Türk Savunma Sanayinin İhracat Haberleri

Başlatan mhm, Eki 03, 2015, 09:51 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

Endonezya denizaltılarına "ZOKA" kalkanı

ASELSAN tarafından geliştirilen ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki tüm denizaltılarda kullanılmakta olan ZOKA-Akustik Torpido Karşı Tedbir Karıştırıcı ve Aldatıcıları için ilk yurt dışı siparişi Endonezya'dan alındı.

Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 209 sınıfı denizaltılarda kullanılacak olan karıştırıcı ve aldatıcıların teslimatları 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

ZOKA Karıştırıcı ve Aldatıcıları, akustik güdüme sahip aktif, pasif ya da kombine modda çalışabilen bütün torpido tehditlerine karşı etkili olacak özelliklere sahip. ZOKA Karıştırıcı ve Aldatıcıları, HIZIR Su üstü Torpido Karşı Tedbir Sistemi ve ZARGANA Denizaltı Torpido Karşı Sistemlerinde kullanılan her iki sistemde de aldatıcı ve karıştırıcı olmak üzere iki ayrı tipte ve farklı boyutlarda ZOKA Karıştırıcı ve Aldatıcıları bulunuyor.

ZOKA karıştırıcıları torpidoların akustik çalışma frekans aralığını kapsayacak şekilde, geniş bantlı yüksek seviyeli gürültü yayını yaparlar. Bu sayede pasif torpidolara karşı denizaltı gürültüsünü maskelerken aktif torpidolara karşı da ortam gürültüsünü arttırarak denizaltıdan yansıyan sinyalin tespit mesafesini azaltırlar. ZOKA aldatıcıları ise platformun akustik ve dinamik karakteristiklerini taklit ederek torpidoyu yanıltarak kendi üzerine çekerler. Aldatıcılar arkalarından çekilen hidrofonları ile dinleme yaparken eşzamanlı olarak gemi gürültüsü üretme ve torpido aktif yayınına cevap verme fonksiyonlarına sahiptirler.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/01/endonezya-denizaltilarina-zoka-kalkani/ Mesajı Paylaş

petibor

Kesin kısıtlanmış ihracat modelidir. Bizde başladık yani bu işlere bence Mesajı Paylaş

nokta

ASELSAN'ın MUHAFIZ Filipinler Yolcusu

Filipinler Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı kapsamında Kore Cumhuriyeti'nde yerleşik Hyundai Heavy Industries Tersanesi'nşn (HHI) inşa ettiği firkateynlere entegre edilecek 30mm MUHAFIZ Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinin ilk fabrika kabul testi, HHI ve Savaş Yönetim Sistemi Entegratörü HANWHA firmasının katılımı ile gerçekleştirildi. Fabrika kabul testleri kapsamında MUHAFIZ Sistemi performans testleri ve HANWHA Savaş Yönetim Sistemi - MUHAFIZ Sistemi entegrasyon testleri başarıyla tamamlandı. Konuya ilişkin gelişme ASELSAN'ın A bülten'de yayımlandı.

Bu teslimat ile Kore Cumhuriyeti'ne ASELSAN'ın ilk silah sistemi ihracatı gerçekleştirilmiş olacak. Söz konusu satış, ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinin Kore Cumhuriyeti üzerinden Filipinler'e ilk teslimatı anlamına geliyor.

30mm silah ile donatılmış olan MUHAFIZ; savaş gemileri, sahil güvenlik ve karakol botları, çıkarma gemileri ve diğer deniz platformlarına entegre edilebilen çok yönlü bir sistem.

HHI, 2 bin 600 tonluk Incheon (FFX-I) Sınıfı firkateyn üretimi için 2016 yılında Filipinler Donanması ile sözleşme imzaladı.

http://m.c4defence.com/Gundem/aselsanin-muhafiz-filipinler-yolcusu/7865/1 Mesajı Paylaş

nokta

#93
Mar 09, 2019, 01:04 ÖS Last Edit: Mar 11, 2019, 07:57 ÖÖ by Yönetim
STM'den İkinci Agosta

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) resmi internet sitesinden yaptığı duyuruda Pakistan'ın Agosta90B Denizaltılarının modernizasyon programında ikinci aşamayı geçtiğini duyurdu. STM, "D/A Modernizasyon Projesinin kapsamı genişliyor! Ana Yüklenicisi olduğumuz Proje'de denizaltıların kabiliyetlerini artırmaya devam ediyoruz" sözleriyle ifade ettiği programda ikinci platformun modernizasyonunu üstlendi. Firma, ilk denizaltının modernizasyonu için platformu inşa eden Fransız Direction des Constructions Navales Services (DCNS)  tersanesiyle ihalede rekabet etmişti. STM'nin modernize edeceği platformun Pakistan donanmasındaki karşılığı Halid Sınıfı olarak geçiyor. Dizel elektrik makinaya sahip denizaltı havadan bağımsız tahrik sistemi ile teçhiz edilmiş durumda. İhale sonucunda STM'nin teklifi ticari ve teknik açıdan daha üstün bulunmuştu. İhale üç denizaltından birincisini içeriyordu. Bu anlaşma aynı sınıftaki ikinci denizaltı için imzalanmış oldu.

http://m.c4defence.com/Gundem/stmden-ikinci-agosta/7884/1 Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#94
Mar 11, 2019, 07:32 ÖÖ Last Edit: Mar 11, 2019, 07:57 ÖÖ by Yönetim
Sipri'nin bugun aciklanan raporunda 2009-2013 donemi ile 2014-2018 donemleri arasinda Turkiye'nin silah ihracatinda gerceklestirdigi  buyumeyle ilgili kisim asagida. Cin'in ihracatindaki dusuk yukselis ve  ve Rusya'nin ihracatindaki dususun yaninda Turk savunma sanayiinin gosterdigi buyume performansi %170 ile  gercekten cok etkileyici. Tabii endustri buyudukce buyume hizi da azalacaktir ileride:

www.Sipri.org'dan alintidir:
"Arms exports by Russia decreased by 17 per cent between 2009-13 and 2014-18, in particular due to the reduction in arms imports by India and Venezuela. Between 2009-13 and 2014-18 France increased its arms exports by 43 per cent and Germany by 13 per cent. The combined arms exports of European Union member states accounted for 27 per cent of global arms exports in 2014-18.

A small number of countries outside Europe and North America are large arms exporters. China was the fifth largest arms exporter in 2014-18. Whereas Chinese arms exports rose by 195 per cent between 2004-2008 and 2009-13, they increased by only 2.7 per cent between 2009-13 and 2014-18. Israeli, South Korean and Turkish arms exports increased substantially--60 per cent, 94 per cent and 170 per cent, respectively--between 2009-13 and 2014-18."


https://www.sipri.org/media/press-release/2019/global-arms-trade-usa-increases-dominance-arms-flows-middle-east-surge-says-sipri Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

petibor

#95
Mar 11, 2019, 11:10 ÖÖ Last Edit: Mar 11, 2019, 11:12 ÖÖ by petibor
12. sıradaymışız.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Gümbür gümbür geliyoruz.
Bu yıldan itibaren ilk 10,  5 yıl sonra ilk 5'deyiz... Mesajı Paylaş

petibor

Tutkulu değil bu listedeki ülkelerin çoğu ondan birazda. İsveç mesela istese silahlı helikopter yapamaz mı. Finlandiya bizdeki tutku onda olsa ilk 5 e girer kolayca Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#98
Mar 11, 2019, 01:07 ÖS Last Edit: Mar 11, 2019, 01:21 ÖS by delenda_est_carthago
BAhsedilen rapor 4 yillik zaman dilimlerini karsilastiriyor. 2009-2013 arasi ile 2014-2018 arasini. Bu aralikta 14 uncu sirada Turkiye, ve %170 artis saglamis bir onceki 4 yillik dilime gore. En cok artis saglayan ulkelerden biri listedeki. Dunyadaki silah ihracatinin %1 Turkiye'den  yapiliyor, listeye gore.
Ha bir de en iyi Musterimiz BAE imis. Herhalde bunun yerini Katar ya da Pakistan alir bir sonraki donemde.
Rusya'daki %17'lik dusus enteresan.

 Ilgili siralama asagida:

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Terra

Türkiye'nin savunma sanayii ihracatı yükselişte

Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü (SIPRI) uluslararası silah ticareti trendi raporunu yayınladı. Türkiye, savunma sanayii ihracatını 2014-2018 döneminde 2009-2013 dönemine göre yüzde 170 arttırdı. Küresel silah ticaretindeki payı da yüzde 0,4'ten yüzde 1'e yükseldi.

Küresel silah ticareti 2014-18 döneminde önceki dört yıla göre yüzde 7,8, 2004-2008 dönemine göreyse yüzde 23 yükseldi. Bu dönemde ihracatını en fazla arttıran ülkelerden biri olan Türkiye'nin en önemli müşterisi yüzde 30'luk payla Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Onu yüzde 23 ile Türkmenistan ve yüzde 10 ile Suudi Arabistan izledi.

Türkiye'nin savunma sanayi ithalatı ise bu dönemde yüzde 21 gerileme yaşarken küresel ticaretteki payı da yüzde 3,2'den yüzde 2,3'e düştü. Bu dönemde en fazla ithalat ise ABD, İtalya ve İspanya'dan yapıldı.

ABD'nin en büyük müşterisi Suudi Arabistan

ABD küresel silah ticaretinin yüzde 36'sını tek başına gerçekleştirirken, Rusya'nın payı yüzde 21 oldu. Bu ülkelerin bir önceki dönemde payları ise sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 27 idi.

Bu dönemde ABD'nin tüm ihracatının yüzde 22'sini alan Suudi Arabistan en büyük müşteri olurken onu yüzde 7,7 ile Avustralya ve yüzde 6,7 ile Birleşik Arap Emirlikleri takip etti.

Rusya'nın en büyük müşterileri ise Hindistan (%27), Çin (%14) ve Cezayir (%14) oldu.

AB'nin silah ihracatı en çok Orta Doğu'da arttı

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin savunma ihracatı küresel ticaretin yüzde 27'sini oluşturdu. Beş Batı Avrupa ülkesi Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya'nın küresel ticaretteki payı ise yüzde 23 oldu. 5 ülkenin dördü en çok Orta Doğu'da satışını arttırdı. Bu dönemde Fransa'nın ihracatı yüzde 261 yükselirken Almanya, İtalya ve İngiltere'nin ihracatları ise sırasıyla yüzde 125, 75 ve 30 oranında arttı.

Suudi Arabistan ithalatta liderliği bırakmıyor

Dünya genelinde en yüksek ithalatı gerçekleştiren ülke Suudi Arabistan oldu. Körfez ülkesi tek başına tüm dünyada satılan silahların yüzde 12'sini aldı. Onu yüzde 9,5 payla Hindistan yüzde 5,1 ile Mısır takip etti.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/13/turkiyenin-savunma-sanayii-ihracati-yukseliste/ Mesajı Paylaş

ATMACA

İlk iki aylık savunma ve havacılık ihracatı rakamları açıklandı

- Savunma ve Havacılık ihracatında artış
- İhracatta Lider: ANKARA
- Giresun'dan rekor artış

https://goo.gl/SDw8vZ Mesajı Paylaş

nokta

Savunmada İhracat Ödülleri Dağıtıldı

Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği (SSİ), 2018 yılı ihracat başarı ödüllerini sektör ve ihracat hacim sıralamasına göre verdi.

Savunma alanında en çok ihracat ödülünü Kara Araçları grubundan FNSS firması aldı. FNSS Genel Müdürü Nail Kurt üç ayrı ödül için sahneye çağrıldı. FNSS firması, "Kara Taşıtları ve Aksamları Ürün Grubu" İhracat Birincisi,  "İhracatını En Fazla Arttıran Firma" ödülü ve "En Fazla İhracat Yapan Firma" üçüncülük derecesini aldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketlerinden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) iki alanda birinci oldu. TUSAŞ, "Hava Taşıtları ve Aksamları Ürün Grubu" İhracat Birincisi ve "En Fazla İhracat Yapan Firma" dallarında ödül aldı.

TSKGV şirketlerinden ASELSAN iki alanda ödül aldı. ASELSAN, "Savunma Elektroniği Ürün Grubu Birincisi" oldu ve " En Fazla İhracat Yapan Firma" sıralamasında dördüncü sırada yer aldı.

Yonca- Onuk firması "Deniz Taşıtları ve Aksamları Ürün Grubu" İhracat Birincisi olurken, Turaç firması " Av Fişeği Ürün Grubu"nda, Derya Silah Sanayii "Av Tüfeği Ürün Grubu"nda,  Bahtiyar Av Malzemeleri " En fazla Ülkeye İhracat Yapan Firma", Alp Havacılık,  "En Fazla İhracat Yapan Firma" sıralamasında beşinci, aynı alanda TUSAŞ Motor İkinci geldi.

Törende derece alan firmalar ödüllerini Savunma Sanayii Başkanı Profesör Dr. İsmail Demir ve SSİ Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş'in elinden aldılar. Ödül törenin ardından SSİ Genel Kurulu toplandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/savunmada-ihracat-odulleri-dagitildi/8056/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter