IDEF'17

Başlatan Postulat, Eyl 30, 2016, 08:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Postulat

IDEF' 17, 13'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, 9-12 Mayıs 2017 tarihlerinde, T.C. Milli Savunma Bakanlığı himaye ve desteğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, Büyükçekmece, İstanbul'da hazırlanacaktır.
1993 yılından itibaren iki senede bir tekli yıllarda icra edilmekte olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, katılımcı ülkeler arasında dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Savunma sanayii ile doğrudan ve dolaylı ilişkili tüm sanayi dallarını kapsamakta olan IDEF, ülkemiz için olduğu kadar, diğer katılımcı ülkeler ile savunma sanayii şirketleri için de önemli bir tanıtım merkezi ve uluslararası pazar konumundadır. Katılımcı ülke, heyet ve firma sayısını yıllar itibariyle artıran IDEF, bölgemizin birinci fuarıdır ve  dünyanın en büyük dört savunma sanayii fuarından biri konumundadır.

2015 yılında hazırlanan fuara; 53 ülkeden 781 firma ve firma temsilcisi, 76 ülke ve 1 uluslararası kuruluştan aralarında 18Bakan, 19Bakan Yardımcısı, 6  Genelkurmay Başkanı, 3 Genelkurmay ll'nci Başkanı,  8 Kuvvet Komutanı ve 15 Müsteşar olmak üzere ülkelerinin savunma ihtiyaçlarının tedarikinden sorumlu makamlardan oluşan 493 üst düzey yabancı delegasyon katılmıştır. Fuar, toplam 110 ülkeden 59.715 profesyonel tarafından ziyaret edilmiştir.

MSB, TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğünden; Tedarik, Plan ve Prensipler Dairelerinden sorumlu 23 üst düzey tedarik makamı ile katılımcı firmalar, yabancı heyetler, üst düzey askeri ve sivil yetkililer arasında, 2.230 randevulu görüşme yapılmıştır.
Bu bilgiler çerçevesinde IDEF Fuarının, Savunma Sanayii sektöründe, uluslararası platformda gerçekleştirilen en başarılı ve dikkat çeken organizasyonlar arasında yer aldığı bir kez daha kanıtlanmıştır.

Mesajı Paylaş

ocay

IDEF'e 3 ay kala bazı beklentiler ve öne çıkacak olan konular şunlar olabilir:

1. Zırhlı araçlar ve Topçu Sistemleri

Mevcut tehdit durumu düşünüldüğünde hem TTZA hem de tank konularının gündemde olacağı bir fuar olacak. Türk kara üreticilerinin mevcut olgun ürünlerinin yanında, sahalara yeni çıkmış ürünler de olacaktır. BMC'nin Amazon, Vuran ve yenilenmiş Kirpi'si ile beraber en sonunda eli yüzü düzgün biraz çalışılmış mayın korumalı araç ailesini beraber göreceğimiz gibi ortağı Rheinmetall ile tank modernizasyonuna yönelik bazı ürünler olabilir. Yine BMC alışagelmiş ürünleri olan TOMA, ve taktik tekerlekli araçları da saha da olacak.

Otokar'dan bazı sürprizler bekliyorum. Her ne kadar AAV işini FNSS'ye kaptırsalar da fuarda kabiliyetli bir araç prototipleri olacaktır. Yine Altay'ı sözleşmesi imzalanmış olarak sergilemeleri olası ise de Otokar alternatif yürüyen aksama ve süspansiyona sahip bir şasi ile karşımıza çıkabilir. Tulpar'da belki 105mm'lik hafif tank versiyonu ya da 120mm'lik kundağı motorlu havan aracı ile karşılaşmayı umuyorum. TULPAR-S'de ise göreve özel bir model sergilenecektir. Alıştığımız ARMA'lara ilave olarak koruması arttırılmış ihraç pazarları için yeni bir Arma olabilir. JGK için mayın koruması arttırılmış 6x6 ARMA'da görebiliriz. Artık her yerde görmeye alıştığımız Cobra-1,  Cobra-2 ve URAL'a ilave olarak sokaklarda rahat hareket edebilecek mayın korumalı kompakt bir araç prototipi karşımızda olabilir. OTOKAR da M60A3 ve Leopard-2A4 için bünyesinde geliştirdiği zırh, FCS ve RCWS'leri ile bazı çözümleri sergileyebilir

FNSS muhtemelen alıştığımız PARS-I (ÖMTTZA Projesi) ve PARS-II (Malezya AV-8) ilave olarak Umman'a sattığı PARS-III'ü ilk kez sergileyecektir. Yine STA Projesinin kazanan tarafı olarak PARS 4X4 ve KAPLAN-10STA araçları da prototip olarak sergilenecektir. Bizim için heyecan verici olan noktalar ise FNSS-PT PINDAD 35t ağırlığındaki orta-sınıf tank prototipi, ZAHA Aracı ve KAPLAN-30 araçları olacak. Yine ACV-15'lere yönelik bazı beka arttırma prototipleri ile M60A3'lere yönelik bir modernizasyon projesi sunulabilir. Kunduz ve Samur'a ilave olarak geliştirilmesi planlanan diğer bazı istihkam araçları da tanıtılabilir. 20 yıldır 120mm Kundağı Motorlu Havan satmaya çalışan FNSS bu alanda yine bir prototip sergileyebilir.

Daha önce EGM ve JGK'ya TOMA üreten Katmerciler; son zamanlarda zırhlı kazıcı yükleyici ve uzaktan kumandalı kazıcı/yükleyici araçlarını güvenlik birimlerimize teslim etmeye başladı. NEFER, KHAN VE HIZIR'dan oluşan bir taktik zırhlı araç ailesi kuran Katmercilerin ayrıca Ford F550 üzerinde zırhlı ambulans ve güvenlik araçları çözümleri var. Seramik zırhlı araçlarının ve ambulans aracının ilgi çekebileceğini düşünüyorum.

ASELSAN'ın 120mm tekerlekli araç üstü havan çözümü muhtemelen IDEF'de olacak; bunun yanında Askeri Fabrikalar ile M60T, M60A3 ve Leopard-2A4 modernizasyonlarına yönelik çeşitli görseller ve prototipler ile karşılaşabiliriz. FIRTINA-2'yi görmek çok heyecan verici olur bize tabii ki; ama fuardaki sürprizler taktik tekerlekli araç üstüne konuşlu 105 ve 155mm topçu sistemleri olacaktır.

Türkiye'deki küçük zırhlı araç üreticileri IAG, Streit-Türkiye ve Best-Group bizi şaşırtabilecek pratik araçlar sunabilirler. Biz çok farkında değiliz ama bu 3 küçük şirkete Türk devleti her sene üç haneli sipariş veriyor çeşitli görevler için.

Nurol Teknoloji ve Nurol Makine "KALKAN" Balistik paketleri ile çeşitli zırhlı araçlar için Level-4/5 koruma prototiplerini sergileyebilir. Nurol Ejder-III gibi bir ürünle sahaya çıkacak olması elini güçlendiriyor ve ihraç haberlerine yönelik beklentiyi arttırıyor. Fuarda Ejder-IV olmayacaksa da ilgimizi çekecek Ford F550 şasili ILGAZ-2 ve amaca yönelik bir KUNTER prototipi ve EJDER TOMA gibi araçlar olacaktır.

UNIMOG ve Land Rover üretiminin durmasının ardından umuyorum ki HİSARLAR, Pi Makine, OTOSAN, ISUZU Türkiye vs gibi firmalar askeri ihtiyaçlarımız  için taktik zırhsız araçlar sergileyeceklerdir.

ROKETSAN Anti-RPG ağlarını; ERA ve balistik bloklarını sergileyebilir; başlatılan çeşitli araç kamuflaj çözümlerini diğer firmalarda görebiliriz.

Özetle beklentilerim bu sektörde:

1. Altay, bu kez sözleşmesi imzalanmış hatta destek araçları ile ve Tank modernizasyonu projeleri önemli gündem olarak
2. Zırhlı Amfibi Muharebe Aracı Çözümlerini
3. FNSS ve OTOKAR'dan hafif tank çözümlerini
4. ÖMTTZA ve  Yeni Nesil ZMA için çözümleri
5. 120mm KM Havan topu, 105 ve 155mm KM Top çözümlerini
6. Çeşitli yeni TTZA-MRAP tipi araç çözümlerini ve modifikasyonlarının gündemde olduğu bir fuar olacağını düşünüyorum

Kara Araçları için tatmin edici yenilikler olacağını düşünüyorum. Yine ASELSAN cephesinde Aktif Koruma Sistemleri, Pasif Koruma Sistemleri, C4ISR sistemlerinin zırhlı araç uygulamalarını görebiliriz.
Mesajı Paylaş

ocay

Şub 07, 2017, 05:12 ÖÖ Last Edit: Şub 07, 2017, 05:25 ÖÖ by ocay
IDEF-17 güdümlü silahlar açısından zengin bir fuar olacak.

DzKK için:

-Atmaca Gemisavar Füzesi
-Temren Füzesi
-Akya ağır torpido
-Milli Hafif Torpido
-Milli akıllı mayın

Gibi sistemleri görebiliriz. DzKK hem üs liman savunma hem de  TF2000 için hava savunma/CIWS füzesi tekliflerini şimdilik göreceğimizi düşünmüyorum.

DzKK İçin 40mm, 76mm ve 127mm top mermileri için akıllı tapalar olacaktır

KKK için:

Artık envanterde olan TR122G, TR300G ve BORA füzeleri beraber tanıtılabilir. Gerçekten de bu füzeleri aynı anda üreten çok az ülkeden biri Türkiye.

Hem ASELSAN hem Roketsan topçu sistemlerini akıllı hale getiren güdüm kitlerini tanıtabilir. Özellikle 155mm için ihtiyaç acile çekilmiştir diye düşinüyorum.

Artık seri üretime geçmesi beklenen Mızrak U/O yanında; Karaok füzesini (Mızrak-K) göreceğimizi düşünüyorum. Belki ROKETSAN kısa erimli başka yeteneklerini de gösterir. Uzun menzilli bir Mızrak türevi de olabilir.

10+ senedir beklediğim yeni güdümsüz tanksavar roketleri konusunda MKEK'den ümidimi kestim.

Hisar füzelerinin yanında HISAR-Nokta ve Milli MANPADS çalışmaları sergilenebilir. HISAR-U için sanırım beklemek gerek.

Altay için namludan ateşlenen mühimmat sergilenebilir

Bolca gerek döner kanatlı, gerek sabit kanatlı loitering mühimmat göreceğimizi düşünüyorum. Bu alan Türkiye'nin prim yapacağı alanlardan biri.

HvKK için:

Göktuğ Hava Hava füzelerini görme ihtimalimiz olabilir. Yeni HGK/KGK türevleri olacaktır. Milli Antiradar ve Ramjet füzeleri hala şaşırtıcı olur.

ASELSAN "Milli Minyatür Mühimmat" Projesini sergileyebilir.

Stratejik sistemlerden Şimşek SLV maketini görebiliriz belki ama Gezgin gibi proje daha uzun yıllar ortada olmayabilir.

Mesajı Paylaş

HAL-9000

En son askerliğimi yaparken katılmıştım. Davetiyesi olmayanlar da kapıda bilet alıp fuara katılabiliyor mu? Mesajı Paylaş

ocay

Şub 09, 2017, 12:00 ÖÖ Last Edit: Şub 09, 2017, 04:35 ÖÖ by ocay
3. Hava Araçları:

Hava Araçları konusunda da IDEF'17 renkli geçebilir

Artık bir yolu olan TF-X'in nihayi konsepti bize gösterilebilir. Bir ürün haline gelmiş Hürkuş fuarda silahları denenmiş olarak ortaya çıkacak gibi görünüyor. T-X konusunda da artık net bir model göreceğimizi düşünüyorum. TAI ihracat haberleri ile ATAK üzerinde ilgisini toplayabilir, merak ettiğimiz B2 konfigürasyonu ile de tanışabilir. T625 Milli Helikopter mockup'ının ilk kez sergileniyor olması ve T70 Projesindeki ilerlemeler ve gösterimler olacaktır. Yine C-130B ve E modernizasyonun  kabulü ve seri üretimi ile ihracata yönelik çalışmalar hız kazanacaktır, ancak pek çok C-130 kullanıcısı H modelini kullandığından şhracat şansı Pakistan, Bangladeş, Endonezya ve Filipinler; Avrupada Bulgaristan ve Polonya; Afrika ve G.Amerikadaki az sayıda uçakla sınırlı olabilir.

10+ yılın ardından ürünleşen ANKA'nın son kullanıcı modellerini görmek mümkün olacaktır.

F-16 Modernizasyonları ve Özgür projesi araştırılmaya değer şeyler IDEF için.

Bayraktar ve Vestel'in MALE Sınıfına yakın ürünleri olabilir fuarda.

Yine çok sayıda küçük İHA Modeli olacaktır

Genel olarak Silahlı İHA lar çok ilgi çekeceğini düşünüyorum.

ASELSAN daha somut projelerle gelecek olabilir SoJ, SGINT, MSA gibi özel görev modelleri olacaktır.
Mesajı Paylaş

murattekin

C-130 kullanıcısı H modelini kullandığından

C-130E ile H arasında kokpit yenileme açısından bir fark olur mu? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HüsamettinErTürk

Değerli forum üyesi üstadlar idef 15e sırf davetiyesizlikten katılamamış bir mühendis adayı olarak davetiye imkanı olan üstadlar var ise yardım bekliyorum
Lütfen bu konuda yardımcı olun :) Mesajı Paylaş

Postulat

Mühendislik öğrencisi iseniz okul kimliği ile girebiliyor olmanız gerek. Mesajı Paylaş

cagribey

Etkinliğin son günü direkt girişte kaydolarak girilebiliyor olması lazım. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

HüsamettinErTürk

@Postulat

Üstad
İdefin sitesinde yazan şeyleri aynen aktarıyorum
Kod [Seç]
Önemli
- Fuar sadece konunun profesyonellerine açık olup giriş için davetiye verilmesi zorunludur.
- 18 yaşından küçüklerin girmesi yasaktır.
- Fuar alanına silahla giriş yapılmayacaktır.
- Tüyap Onur Kartı ve Profesyonel Ziyaretçi Kartı sahipleri fuarı ziyaret edebilir.
- Fuar girişinde kimlik ibrazı zorunludur.

@cagribey

üstad başka bir forumda okuduğum şeylere göre geçen sene fuarda son günde olan bazı komik mevzulardan dolayı son gün ziyaretçiye açarlar mı bende şüphe oluşturdu Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Zamanı gelince hallolur. Merak etmeyiniz... Mesajı Paylaş

cagribey

Açmasalar da ayarlanır merak etmeyin, bizim arkadaşlar falan stand açacak, onlardan halledilir. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

HüsamettinErTürk

İnşallah fuar yaklaşınca tekrardan iletişime geçeriz.

Herkese çok teşekkür ediyorum  :) Mesajı Paylaş

Postulat

Şub 13, 2017, 07:04 ÖS Last Edit: Şub 13, 2017, 07:11 ÖS by Postulat
Kurallar son gün esnetilibiliyor sanırım. Ben son gün reşit değilken fuara giriş yapmıştım. Fuara olan ilgimi açıklayıp herhangi bir zorluk yaşamadan giriş yapmıştım.

Son gün ne olmuş ki bu arada? Mesajı Paylaş

ÜNAL

Bende katılmak için şehir dışından günübirlik geleceğim, bilet sorun olmaz inşallah. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter