Milli Savunma Üniversitesi

Başlatan Kabardey, Ağu 31, 2016, 11:23 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Kabardey

Hava Harp Okulu'nun 2 ve 3'üncü sınıflarına dışarıdan öğrenci alınacak. Ayrıca pilotaj bölümü mezunu öğrenciler pilot adayı olarak Hava Kuvvetleri'nde subay olarak görevlendirilecek.

http://www.kokpit.aero/hava-harp-okulu-ogrenci-aliyor Mesajı Paylaş

ocay

Gençler için büyük fırsat Mesajı Paylaş

Terra

Deniz Harp Okulu öğrencileri açık deniz eğitimine uğurlandı

Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu öğrencilerinin açık deniz eğitimi başladı.
Açık deniz eğitimi alacak öğrenciler için Pendik'teki İstanbul Tersanesi Komutanlığı'ndan uğurlama töreni düzenlendi.

Törene, Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral İbrahim Özdem Koçer'in yanı sıra, Deniz Harp Okulu Dekanı Prof. Dr. Ahmet Dursun Alkan, Deniz Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanı Dr. Deniz Kıdemli Albay Murat Kağan Kozanhan, Eğitim Filotillası Komodoru Deniz Kurmay Kıdemli Albay Halil Kepecioğlu, Gemi Komutanı Deniz Binbaşı Bülent Güngör ile misafir öğrenciler, davetliler ve aileler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Koçer, "Karşınızda gördüğünüz bu genç bahriyeliler, zorlu bir eğitim öğretim dönemini başarı ile tamamlamışlardır. Şimdi de onları donanmada alacakları görevlere hazırlamak, uluslararası ortamda temsil yeteneklerini geliştirmek, değişik kültürler arasında mukayese imkanı sağlamak, bilgi ve görgülerini arttırmak maksadıyla donanmamızın en yeni gemisi TCG Bayraktar ile Ege ve Akdeniz'de sırasıyla Çanakkale, İzmir, Malta, Girne, Mersin, Marmaris, Foça ve Gökçeada limanlarını kapsayacak şekilde 30 gün süreyle açık deniz eğitimine uğurluyoruz." dedi.

Koçer, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biraz sonra uğurlayacağımız evlatlarımız genç yaşlarında Türk bayrağını Ege ve Akdeniz'de dolaştırmanın gururunu yaşarken, onları özleyecek, ancak onları merak etmeyeceğiz. Zira öğrencilerimizin sorumluluğunu taşıyacak başta Eğitim Filotillası Komodoru TCG Bayraktar Komutanı ve Kafile Komutanı olmak üzere tüm personel, onların bu eğitim seyrini sağlıklı ve başarılı olarak tamamlamaları için her türlü gayreti göstereceklerdir. Bu yıl açık deniz eğitimimize iştirak eden dost ve kardeş Deniz Harp Okulu öğrencilerini de aramızda görmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Açık deniz eğitimine katılan başta Eğitim Filotillası Komodoru ve TCG Bayraktar Komutanı olmak üzere tüm subay, astsubay, devlet memurları ile bahriyelilere başarılı bir eğitim ve hayırlı seyirler dilerim. Denizleriniz sakin, pruvanız neta, rüzgarlarınız kolayınıza, bahtınız ve yolunuz açık olsun."

Konuşmanın ardından tören geçişi yapan öğrenciler, Çimariva selamlaması yapmak üzere koşar adımlarla gemiye çıktı. Selamlamanın ardından TCG Bayraktar gemisi hareket etti.

14 Temmuz - 13 Ağustos tarihleri arasında sürecek eğitimde öğrenciler, taktik manevralar, seyir, yangın/yara savunma, makine ve gemicilik eğitimlerini kapsayan açık deniz eğitimlerine tabi tutulacak, teorik bilgilerini uygulama imkanı bulacak.

http://www.denizhaber.com.tr/deniz-harp-okulu-ogrencileri-acik-deniz-egitimine-ugurlandi-haber-75269.htm Mesajı Paylaş

meraklı

Deniz Harp Okulu, yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni yapıldı

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Deniz Harp Okulu'nun 2017-2018 eğitim öğretim yılı açılış töreninine katılarak konuşma yaptı.
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Milli Savunma Bakanlığı olarak harp okullarının, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve milletimizin aydınlık yarınları için, milletine ve devletine bağlı subay yetiştirme gayretlerinin önüne geçebilecek her türlü engeli bertaraf etmedeki kararlılığımız devam etmektedir ve edecektir." dedi.

Canikli, Deniz Harp Okulu'nun 2017-2018 eğitim öğretim yılı açılış töreninde, bu yıl harp okullarının Milli Savunma Üniversitesi çatısı altında düzenli öğrenci alımına başladığını hatırlatarak, açılışa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Harbiyelilerin, mazisi şanlı bu yuvada geleceğin denizci komutanları olarak, Türk denizlerinde ve uluslararası sularda, en zorlu koşullarda görev yapacak şekilde yetiştirileceğini kaydeden Canikli, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, milletine ve Anayasa'ya sadık, demokratik değerleri özümsemiş, tarihine, milli, manevi ve kültürel değerlerine bağlı birer komutan olarak buradan mezun olacaksınız. Ulusal, bölgesel ve küresel barışın korunması için görev yapacaksınız. Sizler, bu vatanın tertemiz bağrından çıkan, kalbi millet sevgisi ile atan bahriyelinin mavi vatanında bayrağımızı dalgalandıracak subay adaylarısınız. İçerisinde bulunduğumuz bu zor coğrafyada ve mevcut şartlarda bir an önce sınıflarınızı başarı ile tamamlayarak teğmen rütbelerinize kavuşmanızı hep birlikte arzuluyoruz. Bunun için en kıymetli hocalarımız tarafından standartların da ötesinde bir eğitime tabi tutulacaksınız. Milletimiz sizinle gurur duyuyor." diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne muvazzaf subay temininde temel hedeflerinin, temel askerlik eğitimini pekiştirmiş, tarih bilinci yüksek, milletine ve devletine sadık, milli ve manevi değerleri özümsemiş subay yetiştirmek olduğunu vurgulayan Canikli, şöyle devam etti: "1773 yılından günümüze, Türk bahriyesine kahraman denizciler yetiştiren Deniz Harp Okulumuz bu amaç ve hedef doğrultusunda yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlamaktadır. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası eğitim ve öğretim faaliyetlerine ara verilen harp okullarında eğitimin kesintisiz devam etmesi için, mart ayında üniversite ara sınıflarından yatay geçişle öğrenci alındı ve 2017 eğitim ve öğretim yılına başlanmış oldu. Bu kapsamda Deniz Harp Okulunun yatay geçiş sürecindeki özverili ve detaylı çalışmasının olumlu sonuçlar verdiğini görmek doğru karar verdiğimizin bir göstergesi olarak bizleri memnun etmiştir. Mevzuat değişikliği çerçevesinde bütün askeri personel ve öğrenci alımları artık Milli Savunma Bakanlığı çatısı altında toplanmış ve Milli Savunma Bakanlığına verilmiştir. Bununla birlikte bu hassasiyetle öğrenci alımlarında gerçekten çok titiz bir çalışma yaptık. Akademik ve fiziki yeterliliğe sahip, sağlık durumu uygun aday öğrenciler büyük bir dikkat ve hakkaniyetle seçildi. Öğrencilerimizin anayasaya ve demokratik düzene bağlı, milli, manevi, kültürel ve tarihi değerleri özümsemiş olmalarını önemli bir kriter olarak belirledik. Milli Savunma Bakanlığı olarak harp okullarının, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve milletimizin aydınlık yarınları için, milletine ve devletine bağlı subay yetiştirme gayretlerinin önüne geçebilecek her türlü engeli bertaraf etmedeki kararlılığımız devam etmektedir ve edecektir."

Bu yıl her üç harp okuluna da on binlerce öğrencinin başvurduğunu dile getiren Canikli, bu aday öğrencilerden Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları'nın ihtiyacı da göz önüne alınarak öğrenci temin edildiğini ve seçilenlerin askerlik mesleğine ilk adımı attığını ifade etti.

Yeni başlayan öğrencilerden ilk beklentisinin, bu milletin ve devletin onlara çok büyük bir yatırım yaptığının bilincinde olarak, bunun gereğini yerine getirmeleri olduğunu aktaran Canikli, "Sevgili Harbiyeliler, sizleri, milli gemi inşa sanayiinde inşa edilmiş yeni ve ileri teknolojili milli ve yerli deniz harp silah ve araçlarımızı kullanma vasfına sahip kılmak için bu şanlı yuvada yetiştireceğiz. Sizler, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının, aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere emaneti bu toprakları iç ve dış her türlü tehdide karşı cansiperane savunacak şekilde eğitileceksiniz." diye konuştu.

"100 yıllık dosyalar açıldı"

Bu amaç ve hedefin içinde bulunulan dönemde daha da büyük önem arz ettiğini aktaran Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü bugün itibariyle 100 yıllık dosyalar, Şark dosyası yeniden açılmış gibi görünmektedir. Bölge, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu coğrafya siyasi olarak yeniden şekillendirilmek istenmektedir. Muhtemelen coğrafyanın bölgenin daha kolay yönetilebilmesini temin amacıyla başta Türkiye olmak üzere küçültülmesi, güçsüzleştirilmesi ve sadece kendileriyle, kendi dar alanında, kendileriyle kavga eden, çatışan, etrafta olan bitene bakma imkan ve kapasitesi olmayan bir konuma getirmeye çalışılmaktadır. Şu anda Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı bu kadar büyük boyutlu saldırılar, tesadüfi olamaz. Şu anda Türkiye, dünyanın en kanlı 3 terör örgütüyle birlikte aynı anda mücadele etmektedir. Bölücü terör örgütünü biliyoruz zaten, DEAŞ da esasında bölgenin şekillendirilmesi ve Türkiye'nin de dahil olduğu bu coğrafyanın daha kolay yönetilebilir hale getirilmesi için sanal, fiktif olarak oluşturulmuş bir taşerondur ve gerçekten araziye baktığımız zaman Suriye'de, Irak'taki gelişmelere baktığımız zaman DEAŞ terör örgütünün bu amaçla nasıl kullanıldığını somut olaylarla görebiliyoruz. Mesela bir bölgede DEAŞ terör örgütü tek silah sıkmadan bulunduğu toprakları PKK'nın Suriye kolu olan PYD'ye terk edebilmektedirler. Bunları görüyor ve yaşıyoruz. Belli ki bu amaçla özel olarak üretilmiş, ortaya çıkarılmış bir terör örgütüdür ve Türkiye şu anda bu ve bunun gibi bütünlüğünü, özgürlüğünü tehdit eden çok ciddi tehlikelerle karşı karşıyadır."

Son zamanlarda bu tehdit ve tehlikenin boyutunun da büyüdüğüne işaret eden Nurettin Canikli, "100 yıl öncesinin bu hesaplarını açanlar şunu hiç unutmasınlar, 100 yıl önce bütün moral değerleri dahil gücünü büyük oranda kaybetmiş bir Osmanlı vardı, bugün ayağa kalkmak isteyen, yıldızı parlayan, söz söyleyen, oyun kurabilen bir Türkiye vardır. İki devlet arasındaki fark budur." dedi.

Bu coğrafyada hesap yapmak isteyen herkesin bunu dikkate alması, bunu hiç unutmaması gerektiğini vurgulayan Canikli, "Bu anlamda çok önemli bir mücadele verdiniz. Bir an önce bu mücadeleye katkı sağlamak için eğitimlerinizi tamamlayıp, bu millet için bu devlet için geleceğimiz için araziye çıkmanız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Hiç kuşkunuz olmasın bu millet, bu vatanın savunulması için bugüne kadar 100 yıllardan beri çok büyük bedeller ödenmiştir. Gerekiyorsa o bedelleri ödemeye devam eder ama bu toprakları düşmana çiğnetmez, kesinlikle ve bu bayrağın dalgalandırılmasını engelleyemez bu topraklarda ve değerlerimizin de ortadan kaldırılmasına hiç kimse bu topraklarda sebep olamaz bunu da herkesin aklının bir tarafında tutması gerekir." diyen Canikli, bu mücadelede onların da en önde komutan olarak görev yapmasının herkesin arzusu olduğunu belirtti.

Canikli, "Bu anlamda gerçekten bu coğrafyada özgürce yaşamak çok zor. Çok kıymetli bir bölge, çok kıymetli bir arazi. Geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de bakışlar, dikkatler bu bölgenin üzerinden hiç eksik olmayacaktır. O nedenle bu toprakları koruyabilmemiz için, özgürce bu topraklarda yaşayabilmemiz için, çok güçlü. Milletin iradesinde bir sıkıntı yok, millet her zaman. En son örneğini 15 Temmuz'da ortaya koyduğu gibi her zaman en güçlü bir şekilde ifade etmekte kararlılığını ortaya koymaktadır. Ondan yana bir sorun yok. Esas millet adına bu sorumluluğu yerine getirmekle görevli olanların, bu görevini hepimiz için söylüyorum, siyasetçisinden komutanına kadar en iyi şekilde yapabilmesi, en iyi şekilde teçhiz edilmesi gerekir, cesaretle bu görevi yapabilmesi gerekir. O nedenle sizin bu dönemde alacağınız eğitim ve alacağınız eğitim ve daha sonra bu hedef için yapacağınız çalışma çok kıymetlidir, çok anlamlıdır."

http://www.denizhaber.com.tr/deniz-harp-okulu-yeni-egitim-ogretim-yili-acilis-toreni-yapildi-haber-76800.htm Mesajı Paylaş

meraklı

Hava Harp Okulu Ders Yılına Başladı

Milli Savunma Üniversitesi'ne bağlı Hava Harp Okulu'nun ant içme ve 2017-2018 eğitim öğretim yılı açılış töreni Yeşilköy'de gerçekleştirildi. Törene Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz de katıldı.

Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, yerli ve milli savaş uçağı projesinin kısa bir süre sonra hayata geçirileceğini belirterek, " İnşallah yakın bir zamanda milli savaş uçağımız TF-X vatan semalarında her türlü göreve hazır hale gelecektir. İnşallah bunları ilk kullanan subaylar siz olacaksınız" dedi.

TF-X VATAN SEMALARINDA HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIR HALE GELECEKTİR

Türkiye'nin milli ve yerli savunmaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, " Çünkü eğer savunmayı, başka ülkelere emanet edersiniz, dolaylı ya da doğrudan en ihtiyaç duyduğunuz anda, o sistemleri kullanamama riskiyle karşı karşıya kalırsınız" dedi. 

Yerli İHA ve yerli silahlarla donatılan SİHA'ların geliştirilmesinin Türk milletinin göğsünü kabarttığını söyleyen Canikli, " Artık teknolojiyi almak ve kullanmak yetmiyor. Teknolojiyi üretmek ve millileştirmek zorundayız. Buna mecburuz Buna mahkumuz. Aksi hal, bu ülkenin savunmasını başka ülkelerin insafına terk etmek anlamına gelir. Hava kuvvetlerimiz artık kendi milli uçak sistemlerini yapabilecek teknoloji alt yapısına sahiptir. İnşallah yakın bir zamanda milli savaş uçağımız TF-X vatan semalarında her türlü göreve hazır hale gelecektir. Ve inşallah bunları ilk kullanan komutanlarımız, subaylarımız biz olacaksınız" diye konuştu.

BİRAN ÖNCE ÜLKE SAVUNMASINA KATILIN

Türkiye'nin içinde bulunduğu süreçte bir takım riskler ve tehditlerle karşı karşıya kaldığını söyleyen Canikli, "Bu riskler, her geçen gün artmaktadır. Bu risklerin yönetilebilmesi, bu topraklara namahrem eli değmemesi için, bir an önce bu ülkenin savunmasına katılmanız gerekir. Bu kutsal görevi en iyi şekilde yapmanız gerekir" diye konuştu. 

BU MİLLET DESTAN YAZAR

Öğrencileri göstererek " Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının, gazilerimizin, şehitlerimizin bizlere emaneti olan bu toprakları içeriden ve dışarıdan gelecek her türlü tehdite karşı canı pahasına savunacaklardır" diyen Bakan Canikli," Bu toprakların hainleri de eksik olmuyor. O hainleri geldikleri yere gönderecek olan kahramanlar da eksik olmuyor. Bu milletin en kolay yazdığı şey destan. Allah bu millete bir daha destan yazdırmasın. Bayrağımızın inmemesi, ezanlarımızın susmaması için bu millet bedeli ne olursa olsun yine destan yazar" şeklinde konuştu.

735 ÖĞRENCİ ANT İÇTİ

98'i yabancı toplam 735 öğrencinin ant içtiği törende konuşan Hava Harp Okulu Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Rafet Dalkıran da," Onlar burada alacakları eğitimle, yüksek ahlaki değerler, vatanseverlik duygusuna ve vatandaşlık sorumluğuna sahip, Atatürkçü düşünce sistemi ile askerlik mesleğinin temel değerlerini özümsemiş, silah arkadaşlığının anlamını ve önemini kavramış, vatanı ve milletini çok seven, vazifeyi daime önde tutan, liderlik ve yöneticilik özellikleriyle ile mesleki bilgi ve beceriyle donatılmış iyi birer havacı olacaklardır" dedi. 

http://www.kokpit.aero/msb-canikli-tfx-hava-harp Mesajı Paylaş

meraklı

Deniz Harp Okulu Öğrencileri, Temel Beceriler için Seyre Çıktı

Deniz Harp Okulu 3'üncü ve 4'üncü sınıf öğrencilerinin; gemi kullanma yeteneklerini geliştirmek, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra askeri birlik ve gemileri de tanımalarını sağlamak maksadıyla, 21-22 Ekim tarihlerinde, Marmara Denizi'nde, Temel Denizcilik Eğitimleri Seyri icra edildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, konu ile ilgili 26 Ekim'de yapılan açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

Harbiyeli öğrencilerin katıldığı eğitimlerde; avara etme, aborda olma, alçak görüş şartlarında seyir, dar sularda seyir, muhabere, yangın ve yara savunma eğitimlerine ilave olarak, müsabaka ve teşkilat talimleri yapıldı.
Eğitimler kapsamında icra edilen Erdek Liman ziyaretinde; Mayın Filosu Komutanlığı personeli tarafından, Deniz Harp Okulu öğrencilerine, birliği tanıtıcı sunum yapıldı, Mayın Filosu Komutanlığı Müzesi gezdirildi ve Harbiyeli öğrenciler gemilerde, ağırlandı.

http://www.milscint.com/tr/deniz-harp-okulu-ogrencileri-temel-beceriler-icin-seyre-cikti/ Mesajı Paylaş

Alkyone
Milli Savunma Üniversitesinde Hibrid savaş dersleri

https://twitter.com/muverrih1826/status/955790256795803649 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Atılgan

Deniz Harp Okulu öğrencileri Bulgaristan'da

Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu öğrencileri ileri deniz eğitimi programı kapsamında Bulgaristan'ın Karadeniz sahilinde bulunan Varna şehrini ziyaret etti.

Türkiye'nin Sofya Askeri Ataşeliğinden edinilen bilgiye göre, TCG Bayraktar (L-402) ile icra edilen uygulamalı eğitim kapsamında harp okulu öğrencileri, Varna'daki Deniz Harp Okulunda okuyan meslektaşları ile tanışarak, şehrin önemli kültürel ve tarihi yerlerini gezdi.

Aralarında Azerbaycan, Arnavutluk, Senegal, KKTC, Güney Kore uyruklu konuk öğrencilerin de bulunduğu toplam 325 bahriyeli 3-23 Eylül'de taktik manevralar, seyir, yangın, savunma, makine ve gemicilik konularını kapsayan "İleri Deniz Eğitimleri"ne tabi tutulacak. Program kapsamında öğrenciler, eğitim ve öğrenim dönemi boyunca edindikleri teorik bilgileri uygulama imkanı bulacak.

Öğrenciler, Varna şehrinden sonra Gürcistan'ın Poti ve Trabzon limanlarını da ziyaret edecek.

https://www.denizhaber.com.tr/deniz-harp-okulu-ogrencileri-bulgaristanda-haber-84235.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter