Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Ağu 25, 2016, 01:41 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

Trump Amerikanın ciddi bir "terörist saldırı" tehlikesiyle karşı karşıya kalması durumunda kendisine ordu için seferberlik emri çıkartma yetkisi veren bir kararname imzaladı.
https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2017/10/20/presidential-executive-order-amending-executive-order-13223 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

Amerika da bizimle aynı dertten muzdarip anlaşılan.


ABD emekli 1.000 pilotu geri çağırıyor

ABD Başkanı Trump, ülkesinin hava kuvvetlerinden emekli olarak ayrılan yaklaşık 1.000 pilotun geri dönüşü için bir yasa onayladı. Sözkonusu yasa ABD Hava Kuvvetleri'nin ani muharebe esnasında ihtiyaç duyduğu pilot açığını gidermeyi amaçlıyor.

ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Heather Wilson, 2016 mali yıl sonu itibariyle 1,211'i savaş pilotu olmak üzere 1.555 pilot açığı bulunduğunu söyledi. Wilson, "Ticari havayollarının benzeri görülmemiş ödemeler yaptığı bir dönemde deneyimli pilotlarımızı muhafaza etmeye ihtiyacımız var" açıklamasını yaptı.

Geri dönüşü cazip hale getirmek için Hava Kuvvetleri, havacılık bonus programını Ağustos ayında genişletti ve 1999 yılından bu yana ilk kez subaylar ve askere mürettebat üyeleri için teşvik ödeneğini arttırdı.

Savunma Bakanlığı'nın Hava Kuvvetleri'ne üç yıl içinde bin pilot alımı için gerekli girişimleri başlatması için yetki vermesi bekleniyor.

ABD'de pilot azlığının, hava kuvvetlerini ve ticari havacılık sektörünü önümüzdeki yıllarda olumsuz yönde etkileyecek ulusal bir sorun olduğuna dikkat çekiliyor.

http://www.kokpit.aero/emekli-bin-pilot-geri-donuyor Mesajı Paylaş

Alkyone

Trump ın resmi kararname linkini yukarıda attım. Kararnamede Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri gibi genel tanımlar kullanılmış
1000 tane pilotun geri çağrılacağı yazmıyor. Blog yazarlarından yayılan ama kararnamede net olarak karşılığı olmayan bir mevzu bu Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Amerika Alaska da konuşlandırılması beklenen 44 GMD füzelerinin tamamının operasyonel olduğunu açıkladı. Ayrıca füze kompleksinin genişletilmesi de gündemde. Operasyonel füze sayısının 64 e çıkarılması düşünülüyor
https://t.co/FjQLv4NpLe Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

meraklı

Uzay savaşları nasıl olacak?

ABD Hava Kuvvetleri Uzay Komutanı General Jay Raymond, Washington'un olası bir 'uzay savaşını' hangi yöntemlerle yürütmeye hazırlandığını açıkladı.

Raymond, New York merkezli Popular Mechanics dergisine verdiği röportajda, Rusya'nın 1980'den bu yana uyduları tahrip edebilecek silahların üzerinde araştırmalar yaptığına dikkat çekti.

ABD'li general ayrıca 2007'de yörüngedeki bir uyduyu vurarak balistik füze denemesi yapan Çin'in de ABD Hava Kuvvetleri'nde endişelere yol açtığını kaydetti.

Bu gelişmeler nedeniyle ABD'nin uzaydan gelebilecek olası bir saldırıya karşı savunma geliştirdiğini söyleyen Raymond, "Birçok yöntem mevcut ve ben, ne yapabileceğimizin detaylarına girmeyeceğim, ancak yörüngeyi değiştirmekten tutun, kinetik silahların kullanımına kadar her yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

General Raymond ayrıca ABD Hava Kuvvetleri'nin 2030'a kadar potansiyel tehditleri tespit edip durdurabilecek, gereklilik halindeyse karşı tarafın aygıtlarını etkisiz hale getirebilecek uzay filosuna sahip olacağını da sözlerine ekledi.

Mesajı Paylaş

Trilogy

ABD uzay hakkında 'savaş için yeni bir alan' değerlendirmesi yaptı

ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Heather Wilson, Washington'un uzayı 'savaş eylemleri için bir alan' olarak değerlendirdiğini açıkladı.

Wilson, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkililerine sunduğu raporda, "Uzayı savaş eylemlerinin yapılması için bir alan olarak değerlendirmeye başlıyoruz" ifadelerini kullandı.
Pentagon'un önümüzdeki yıl uzayla ilgili çalışmaların 'ekonomik bakımdan karlı modernizasyonu' ile ilgili harcamaları yüzde 20 oranında arttırmaya hazır olduğunu belirten Wilson, "Faaliyetlerimizin tüm alanlarında gücümüzü arttırmak için uzay alanında modernizasyonu öne çıkarıyoruz" diye konuştu.

Washington'un 100 milyon dolar finansman sağlanması öngörülen Space Enterprise Consortium programının geçen hafta başlatıldığını duyurduğunu hatırlatan Wilson, "Bu program sayesinde uzayda daha çok deney yapmak ve imkânlarımızı yoğun bir şekilde genişletmek için uzayda modelleme yapacağız" dedi.

Öte yandan ABD Hava Kuvvetleri Komutanı General David Goldfein, halkın ABD'li askerlerden uzayda üstünlük sağlamalarını beklediğini ve bu üstünlüğün 'saldırıdan özgürlük ve manevra özgürlüğü' öngördüğünü aktardı.

https://tr.sputniknews.com/abd/201711111030957897-abd-uzay-hakkinda-savas-icin-yeni-bir-alan-degerlendirmesi-yapti/ Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Böyle bir roma imparatorluğu süper gücü ile nasıl savunma seviyesinde direnilebilir bunun hazırlığı yapılmalı mutlaka.
Yenemezsin bunun yolu yok ama savunabilirsin kendini. 
Fakir ama maharetli bir ülke bir süper güç ile mesela Rusya yada ABD ile nasıl mücadele edebilir acaba buna kafa yormak gerek

Her menzilde Seyir füzeleri ve görüş ötesi modern mühimmatlar
Hava savunma füzeleri
Uydu imha füzeleri
Çok uzak menzilde mesela 3000 km uzaktaki gemileri balistik füze ile vurma
Aynı sene içinde nükleer silah üretebilme kabiliyeti ve ön hazırlığı
Gelişmiş seferberlik sistemi


Bunların fakir ülkenin süper güce karşı ilk yapması gerekenler olduğunu düşünüyorum
Gemi almak uçak almak tank almak helikopter almak bunlarla süper güçle savaşılmaz
Mesela ben Gürcistan yada Ukrayna olsam seyir füzesine harcarım bütün emeğimi kadrolarımı paramı

Mesajı Paylaş

Havuc99

Abd ye erişebilecek balistik füze + Nükleer başlık = Dokunulmazlık

Örnek Kuzey Kore Mesajı Paylaş

sadalone

Zaten ilk akla gelenleri yazmışsınız bende bir ek yapayım...denizaltı. Mesajı Paylaş

Alkyone

#70
Ara 14, 2017, 02:41 ÖS Last Edit: Ara 14, 2017, 03:29 ÖS by Alkyone
Savaşları verebileceğiniz kayıplara göre yaparsınız. Yani kayıp vermeyi ne kadar göze alabiliyorsanız o kadar savaşma azminiz olur.
3. Dünya savaşı çıkarsa Amerika için milyonlarca insan zayiatı kabul edilebilir bir neticedir. Burada sadece zaiyatı düşürmeye odaklanılır.
Ama Irak savaşında 50 bin asker kaybı Amerika için askeri açıdan kabul edilebilir bir durum değildir. Bu yüzden biz Amerikan ana karasını vurmaya değil konvansiyonel ve özel kuvvetler harbiyle asker zayiatını maksimize etmeye odaklanmalıyız.
6. filonun 3/1 haritadan silmek kalan 3/1 nide savaşamaz hale getirebilmek Amerikan ana karasına ICBM atmaktan daha kıymetli bir kabiliyet benim açımdan Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

farabi

#71
Oca 11, 2018, 06:27 ÖÖ Last Edit: Oca 11, 2018, 08:39 ÖÖ by farabi
Geçen yıl yayınlanan RFI ardından FFG(X) programında bu yıl seçimin yapılması bekleniyor. İlk blok 20 parça fırkateynden oluşacak. FFG programı kapsamında hedeflenen kabiliyetlerden bazıları :

1-Donanmanın CV görev Güçlerini tamamlayacak , su-altı aktif ve pasif tarama yapacak gelişmiş ASW kabiliyeti ile hava savunma ve füze destroyerlerinin kuvvet çarpanını arttırmak . Genel anlamda Filonun hem ASW hem ASuW kabiliyetlerini takviye etmek.

2-İşletim gereksinimleri daha yüksek büyük tonajlı muharip gemilerin , sıcak savaş dışı operasyonlarda , görev rutinleri ve yıpranmalarını azaltmak . Düşük ve orta şiddetli tehditler içeren bölgelerde lojistik gemilerine bağımsız olarak refakat sağlamak ve okyanuslar arası lojistik hareketleri desteklemek.

3-Elektromanyetik algılama ve hedefleme kabiliyetlerinin olması ve elektromanyetik bilgi kullanma ve bilgi toplama yeteneklerini sağlamak. Ayrıca , düşman unsurlara karşı sensör ve silah avantajı sağlamak için insansız sistemlerın işletimi, bu yolla ve gemi üzerindeki aktif/pasif sistemlerle oluşturulan toplam verinin gelişmiş veri yolu ile filo bazında ve diğer unsurlarla paylaşımı.

Bu doğrultuda FFG kapsamında inşaa edilecek gemiler Faz-0 durumunda , deniz karakol , taktik hava ve taktik sualtı resimlerinin oluşturulmasında , insani yardım ve afet yardım misyonlarını desteklemek , kriz bölgelerinde donanmanın varlığını göstereceği bayrak göstereceği gemi olacak. İkinci fazda ise filo taktik ağına katkıda bulunan tam muharebe kapasitesine sahip gemiler haline gelecek. Dolayısıyla vuruş kabiliyeti açısından satürasyonu daha düşük ancak EH / ED , öz savunma sistemleri ve arama/tarama sensörleri bakımından üst sınıfta klasifiye edilen muhriplere oldukça yakın kuvvet çarpanına sahip olmasını bekleyebileceğimiz bir filo eskortu fırkateyn ortaya çıkabilir.

Kısaca, FFG (X) Abd Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Dağıtılmış Operasyonlar (DMO) kavramı açısından, düşman ISR&T kapasitesi ile mücadele ederken genel filo taktik resmine bilgi sağlamakla birlikte mavi deniz donanmasının aktif farkındalığını ve vuruş etkisini genişletecek.

Programa ilgi gösteren şirketler ve önerdikleri platformları kısaca hatırlarsak ,
LM'nin LCS platformu üzerinden geliştirilmiş tasarımı , ( LCS platformu halihazırda ABd donanmasında , diğer müşteri mmcs ile S.Arabistan oldu )
Northop ve Austal'ın trimaran LCS platformu üzerinden geliştirilen fırkateynleri,
BAE'nin geliştirmekte olduğu Type 26 ,
General Dynamics BIW'in Navantia'nın F110 platformu üzerinden geliştirilmiş tasarımı ,  ( İspanya ve Avustralya'ya satıldı )
ThyssenKrupp'un Meko A200 platformu üzerinden geliştirdiği F147 konsepti, ( Güney Afrika ve Cezayir'e satıldı , İsrail'e de satış söz konusu )
Fincantieri(ve dcns) Fremm Platformu ( İtalya ve Fransız donanmasında kullanılmakta )

Hollanda Damen gibi bir iki istisna dışında , fırkateyn geliştirip üretebilme kabiliyetine sahip bütün büyük avrupalı tersanelerin ABD'li iki büyük oyuncuyla tek elden yarıştığı ilk program olabilir. ABD'nin  radar, savaş sistemi, C4ISR sistemleri ve fırlatma elemanları bakımından donanmanın halihazırda kullandığı naviyonikleri/donanımları şart koşması ayrıca ortak standarda sahip kabuk , mekanik ve tesisat sistemlerini tercih sebebi görmesi LM'yi öne çıkarıyor. Program aynı zamanda , bir çok açıdan günümüzün OHP'si durumunda... Yani diğer donanmaların da yakından takip ettiği bir fırkateyn programı olacak.


Navy Recognition Şef Editörü Xavier üstad , SNA 2018 fuarının ilk iki videosunu bu programa ayırarak yine harika iş çıkarmış.

https://www.youtube.com/watch?v=31YL7i4OQPo

https://www.youtube.com/watch?v=-6hbsl26rRw

Mesajı Paylaş

Alkyone

Amerika tomahawkları nükleer silah başlıklarıyla tekrardan donatmayı planlıyor
http://aviationweek.com/defense/pentagon-wants-its-nuclear-tomahawks-back Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

Trident'leri low yield nükleer harp başlığı ile donatmayı planlıyorlarmış. Mesajı Paylaş

Alkyone

ABD nükleer silah kapasitesini artırmaya hazırlanıyor


ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) Nükleer Durum İnceleme Belgesini yayınladı.

Ulusal Güvenlik ve Ulusal Savunma Belgelerinden sonra, ülkenin nükleer kapasite durumunu mercek altına alan Nükleer Durum İnceleme Belgesinin detayları Savunma Bakanlığı Müsteşarı Patrick Shanahan tarafından açıklandı.

Shanahan, 2018 Nükleer Durum İnceleme Belgesinin nükleer kapasite, komuta ve kontrol sistemini büyük ölçüde modernize edilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Müsteşar, ABD'nin denizaltılardan fırlatılan balistik füze harp başlıklarını azaltıp bunun yerine ABD'nin Soğuk Savaş sırasında kullandığı denizden fırlatılan nükleer seyir füzelerini modernize ederek tekrar sahaya çıkaracağını açıkladı.

Bunun uluslararası anlaşmaları ihlal edecek herhangi bir yeni savaş başlığı sayısını veya nükleer stok miktarını artırmayacağını ifade eden Shanahan ABD'nin nükleer gücünü "en uç durumlarda" kullanmayı düşüneceğini belirtti.

Mattis'ten Soğuk Savaş vurgusu

Belgede açıklamalarına yer verilen Savunma Bakanı Mattis ise uluslararası güvenlik bakımından son derece karmaşık bir dönemden geçildiği bir noktada ABD'nin nükleer gücünü modernize etmesinin önemine işaret etti.

Rusya'nın ilk başta ABD ile birlikte nükleer güçlerini azalttığını hatırlatan Mattis, Moskova'nın daha sonra stratejik olmayan nükleer silahlarının büyük çoğunluğunu tekrar devreye soktuğunu ifade etti.

Mattis şöyle devam etti:

"Bundan daha büyük bir sorun da Rusya'nın nükleer gerilimi tırmandırmaya dayalı askeri strateji ve kabiliyetleri benimsemesidir. Bu gelişmeler Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi ve müttefiklerimizi nükleer güçle tehdit etmesi ile birleşince Moskova'nın büyük güç yarışına girmeye karar verdiğini gösteriyor."

Mattis söz konusu belgenin "nükleer silahların nükleer saldırıları caydıracağı ve nükleer güçler arasındaki geniş kapsamlı konvansiyonel savaşları engelleyeceği" tezi üzerine oturtulduğunu kaydetti.

Nükleer ve nükleer olmayan saldırılara karşı caydırıcılık

Belgede ABD'nin nükleer kapasitesinin "nükleer ve nükleer olmayan saldırılara karşı caydırıcılık", "müttefik ve ortaklara güvence vermek", "caydırıcılığın çökmesi durumunda ABD hedeflerine ulaşmak" ve "belirsiz geleceği garanti altına almak" üzere modernize edilmesini gerektiği ifade edildi.

Belgede, ABD'nin nükleer silahalarının, denizaltılardan fırlatılan balistik füzeler taşıyabilen 14 Ohio sınıfı denizaltı, 400 tek harp başlıklı MinutemanIII füzelerinden oluşan karada konuşlu kıtalararası balistik füzeler, nükleer kapasiteli 46 B-52 ve 20 B-1 bombardıman uçakları ile F-15 uçaklarının taşıdığı havadan fırlatılan nükleer başlıklı seyir füzelerinden oluştuğu ifade ediliyor.

Ohio sınıfı denizaltıların devam etmekte olan Columbia sınıfı yeni nesil nükleer kapasiteli denizaltılarla değiştirileceği ifade edilen belgede Pentagon'un karada konuşlu nükleer silahlarını, Karada Konuşlu Stratejik Caydırıcı Güç programı kapsamında modernize edileceği belirtiliyor.

Belgede yeni nesil B-21 Raider tipi nükleer kapasiteli bombardıman uçaklarının da 2020'nin ortalarında görev alacağı dile getiriliyor.

F-35 uçaklarına nükleer görev

ABD'nin mevcut havadan fırlatılan seyir füzelerinin uzun menzil Stand-Off seyir füzeleri ile değiştirileceği ifade edilen belgede söz konusu füzelerin ileri düzey entegre hava savunma sistemlerinden sıyrılabileceği ve bombardıman uçaklarının kapasitesine katkı sağlayacağı kaydediliyor.

ABD'nin stratejik olmayan nükleer kapasitesinin F-15E uçakları ile taşınan B61 bombalarından ve çift rollü hava araçlarından oluştuğu ifade edilen belgede "ABD mevcut, yaşlanmakta olan çift rollü hava araçlarının yerini almak üzere nükleer kapasiteli ileri intikal F-35 uçaklarına nükleer kapasite ekliyor." ifadelerine yer verildi.

http://aa.com.tr/tr/dunya/abd-nukleer-silah-kapasitesini-artirmaya-hazirlaniyor/1053003 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter