F-22 Raptor

Başlatan mhm, Eki 03, 2015, 09:20 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Hangi komutan böyle açıklamalar yapar birileri uydurmuştur Mesajı Paylaş

Alkyone

#31
Kas 21, 2017, 09:13 ÖS Last Edit: Kas 21, 2017, 09:27 ÖS by Alkyone
Dost Düşman tanıma sistemi problemli
Siyasi karar alma süreci uzun
Kaskın görüş açısıda problemliydi galiba...
Bunlar en temel taktiksel problemler
F-22 lerle de olsa dogfight yapmaya kalktığınızda sonuçta her şeyin taktiklerde bittiğini görüyorsunuz
https://www.youtube.com/watch?v=KOswfrc7Xtg

Elinizde ki sabit değişkenlerin kapı gibi sağlam olması sizi her zaman kurtarmıyor

Edit: IFF si doğru dürüst çalışmayan göz teması olmadan doğrulama yapamayan savaş uçağı 50 60 km den nasıl kilit atacak??
Burada bir savaş uçağın en temel işlevinden bahsediyoruz Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

@Alkyone, F-22 Suriye'de ne yapıyor? Kim dost kim düşman kimi teşhis ediyor? Mesajı Paylaş

sunguroğlu

Yav hangi uçağın sorunu yok ki. Adamlar matematik ve fiziği zorlamışlar F-22 yapmışlar . Dünyadaki hangi Hava kuvvetine sorsan ah keşke benim olsa der. O yüzden F-22 ile ilgili ısıtılıp ısıtılıp sunulan bu tür haberlere gülüp geçiyorum. Mesajı Paylaş

Alkyone

 "bu tür durumlarda koalisyonun kendisine yaklaşan uçağı hızlı şekilde tanımlaması gerektiğini belirtti. Ancak F-35 ve F-15 uçaklarından farklı olarak, F-22'lerde gece vakti bunu yapacak aygıtların bulunmadığından yakındı."

Bunun detaylı açıklamasını sanırım o açıklamayı yapan adama sormak lazım Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

ABD'li general: Rusya F-22'ler hakkında 'bir depo dolusu' bilgi elde etti

ABD Hava Kuvvetleri'nden Korgeneral VeraLinn Jamieson, Ortadoğu'daki çatışmaların Rusya'ya Amerikan uçaklarının ve özellikle F-22 Raptor avcı uçaklarının sahip olduğu imkânları değerlendirmek için benzersiz bir fırsat sunduğunu belirtti.

Business Insider'in aktardığına göre Jamieson, "Irak ve özellikle Suriye semaları, Ruslar için bizim eylemlerimiz hakkında bilgi sağlayan gerçek bir hazine oldu" ifadelerini kullandı.
Korgeneral Jamieson, Rusya'nın ABD Hava Kuvvetleri'nin eylemleri hakkında elde etmiş olabileceği bilgilerin 'değer biçilemez' olduğuna dikkat çekti.

Diğer yandan savunma ile ilgili bir düşünce kuruluşu olan Royal United Services Institute (Kraliyet Ulusal Hizmetler Enstitüsü) uzmanlarından Justin Bronk, Business Insider'a verdiği demeçte, "Rus tarafı, sadece ABD öncülüğündeki koalisyonun taktiklerini ve tekniğini gözlemleyerek birçok bilgi edinebilir" diye konuştu.

Bronk, F-22 Raptor gibi uçakları radarlar vasıtasıyla takip etmenin, Rus Hava-Uzay Kuvvetleri'ne muazzam yarar sağlayabileceğini, böylelikle F-22 gibi 'hayalet' uçakların az görünür olma özelliğinin sağladığı avantajın ciddi bir şekilde zarar görebileceğini de sözlerine ekledi.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201801061031703301-abd-general-rusya-f22-hakkinda-bir-depo-dolusu-bilgi-elde-etti/ Mesajı Paylaş

putty

Deaş ı bombalamak için F15, F16 yetmiyormuyduda F22 lerini yolladılar onlarda. Mesajı Paylaş

murattekin

Ruslar bölgeye bir de VHF radarı getirmişlerse çok güzel veriler elde etmişlerdir. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Merkator

F-22'nin kalkışta motoru durdu uçak gövde üzerine iniş yaptı

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin en gelişmiş savaş uçaklarından biri olan F-22 gövde üzerine iniş yaptı. Nevada'da bulunan NAS Fallon'da meydana gelen kazada pilotun durumunun iyi olduğu açıklandı.

TheAviationist.com sitesinin haberine göre olay kalkış sırasında meydana geldi. F-22'nin kalkış sırasında sol motoru durdu. Pilot F-22 kalkış hızını geçtiği için lövyeyi kendine çekti. Bu sırada da iniş takımlarını toplamak istedi. Ancak uçak bu sırada kontrol dışı kaldı ve piste vurdu. Yaklaşık 1600 sürüklendikten sonra F-22 pist içinde durdu.

Üssün itfaiyesi F-22 etrafında önlem alırken pilot kanopiyi açarak uçağı terk etti. ABD Hava Kuvvetleri yetkilileri kazayla ilgili olarak soruşturma başlattı.

http://www.kokpit.aero/motoru-durdu-f22-govde-ustune-indi

Mesajı Paylaş

HDS

..diyorsunuz da, pilot normal bir uçuşun sonunda iniş takımları kapalı indi diyenler de var. ;) Mesajı Paylaş

Merkator

Rus Su-35'leri Amerikan F-22'sini nasıl tespit etti?

İsrail-Rusya arasında tansiyon düşürülen uçak nedeniyle yükselirken Ruslar ilginç bir radar görüntüsünü paylaştı. Bu görüntü, Rus Hava Kuvvetleri'ne ait Sukhoi Su-35 tarafından çekilmişti. Uçak, Suriye üzerinde uçan Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait radara yakalanmayan F-22'yi tespit etmiş ve görüntüsünü almıştı.

Su-35'in ILS-35 olarak adlandırılan kızılötesi arama ve takip atış kontrol sisteminin kamerası, 50 kilometrelik menzile sahip. Sistemin F-22'yi tespit etmesi ise dikkat çekti.

TheAvitionist.com sitesinin haberine göre, sistem F-22'nin gövdesinin sürtünme ile oluşturduğu sıcaklık farkını tespit ederek hedefini buluyor.

http://www.kokpit.aero/su35-f22-tespit-etti Mesajı Paylaş

Heruamarth

Vay canına! IRST F-22'yi tespit etmiş! ILS-35'in tespit etmesi dikkat çekmiş!  :o

Red Flag'e katılan Rafale pilotları, gözleriyle gördükleri F-22'ye radarla hedefleyemediklerini, IRST ile hedefleyebildiklerini anlatıyorlardı.

FLIR kameralar görüyor.


NPAS helikopterinin FLIR'i de görüyor.


Rus fotografı da bu, radar değil, kokpitteki çok fonksiyonlu ekrandan IRST görüntüsü.

veya
Orijinal Instagram Mesajı Paylaş

Topgun

Gayet normal. Radar artık tek seçenek değil, IRST sistemleri oldukça gelişti, menzil ve hassasiyetler arttı. Eskiden sadece sıcak motorları tespit edebilen IIR seekerlar artık hava direncinin platform üzerinde oluşturduğu ısınmayı dahi çok uzaklardan ayırtedebiliyor. Buna ne yapabilirsiniz? ancak bir miktar soğutma sağlamaya çalışabilirsiniz o kadar... Mesajı Paylaş

Pusat

Rusların çektiği görüntü F-22 havada  uçarken mi? Öyle ise bayağı alçak uçmuş   yoksa yerde pist gibi bir yerde dururken mi ? pek belli olmuyor Mesajı Paylaş

putty

Tesellileri 20-30 km den en fazla flir ile uçağı görebilmek ise zaten savaşta işleri bitmiş demektir. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter