.

"India Sticks to Plan of Leasing 3rd Russian Nuclear Submarine. India is pushing for a plan to station its shipbuilding team at a Russian shipyard to witness the complex refitting -and modernization process of nuclear submarines. India has decided to go ahead with its plan to lease a third nuclear attack submarine from Russia. According to Sources , Project 971 SSN submarine has been picked out from among many options and it would undergo massive repairs and modernization at a Russian "

https://defencenews.com/


Mesajı Paylaş

nokta

Yerli Helikoptere Fransız Füze


Hindistan, yerli olarak geliştirilip ve üretilen Rudra hafif taarruz helikopteri filosunu MBDA'nın Mistral havadan havaya füzeleri ile donatacak. Rudra, şuan için sadece öne monte edilmiş makineli tüfek ve roketlerle donatılıyor. Hindistan Hava Kuvvetleri, Mistral tedariki konusunda nihai maliyet görüşmeleri için Fransız füze üreticisi MBDA'ya çağrıda bulundu. Firmanın Hindistan'dan sorumlu bölge müdürü Loic Piedevache, sözleşme müzakere komitesinin birkaç gün içinde başlayacağını ve füzelerin helikoptere tamamen uyumlu olduğunu söyledi.

Hindistan, toplamda 78 adet Rudra sipariş etmişti. Bunlardan 23'ü ülkenin silahlı kuvvetlerinin hizmetinde bulunuyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/yerli-helikoptere-fransiz-fuze/4881/1 Mesajı Paylaş

Defence

Hindistan'ın Mazagon Dock Shipbuilders Limited (MDL) tersanesi,  lisans altında üreteceği 6 adet Scorpène sınıfı dizel elektrikli denizaltının ilkini Hindistan Deniz Kuvvetleri'ne (IN) teslim etmiş. Kalvari ismi verilen denizaltı 66 metre uzunluğundaymış ve 21 Eylül'de teslim edilmiş. Ekim 2015'te denize indirilen tekne, Mayıs 2016'da testlere başlamış ve Mart 2017'de, Arap Denizinde başarılı bir şekilde Exocet denizaltı füzesini test etmiş.

Jane's Fighting'e göre gemiler, gemi ve denizaltı savaşı, istihbarat toplama, mayın döşeme ve alan gözetleme yeteneğine sahiplermiş ve saatte 20 kts. hızla ulaşabiliyorlarmış. Tekne altı subayı da kapsayan 31 kişilik bir mürettebata sahipmiş. Sınıfın altı teknesi Ekim 2005'te Hindistan'ın Project 75 denizaltı programı kapsamında Fransız DNCS tersanesi (şimdi Naval Group) ile imzalanan INR230 milyar (3,6 milyar dolar) tutarındaki bir sözleşmesinin parçasıymış. MDL, DCNS tarafından tasarlanan denizaltıları Mumbai'deki tesislerinde lisans altına inşa ediyormuş.

Denizaltılar, IN'nin konvansiyonel denizaltı kolunun çekirdeğini oluşturacak ve yaşlanan Sindhughosh ve Shishumar sınıfı denizaltıların yerini alacaklarmış. Ocak ayında testlerine başlanan ikinci Scorpne sınıfı tekne olan Khanderi şu anda deneme aşamasındaymış ve 2018 yılının başında hizmete girmesi bekleniyormuş. Geri kalan dört teknenin, 5 yıllık bir gecikmenin ardından birer yıllık aralıklarla devreye alınması planlanıyormuş.

Başlangıçta planlanan Whitehead Alenia Sistemi Subacquei (WASS) Black Shark torpidoları halen tedarik edilemediği için denizaltılar, yenileri tedarik edilene dek, IN'nin mevcut SUT torpidolarını kullanacaklarmış.

http://www.janes.com/article/74325/mdl-delivers-first-of-six-scorp%E8ne-class-submarines-to-indian-navy Mesajı Paylaş

Defence

Hint Ordusu yerli anti-tank füze siparişi vermeden önce daha fazla test istiyor

Hintli bilim adamları, NAG olarak bilinen Hint malı tanksavar güdümlü füze geliştirme çalışmalarını tamamladıklarını iddia ediyor, ancak füzeyi kullanacak olan Ordu, deneme üretim kararını emri verilmeden önce daha fazla denemeye ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Bir Hint Ordu yetkilisi "Bu ayın başında gerçekleştirilen NAG ATGM'nin gelişimsel çalışmaları sırasında  sadece kısmi bir başarının kanıtlandığını ve daha birçok test yapılmasının gerektiğini söyledi. "NAG füzesinin sıcak ve soğuk bölge denemelerinin tamamının gerçekleştirilmesi bir yılı aşkın sürecek, ardından füze üretim için hazır olabilir."

Ordu, NAG füzesinin yüksek maliyetinden de rahatsız. Diğer bir Ordu yetkilisine göre, NAG füzesinin maliyeti İsrail Spike veya Amerikan Javelin füzesinin fiyatının neredeyse iki katı.

NAG füzesinin termal sensörleri, İsrail'in Rafael'inden ve Thales of France'dan tedarik edildi, bu da füzenin yüksek maliyetinin bir nedeni.

İkinci Ordu yetkilisi, devlet Savunma Araştırma ve Geliştirme Teşkilatı tarafından geliştirilen termal sensörlerin hala yeterli olmadığını da ekledi.

Ordu, kısa vadede 2.000 NAG füzesinin ve uzun vade de 8.000'inin derhal bir gerektiğini öngörüyor. Bununla birlikte, gelecek yıl yalnızca 500 NAG ATGM sipariş edilecek ve üretim aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

NAG ATGM, Hindistan'ın tek füze üreticisi olan devlete ait Bharat Dynamics Limited tarafından geliştiriliyor.

Füze bugüne kadar sadece tek bir savaş aracı üzerinde, Rus BMP-2 piyade savaş aracına monte edildi.

NAG ATGM projesi zaten 10 yıldan fazla ertelendiği için Hindistan Savunma Bakanlığı, İsrail'in Rafael Advanced Defense Systems Limited şirketinden,  omuzdan atılan Spike ATGM ithalatına karar verdi.

Helina denilen NAG füzesinin hava hali hala gelişme aşamasının başında. Savunma Bakanlığı yetkilisi, müşterisi olan Hint Hava Kuvvetlerinin, yerli ATGM'leri beklemek istemiyorsa, yurt dışından temin etmek zorunda olduğunu vurguluyor.

ttps://www.defensenews.com/land/2017/09/29/indian-army-wants-more-tests-before-ordering-homemade-anti-tank-missile/ Mesajı Paylaş

Defence

Hindistan Donanmasının nükleer güçle çalışan denizaltısı "Chakra" geçirdiği bir kaza sonucu hasar görmüş. The Print gazetesinin internet sitesinde 3 Ekim'de çıkan haberlere göre; Hint Deniz Kuvvetleri'nin (IN)  nükleer enerjili saldırı denizaltısı (SSN) INS Chakra'nın sonarı, kazada ciddi derece  hasar görmüş ve onarım için Vishakhapatnam'daki deniz üssüne gitmiş.

http://www.janes.com/article/74621/india-s-nuclear-powered-submarine-damaged-in-accident-says-report Mesajı Paylaş

nokta

Hindistan, Üçüncü DSH Korvetini Hizmete Aldı

Hint Deniz Kuvvetleri, 16 Ekim'de Visakhapatnam Tersanesi'nde düzenlenen bir törenle, denizaltı savunma harbi (DSH) korveti INS Kiltan'ı hizmete aldı. INS Kiltan, inşa edilen dört adet Kamorta Sınıfı (Proje 28) korvetten üçüncüsü ve Garden Reach Shipbuilders and Engineers firmasınca yerli olarak inşa edildi.

Sınıfın ilk iki gemisi, INS Kamorta ve INS Kadmatt, sırasıyla 2014 ve 2016 yıllarında hizmete girdi. Dördüncü korvet INS Kavaratti ise halen yapım aşamasında ve 2017 sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

109 metre uzunluğundaki Proje 28 korvetler, 3 bin 300 ton deplasmana sahip. Dört adet dizel motor ile donatılan gemiler, 25 knotu aşan hızlara ulaşıyor. Kamorta Sınıfı, bir adet 76 mm'lik top, Barak 1 füzeleri fırlatabilen dikey fırlatma sistemi, dört adet ağır torpido kovanı, iki RBU-6000 roketatar ve AK-630M Nokta Savunma Sistemi (CIWS) ile donatılıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/hindistan-ucuncu-dsh-korvetini-hizmete-aldi/4993/1
Mesajı Paylaş

Merkator

Hindistan ve Rusya arasındaki ortak beşinci nesil savaş uçağı üretimi konusunda çatlak mı var?


Rusya ve Hindistan'ın Su-57 modelinden geliştirilecek olan "ortak beşinci jenerasyon savaş uçağı" üretim projesinin Hindistan tarafından askıya alınabileceği belirtildi. Saygın savunma dergilerinden Defence News'te bu konuda yer alan habere ise Rusya tarafından yalanlama geldi ve ortak üretim için iki ülkenin çalışmalarını sürdürdüğü açıklandı.

Rusya'nın silah satıcısı şirketi Rosoboronexport''un basın bürosundan Salı günü yapılan açıklamada iki ülkenin beşinci nesil savaş uçağı geliştirmek için ortak projelerini sürdürdükleri kaydedildi.

Defence News'te kısa süre önce Hindistan Hava Kuvvetleri komutasında Rusya yapımı Su-57 modelinden geliştirilen beşinci nesil uçağın istenen gizlilik özelliklerine uymadığını gösteren bir rapora yer verilmişti. Uçağın motorlarının da modüler bir motor konseptine sahip olmadığı bunun da filonun bakım ve servis giderlerini artıracağına dikkat çekilmişti.

Bu rapora atıfta bulunan Rosoboronexport'un açıklamasında, "Şu anda, Rusya ve Hindistan arasındaki anlaşma yürürlükte; tarafların kabul ettikleri aşamaları ve zaman sınırlamaları uyarınca 5. nesil uçağı geliştirmek için ortak bir projeyi uygulayacakları yönünde taahhütleri var" denildi.

İki ülke, ortak beşinci nesil savaş uçağı (The Fifth Generation Fighter Aircraft -FGFA) üretmek için 2007 yılında anlaşma imzalamıştı. Hindistan Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, yeni jetin detaylı projesinin geliştirilmesine ilişkin bir sözleşmenin 2017 yılının ikinci yarısında imzalanacağını duyurmuştu.

Hint Hava Kuvvetleri'nin beşinci nesil uçağın ilk müşterisi olması ve uçakların ardından üçüncü ülkelere ihraç edilmesi planlanıyor.

http://www.kokpit.aero/rusya-ve-hindistan-ile-ilgili-flas-iddia Mesajı Paylaş

ayibarishi

Değerli üstadım; Kısaca açıklamaya çalışacağım çünkü konu aslında çok uzun.

Hindistan'ın bu proje ile asıl görünen amacı, kendi başına başaramayacağı 5. nesil uçak üretme işini, aynı ihtiyaç içinde olan Rusya'nın sürecine dahil olarak, birlikte başarmak arzusudur. Ayrıca malum olduğu üzere bu iki ülke köklü bir savunma sanayi ilişkilerine sahiplerdir ve daha önce de birçok ortak üretim ve teknoloji transferi projesi yürütmüşlerdir.

Fakat öncelikle her iki ülkenin bu projeden beklediği isterler birbirinden farklıdır. Bu nedenle benzeri (aynı kelimesini kullanmadım dikkat ederseniz) gövdeye sahip ilave bir versiyon olarak Hint uçağı ele alınacaktı. Bu kapsamda Hindistan Ruslara 500 milyon USD verdi, birçok personelini de gönderdi. Fakat bu personeller Rusya'da tatil yapmanın ötesinde hiçbir şeye vakıf olamadı.

Hem teknolojik yetersizlikleri, zaafları ve çabalarının açıkça görülmesini istemeyen; Hem bu kapsamdaki tüm teknolojik çalışmaları kozmik sır olarak addeden ve paylaşmaya yanaşmayan; Hem de Hindistan'ın isterlerini ve versiyonunu hayata geçirmenin zamanı gelmediğini iddia eden Rusya; bu noktadaki Hint beklentilerini boşa çıkardı.

Ayrıca Hint'lilerin (belki doğru belki yanlış) bu proje ile yanlızca teknoloji çalmak istedikleri, ortaya çıkan uçaktan çok az miktarda alacakları yada hiç almayabilecekleri, bunun yanında çaldıkları hassas teknolojileri kullanarak kendi milli projeleri AMCA'ya yatırım yapacakları yönünde bir kanı oluştu. Bu durumda Rusya'daki personelin payı vardır yoktur bilemeyiz.

Fakat bildiğimiz bir gerçek var ki, Hindistan bu proje sürecinde hiçbir veri ve bilgi kırıntısı elde edemedi. Doğal olarak bu işe para da ödemiş bir ülke olmanın verdiği haklı bir alınganlık oluştu. Sözün özü her iki taraf arasında karşılıklı ve derin bir güven bunalımı meydana geldi.

Hindistan ciddi ciddi projeden çekilmeyi düşünüyor. Fakat hem yatırdığı onca para ve yaptığı masraflar yanacak, hem de fazla bir alternatifi yok. Rusya bu ülkeyi tamamen ABD'ye kaptırmak istemiyor. Hem politik nedenlerle hemde oldukça yağlı ve eski bir müşteri olduğu için. Fakat şu anda F-16 ve Gripen'in yarıştığı proje hayata geçer ise, en azından kısa orta vadede Hindistan bu ortaklıktan çekilme lüksüne sahip olacak. Hatta kazanacağı teknolojileri kullanarak yeni bir stealth kabuk ile AMCA versiyonu peşinde bile koşabilir. Öte yandan en büyük düşmanları Çin, J-20 ile başlayarak kendi yerli üretim tayyarelerini hizmete almaya başladı bile.

Sonuç itibariyle bu proje şu ana kadar Hindistan için bir kayıp oldu. Şimdiden sonrası için de pek ümit yok. Bu haberlere anlaşma tamamen feshedilmeden yada içeriği tamamen boşaltılmadan önce son bir pazarlık çabası olarak bakılabilir. Umarım verdiğim bilgiler faydalı olmuştur. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

HDS

Rus'un Hintli'yi nasıl yolduğunun en iyi örneklerindendir herhalde; INS Vikramaditya hikayesi. :) Mesajı Paylaş

nokta

Hint Donanmasına Yeni Helikopter

Hindistan Savunma Bakanlığı, 31 Ekim'de, Hint Deniz Kuvvetleri kullanımı için iki motorlu genel maksat helikopterlerin 3,35 milyar Dolarlık tedarikini onayladı. Ülke, toplamda 111 adet helikopter tedarik edecek. Bunların 16 adedi uçuşa hazır şekilde ithal edilirken kalan 95 helikopter, orijinal üreticiyle bakanlığın seçtiği yerel bir şirket arasındaki ortak girişim tarafından lisans altında Hindistan'da üretilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/hint-donanmasina-yeni-helikopter/5056/1 Mesajı Paylaş

nokta

Nirbhay'dan Beklenti Yüksek

Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (Defence Research and Development Organisation/DRDO), Hindistan'ın ilk yerli üretim sesaltı seyir füzesi Nirbhay'ın bir başka denemesine hazırlanıyor. Bu hafta Salı günü yapılması planlanan test, Odisha sahilindeki Entegre Test Bölgesi'nde gerçekleşecek. Bu deneme, son beş yılda gerçekleştirilen beşinci fırlatma olacak.

Nirbhay, ilk defa bir turbojet motor kullanarak test edilecek. Altı metre uzunluğunda, iki aşamalı bir füze olan Nirbhay, bin kilometre menzile,  bin 500 kg ağırlığa sahip ve 200 kilogram'a kadar savaş başlığı taşıyabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/nirbhay-dan-beklenti-yuksek/5081/1 Mesajı Paylaş

nokta

Hindistan'dan Küresel Çağrı

Hindistan Savunma Bakanlığı, "Future Ready Combat Vehicles" (FRCVs) programı kapsamında çok rollü muharebe aracı geliştirilmesi ve üretimi için 8 Kasım'da yeni bir Bilgi İstek Dökümanı (BİD) yayınladı. Küresel BİD, 50 ton sınıfı paletli araçlar için firmaları 20 Aralık tarihine kadar detaylı bilgi vermeye çağırıyor.

Hint Ordusu, hizmet ömrünün sonuna yaklaşan T-72 ana muharebe tanklarının yerine bin 770 adet araç tedarik etmek istiyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/hindistan-dan-kuresel-cagri/5110/1 Mesajı Paylaş

ocay

Bizimkiler teklif verir mi acaba? Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bu ihale aslında göründüğünden daha derin anlamlar taşıyor.

1. Çin ve Hindistan sınırında ağır tankların kullanılması pek mümkün değil. Ayrıca bu bölge şu anda ısınıyor biliyorsunuz. Aslında in'in VT4 ve VT5 tanklarına giden süreci çok iyi incelemek lazım. (Bu bölge'nin özel ihtiyaçları.) Bu anlamda bu arayışa bir cephe açmak gerekiyor.

2. Malum olduğu üzere Kaplan MT, K21 temelli Kore tankı, mobile protected firepower vb. Amerikan projeleri, tanka alternatif, daha hafif ve hesaplı, ara çözümlerin gittikçe popüler olmaya başladığını gösteriyor. Bu nedenle projenin ismi bile Tank değil  "Future Ready Combat Vehicles" (FRCVs) olarak seçilmiş. Bu cepheyi de unutmamak lazım.

3. T-72 şasisi ile Rusların başlattığı, tank gövdeli, 2 adet 30 mm toplu ve bol ATGM'li yeni savaş aracı konsepti gittikçe yaygınlaşmaya başlıyor. Daha yeni Ukrayna da bu tip bir araç tanıttı. Bu nedenle söz konusu ihalenin farklı türevler içeren bir araç ailesi olarak düşünüldüğü açıkça dikkat çekiyor. Bu nedenle ilenin ortak altyapısını oluşturacak olan "gövde" nin yeni nesil ve özenle tasarlanmış olması gerekiyor.

Konu üzerinde özenle düşünmek lazım. Ve evet bizim savunma sanayimiz açısından da fırsatlar barındırıyor. Eğer yeterince ilgili ve inovatif olabilirsek... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter