Amerika Birleşik Devletleri

Başlatan kimlikci, Ağu 25, 2016, 01:41 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

ABD Donanmasının F-18 Hornet ve Super Hornet'lerden oluşan saldırı filosunun üçte ikisi uçamayacak durumdaymış

Bunun nedeni uçakların bakımı için yeterince kaynak ayrılmaması imiş. Üstelik bütçe eksikliği sadece uçakları değil, gemi ve denizaltı operasyonlarını da kapsıyormuş. Trump yönetiminin halen 308 olan gemi sayısını 355'e yükseltme kararı, kaynak konusunu daha da önemli hale getirecekmiş. Konuyu çözmek için ABD Kongresinde yeni kaynaklar aranıyormuş.

http://www.defensenews.com/articles/grounded-nearly-two-thirds-of-us-navys-strike-fighters-cant-fly Mesajı Paylaş

Merkator

Reuters Haber Ajansı, Trump'ın yapmak istediği yeni donanmayı incelemiş. Grafiklerde ABD Donanmasındaki büyümeyi göstermesi açısından incelenmeye değer. Grafiğe göre 2046 yılında ABD Donanmasının sahip olacağı 355 gemi aşağıdaki gibi olacakmış:

12   Uçak Gemisi
12   Balistik Füze Denizaltısı
66   Hucum Denizaltısı
104 Kruvazör ve Destroyer
161 Amfibi, Lojistik ve Diğer Gemi

http://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/rngs/USA-TRUMP-SHIPBUILDING/0100406B0E6/index.html Mesajı Paylaş

Defence

ABD ordusunun yeni nesil uçak gemisi milyarlarca dolara 7 yılda yapıldı

ABD dünyanın en büyük süper güçlerinin başında geliyor. Peki ABD'nin askeri gücü ne? ABD ordusunun yeni nesil uçak gemisi 'USS Gerald R. Ford' göreve başladı. İşte o geminin merak edilen detayları…

Yeni nesil uçak gemisi, bundan önce kullanılan Nimitz sınıfı uçak gemilerinin yerine geçecek

7 yıldan beri yapımı süren gemi 2 bin 600 denizciye ev sahipliği yapacak.

Toplam mürettebat sayısı ise 4 bin 600'ü bulacak.

Yeni nesil gemilerin 50 yıllık kullanım ömürleri boyunca ABD donanmasına 4 milyar dolarlık tasarruf yapmasını sağlayacağı belirtiliyor.

Savaş jetleri ve drone'lar için elektromanyetik kalkış sistemi bulunan gemi nükleer güçle çalışıyor ve 20 yıl boyunca yakıt takviyesi yapılmıyor..

ÖZELLİKLERİ

Ağırlık: 100 bin ton
Uzunluk: 337 metre
Genişlik: 78 metre.

Yükseklik: 76 metre
Azami hız: 56 km
Yakıt türü: Nükleer.

Menzil: Sınırsız 20 yıl
Mürettebat: 4 bin 600
Maliyeti: 12.9 milyar dolar

USS Gerald R. Ford'dan sonra yapımına başlanan 'USS John F. Kennedy' ve 'USS Enterprise' isimli gemilerle birlikte ABD uçak gemisi filosu yenilenmiş olacak.

http://www.airlinehaber.com/abd-ordusunun-yeni-nesil-ucak-gemisi-milyarlarca-dolara-7-yilda-yapildi/ Mesajı Paylaş

sahin1

Her bir uçak gemisinin yaklaşık 50 yıl ömrü olduğu hesabından hareketle 11 veya 12 uçak gemisi mevcudunu korumak için yaklaşık 4,5 yılda bir platformun envantere alınması gerek.
Ciddi bir maliyet ve olağanüstü bir ekonomi gerek. Mesajı Paylaş

nokta

T-X Programında Boeing Atağı

Boeing ve Saab, 24 Nisan'da, üretime hazır ikinci T-X uçağının ilk uçuşunu tamamladıklarını açıkladı. Birinci uçakla birebir aynı olan ikinci platform, 'üretimde tekrarlanabilirliğini' kanıtlamış oldu. Bir saat süren uçuş boyunca, T-X'in kilit unsurları doğrulandı.

Boeing ve Saab, ABD Hava Kuvvetleri'nin T-X eğitim uçağı programı için tasarımlarını 2016'nın eylül ayında görücüye çıkarmıştı.T-X'in ilk uçuşu ise geçen yılın Aralık ayında gerçekleştirildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/tx-programinda-boeing-atagi/4250/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD daha fazla Super Hornet istiyor

ABD Savunma Bakanlığı'nın yeni bütçe tasarısına göre Donald Trump 2022 yılına kadar 74 adet Boeing F/A-18E/F Super Hornet tedarik etmeyi planlıyor. ABD Donanması 2018 mali yılı bütçesinde 14 adet Super Hornet edinerek operasyon seviyesini yükseltmek istiyor. Tasarıya göre 2019 yılında 23, 2020'de 14,  2021'de 14 ve 2022'de 15 adet F/A-18E/F Super Hornet envantere girecek. Bütçe tasarısı yalnız  miktar arttırımını değil yetenek geliştirilmesini de kapsıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-daha-fazla-super-hornet-istiyor/4433/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD,  Yeni Uçak Gemisine Kavuştu

ABD Donanması, perşembe günü bir basın bildirisi yayınlayarak, sınıfının ilki USS Gerald R. Ford uçak gemisini teslim aldıklarını açıkladı. Donanma, 13 milyar Dolar'lık geminin 2020 yılında planlanan konuşlandırmasından önce çeşitli deniz testleri yürütecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-ucak-gemisine-kavustu/4478/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD'ye Yeni LCS

ABD Donanması ilk Virginia Sınıfı kıyı muharebe gemisi (littoral combat ship/LCS) USS Gabrielle Giffords'u (LCS 10) 10 Haziran'da düzenlenen bir törenle hizmete aldı. Austal USA'in inşa ettiği gemi, 128 metre uzunluğunda ve 31 metre genişliğinde. Üç bin 200 tonluk geminin tahrik sistemi, iki adet gaz türbini ve iki adet dizel makinadan oluşuyor. Gemi 40 knot üzerinde hızlara erişebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-ye-yeni-lcs/4525/1 Mesajı Paylaş

nokta

Donanma Açıkları Kapatacak

ABD Donanması, önümüzdeki beş yıl içinde en az 80 adet Boeing F/A-18E-F Super Hornet uçağı almayı planlıyor. Donanma, muharebe kabiliyetini artırmayı ve savaş uçağı açığını kapatmayı amaçlıyor. Donanma'nın Senato Silahlı Kuvvetler deniz gücü alt komitesine yaptığı yazılı açıklamasında, Kongre'nin desteğiyle 2011-2015 yıllarında 1,25 milyar Dolar bedelle tedariki planlanan 14 adet uçağın yanı sıra, Gelecek Dönem Savunma Programı (Future Years Defense Program/FYDP) kapsamında en az 80 adet ilave Super Hornet tedarik etmeyi hedeflediklerini ve gelişmiş taktik uçaklara yönelik modernizasyon planlarını sürdüreceklerini belirtti.

Yazılı rapora göre kuvvet, tedariki 2018'de planlanan 14 adet uçağa ilave olarak 2019 yılında 1,95 milyar Dolar bedelle 23 adet, 2020 yılında 1,35 milyar Dolar bedelle 14 adet, 2021 yılında 1,27 milyar Dolar bedelle 14 adet ve 2022 yılında 1,28 milyar Dolar bedelle 15 adet F/A-18E-F tedariki hedefliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/donanma-aciklari-kapatacak/4549/1 Mesajı Paylaş

bnb

Demekki bu işler öyle kolay olmuyormuş.


ABD'den başarısız füze denemesi
 
Print E-posta

ABD'nin son bir ay içerisinde ikincisini gerçekleştirdiği orta menzilli balistik füze önleme testinin başarısız olduğu bildirildi.

ABD Füze Savunma Ajansı'ndan yapılan açıklamada, çarşamba günü saat 19.20'de Pasifik Okyanusunda bulunan USS John Paul Jones güdümlü füze destroyerinden fırlatılan füzeyi önlemek üzere Hawaii test merkezinden fırlatılan orta menzilli balistik füze ile önleme testi yapıldığı ifade edildi.

Planlanan önlemenin gerçekleşmediği belirtilen açıklamada, hem balistik füzenin hem de SM-3Block IIA adlı önleme füzesinin denize düştüğü kaydedildi.

SM-3 Block IIA füzesinin, ABD ve Japonya tarafından orta menzilli füzelere karşı savunma amaçlı geliştirildiği belirtilen açıklamada, füzenin iki ülke tarafından da henüz sahaya indirilmediğini bildirildi.

ABD geçen ay bu füzenin benzerini test etmiş ve Marshall adalarından fırlatılan balistik kapasiteli bir füzeyi Venderberg'den fırlatılan önleme füzesiyle Pasifik Okyanusu'nda vurmuştu.

Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com

24.06.2017
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter