Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Ağu 25, 2016, 01:41 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

ABD Donanmasının F-18 Hornet ve Super Hornet'lerden oluşan saldırı filosunun üçte ikisi uçamayacak durumdaymış

Bunun nedeni uçakların bakımı için yeterince kaynak ayrılmaması imiş. Üstelik bütçe eksikliği sadece uçakları değil, gemi ve denizaltı operasyonlarını da kapsıyormuş. Trump yönetiminin halen 308 olan gemi sayısını 355'e yükseltme kararı, kaynak konusunu daha da önemli hale getirecekmiş. Konuyu çözmek için ABD Kongresinde yeni kaynaklar aranıyormuş.

http://www.defensenews.com/articles/grounded-nearly-two-thirds-of-us-navys-strike-fighters-cant-fly Mesajı Paylaş

Merkator

Reuters Haber Ajansı, Trump'ın yapmak istediği yeni donanmayı incelemiş. Grafiklerde ABD Donanmasındaki büyümeyi göstermesi açısından incelenmeye değer. Grafiğe göre 2046 yılında ABD Donanmasının sahip olacağı 355 gemi aşağıdaki gibi olacakmış:

12   Uçak Gemisi
12   Balistik Füze Denizaltısı
66   Hucum Denizaltısı
104 Kruvazör ve Destroyer
161 Amfibi, Lojistik ve Diğer Gemi

http://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/rngs/USA-TRUMP-SHIPBUILDING/0100406B0E6/index.html Mesajı Paylaş

Defence

ABD ordusunun yeni nesil uçak gemisi milyarlarca dolara 7 yılda yapıldı

ABD dünyanın en büyük süper güçlerinin başında geliyor. Peki ABD'nin askeri gücü ne? ABD ordusunun yeni nesil uçak gemisi 'USS Gerald R. Ford' göreve başladı. İşte o geminin merak edilen detayları…

Yeni nesil uçak gemisi, bundan önce kullanılan Nimitz sınıfı uçak gemilerinin yerine geçecek

7 yıldan beri yapımı süren gemi 2 bin 600 denizciye ev sahipliği yapacak.

Toplam mürettebat sayısı ise 4 bin 600'ü bulacak.

Yeni nesil gemilerin 50 yıllık kullanım ömürleri boyunca ABD donanmasına 4 milyar dolarlık tasarruf yapmasını sağlayacağı belirtiliyor.

Savaş jetleri ve drone'lar için elektromanyetik kalkış sistemi bulunan gemi nükleer güçle çalışıyor ve 20 yıl boyunca yakıt takviyesi yapılmıyor..

ÖZELLİKLERİ

Ağırlık: 100 bin ton
Uzunluk: 337 metre
Genişlik: 78 metre.

Yükseklik: 76 metre
Azami hız: 56 km
Yakıt türü: Nükleer.

Menzil: Sınırsız 20 yıl
Mürettebat: 4 bin 600
Maliyeti: 12.9 milyar dolar

USS Gerald R. Ford'dan sonra yapımına başlanan 'USS John F. Kennedy' ve 'USS Enterprise' isimli gemilerle birlikte ABD uçak gemisi filosu yenilenmiş olacak.

http://www.airlinehaber.com/abd-ordusunun-yeni-nesil-ucak-gemisi-milyarlarca-dolara-7-yilda-yapildi/ Mesajı Paylaş

sahin1

Her bir uçak gemisinin yaklaşık 50 yıl ömrü olduğu hesabından hareketle 11 veya 12 uçak gemisi mevcudunu korumak için yaklaşık 4,5 yılda bir platformun envantere alınması gerek.
Ciddi bir maliyet ve olağanüstü bir ekonomi gerek. Mesajı Paylaş

nokta

T-X Programında Boeing Atağı

Boeing ve Saab, 24 Nisan'da, üretime hazır ikinci T-X uçağının ilk uçuşunu tamamladıklarını açıkladı. Birinci uçakla birebir aynı olan ikinci platform, 'üretimde tekrarlanabilirliğini' kanıtlamış oldu. Bir saat süren uçuş boyunca, T-X'in kilit unsurları doğrulandı.

Boeing ve Saab, ABD Hava Kuvvetleri'nin T-X eğitim uçağı programı için tasarımlarını 2016'nın eylül ayında görücüye çıkarmıştı.T-X'in ilk uçuşu ise geçen yılın Aralık ayında gerçekleştirildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/tx-programinda-boeing-atagi/4250/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD daha fazla Super Hornet istiyor

ABD Savunma Bakanlığı'nın yeni bütçe tasarısına göre Donald Trump 2022 yılına kadar 74 adet Boeing F/A-18E/F Super Hornet tedarik etmeyi planlıyor. ABD Donanması 2018 mali yılı bütçesinde 14 adet Super Hornet edinerek operasyon seviyesini yükseltmek istiyor. Tasarıya göre 2019 yılında 23, 2020'de 14,  2021'de 14 ve 2022'de 15 adet F/A-18E/F Super Hornet envantere girecek. Bütçe tasarısı yalnız  miktar arttırımını değil yetenek geliştirilmesini de kapsıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-daha-fazla-super-hornet-istiyor/4433/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD,  Yeni Uçak Gemisine Kavuştu

ABD Donanması, perşembe günü bir basın bildirisi yayınlayarak, sınıfının ilki USS Gerald R. Ford uçak gemisini teslim aldıklarını açıkladı. Donanma, 13 milyar Dolar'lık geminin 2020 yılında planlanan konuşlandırmasından önce çeşitli deniz testleri yürütecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-ucak-gemisine-kavustu/4478/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD'ye Yeni LCS

ABD Donanması ilk Virginia Sınıfı kıyı muharebe gemisi (littoral combat ship/LCS) USS Gabrielle Giffords'u (LCS 10) 10 Haziran'da düzenlenen bir törenle hizmete aldı. Austal USA'in inşa ettiği gemi, 128 metre uzunluğunda ve 31 metre genişliğinde. Üç bin 200 tonluk geminin tahrik sistemi, iki adet gaz türbini ve iki adet dizel makinadan oluşuyor. Gemi 40 knot üzerinde hızlara erişebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-ye-yeni-lcs/4525/1 Mesajı Paylaş

nokta

Donanma Açıkları Kapatacak

ABD Donanması, önümüzdeki beş yıl içinde en az 80 adet Boeing F/A-18E-F Super Hornet uçağı almayı planlıyor. Donanma, muharebe kabiliyetini artırmayı ve savaş uçağı açığını kapatmayı amaçlıyor. Donanma'nın Senato Silahlı Kuvvetler deniz gücü alt komitesine yaptığı yazılı açıklamasında, Kongre'nin desteğiyle 2011-2015 yıllarında 1,25 milyar Dolar bedelle tedariki planlanan 14 adet uçağın yanı sıra, Gelecek Dönem Savunma Programı (Future Years Defense Program/FYDP) kapsamında en az 80 adet ilave Super Hornet tedarik etmeyi hedeflediklerini ve gelişmiş taktik uçaklara yönelik modernizasyon planlarını sürdüreceklerini belirtti.

Yazılı rapora göre kuvvet, tedariki 2018'de planlanan 14 adet uçağa ilave olarak 2019 yılında 1,95 milyar Dolar bedelle 23 adet, 2020 yılında 1,35 milyar Dolar bedelle 14 adet, 2021 yılında 1,27 milyar Dolar bedelle 14 adet ve 2022 yılında 1,28 milyar Dolar bedelle 15 adet F/A-18E-F tedariki hedefliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/donanma-aciklari-kapatacak/4549/1 Mesajı Paylaş

bnb

Demekki bu işler öyle kolay olmuyormuş.


ABD'den başarısız füze denemesi
 
Print E-posta

ABD'nin son bir ay içerisinde ikincisini gerçekleştirdiği orta menzilli balistik füze önleme testinin başarısız olduğu bildirildi.

ABD Füze Savunma Ajansı'ndan yapılan açıklamada, çarşamba günü saat 19.20'de Pasifik Okyanusunda bulunan USS John Paul Jones güdümlü füze destroyerinden fırlatılan füzeyi önlemek üzere Hawaii test merkezinden fırlatılan orta menzilli balistik füze ile önleme testi yapıldığı ifade edildi.

Planlanan önlemenin gerçekleşmediği belirtilen açıklamada, hem balistik füzenin hem de SM-3Block IIA adlı önleme füzesinin denize düştüğü kaydedildi.

SM-3 Block IIA füzesinin, ABD ve Japonya tarafından orta menzilli füzelere karşı savunma amaçlı geliştirildiği belirtilen açıklamada, füzenin iki ülke tarafından da henüz sahaya indirilmediğini bildirildi.

ABD geçen ay bu füzenin benzerini test etmiş ve Marshall adalarından fırlatılan balistik kapasiteli bir füzeyi Venderberg'den fırlatılan önleme füzesiyle Pasifik Okyanusu'nda vurmuştu.

Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com

24.06.2017
Mesajı Paylaş

nokta

Donanmanın Firkateyn Arayışı Derinleşti


ABD Donanması, yeni bir çok maksatlı güdümlü füze fırkateyni için kolları sıvadı. 10 Temmuz'da bir Bilgi İstek Dökümanı (Request for Information/RFI) yayınlayan Donanma, halihazırda var olan bir tasarım üzerinden geliştirilecek, son teknoloji mekanik ve muharebe sistemleri ile donatılmış bir fırkateyn için arayışa girdi. Yeni fırkateynden beklenen en temel özellik ise, yüksek tehdit ortamında tek başına hareket etme kabiliyeti kadar, donanmanın uçak gemisi taarruz filosu ile de tamamıyla entegre olabilmesi.

Maliyet-etkin ve hızlı bir çözüm arayışında olan donanma, bu sebeplerle mevcut bir tasarım üzerinden hareket etmek istiyor. FFG(X) adı verilen platformdan beklentiler ise şöyle; aktif ve pasif elektronik harp sistemlerine sahip olması, ufuk ötesi su üstü hedeflerini imha kabiliyeti, sualtı savunma harbi kabiliyeti ve yüksek savunma kabiliyeti. Donanmanın isterleri arasında ayrıca fırkateynin bir MH-60R Seahawk helikopterinin kalkış-inişine izin veren bir yapıya sahip olması yer alıyor. Kuvvet, FFG(X) ile ilgili ilk kontratın 2020 yılında imzalanmasını hedefliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/donanmanin-arayisi-derinlesti/4637/1
Mesajı Paylaş

putty

nokta sende benim gibi cümlelerinde çok fazla "bir" kullanıyorsun dikkatini çekerim. Ben kendimi fark ettim bu aralar düzeltmeye çalışıyorum. Her şeyi bir lemek gibi oluyor ben bu ara bunu fark ettim kendi yazılarımda ondan uyardım sende de var bu olay. Mesajı Paylaş

nokta

ABD Donanmasının Yeni Arleigh Burke destroyeri Hizmete Girdi


ABD Donanması, 15 Temmuz'da Pearl Harbor'da düzenlenen bir törenle yeni Arleigh Burke Sınıfı güdümlü füze destroyeri USS John Finn'i (DDG 113) resmen hizmete aldı. USS John Finn (DDG 113), Ingalls Tersanesi'nin inşa ettiği bu sınıfa ait 29'uncu güdümlü füze destroyeri olma özelliği taşıyor.

Hava savunma harbi, denizaltı savunma harbi ve su üstü harbi gibi görevleri icra etmek için tasarlanmış çok maksatlı muharebe gemisi, San Diego, California'da konuşlandırılacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/pearl-harbor-da-hizmete-girdi/4653/1 Mesajı Paylaş

Defence

ABD'nin Yeni Lazer Silahı


Sessiz ve görünmez silahını CNN ekibi savaş gemisindeyken ateşleyen ABD donanması, gökyüzündeki insansız hava aracını ışık hızıyla vurdu.

Yeryüzünde üretilmiş ilk lazer silah sistemini elinde bulunduran ABD donanması, sessiz ve görünmez silahını CNN ekibi savaş gemisindeyken test etti.

CNN International'ın haberine göre, Basra Körfezi'ndeki USS Ponce savaş gemisinden ateşlenen silah gökyüzündeki insansız hava aracını ışık hızıyla vurdu. Binlerce derecelik lazer atışına hedef olan insansız hava aracı anında denize düştü.

LaWS adlı lazer silahı, diğer kıtalararası balistik füzelerden 50 bin kat daha hızlı. Bilim kurgu filmlerini gerçeğe dönüştüren silahın ateşlenmesi için yalnızca elektrik yeterli ve bir atışın maliyeti bir dolar.

https://www.airlinehaber.com/ihayi-isik-hiziyla-vurdular/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter