PKK Terörü Üzerine

Başlatan Moderasyon, Eki 04, 2015, 12:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

İsmail Demir: Bugüne kadar doğrudan veya dolaylı olarak 3 bin BTÖ mensubu milli İnsansız Hava Araçlarımız sayesinde etkisiz hale getirildi.
https://twitter.com/IsmailDemirSSM/status/905678393198432256 Mesajı Paylaş
Varlığını devam ettirmek için
Varlığını feda etmeye hazır değilsen
Bağımsızlığından ödün vermeye mahkumsun demektir

ÜNAL

Ve hala Karayel almamaya devam ediyoruz... Mesajı Paylaş

Danişment

Milimetrik dalga radarı ihaya takılır mı?  Sonuçta hava, hep açık bulutsuz karsız veya yağmursuz olmayacak. Yoksa sar radarı zaten istenileni yapıyor mu? Birde flirin sağlıklı görüntü aldığı irtifalarda manpads tehlikesi var diyorlar? Mesajı Paylaş

Merkator

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık SİHA-Hürkuş konusundaki gelişmeleri anlattı


BAŞBAKAN Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli'nin Karamürsel İlçesi'nde yaptığı konuşmada Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile silahlı Hürkuş konusundaki gelişmeler hakkında bilgi verdi:

"Terörle mücadeleye yüksek kararlılıkla devam edeceğiz. Türkiye pek çok silahta dışa bağımlı değil. Biz 74'teki Kıbrıs ambargosunun ne manaya geldiğini iyi biliyoruz. 90'larda terörle mücadelede eften püften sebeplerle Türkiye'ye ihtiyaç duyduğu silahları vermeyenlerin yarın benzer pozisyonlarda yine aynı kararları vereceklerini biliyoruz. Terörle mücadelenin her boyutuyla yürütülmesi için de büyük bir gayret gösteriyoruz.

TÜRKİYE TERÖR KONUSUNDA AĞIR BEDEL ÖDEDİ

 Elbette terörle mücadele yalnızca teröristle mücadele değildir sadece dağda elinde silah olan kişiyi bertaraf etmek teröristi orada etkisiz hale getirmek terörle mücadele değil, bu teröristle mücadeledir. Bunu yapmaktan hiçbir şekilde imtina edemeyiz. Bir ülkenin hükümdarlık sahası içerisinde o ülkenin egemenliğine kafa tutan silahlı hiç kimsenin, hiçbir terör unsurunun barınmasına, hiçbir ülke müsaade edemez. Terörle mücadelenin ekonomik sosyal kültürel boyutu manevi boyutu bütün bunlarla yürütülüyor. Bunlarla yürütülmezse tek başına teröristle mücadelenin sonuç vermesi mümkün değil. Ama dağında, şehrinde, evinde silah olan teröristle mücadele her devletin meşru hakkıdır. Türkiye bu noktada dünyada en ağır bedeli ödeyen ülkelerden bir tanesidir.

TERÖRİSTLER HAVADAN TAKİP EDİLMEYE BAŞLANDI

Ama son yıllarda özellikle kurumlarımız arasındaki güçlü koordinasyon o kahraman güvenlik güçlerimizin askerimizin polisimizin jandarmamızın korucularımızın kendi arasındaki yardımlaşması onların kişisel niteliklerinin yanında onları yüksek teknolojili silahlarla da donattık. İHA'lar bunlardan bir tanesi. Önceden teröristler 15'li, 20'li, 30'lu, 40'lı, 50'li gruplarla gelir karakolları basarlardı hatırlayın. Sabah kalktığımızda şu karakol basıldı şu kadar şehit. Ramazanda Savunma Bakanıyken Dağlıca Karakolu'nda sahur yaptık. O Dağlıca Karakolu 21 Ekim 2007'de baskına uğramıştı. 20'nin üzerinde askerimiz şehit olmuştu ama şimdi bu silahlı İHA'lar özellikle önce İHA'lar geliştirilmesi noktasında bize yardımcı olmadılar. Satın bize, çok yüksek fiyatlarla ve kısıtlı yeteneklerle veriyorlar. Ne oldu? Bir Türk firması kahraman insanlar çıktılar bu İHA'ları Türkiye'deki ağır bürokrasiye rağmen geliştirdiler. Artık teröristler havadan takip edilmeye başlandı. 3400 rakımlı tepede terörist elinde silah otururken İHA görüntülüyor ve silahlı İHA olunca da yerden verilen emirle de vuruluyor. Bundan kim rahatsız olur eğer bu silahlı İHA gidip masum bir insanı vurduysa, elbette bu konuyla ilgili gerekli çalışma yapılır. Ama bu teröristi takip eden ve imha eden bir İHA'yı kalkıp okların hedefine koymak kimin işine yarar. Bir milletvekili kalkıyor bunlar 90'lı yıllardaki bir oluşuma benzetiyor. Hayır bunlar teröristle sade vatandaşı ayıran ve teröriste aman vermeyen fırsat vermeyen yüksek teknolojili hava araçlarıdır."

DAĞLARDA TERÖRİSTLER RAHAT GEZEMEZ OLDU

Teröristlerin artık dağlarda rahatça gezemez olduğunu söyleyen Işık konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ama şunu bilmenizi isteriz bu terörle mücadele sonuna kadar sürecek. Teröriste amansız mücadele gelecek ve teknolojinin bütün imkanları bu noktada kullanılmaya devam edecek. Göktürk 1 uydusundan görüntü alınmaya başlandı yüksek çözünürlükte. Nerede ne yapıyorlar hepsini gösteriyor. Göktürk 2 de 2.5 metreydi çözünürlük, şimdi 50 santime düştü. 5 kat daha net çözünürlükte görüntüler alınıyor. Şimdi İHA'nın silahlandırılması ve Anka'nın silahlandırılması onun talimatını bizzat ben vermiştim şimdi de Hürkuş silahlanıyor. Artık Hürkuş'u sadece bir eğitim uçağı olarak kullanmıyoruz. Hürkuş aynı zamanda terörle mücadelede keşif gözetleme ve gerektiğinde de silahlarıyla terörist hedefleri vurma misyonuyla inşallah yakında devreye giriyor. Bu noktada en küçük bir taviz olmasın. Hiç kimse Türkiye'den terörle mücadelede teröristle mücadelede en küçük bir müsamaha veya en küçük bir geri adım en küçük bir duraksama beklemesin. Bunu yapacağız bu arada yanlış yapan olursa da onun hukuk önünde hesap vermesi de kaçınılmazdır. Çünkü biz 90'lı yıllarda yapılan yanlışa da düşmeyeceğiz. Terörle mücadele ediyoruz diye hiç kimse daha üstün olmayacak."

http://www.kokpit.aero/bakan-isik-hurkus-bayraktar-siha Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter