Türk Savunma Sanayinin İhracat Haberleri

Başlatan mhm, Eki 03, 2015, 09:51 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

Her zaman diyoruz: "Silah almak Pakt seçmektir" diye. Çünkü hiç bir ülke bir kriz ya da çatışma durumunda ortada kalmak, yedek parça/mühimmat vs. gibi konularda desteksiz bırakılmayı göze alamaz. Bu nedenle kendine en yakın siyasi ülkeden satın alma yapar...

Eskiden Dünya NATO, Varşova Paktı ve Bağlantısızlar olarak üç ayrı kutuptan oluşurken, Batı yanlısı ülkeler ABD, Doğu yanlısı ülkeler de SSCB'den silah alımı yaparlardı. Bağlantısızlar ise NATO üyesi olmakla birlikte NATO'nun askeri kanadına üye olmadığı için ve kısmen ABD'ye muhalif politikalar da sürdürebildiğinden, Fransa ağırlıklı silah tedarikinde bulunurlardı.

Soğuk savaşın ardından Fransa'nın yerini İsrail ve Çin doldurmaya başladı.

Günümüzde ise yükselen değer Türkiye. Hem Orta Asya'da, hem Kuzey Afrika'da, hem Orta Doğu'da ve yakında da Afrika ciddi bir silah tedarikçisi olma yolunda ilerliyoruz. Elimizdeki silah yelpazesi genişledikçe savunma ihracatımızda artacaktır. Bu konuda en çok yol aldığımız alan kara araçları. Hafif ve ağır tekerlekli araçlardan, yine hafif ve ağır paletli araçların tümünü yapabiliyoruz. Çok kısa bir süre içinde Altay tankının da seri üretime geçmesi ile bu konudaki ürün çeşitlemesi tamamen doldurulmuş olacaktır.

Keza deniz kuvvetlerinde de ürün yelpazemiz hızla tamamlanıyor. Buna bir kaç yıl içinde füze ürün ailemiz de eklenecek.

Özetle Türkiye önümüzdeki 5 yıl içinde ilk 10, 10 yıl içinde ise ilk 5 savunma ürün ihracatçısından biri olursa kimse şaşırmamalı...

Mesajı Paylaş

Atılgan

Ares Tersanesi ilk parti kompozit tekneleri Katar'a teslim etti

Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ares Tersanesinde yapımı tamamlanan ve MTU marka yüksek hızlı ana tahrik sistemleri ve Rolls-Royce Kamewa su jetlerinin güçlendirdiği 17 adet kompozit gövdeli devriye botlarının ilk serisini teslim aldı.

Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı, MTU marka yüksek hızlı ana tahrik sistemleri ve Rolls-Royce Kamewa su jetlerinin güçlendirdiği 17 adet kompozit gövdeli devriye botlarının ilk serisini teslim aldı. Program kapsamında iki adet ARES 75 ve bir adet ARES 110 HERCULES serisi tekneler bu ayın sonuna kadar teslim edilecek. ARES 75 ve 110 HERCULES serisinden oluşacak ilave iki devriye botunun ise yıl sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor. Antalya'da bulunan Ares Tersanesi'nde bulunan Ares 150 serisi ilk devriye botunun inşası için hazırlıklar beklenenden daha önce tamamlandı. Geminin gelecek yılın sonuna doğru suya indirilmesi bekleniyor.

Ares Tersanesi Başkanı ve Genel Müdürü Kerim Kalafatoğlu yaptığı açıklamada : "İlk ARES 75 ve 110 HERCULES serisi botların performansı beklentilerimizin üzerinde oldu. Rolls-Royce'un gücü ve itici kuvvetiyle birlikte, modern gemi inşa teknikleri, en yeni sistemler ile geliştirilmiş kompozit malzemeler kullanıldı" dedi.

Rolls-Royce Denizcilik Başkanı Don Roussinos konuşmasında şunları söyledi: "Ares'in kompozit tekneleriyle bütünleşen Rolls-Royce Kamewa su jetleri ve MTU marka yüksek hızlı dizel ana makineler, Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı için işini kusursuz yapmak üzere tasarlanmış hızlı, manevra kabiliyeti yüksek ve etkin tekneler sağlayacak."

15 Milyon Sterlinlik Gemilerin Ana makina ve Su Jeti Rolls-Royce'tan

Rolls-Royce, değeri 15 milyon sterlinin üzerinde olan farklı büyüklükteki üç deniz aracına ise toplamda 46 ana makine ve su jeti sağlıyor. Proje kapsamında ise 24 metrelik beş adet ARES 75 HERCULES, 34.5 metrelik on adet ARES 110 HERCULES, ve 48 metrelik iki adet ARES 150 HERCULES serisi devriye botlarının teslimatı bulunuyor.

Ares 75 ve 110 Hercules serisi devriye botları MTU marka 12V2000M84 dizel ana makineler ve Rolls-Royce Kamewa 50A3 serisi su jetleri ile donatılıyor. En büyük iki tekne olan 47 metrelik ARES 150 HERCULES tasarımının her biri üç adet MTU serisi 4000 dizel B4 iticili ikiz 71S4 su jetleri içerecek.

2060 kW'ya kadar motor gücüyle Kamewa A3 serileri geçmiş modeliyle kıyaslandığında yüzde 3 daha fazla enerji verimliliği sağlıyor. Bu gemilerin karbon ayak izini düşürüyor, daha düşük ağırlık ve kullanım süresi maliyetleri ile beraber- yakıt giderlerinde ve CO2salınımlarında da önemli derecede azalmaya karşılık geliyor.


Tekneler Antalya'da bulunan Ares Tersanesinde inşa ediliyor. Tersane 2006 yılından beri faaliyetlerini sürdürmekte olup askeri ve sivil uygulamalar için 70 metre uzunluğa kadar hızlı devriye tekneleri üretiminde uzman.

http://www.kaptanhaber.com/haber/44403/ares-tersanesi-kompozit-tekneleri-katara-teslim-etti.html Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Dünden beri üzerinde konuştuğumuz BAE'ye Arma satışı IDEX Furarında gerçekleşti ama Cumhurbaşkanının Körfez ziyaretinden herhangi bir savunma sanayi ihracatı haberi çıkmadı. Bakalım Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar'dan hangi haberler gelecek? Mesajı Paylaş

matmat26

Yarin Pakistan Başkanı ülkemize ziyaretinde  4 Milgem satışı imzalanacağı iddia edilmekte. Mesajı Paylaş

malpsoy

ATAK konusunda da herhalde yakın zamanda müjdeli haberler duyacağız herhalde, Migem ATAK gibi ihraç ürünleri bizim yıllık 1,5-2 milyar dolarlık ihraç rakamımız konusunda sıçrama noktası olacaktır ... Mesajı Paylaş

Göktuğ

Tim fish Twitter hesabında FNSS in Umman'a pars satışı yaptığına dair bir haber paylaşmış,bilgisi olan var mı ? Mesajı Paylaş
Bilen söylemez,söyleyen bilmez.

ocay

Evet, 500 milyon dolar tutarında bir sipariş aldı. Araç PARS-III olarak isimlendiriliyor. Mesajı Paylaş

malpsoy


HARZEMŞAH

Geçtiğimiz günlerde sessiz-sedasız gerçekleşen ve ardından hiç bir açıklama yapılmayan, Pakistan Başbakanının Türkiye ziyaretinden sonra, bugün de Cumhurbaşkanı Pakistan'a gitti. Yanında Genel Kurmay Başkanı da var...

Bakalım Pakistan'dan hangi haberler gelecek? Mesajı Paylaş

Merkator

Satış küçük ama kayıtlara geçsin.

Endonezya'ya uçak durdurma bariyeri

Savunma sanayine yönelik ürünler geliştirip üretim yapan İzmirli TEKSAV, uçak durdurma bariyeri satışı için Endonezya ile anlaştı. Endonezyalı askeri heyet, firma ile farklı ürünler için de görüşeceklerini bildirdi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Endonezyalı Albay Ardi Syahri, Türkiye'ye öncelikle uçak durdurucu bariyer alımı için geldiklerini belirterek, "İki ülke arasındaki alışverişin ilerleyen zamanda farklı askeri malzeme alımlarıyla da sürmesini istiyoruz. Sadece uçak durdurucu sistemler değil, havacılık konusunda başka ürünlerle de ilgileniyoruz. Havalimanı aydınlatmaları gibi sistemlerle ilgili de alımlar yapacağız." diye konuştu.

TEKSAV Genel Müdürü Mühendis Serdar Akdurak ise, gerçekleştirilen iş birliğinin çok önemli olduğunu belirterek, "Türkiye, savunma sanayisinde son 15 yılda çok büyük atılım gösterdi. Sadece ürün satmayacağız, teknoloji aktarımı gibi bir durum da söz konusu olacak. Bariyerin ağ üretimini gerçekleştirmek için orada bir girişimimiz olabilir." dedi

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/o-bariyer-endonezyadan-gelecek.html Mesajı Paylaş

ocay

Basında Suudi Arabistan-Katar-Bahreyn üçlüsünden 5 milyar dolar civarında silah satış fırsatının olduğu söylenmiş Mesajı Paylaş

Merkator

Savunma ihracatı için yeni kredi mekanizması

Türkiye'nin savunma sanayi projeleri hızla tamamlanıyor. Aralarında cirit füzesinin de bulunduğu bazı ürünlerin ihracatı da başladı. Ancak platform ve sistemlerin birlikte olduğu daha pahalı ürünlerin ihracat potansiyeli bulunan ülkelerden kredili olarak alınması talep ediliyor. Üstelik rakip ülkeler bu tür kredi teklifleriyle Türkiye'ye karşı rekabet avantajı elde ediyor. Türkiye bu konuda Eximbank ile bir program geliştirdi ancak bu yeterli görülmedi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile Eximbank arasında 2013'te, ülke alıcı kredisi açılması yönünde bir protokol imzalanmıştı. Kapsamı ve limitleri nedeniyle çok yoğun kullanılamayan bu modelin geliştirilmesine yönelik şimdi yeni bir çalışma başlatıldı. Yeni modelin Eximbank ile mi yoksa başka bir kurumsal yapıyla mı gerçekleştirileceğine yönelik bilgi verilmezken, Eximbank dışında bir kurumsal yapının da önü açık bırakıldı.

Somut kriterler dikkate alınacak
SSM ihracat planına göre, Türkiye'nin olası satış yapabileceği ülkelerde sıklıkla alıcı kredisi kullanma talebi geliyor. Başta ABD olmak üzere, güçlü ihracatçı ülkeler, kendi ürünlerinin tercih edilmesi halinde karşı tarafa kredi açma yoluna gidebiliyor. Bu krediler genellikle uzun vade ve belirli bir süre ödemesiz olabiliyor. Bu yolla ürünler rekabetçi hale gelirken, ihracatçı firma ise bedelini kendi ülkesinin kurumsal yapısı içinde daha hızlı tahsil edebiliyor.

Stratejik planda, bu türden bir mekanizmanın geliştirilmesi için yeni bir model oluşturulması kararlaştırıldı. Buna göre bu türden bir kredi mekanizmasının oluşturulması için Türkiye ve dünya örnekleri incelenecek. İlgili bütün kurum ve kuruluşların katılımıyla da yeni bir model tasarlanacak.

Yeni model çalışmasını SSM koordine edecek. Hangi tür ürünlere bu türden alıcı kredisi uygulanacağına ise ürünlerin net ihracat oluşturması, yetenek kazanımı, istihdam vb. somut kriterlerle karar verilecek. Bu kriterlerin değerlendirilmesi için model de hazırlanacak. Ayrıca kredi talep eden ülkelerin değerlendirilmesi için kriterler oluşturulacak.

http://www.kaptanhaber.com/haber/45853/savunma-ihracati-icin-yeni-kredi-mekanizmasi.html Mesajı Paylaş

Observer

Bu gerçekleşirse Türk savunma sanayi kuvantum sıçraması yapar. Pakistan başta olmak üzere ihtiyacı olup da parası olmayan ülkelere satışlar patlar. Mesajı Paylaş

matmat26

Romanya da kazanılan modernizasyon ihalesi iptal edilmiş.

Romanya Ordusu, Fırkateyn Modernizasyon ilahesini Türk firmasının kazandığını kabul etti, ancak sözleşme imzalanamadı .  Üçüncü şahıslar, Türkiye'deki siyasi durum nedeniyle Türk yükleniciye alt sistemler tedarik etmeyi reddetti . Ihale iptal edildi ve Türk katılımı olmaksızın ihale yeniden açılacak. Mesajı Paylaş

nokta

Gölcük'ten Cakarta'ya Denizaltı Teklifi

Gölcük Tersanesi, Endonezya Donanması'na Tip 214 sınıfı dizel elektrikli denizaltı için teklif götürdü. Donanmanın yaptığı açıklamaya göre ilgili görüşmeler 2017'nin başından bu yana devam ediyor. Gölcük Tersanesi, 7-12 Mayıs tarihlerinde Cakarta'dan bir grup yetkiliyi ağırlayacak. Yekililer, inşası halen devam eden sınıfının ilk denizaltısı Pirireis (S 330) üzerinde yürütülen çalışmaları gözlemleyecek.

Type 214 sınıfı denizaltıların görev donanımları, yerli firmaların da katkılarıyla Türk Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirildi. Tersane, kuvvete toplamda altı adet platform teslim teslim edecek. 67,6 m uzunluğa, 6,3 m genişliğe sahip ve suyun altında 20 kt azami hıza ulaşabilen ve donanmamızda Reis Sınıfı olarak adlandırılan denizaltılar, Raytheon üretimi Mk 48 Mod 6 ve Atlas Elektronik mamülü DM2A4 gibi 533 mm torpidolar ile donatılıyor.

Gölcük Tersanesi'nin, altı denizaltının teslimatını 2025'e kadar tamamlayacağı ön görülüyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/golcuk-ten-cakarta-ya-denizalti-teklifi/4182/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter