Türk Savunma Sanayinin İhracat Haberleri

Başlatan mhm, Eki 03, 2015, 09:51 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Endonezya Heyeti "REİS" için Türkiye'ye geliyor

Gölcük Tersanesi, Endonezya'ya Tip 214 sınıfı dizel elektrikli denizaltı için teklif götürdü. Cakarta'dan bir grup yetkili, inşası halen devam eden Reis sınıfı ilk denizaltı Pirireis üzerinde yürütülen çalışmaları gözlemlemek için Türkiye'ye gelecek.

Gölcük Tersanesi, Endonezya Donanması'na Tip 214 sınıfı dizel elektrikli denizaltı için teklif götürdü.

Donanmanın yaptığı açıklamaya göre, Endonezya ile görüşmeler 2017'nin başından bu yana devam ediyor.

PİRİREİS'İ GÖZLEMLEYECEKLER

Gölcük Tersanesi, 7-12 Mayıs tarihlerinde Endonezya'nın başkenti Cakarta'dan bir grup yetkiliyi ağırlayacak. Yekililer, inşası halen devam eden sınıfının ilk denizaltısı Pirireis (S 330) üzerinde yürütülen çalışmaları gözlemleyecek.

Type 214 sınıfı denizaltıların görev donanımları, yerli firmaların da katkılarıyla Türk Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirildi. Tersane, kuvvete toplamda altı adet platform teslim edecek.

REİS SINIFI DENİZALTILAR 2025'E KADAR TAMAMLANACAK

67,6 m uzunluğa, 6,3 m genişliğe sahip ve suyun altında 20 kt azami hıza ulaşabilen ve donanmamızda Reis Sınıfı olarak adlandırılan denizaltılar, Raytheon üretimi Mk 48 Mod 6 ve Atlas Elektronik mamülü DM2A4 gibi 533 mm torpidolar ile donatılıyor.

Gölcük Tersanesi'nin, altı denizaltının teslimatını 2025'e kadar tamamlayacağı ön görülüyor.

http://www.kaptanhaber.com/haber/45927/o-ulke-reis-icin-turkiyeye-geliyor.html Mesajı Paylaş

saladin

#31
Nis 15, 2017, 08:25 ÖS Last Edit: Nis 15, 2017, 08:27 ÖS by saladin

Su andaki  sartlar altinda, Avrupa kaynaklarina  cok bagimli olacak bu denizaltilarin Turkiye'de yapilmasi ne kadar mumkun olur ki?
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Üstadım,

Soğuk Savaş kavramı, bir öngörü olmaktan çıktı. Artık fiili bir gerçek. NATO da Rusya da harıl harıl silahlanıyor...
Gelinen bu noktada Batı, Türkiye'siz Orta Doğu, Karadeniz, Kafkasya, Orta Asya ve hatta Kuzey Afrika'da varlık gösteremez. Kısa bir süre içinde Türkiye ve Türkiye ile kavgalı ülkeler, sarılır, helalleşir ve eski düşmanları boz ayıya karşı yeniden saf tutarlar...

En başta da Obama taifesinden ABD'li dahi analistler, PKK/PYD ile mi, yoksa Türkiye ile mi yayılmacı ve saldırgan Rusya/İran ekürisine karşı durabileceklerini yakında hesaplayacaklardır...

Mesajı Paylaş

Energy

ASELSAN'ın 'KULAÇ İskandil Sistemi' ilk ihracat sınavından geçti

ASELSAN'ın denizaltılar ve su üstü platformlarında kullanılmak üzere geliştirdiği KULAÇ İskandil Sistemi, ilk ihracat sınavından başarıyla geçti.
ASELSAN'ın denizaltılar ve su üstü platformlarında kullanılmak üzere geliştirdiği KULAÇ İskandil Sistemini tercih eden Endonezya, ASELSAN'ın denizaltı ve su altı akustik sistemlerine yönelik yeni taleplerde bulundu.

KULAÇ İskandil Sistemi ASELSAN tarafından denizaltılar ve su üstü platformlarında kullanılmak üzere geliştirildi. Seyir yardımcı sistemi olarak kullanılan KULAÇ, yaydığı akustik sinyalin dipten/su yüzeyinden yansımasının dinlenmesi ve gönderme/alma zamanı arasındaki farkın ölçülmesiyle derinlik tespitini gerçekleştiriyor.

ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilen ve Türk denizaltılarında da kullanılan KULAÇ İskandil Sistemi ile Türkiye'nin su altı akustik sistemlere yönelik ilk ihracatına imza atıldı. KULAÇ İskandil Sistemi, bir süre önce Endonezya denizaltısına entegre edildi. KRI Nanggala 402 denizaltısında gerçekleştirilen entegrasyon ve kabul faaliyetleri çok kısa süre içinde başarıyla tamamlanarak müşteri memnuniyeti üst düzeyde sağlandı.

Sistemin denizde başarılı bir şekilde göreve başlamasının ardından Endonezya, ASELSAN ürünü denizaltı ve su altı akustik sistemlerine yönelik yeni taleplerde bulundu.

http://www.denizhaber.com.tr/aselsanin-kulac-iskandil-sistemi-ilk-ihracat-sinavindan-gecti-haber-73887.htm Mesajı Paylaş

Defence

MSB Işık'tan İhracatı Artırmak İçin İki Formül

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, savunma ürünlerinin ihracatını arttırmak üzere üzerinde çalıştıkları iki formülü açıkladı. Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar İhracatçıları Birliği (SSI) Genel Kurul Toplantısı'na katılan Bakan Işık, burada bir konuşma yaptı.  Türkiye'nin savunma ürünü ihracatı yaptığı ülkelerin genel olarak mali sorunlar yaşayan ülkeler olduğunu belirten Bakan Işık Eximbank fonlarının yeterli olmadığını ifade etti. Eximbank üzerinden ihracat kredisinin pek çok kısıtlamaya tabi olduğunu hatırlatan Işık, bu kısıtlamaları aşacak bir formülü hazırladıklarını kaydetti. Işık, ikinci çalışmalarının "barter" yani takas formülü olduğunu, konuya ilişkin çalışmanın devam ettiğini kaydetti.

http://www.c4defence.com/Gundem/isiktan-iki-formul/4264/1 Mesajı Paylaş

Terra

Almanya ve Türkiye'den Endonezya'ya ortak teklif

Alman Handelsblatt gazetesine göre, Alman şirketi TyssenKrupp Marine Systems (TKMS) adlı şirket, Endonezya'da denizaltı projesinde yer almak için Türkiye ile birlikte hareket edecek.
Ankara-Berlin hattında yaşanan siyasi gerilimin ekonomiye yansıması gelecek dönemde daha net ortaya çıkacak. Turizmden gıdaya bu gerginliğin faturası her iki ülkenin istatistiklerine de olumsuz yansıyacak. Bu gerilimli hava son olarak savunma sanayisinde kendini hissettirmişti.

Almanya Sol Parti Milletvekili Jan van Aken'in soru önergesine yanıt veren Federal Ekonomi Bakanlığı'nın açıklamasıyla, Alman Hükümeti'nin Kasım 2016'dan bu yana 11 kez Türkiye'ye silah sevkiyatına onay vermediği belirlenmişti. NATO'da müttefikimiz Almanya'nın bu 'ambargosu' hala tartışılırken Türkiye geçtiğimiz günlerde savunmada önemli adımlar attı. Bilindiği üzere Türk donanmasında Almanya'nın önemli bir ağırlığı var. Yarım asırdır gemi ve denizaltı teknolojisinde Berlin, Ankara'nın en önemli tedarikçilerinden biri oldu.

SSM, yerliliği artıracak

Bu gelişmelere nisan ayının son haftasında Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) öncülüğünde Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM) tarafından yürütülen milli savaş gemileri ve denizaltıların inşasında yerlileşme faaliyetleri hızlandırılarak yanıt verildi. STM'nin 25 Nisan'da imzaladığı sözleşmeyle 4 adet yeni tip denizaltı için torpido kovanlarının bulunduğu baş kısmın 4 yıl içinde Türkiye'de kurulacak yeni tesislerde imal edilmesi kararlaştırıldı. Daha önce bu bölümlerin Almanya'da üretimi öngörülüyordu.

İhaleyi TyssenKrupp istiyor

Türkiye-Almanya arasındaki bu gerilimli hava etkisini düşürmeden devam ederken, iki ülkenin ilginç bir işbirliği için çalıştığı iddia edildi. İddia, Almanya'nın önemli gazetelerinden Handelsblatt'tan geldi. Habere göre Türkiye ve Almanya bir proje için ortaklık kararı aldı. Dusseldorf merkezli gazetenin yazdığına göre, Alman şirketi TyssenKrupp Marine Systems (TKMS) adlı şirket, Endonezya'da denizaltı projesinde yer almak için Türkiye ile birlikte hareket edecek. Yani savunmada 'ambargo' süreci yaşanırken Berlin ile Ankara, ortak denizaltı üretmek için Endonezya'da ihaleye girecek.

Türk ortak Gölcük Tersanesi mi?

Alman gazete, Türkiye'den hangi şirket veya kurumla bu ortaklığın yapılacağını yazmamış. Ancak Nisan 2017'de yani geçen ay Gölcük Tersanesi'nin Endonezya Donanması'na Type 214 sınıfı dizel elektrikli denizaltı için teklif götürdüğünü hatırlatmak gerekiyor. Ayrıca Gölcük Tersanesi bu kapsamda 7-12 Mayıs tarihlerinde başkent Jakarta'dan bir grup yetkiliyi ağırlayacak.

http://www.dunya.com/kose-yazisi/almanya-ve-turkiyeden-endonezya-donanmasina-ortak-denizalti-teklifi/360831 Mesajı Paylaş

Merkator

Savunma Sanayiinin Amiral Gemilerinin Satışları 7,8 Milyar TL. Oldu

ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN'ın satış rakamı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 24 artarak 7,8 milyar liraya çıktı. Şirketlerin yurt dışına yaptıkların satışın ekonomik büyüklüğü ise 2,4 milyar lira olarak gerçekleşti.

Savunma sanayisinin amiral gemisi olarak kabul edilen Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketleri, yurt içi ve dışındaki faaliyetleriyle önemli ekonomik büyüklüklere ulaştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin savaş gücünün artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla savunma sanayi şirketleri kuran ve geliştiren TSKGV, sermayesinin yarısından fazlasına sahip olduğu şirketlerle bu alanda önemli sorumluluklar üstleniyor.

Dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasında yer alan ASELSAN ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), ROKETSAN, HAVELSAN, elektrik enerjisi üretiminde kullanılan elektrik ve elektromekanik ekipmanlar üreten İŞBİR, batarya, şarj cihazı, uçak aküsü üreticisi ASPİLSAN, vakıf şirketi olarak beklentileri karşılamaya çalışıyor.

Yarattıkları istihdam ve katma değerle ülke ekonomisine katkı sağlayan vakıf şirketleri, özgün ürünlerini yurt dışına da satıyor.

Vakfın 30 yıllık tarihinde bakıldığında bağlı ortaklıkların ekonomik verilerinde çok ciddi mesafe alındı. Bu başarı söz konusu şirketlerin geçen yılki performansıyla sürdürüldü. Vakıf şirketlerinin aktifleri geçen yılın sonunda yaklaşık 23 milyar lira oldu. Söz konusu şirketlerin öz kaynakları 5 milyar 837 milyon liraya çıktı.

Net satışlarını geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 24 artıran vakıf şirketleri, 2016'da 7 milyar 798 milyon liralık satışa imza attı. Yurt dışı satışlar ise hemen hemen 2015 rakamıyla aynı sevide gerçekleşerek 2 milyar 433 milyon lira oldu. Karını geçen yıl yüzde 31 artırarak 1,8 miyar liraya çıkaran söz konusu şirketlerin, istihdama katkısı da 14 bin 99'u buldu.

Vakıf şirketlerinin ortaya koyduğu başarıda karlarının yüzde 75'inin kendilerine bırakılması, bununla yatırım ve Ar-Ge harcaması yapılması, Vakfın aldığı yüzde 25'lik bölümün de yine Vakıf Senedi gereğince, Mütevelli Heyeti onayı ile savunma sanayisi yatırımlarına yönlendirilmesi etkili oldu.

Şirketlerin verimliliğe önem vermesi, yurt dışı pazarlara da odaklanılarak ihracatın önemli ölçüde artırılması, Ar-Ge kaynaklarının artırılarak özgün ve milli ürünlere öncelik verilmesi, stratejik yatırımların hızlı ve zamanında yapılması, şirket ve vakıf yöneticilerinin belirlenmesine özel önem verilmesi gibi faktörlerde performans artışına katkı verdi.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46063/savunmanin-amiral-gemileri-78-milyar-lira-cekti.html
Mesajı Paylaş

Revolver

Milli Savunma bakanı Fikri Işık, Suudi Arabistan!a yapılacak savunma sanayi ihracatında sona gelindiğini açıklamış. Bu Türk Savunma Sanayinin en büyük ihracatı olacakmış. Ama ayrıntıları gizli imiş.

http://www.defensenews.com/articles/turkey-in-final-phase-of-secretive-saudi-export-deal Mesajı Paylaş

nokta

STM, Pakistan Projelerine Yenisini Ekledi


Pakistan Savunma Bakanlığı'nın açtığı hidrografik/oşinografik etüt ve liman tasarımı ihalesini STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. kazandı. Firma, bugün yaptığı duyuruda, 'Proje kapsamında, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak hidrografik/oşinografik etüt yanında jeolojik ve jeoteknik etüt ile modelleme çalışmalarını içeren limanın detay tasarımının STM tarafından yapılması planlanmaktadır.' dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/stm-pakistan-projelerine-yenisini-ekledi/4709/1 Mesajı Paylaş

nokta

Meteksan Retinar PTR


Meteksan Savunma, sınır ve kritik tesis güvenliği için geliştirdiği "Retinar PTR" alan gözetleme radarı için ilk ihracat sözleşmesini imzaladığını duyurdu. Adı gizli tutulan bir ülkenin açtığı ihalede Meteksan Savunma çoğunluğu Avrupa menşeli olan firmalar ile rekabet etti. Meteksan Savunma, kıran kırana bir mücadele sonrasında ihalede yüzü gülen taraf oldu.

Tamamen öz kaynaklar ve iç Ar-ge ile tasarlanan Retinar PTR gelişmiş kullanıcı arayüzü, kompakt yapısı, hafifliği ve düşük güç tüketimi ile öne çıkıyor. İnsan ve hayvan büyüklüğündeki hareketli cisimleri 4 km, araçları 10 km uzaklıktan tespit ve takip eden Retinar PTR, özelleştirilmiş darbe-dopler dalga şekli kullanılarak tasarlandı. Bu sayede en az yanlış alarmı veren radar olma özelliğini taşıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/bilek-guresi-meteksan-savunma-nin/4793/1 Mesajı Paylaş

Defence

ARES, Katar'a devriye gemisi teslimatlarını sürdürüyor


Türk gemi inşa şirketi ARES Tersanesi, Ağustos ayı sonlarında Katar'ın sahil güvenlik güçlerine, 10 hızlı devriye gemisini teslim etti. Ares ayrıca yıl sonundan önce üç adet daha teslim etmeye hazırlanıyor.

Konu ile ilgili olarak 13 Eylül'de DSEI'de Janes'e konuşan ARES İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Utku Alanç, 18 ay sürmesi planlanan teslim sürecini tamamlayarak, 2018 yılının ilk çeyreğinde kalan dört gemiyi de teslim edeceklerini söyledi

ARES, 2014 yılında, devriye gemisi, deniz güvenliği ve özel kuvvetler destek gereksinimlerini karşılamak için çeşitli aralıklarla 17 devriye gemisi için sözleşmeler imzalamıştı.

http://www.janes.com/article/74002/dsei-2017-ares-steams-ahead-with-qatari-patrol-craft-deliveries Mesajı Paylaş

meraklı

HAVELSAN'DAN SAĞLIKTA İHRACAT BAŞARISI

HAVELSAN tarafından geliştirilen Hastane Bilgi Yönetim Sistemi'nin ilk ihracatı Pakistan'a gerçekleştirildi. Hastanelerin idari, tıbbi ve yönetimsel anlamda omurgasını oluşturan sistem, Pakistan'ın e-sağlık yol haritası için referans olacak.
 
Yazılım yoğun sistem alanlarında faaliyet gösteren HAVELSAN'ın, Hastane Bilgi Yönetim Sisteminin ilk ihracatı gerçekleştirildi. Pakistan'ın Pencap eyaletinde modern teknolojilerle inşa edilen  Pakistan Böbrek ve Karaciğer Araştırma Enstitüsü'nün (Pakistan Kidney&Liver  Institute-PKLI) ihtiyacı olan tam entegre Hastane Bilgi Yönetim Sistemi için  HAVELSAN'ın çözümü tercih edildi.
HAVELSAN, söz konusu sistemin sağlanması, işletilmesi, bakım ve destek  hizmetlerinin verilmesi  projesinde, sağlık bilişimindeki deneyim ve teknoloji  geliştirme yeteneğini uluslararası proje gerçekleştirme deneyimiyle  birleştirerek, yeni ve nitelikli bir projeyi hayata geçirecek.

HAVELSAN, Pakistan'ın  e-sağlık yol haritası için çok önemli görülen ve  referans proje olarak değerlendirilen PKLI Projesi'yle iş ekosistemi  paydaşlarından da istifade ederek, sağlık bilişimi deneyimini dost ve kardeş ülke  için kullanacak.

PKLI Projesi sözleşme kabul metni, Pakistan-Türkiye  iş birliğinin  güçlü  bir göstergesi olarak Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammed Şehbaz Şerif'in de katıldığı törenle Pencap Altyapı Geliştirme Otoritesi (Infrastructure  Development Authority Punjab-IDAP) Üst Yöneticisi Mücahit Şerdil ve HAVELSAN  Temsilcisi Zeynep Arzu Çelik tarafından imzalandı.

http://www.havelsan.com.tr/TR/Main/haber/4552/havelsandan-saglikta-ihracat-basarisi Mesajı Paylaş

radar

ASELSAN ile Ukrayna'da yerleşik bir müşteri arasında haberleşme sistemleri tedarikine yönelik 09.10.2017 tarihinde
43.634.744,40 ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında teslimatlar 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecektir.

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirimci-iliskileri/BistDuyurular/Sayfalar/kap1730.aspx Mesajı Paylaş

meraklı

Meteksan Savunma'dan Yeni İhracat Haberi, Aviyonik Sistemler Cephesinden Geldi

Bu yıl, önce Kore Cumhuriyeti'ne Yara Savunma Eğitim Simülatörü'nün; daha sonra da ismi şimdilik açıklanmayan dost bir ülkeye RETİNAR PTR radarının ihracatını gerçekleştiren Meteksan Savunma'da, sıra aviyonik sistemlere geldi. Meteksan Savunma tarafından, 3 Kasım'da yapılan açıklamada, firmanın, hava platformları için geliştirdiği aviyonik sistemlerin ihracatını konu alan bir sözleşmenin, bir Uzakdoğu ülkesi ile geçtiğimiz ay içerisinde imzalandığı bildirildi. Açıklamada, ürün ve ülke bilgisi ise yer almadı.

Bu ihracat, Meteksan Savunma'nın, aviyonik sistemler alanında yaptığı, ilk ihracat olma özelliğini de taşıyor.

4 ana alanda; haberleşme sistemleri, platform simülatörleri, algılayıcı sistemler ve sualtı akustik sistemleri alanlarında faaliyet gösteren firmanın, aviyonik kategorisinde sınıflandırılabilecek ürünleri, şöyle sıralanıyor:

Haberleşme Sistemleri faaliyet alanı altında
Füze Veri Bağları
Taktik Veri Bağları
Sarmal ve planar antenler, radomlar
İHA uçuş kontrol ünitesi
Algılayıcı Sistemler faaliyet alanı altında
CRA-101 C Bant Radar Altimetre
KRA-101 K Bant Radar Altimetre
Lazer Altimetre
1550 nm Lidar Alıcı Verici Modülü

http://www.milscint.com/tr/meteksan-savunmadan-yeni-ihracat-haberi-aviyonik-sistemler-cephesinden-geldi/ Mesajı Paylaş

Merkator

Meteksan Savunma Tarafından Geliştirilen Aviyonik Sistemler bir Uzakdoğu Ülkesine İhraç Edildi

Türk savunma ve havacılık sanayiinin elektronik sistemler alanında lider firmalarından biri olan Meteksan Savunma, geliştirdiği milli sistemler ile yeni bir ihracat başarısına daha imza attı. Meteksan Savunma tarafından hava platformları için geliştirilen aviyonik sistemlerin ihracatını konu alan sözleşme bir Uzakdoğu ülkesi ile geçtiğimiz ay içerisinde imzalandı.

http://www.meteksan.com/news/75/meteksan-savunma-tarafindan-gelistirilen-aviyonik-sistemler-bir-uzakdogu-ulkesine-ihrac-edildi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter