IDEF'17

Başlatan Postulat, Eyl 30, 2016, 08:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Dost

May 22, 2017, 11:58 ÖS Last Edit: May 23, 2017, 12:06 ÖÖ by Dost
MKE' den hiç umut yok. Tipik kit şirketi. 120 mm tank topu başındaki sorumlu kişi, bilgi alan iki kişiye namluyu ballandıra ballandıra anlatıyordu. Araya girdim, namlunun iç krom kaplaması için hala Güney Kore'ye gönderilip gönderilmediğini sordum. Acayip panik yaptı. Özel sektörde yaptırmak için bir arayış varmış falan dedi, muğlak konuştu. Sonunda çözüldü, MKE'de maaşlardan kaynaklanan nitelikli eleman sıkıntısına dem vurdu açık açık. Bir firma gelecek MKE'ye tesis kuracak elemanlarını eğitecek işte o zaman hayır var MKE den. Yoksa gerişi boş. Mesajı Paylaş

HDS

MKE'ye MKE olarak ihtiyacımız var. Yerli firmalar çok hoşlar, harikalar, ama yarın öbür gün iflas eder ya da patron çıldırır da inşaat işine girmeye kalkarsa top mermisi üretecek kimsemiz kalmaz..

..yalnız, yahu şimdi de üretemiyoruz zaten.  :P

MKE Türkiye'de kazanç kaygısı olmayınca işlerin ne kadar laubalileşebildiğinin bir nişanesi. Kim bilir yargımızın ne kadar iş çıkardığını, iş kalitesini nasıl denetleyebiliyoruz? Polisi? Askeri? Mal müdürlüklerini? Tapu kadastroyu?

MKE bir taraftan SAGE gibi, yahut alt tedarikçileri gibi, Kale gibi firmalara tasarım yaptırtıp, test ettirtip, sonra da endüstriye bunun üretim altyapısını kurdurtup, hatta onlara işlettirerek, bir de bunu sanki babasının malıymış gibi "Siz yapın da para mühim değil.." diyerek yaptırarak ancak bir şeyleri döndürebildi. Halen de 120mm tank mermisinin dip tablasının nasıl yapılacağına dair çözüm bakınıyor. "Yapsanıza.." diyor.

MKE son bir kaç denemesinde SAGE ve sair San ve alt yükleniciye verdiği işlerin meyve verdiğini görünce buna heves ediyor. Sürekli kamyona monteli top, uzay bilmemneli mühimmat, dravdan tüfek falan gibi işler hevesinde. Lakin, en basit ve temel işi olan mühimmat ve namlu işlerinde halen çok kötü. Aldığı kurduğu fişek ve barut hatlarını layıkı ile işletemiyor. Bize güdümlü 155mm mühimmat havası basarken basit 155'liklerde, 120mm tank mühimmatında sıkıntı yaşıyoruz. Mesajı Paylaş

anafor2016

Şu an bir özel sektör firması tank mühimmatı tasarlayip üretecek seviyeye gelse ürettiği mühimmatı orduya satabilir mi?   Mke yoksa tekel mi? Mesajı Paylaş

ocay

Şu anda satamayabilir.

Kale 120lik mühimmat yapsa, MKEK karşı çıkıp İsrailden mühimmat ithal edip limanda MKEK yazısı yapıştırıp orduya ben yaptım diyip teslim eder. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter