Türk Savunma Sanayinin İhracat Haberleri

Başlatan mhm, Eki 03, 2015, 09:51 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

ABD ve Rusya dan sonraki tüm ihracatçı ülkeler 10 milyar dolar altı ihracat rakamlarındalar. Fransa gibi bir savunma sanayin olacak ve 10 milyar dolar ihracat yapabileceksin hiç tatmin edici rakam değil. Tabiki para kazanmaktan çok daha önemli yanları var önemini tartışmaya sebep değil bu rakamlar ama bu kadar emek tıp cihazları alanına harcansa yada gemiye yada imalat makinelerine bunun en az 5 katı ihracat yapılır. Yani savunma sanayi zengin olmak için akıllıca bir sektör değil ülkeler için. İsrail olsanız 4 milyar dolar hepi topu nedir yani bizim takıcılar daha çok kazanıyor Mesajı Paylaş

Atılgan

Anadolu Tersanesi, Katar'a iki adet eğitim gemisi inşa edecek

Katar Silahlı Kuvvetleri, Anadolu Tersanesi ile DIMDEX 2018 Fuarı'nda iki adet Deniz Kuvvetleri Öğrenci Eğitim Gemisi Kontratı imzaladı.
Katar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, subay adayı öğrencilerin teorik ve pratik eğitimi için üzerinde öğrenci ve öğretmenler için yeterli imkânlara sahip olan iki adet 'Eğitim Gemisi' siparişi verdi.

Gemiler, SSM'nin stratejik ortaklarından olan Anadolu Tersanesi tarafından İstanbul'da inşa edilecek.

Daha önce Türk Deniz Kuvvetleri'ne sekiz adet LCT ve üzerinde sekiz adet LCVP bulunan iki adet LST inşaatlarını başarıyla tamamlayan Anadolu Tersanesi'nin, her iki gemiyi 36 ay içinde teslim edeceği öğrenildi.

Gemiler yaklaşık 90 metre boyunda ve bin 950 ton tam yük deplasmanına sahip olacak. Askeri öğrenci eğitimi dışında, orta büyüklükteki helikopter platformuna sahip olacak eğitim gemileri ayrıca öğrencilere silahlı savaş yönetimi eğitimi de verebilecek.

Gemiler ikincil görev olarak, ekonomik bölgede karakol görevleri de icra etme kabiliyetine sahip olacak.

http://www.denizhaber.com.tr/anadolu-tersanesi-katara-iki-adet-egitim-gemisi-insa-edecek-haber-80096.htm Mesajı Paylaş

nokta

Katar'a eğitim merkezi

MDS Savunma Teknolojileri ve İnşaat AŞ, Katar'daki Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (DIMDEX 2018) Zekreet Bölgesi'nde kurulacak "BUROQ Special Marine Operations" Eğitim Merkezi için Katar Silahlı Kuvvetleri ile sözleşme imzaladı.

Sözleşmeye, Katar Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Hamad Abdulla Al Marri ile MDS Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Ayvacı ve Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Özgümüş imza attı.

Anlaşmaya  göre kurulacak Deniz Özel Kuvvetleri Eğitim Merkezi'nde aynı anda 200 askeri personelin eğitim ihtiyacı karşılanacak.

Yaklaşık 130 dönüm alana kurulacak merkezde, yönetim binası, 50 metre kapalı atış poligonu ve simülasyon merkezi, çok amaçlı eğitim merkezi ve paraşüt eğitim alanı, meskun mahal eğitim alanı, bomba eğitim alanı, antiterör ve yangın eğitimi vermek üzere hazırlanmış kargo gemisi, kapalı spor salonu, manili pentatlon eğitim alanı, zodyak tekneler için iskele, 200 kişilik asker yatakhanesi, 50 kişilik subay yatakhanesi, yemekhane binası, silah ve mühimmat depoları yer alacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/katar-a-egitim-merkezi/5899/1 Mesajı Paylaş

nokta

Savunma İhracat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI)'nin 2017 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni ve Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı, bugün Ankara'da yapıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel, Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, İhracatı Geliştirme Grup Başkanı Asuman Vangölü ve SSI üyesi firmaların temsilcilerin katıldığı törende açılış konuşmasını SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş yaptı. Aliş, sektörün hem yurt içinde hem de ihracatta büyük bir ivme kazandığını belirtti. Aliş'in ardından kürsüye gelen Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel de Türkiye'de bir zamanlar savunma ve havacılık sanayisinde bazı şeylerin yapılabilirliğinin sorgulandığını, bugün artık bunların konuşulmadığını, o günlerde sorgulanan şeylerin bugün yapılabilir hale geldiğini belirtti.  Demirel,  " Yapmanın yeterli olmadığını fark ettik, bunların yerlileştirilmesinin gerektiğini fark ettik." dedi. SSI 2017 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda Dernek yönetim kurulu seçildi. Oylama sonucunda, Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. SSI'nin yeni Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu ise şöyle şekillendi:

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri:

ASELSAN, ALP HAVACILIK, Bahtiyar Av Malzemeleri, FNSS, HAVELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Sarsılmaz , SS Huğlu Av Tüfekleri İmalat, Alım Satım Küçük San.Koop, TUSAŞ/TAI, ROKETSAN, YONCA-ONUK

Toplantıda 2017 Yılı Başarılı İhracatçılarına ödülleri törenle verildi. 2017 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk üç firma şöyle sıralandı:

TUSAŞ/TAI, TEI, ASELSAN

http://www.c4defence.com/Gundem/savunma-ihracat-odulleri-sahiplerini-buldu/6012/1 Mesajı Paylaş

nokta

Figes'ten 3 milyon Dolarlık ihracat

FİGES Mühendislik firması kara araçlarında kullanılan teleskopik mast ünitesini ihraç etti. Kore Cumhuriyeti firması LIG ile imzalanan anlaşma sonucunda 101 adet mast 3 milyon dolar bedelle ihraç edilecek. Teslimat 2018 yılında başlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/figes-ten-3-milyon-dolarlik-ihracat/6182/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Arjantin, İHA tespitinde, ASELSAN'ın ACAR radarını tercih etti

ASELSAN, Arjantin Silahlı Kuvvetlerinin kara gözetleme radarı ihtiyacına yönelik olarak açılan bir ihaleyi kazandı.

Aselsan Dergisi'nin Haziran ayında yayınlanan 98'inci sayısında duyurulan haberde, ihaleye ACAR Kara Gözetleme Radarı ile katılım sağlayan ASELSAN'ın, aralarında, bu alanda dünyaca tanınan uluslararası firmaların da bulunduğu rakiplerini, hem teknik isterlere uygunluk hem de fiyat açısından geride bırakarak ihaleyi kazandığı bildirildi.

ACAR Gözetleme Radarı, gece ve gündüz, her türlü hava koşulunda, görüş açısına giren yüzlerce mini ve mikro İHA'yı aynı anda tespit ederek, takip ve sınıflandırmasını yapabiliyor.

http://www.kokpit.aero/arjantin-aselsan-acar-radari Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter