Türk Savunma Sanayinin İhracat Haberleri

Başlatan mhm, Eki 03, 2015, 09:51 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

ABD ve Rusya dan sonraki tüm ihracatçı ülkeler 10 milyar dolar altı ihracat rakamlarındalar. Fransa gibi bir savunma sanayin olacak ve 10 milyar dolar ihracat yapabileceksin hiç tatmin edici rakam değil. Tabiki para kazanmaktan çok daha önemli yanları var önemini tartışmaya sebep değil bu rakamlar ama bu kadar emek tıp cihazları alanına harcansa yada gemiye yada imalat makinelerine bunun en az 5 katı ihracat yapılır. Yani savunma sanayi zengin olmak için akıllıca bir sektör değil ülkeler için. İsrail olsanız 4 milyar dolar hepi topu nedir yani bizim takıcılar daha çok kazanıyor Mesajı Paylaş

Atılgan

Anadolu Tersanesi, Katar'a iki adet eğitim gemisi inşa edecek

Katar Silahlı Kuvvetleri, Anadolu Tersanesi ile DIMDEX 2018 Fuarı'nda iki adet Deniz Kuvvetleri Öğrenci Eğitim Gemisi Kontratı imzaladı.
Katar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, subay adayı öğrencilerin teorik ve pratik eğitimi için üzerinde öğrenci ve öğretmenler için yeterli imkânlara sahip olan iki adet 'Eğitim Gemisi' siparişi verdi.

Gemiler, SSM'nin stratejik ortaklarından olan Anadolu Tersanesi tarafından İstanbul'da inşa edilecek.

Daha önce Türk Deniz Kuvvetleri'ne sekiz adet LCT ve üzerinde sekiz adet LCVP bulunan iki adet LST inşaatlarını başarıyla tamamlayan Anadolu Tersanesi'nin, her iki gemiyi 36 ay içinde teslim edeceği öğrenildi.

Gemiler yaklaşık 90 metre boyunda ve bin 950 ton tam yük deplasmanına sahip olacak. Askeri öğrenci eğitimi dışında, orta büyüklükteki helikopter platformuna sahip olacak eğitim gemileri ayrıca öğrencilere silahlı savaş yönetimi eğitimi de verebilecek.

Gemiler ikincil görev olarak, ekonomik bölgede karakol görevleri de icra etme kabiliyetine sahip olacak.

http://www.denizhaber.com.tr/anadolu-tersanesi-katara-iki-adet-egitim-gemisi-insa-edecek-haber-80096.htm Mesajı Paylaş

nokta

Katar'a eğitim merkezi

MDS Savunma Teknolojileri ve İnşaat AŞ, Katar'daki Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (DIMDEX 2018) Zekreet Bölgesi'nde kurulacak "BUROQ Special Marine Operations" Eğitim Merkezi için Katar Silahlı Kuvvetleri ile sözleşme imzaladı.

Sözleşmeye, Katar Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Hamad Abdulla Al Marri ile MDS Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Ayvacı ve Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Özgümüş imza attı.

Anlaşmaya  göre kurulacak Deniz Özel Kuvvetleri Eğitim Merkezi'nde aynı anda 200 askeri personelin eğitim ihtiyacı karşılanacak.

Yaklaşık 130 dönüm alana kurulacak merkezde, yönetim binası, 50 metre kapalı atış poligonu ve simülasyon merkezi, çok amaçlı eğitim merkezi ve paraşüt eğitim alanı, meskun mahal eğitim alanı, bomba eğitim alanı, antiterör ve yangın eğitimi vermek üzere hazırlanmış kargo gemisi, kapalı spor salonu, manili pentatlon eğitim alanı, zodyak tekneler için iskele, 200 kişilik asker yatakhanesi, 50 kişilik subay yatakhanesi, yemekhane binası, silah ve mühimmat depoları yer alacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/katar-a-egitim-merkezi/5899/1 Mesajı Paylaş

nokta

Savunma İhracat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI)'nin 2017 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni ve Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı, bugün Ankara'da yapıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel, Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, İhracatı Geliştirme Grup Başkanı Asuman Vangölü ve SSI üyesi firmaların temsilcilerin katıldığı törende açılış konuşmasını SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş yaptı. Aliş, sektörün hem yurt içinde hem de ihracatta büyük bir ivme kazandığını belirtti. Aliş'in ardından kürsüye gelen Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel de Türkiye'de bir zamanlar savunma ve havacılık sanayisinde bazı şeylerin yapılabilirliğinin sorgulandığını, bugün artık bunların konuşulmadığını, o günlerde sorgulanan şeylerin bugün yapılabilir hale geldiğini belirtti.  Demirel,  " Yapmanın yeterli olmadığını fark ettik, bunların yerlileştirilmesinin gerektiğini fark ettik." dedi. SSI 2017 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda Dernek yönetim kurulu seçildi. Oylama sonucunda, Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. SSI'nin yeni Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu ise şöyle şekillendi:

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri:

ASELSAN, ALP HAVACILIK, Bahtiyar Av Malzemeleri, FNSS, HAVELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Sarsılmaz , SS Huğlu Av Tüfekleri İmalat, Alım Satım Küçük San.Koop, TUSAŞ/TAI, ROKETSAN, YONCA-ONUK

Toplantıda 2017 Yılı Başarılı İhracatçılarına ödülleri törenle verildi. 2017 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk üç firma şöyle sıralandı:

TUSAŞ/TAI, TEI, ASELSAN

http://www.c4defence.com/Gundem/savunma-ihracat-odulleri-sahiplerini-buldu/6012/1 Mesajı Paylaş

nokta

Figes'ten 3 milyon Dolarlık ihracat

FİGES Mühendislik firması kara araçlarında kullanılan teleskopik mast ünitesini ihraç etti. Kore Cumhuriyeti firması LIG ile imzalanan anlaşma sonucunda 101 adet mast 3 milyon dolar bedelle ihraç edilecek. Teslimat 2018 yılında başlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/figes-ten-3-milyon-dolarlik-ihracat/6182/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Arjantin, İHA tespitinde, ASELSAN'ın ACAR radarını tercih etti

ASELSAN, Arjantin Silahlı Kuvvetlerinin kara gözetleme radarı ihtiyacına yönelik olarak açılan bir ihaleyi kazandı.

Aselsan Dergisi'nin Haziran ayında yayınlanan 98'inci sayısında duyurulan haberde, ihaleye ACAR Kara Gözetleme Radarı ile katılım sağlayan ASELSAN'ın, aralarında, bu alanda dünyaca tanınan uluslararası firmaların da bulunduğu rakiplerini, hem teknik isterlere uygunluk hem de fiyat açısından geride bırakarak ihaleyi kazandığı bildirildi.

ACAR Gözetleme Radarı, gece ve gündüz, her türlü hava koşulunda, görüş açısına giren yüzlerce mini ve mikro İHA'yı aynı anda tespit ederek, takip ve sınıflandırmasını yapabiliyor.

http://www.kokpit.aero/arjantin-aselsan-acar-radari Mesajı Paylaş

nokta

OTOKAR'dan 28,9 Milyon Dolarlık 4X4 İhracatı

Otokar, bir Asya ülkesinden 28,9 milyon USD tutarında taktik tekerlekli zırhlı araç siparişi aldığını açıkladı. Araçların teslimatının 2019 yılı ilk çeyreğine kadar tamamlanması planlanıyor.

Otokar'ın kendi tasarladığı ve ürettiği farklı tip zırhlı araçları için bir Asya ülkesinden 28,9 milyon USD tutarında yeni bir ihracat siparişi aldı. Sipariş kapsamındaki 4x4 taktik tekerlekli zırhlı araçlar; yedek parça ve eğitim hizmetleri ile birlikte sunulacak. Teslimatların 2019 yılı ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, siparişe ilişkin olarak, "Fikri mülkiyet hakları tamamı Otokar'a ait olan, Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve üretilen  zırhlı araçlarımızın yurtdışında da tercih edilmesinden gurur duyuyoruz. Bu yeni sipariş, daha önce ihracat yaptığımız bir Asya ülkesinden alındı. Kullanıcımızın Birleşmiş Milletler görevlerinde kullanarak deneyimlediği ve memnun kaldığı araçlarımız, yeni alımları için referans oldu. Farklı tiplerdeki taktik tekerlekli zırhlı araç ihtiyaçlarını karşılamak için Otokar'ı tercih ettiler" dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/otokar-dan--289-milyon-dolarlik--4x4--ihracati/6805/1 Mesajı Paylaş

Yakın

Bengaldeş olsa gerek Mesajı Paylaş

nokta

Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. İsmail Demir, Büyükelçiler Konferansı'na katılmak üzere Türkiye'ye gelen büyükelçilere ASELSAN'da bir brifing vererek İhracat potansiyeli olan ürünlerin sunumunu yaptı. Demir konuşmasında Altay Ana Muharebe Tankı'nın bir prototipinin yurt dışında bir ülkede olduğunu ve yakında bir başka ülkeye gideceğini ifade etti. Demir'in konuşması sırasında potansiyel ihracat ülkelerini gösteren altı ülkeye ait bayrak yansıda yer alıyordu. Bu ülkeler Umman, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan, Malezya ve Endonezya idi. Sunumda yer alan diğer potansiyel ihracat ürünleri ise şöyle;

ROKETSAN üretimi Stand Off Missile (SOM); Malezya, Azerbaycan, Yeni Zelanda, Katar, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık, Çekya, İtalya, Belçika. Azerbaycan'da geçtiğimiz ay gerçekleşen askeri bir törende SOM'un mockup'ı sergilenmişti.

ROKETSAN üretimi Cirit bugüne kadar üç ülkeye ihraç edildi: BAE Bahreyn, Suudi Arabistan. Potansiyel ihraç ülkeleri ise şöyle; Filipinler, Slovakya, Katar, Çekya, Endonezya, Malezya, Pakistan, Ekvador, Kosta Rika.

Makina ve Kimya Endüstrisi'nin (MKEK) Kale Kalıp ile beraber tasarladığı, MKEK, Kale Kalıp ve Sarsılmaz'ın ürettiği, Milli Piyade Tüfeği MPT-76'nın muhtemel ihracat ülkeleri şöyle: Azerbaycan, Bahreyn, Katar, Malezya, Ukrayna, Pakistan, Kazakistan.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) özgür tasarımı ve üretimi İnsansız Hava Aracı ANKA'ya ilgi gösteren ülkeler şöyle: Bangladeş Endonezya, Malezya, Pakistan, Cezayir, Nijerya, Ruanda, Senegal, Zambiya, Polonya, Venezüella, Brezilya, Bahreyn, Kuveyt.

TUSAŞ özgün tasarımı ve üretimi Hürkuş uçağının potansiyel müşterileri arasında Senegal, Kuveyt, Venezüella, Nijerya, Peru ve Bolivya yer alıyor.

TUSAŞ'ın İtalya ile birlikte ürettiği ve dünya çapında pazarlama hakkına sahip olduğu T-129 ATAK taarruz helikopterini satın alın Pakistan dışında ilgi gösteren ülkeler şöyle; Bangladeş, Çekya, Bahreyn, Tayland, Fas, Libya, Nijerya, Katar, Senegal, Polonya, Brezilya, Kuveyt, Romanya ve Kolombiya.

Haziran ayında Pakistan'a satışı gerçekleşen MİLGEM Korvetine ait haklar yansıda STM üzerinde görünse de Askeri Fabrika ve Tersaneler Genel Müdürlüğü bu ihracatı üstlendi. MİLGEM ihracatına ilişkin potansiyel ülkeler ise şöyle; Suudi Arabistan, Kuveyt, Brezilya, Kolombiya, Endonezya.

ASELSAN'ın ürettiği Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) aralarında Pakistan, Malezya, Gürcistan, Azerbaycan Suudi Arabistan'ın yer aldığı 14 ülkeye ihraç edilirken ihracat potansiyeli olarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Asya ve Pasifik, Türki Cumhuriyetler sayılıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/altay-hangi-ulkede/6918/1 Mesajı Paylaş

Terra

Bahreyn Cobra'larına Aselsan ve TAI imzası

Bahreyn Silahlı Kuvvetleri Aselsan ve TAI işbirliğiyle modernize edilen AH-1 Cobra Helikopterinin fotoğrafını yayınladı.

Bahreynli yetkililer tarafından incelenen helikopterde ASELFLIR Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi ile kokpit yerleşiminin T129 ATAK Helikopteriyle benzerliği dikkat çekiyor.

Kobra Modernizasyonu projesinde helikopterlerin kokpit, atış sistemleri ve gövdesi yenileniyor.

Projede TAI, avionik ve atış sistemi konusunda ASELSAN ile işbirliği yapıyor. Helikopterlerin, görev bilgisayarı başta olmak üzere kokpit gösterge ve kontrol, hedef tespit ve nişangah, seyrüsefer, görev ve silah yönetim sistemleri ASELSAN'ın özgün ürünlerinden oluşan ekipmanlar ile donatılıyor.

70 milyon dolar değerindeki projenin 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/09/12/bahreyn-cobralarina-aselsan-ve-tai-imzasi/ Mesajı Paylaş

Atılgan

STM tarafından geliştirilen denizde ikmal gemisi Pakistan'a teslim edildi

Savunma Sanayii'ne yön vererek yerli projelerin ihraç edilmesine öncülük eden Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde STM, milli imkânlarla tasarladığı Denizde İkmal Gemisi'ni Pakistan Deniz Kuvvetleri'ne teslim etti.
Savunma Sanayii Başkanlığı'nın (SSB) öncülüğünde Türk savunma sanayiinin milli teknolojik yatırımları önemli bir boyut kazandı.

SSB iştiraki STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., 2013 yılında Pakistan Deniz Kuvvetleri için geliştirmeye başladığı Denizde İkmal Gemisi'ni 16 Ekim 2018 tarihinde teslim etti. Teslim törenine Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Pakistan Savunma Üretim Bakanı Zobaida Jalal, Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve STM Üst Yönetimi katıldı.

Dost ve kardeş ülke Pakistan ile Türkiye arasında askeri gemi inşası konusunda bir ilk olan Denizde İkmal Gemisi Projesi, en özgün askeri iş birliklerinden biri olarak tarihe geçti. STM'nin ana yüklenici olduğu ve Pakistan Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına göre STM tarafından sıfırdan tasarımı yapılan Denizde İkmal Gemisi 'PNS MOAWIN', Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı tarafından Karaçi Tersanesi'nde inşa edildi.

Proje kapsamında STM tarafından 20'den fazla Türk firmasına ihracat yapma imkânı oluşturularak savunma sanayii eko-sisteminin gelişimine de büyük katkı sunuldu.

Dizayn ve malzeme paketi yanı sıra Karaçi Tersanesi'ne teknik destek sağlanan ve sınıfının ilk gemisi olmasına rağmen başarı ile inşa edilen gemi, ilk seyir tecrübesini 31 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirdi.

DENİZDE İKMAL GEMİSİ'NİN ÖZELLİKLERİ:

STM ve Pakistan Deniz Kuvvetleri ile birlikte geliştirilen ve sınıfının ilki olan Denizde İkmal Gemisi; 16.400 ton ağırlığında ve yaklaşık 158 metre boyunda, iki adet dizel motor ile sevk edilen iki adet kanat açısı ayarlanabilir pervane ile saatte 20 deniz mili sürat yapabilecek özelliktedir.

Gemi, sahip olduğu Denizde İkmal Sistemi (RAS/FAS) ile seyir esnasında Pakistan Deniz Kuvvetleri'nin muharip/yardımcı unsurlarına denizde yakıt/su ve cephane gibi kritik malzemeleri transfer ederek destek sağlayacak ve dolayısıyla harekat kabiliyetini misli ile arttıracaktır.

Sahip olduğu hangar ve platform sayesinde helikopter konuşlandırma, gece ve gündüz helikopter harekâtı yapabilme kabiliyetine de sahip olan gemide ayrıca kapsamlı bir revir de bulunmaktadır.

https://www.denizhaber.com.tr/stm-tarafindan-gelistirilen-denizde-ikmal-gemisi-pakistana-teslim-edildi-haber-84896.htm Mesajı Paylaş

Terra

ASELSAN Gambiya'ya ilk ihracatını yaptı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yanı sıra bir çok dünya ordusu tarafından tercih edilen ASELSAN ürünü gece görüş dürbünlerinin yeni kullanıcısı Gambiya ordusu oldu.

Gambiya Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasın­da Gece Görüş Dürbünü tedarikine yönelik söz­leşme imzalandı.

ASELSAN imzalanan bu sözleşme ile Gambiya Cumhuriyetine ilk ihracatını gerçekleştirmiş oldu. Bu anlaşmanın, Savunma Sanayii Başkanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi ve ASELSAN'ın ortaklaşa çalışmalarını yürüttüğü devletler arası doğrudan alım antlaşmalarına da katkısı olacağı değerlendiril­iyor.

ASELSAN, Termal sistemler, Lazer mesafe ölçer, lazer işaretleyici, lazer uyarı sistemleri,  gündüz görüş kameraları ve görüntü yoğunlaştırıcılı gece görüş cihazlarının tasarım ve üretimleri ile ilgili yürütülen çalışmalar sayesinde müşterilerine Elektro-Optik Sistemler konusunda üstün kabiliyetler kazandırıyor.

Hali hazırda ASELSAN ürünü elektro optik sistemler başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere birçok ordunun kara, hava ve deniz platformlarında kullanılıyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/10/01/aselsan-gambiyaya-ilk-ihracatini-yapti/ Mesajı Paylaş

Merkator

Savunma sanayinden 2018'de rekor ihracat

Türkiye'nin savunma ve havacılık sanayiinin ihracatı aralık ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.9 artarak 253 milyon 496 bin dolara ulaştı

Akşam gazetesinin haberine göre savunma sanayii sektörünün 2018'deki performansı 2 milyar 35 milyon 334 bin dolarla 2017 yılına göre yüzde 17 artış gösterdi. Sektör böylece ilk kez 2 milyar dolar sınırını da aşmış oldu.

http://www.kokpit.aero/2018-savunma-sanayi-ihracat Mesajı Paylaş

korat

ASELSAN ile TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında, bir yurtdışı müşterinin aviyonik sistem ihtiyacına yönelik olarak toplam 240.647.098,- ABD Doları tutarında bir sözleşme 12/02/2019 tarihinde imzalanmıştır. Söz konusu sipariş kapsamındaki teslimatlar 2019-2023 yılları arasında gerçekleştirilecektir.
https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/739281 Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter